orožje za množično uničevanje

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Se bitka med Zahodom in Rusijo seli v vesolje?
22. 05. 2024 08.08Odnosi med Rusijo in Zahodom pa se ne zaostrujejo samo na Zemlji temveč tudi v vesolju. ZDA namreč trdijo, da je Rusija v vesolje izstrelila orožje, za katerega menijo, da bi lahko napadalo druge satelite, Rusija pa pravi, da si ZDA prizadevajo namestiti orožje v vesolje. Rusija je tudi v Varnostnem svetu ZN predlagala resolucijo proti oboroževalni tekmi v vesolju, ki pa ni dobila zadostne podpore. Podprla je ni niti Slovenija, po prepričanju veleposlanika Samuela Žbogarja bi ta namreč imel "dvoumne učinke na varnost v vesolju".

Nato: Ruska jedrska retorika je nevarna in neodgovorna
26. 03. 2023 07.53Potem ko je ruski predsednik Putin napovedal, da bo Rusija svoje taktično jedrsko orožje namestila na ozemlju Belorusije, je ameriško zunanje ministrstvo sporočilo, da bo pozorno, vendar ne bo prilagodilo svoje strategije glede jedrskega orožja. Po Putinovih besedah bo sicer Moskva gradnjo posebnega skladišča za taktično jedrsko orožje v Belorusiji dokončala do začetka julija, tja pa je že prepeljala raketni sistem Iskander. Da je ruska jedrska retorika nevarna in neodgovorna, je sporočila predstavnica zveze Nato. Kritični so tudi v EU.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'
29. 01. 2023 07.58Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

'Ne bomo le pasivno gledali in čakali, da Ukrajina izkrvavi do smrti'
22. 01. 2023 13.40Ruske sile napredujejo proti dvema mestoma v regiji Zaporožje na jugu Ukrajine, kjer so se ta teden zaostrili spopadi z ukrajinskimi silami. Po besedah vodje proruskih regionalnih oblasti boji potekajo na območju mest Orikiv in Guljajpole. Zahodne zaveznice se sicer ta teden niso uspele zediniti glede dobave bojnih tankov leopard, za katere prosi Kijev. A Poljska je pripravljena sestaviti "manjšo koalicijo" ter tanke Ukrajini zagotoviti brez Nemčije. "Ne bomo le pasivno gledali in čakali, da Ukrajina izkrvavi do smrti," je dejal poljski premier Mateusz Morawiecki. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem ob dnevu enotnosti izrazil prepričanje v zmago Ukrajine.

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju
29. 10. 2022 07.20Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".

'Prvič po kubanski raketni krizi neposredna grožnja jedrskega armagedona'
07. 10. 2022 07.31"Ne šali se, ko govori o uporabi taktičnega jedrskega, biološkega oz. kemičnega orožja. Lahko bi namreč rekli, da se je njegova vojska v Ukrajini odrezala precej slabše, kot so pričakovali," je ameriški predsednik Joe Biden dejal o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu. Opozoril je, da se svet sooča z največjo jedrsko grožnjo vse od časa kubanske raketne krize.

Putinovih 70
07. 10. 2022 07.36Danes praznuje Vladimir Putin. Ruski voditelj, za del sveta osovražen, del pa mu želi, da bi živel (in vladal) še enkrat toliko časa. Prehodil je pot od obveščevalca preko birokrata na lokalni ravni do najvišjega položaja v državi. Putin je na oblasti že 23 let in že skoraj tako dolgo s svojimi potezami dela sive lase zahodnemu svetu oziroma svojim tamkajšnjim kolegom. Njegove lastnosti, kot so odločnost pri doseganju zastavljenih ciljev, nepopustljivost in želja po prevladi, v nekaterih vzbujajo občudovanje, v drugih pa strah, da bo odšel v velikem slogu, če bo kdaj stisnjen v kot. V smislu, da bo takrat pritisnil na zloglasni "rdeči gumb".

'Ropot ruske vojaške opreme je oznanjal, da Rusi bežijo'
11. 09. 2022 08.50Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v večernem videonagovoru sporočil, da so ukrajinske sile od začetka septembra v protiofenzivi ponovno zavzele že okoli 3000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Rusko obrambno ministrstvo je v soboto priznalo umik oziroma "prerazporeditev sil" v vzhodnem delu regije Harkov, tamkajšnje oblasti pa poročajo, da je ukrajinska zastava že zaplapolala v nekaterih obmejnih naseljih z Rusijo. Po poročanju nekaterih medijev naj bi ruski predsednik Vladimir Putin ocenjeval, da lahko ukrajinsko napredovanje ustavi z uporabo "najstrašnejšega orožja". Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa nekoliko mirneje, da Rusija ne zavrača pogajanj z Ukrajino.

Raketiranje Odese: Rusija napadla skladišče zahodnega orožja
23. 04. 2022 09.00Po izjavi visokega ruskega generala Rustama Minekajeva, da je cilj Rusije prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, kar ji bo omogočilo tudi pomoč proruskim separatistom v Pridnestrju v Moldaviji, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Moskvo obtožil imperializma in posvaril, da je napad na Ukrajino očitno šele začetek. Medtem vzdolž vzhodne fronte potekajo spopadi, Rusija pa premešča enote iz mariupolskega bojišča proti drugim območjem spopadov. Iz mesta je sicer napovedana evakuacija civilistov. S hudimi napadi pa se soočajo tudi v Odesi. Reševalci iz ruševin hitijo reševati preživele. A raketni napad je že terjal smrtne žrtve.

Konvoji orožja z Zahoda bodo za Ruse legitimne tarče
13. 04. 2022 07.15Ruska vojska nadaljuje obstreljevanje mesta Mariupol in glede na navedbe ukrajinske vojske načrtuje ofenzivo na tamkajšnjo jeklarno Azovstal, kjer naj bi bilo več tisoč ukrajinskih vojakov. Satelitski posnetki pa kažejo, da Rusija kopiči nove enote in opremo ob ukrajinski meji. Ameriška in Natova vozila, ki bodo čez ukrajinsko ozemlje prevažala orožje, bodo smatrali za legitimne vojaške tarče, je opozoril namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. Predsedniki Poljske in treh baltskih držav so medtem z vlakom odpotovali v Kijev. Ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da je ruska vojna proti Ukrajini genocid in ruskega predsednika Putina obtožil, da želi izbrisati samo idejo Ukrajine. Kremelj je njegove izjave označil za nesprejemljive.

Evropski poslanci zahtevajo popoln embargo na uvoz ruskih energentov
07. 04. 2022 14.18Poslanci Evropskega parlamenta so sprejeli resolucijo, s katero pozivajo k uvedbi dodatnih sankcij proti Rusiji. Med drugim evropski poslanci zahtevajo takojšnji popolni embargo na uvoz ruskih fosilnih energentov. Ob tem so izrazili tudi ogorčenje zaradi poročil o grozodejstvih ruskih oboroženih sil. Zahtevajo, da storilci vojnih hudodelstev odgovarjajo za svoja dejanja.

ZDA: Sprejem do 100.000 ukrajinskih beguncev, milijarda pomoči, nove sankcije
24. 03. 2022 16.58ZDA so napovedale nov paket sankcij proti ruskim zakonodajalcem, oligarhom in podjetjem v luči invazije na Ukrajino. Prav tako je Bela hiša sporočila, da nameravajo sprejeti do 100.000 ukrajinskih beguncev in zagotoviti dodatno milijardo dolarjev humanitarne pomoči tistim, ki jih je vojna prizadela. Medtem sta se skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav G7 in EU zavezali, da bosta blokirali transakcije ruske centralne banke z zlatimi rezervami. S to potezo želijo preprečiti, da bi se Moskva izognila zahodnim sankcijam, je sporočila Bela hiša.

'Med ameriško invazijo na Irak in rusko na Ukrajino obstaja razlika – v Iraku je vladal diktator'
12. 03. 2022 17.00Obrambni minister Matej Tonin je bil tretji strankarski poglavar, ki je odgovarjal na naših deset hitrih vprašanj, s katerimi poskušamo odstreti pogled politika na nekatera ključna politična in družbena področja. Predsednik NSi je tako podal svoje mnenje o sankcioniranju članic EU, ki ne spoštujejo vladavine prava, priznanju Palestine, (ne)optimalnosti nekdanjega vladnega govorca Jelka Kacina v času epidemije ter primerjavi med ameriško invazijo na Irak in rusko invazijo na Ukrajino.

Trumpovi privrženci podpirajo ruske obtožbe o ameriških programih biološkega orožja v Ukrajini
12. 03. 2022 07.54Namestnica generalnega sekretarja ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je v petek v Varnostnem svetu ZN povedala, da imajo Združeni narodi kredibilna poročila, da ruske sile v Ukrajini uporabljajo prepovedane kasetne bombe v napadih na civilne cilje v Mariupolu, Harkovu, Sumiju in Černigivu. Tovrstni napadi bi lahko predstavljali vojne zločine. Na zasedanju je sicer Rusija ZDA obtožila, da v Ukrajini razvija biološko orožje in da zdaj v naglici uničujejo dokaze o tem. Te ruske obtožbe so v ZDA nemudoma dobile podporo s strani privržencev nekdanjega predsednika Donalda Trumpa in sledilcev teorije zarote Qanon, pa tudi pri nasprotnikih cepljenja proti covidu-19 in še nekaterih skupinah.

Evropski poslanci: Ukrajini naj se čim prej dodeli status kandidatke za članstvo v EU
01. 03. 2022 18.10V resoluciji, ki jo je podprlo 637 od 676 evropskih poslancev, med njimi tudi vsi slovenski, zahtevajo, da se Ukrajini čim prej dodeli status kandidatke za članstvo v Evropski uniji, da EU omeji uvoz najpomembnejšega ruskega izvoznega blaga, kot sta nafta in plin, in hitrejšo dobavo obrambnega orožja Ukrajini. Ob tem poudarjajo, da morajo sankcije strateško oslabiti rusko gospodarstvo in industrijo ter da se iz Združenja za svetovne finančne telekomunikacije med bankami Swift izloči tudi Belorusijo.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

V 85. letu umrl Colin Powell
18. 10. 2021 14.19Umrl je nekdanji državni sekretar ZDA Colin Powell. Kot je sporočila njegova družina, je umrl po zapletih ob covidu-19.

Najdaljše nočne more bo kmalu konec
08. 05. 2021 07.00Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal umik zavezniških vojakov iz najdaljše vojne v več kot 100 letih, v katero so bile vključene zahodne države. Tudi Slovenija je pomagala umiriti Afganistan, naši vojaki so svoje delo kljub politikom in vladi, ki niso dobro vedeli, kaj bi radi, opravili z odliko. To, česar jim država ni zagotovila, so pridobili sami, znanje pa ostaja. Zdaj se ta nočna mora zveze Nato končuje, Afganistan pa je bil najboljši pokazatelj odnosa do vojakinj in vojakov – ponosni smo na vas, a ne počnite česa takšnega, kar bi nas spravilo v težave.

Iran trdi, da ni več pod embargom ZN na orožje
18. 10. 2020 11.10Iransko zunanje ministrstvo je sporočilo, da se je Iranu v skladu z jedrskim dogovorom iz leta 2015, iz katerega so ZDA sicer izstopile, iztekel dolgoletni embargo Združenih narodov na uvoz ali izvoz orožja. Vse omejitve so se avtomatično končale, je sporočilo ministrstvo v Teheranu.

Washington maje nova ruska afera
30. 06. 2020 09.29Trditve o ruskih nagradah afganistanskim talibom za pobijanje vojakov mednarodne koalicije preraščajo v vprašanje, kako poteka odločanje v Beli hiši, in oživlja ugibanja o nenavadnem odnosu tamkajšnjega stanovalca Donalda Trumpa do ruskega predsednika Vladimirja Putina. Kremelj sicer zanika trditve ameriških obveščevalcev, mediji v ZDA pa trdijo, da naj bi nagrade povzročile smrt več ameriških vojakov.

Sprememba doktrine: jedrsko orožje tudi ob napadu s konvencionalnim orožjem
03. 06. 2020 10.31Ruski predsednik Vladimir Putin je v torek odobril novo državno doktrino o uporabi jedrskega orožja. Ta med drugim predvideva, da bo Rusija uporabila jedrsko orožje ali drugo orožje za množično uničevanje, če bo morebitni napad, tudi z zgolj konvencionalnim orožjem, ogrožal obstoj ruske države.

Papež: Prepričan sem, da je svet brez jedrskega orožja možen in nujen
24. 11. 2019 10.25Papež Frančišek se je med obiskom v Nagasakiju, na katerega so ZDA ob koncu druge svetovne vojne vrgle atomsko bombo, zavzel za svet brez jedrskega orožja. "Na tem kraju se globoko zavedamo bolečine in groze, ki ju lahko ljudje povzročimo drug drugemu," je dejal v spominskem parku za žrtve jedrskega napada.

Trump: Če bomo morali, se bomo vrnili v Sirijo
03. 02. 2019 17.03Ameriški predsednik Donald Trump je v pogovoru za ameriško televizijo CBS priznal, da bi lahko ISIS in druge teroristične skupine zaradi umika ameriških vojakov iz Sirije in Afganistana v omenjenih državah znova pridobili izgubljeno moč. V primeru uresničitve tega scenarija je Trump suvereno dejal: "Če bomo morali, se bomo vrnili."

Kim Džong Unu ne verjamejo vsi: kaj napoved pomeni za že razvit jedrski program?
21. 04. 2018 07.14Severnokorejski državni mediji poročajo, da se je vodja Kim Džong Un odločil, da več ne potrebuje jedrskih ali raketnih preizkusov, kar je dober obet za morebiten uspeh srečanja med Kimom in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ki je predviden za začetek junija na za zdaj še nedoločenem kraju.

ZDA trdijo, da je Severna Koreja z živčnim strupom ubila polbrata Kim Džong Una
07. 03. 2018 08.02ZDA so tudi formalno ugotovile, da je Severna Koreja naročila umor polbrata severnokorejskega voditelja. Kim Džong Nam je umrl zaradi prepovedanega bojnega strupa VX. V skladu z zakonodajo ZDA je predvideno, da za državo, ki krši prepoved kemičnega in biološkega orožja, uvedejo prepoved uvoza njenih izdelkov.

Trump predstavil svojo strategijo nacionalne varnosti: mir bo ohranjal s pomočjo povečanih vlaganj v ameriško vojsko
18. 12. 2017 21.18Ameriški predsednik Donald Trump je predstavil strategijo nacionalne varnosti. Strategija ima štiri glavne teme z zaščito domovine, ameriškega ljudstva in načina življenja na prvem mestu. Strategija kot ključne izzive ameriškemu prostoru v svetu navaja 'revizionistične sile' kot sta Kitajska in Rusija, grožnjo pa predstavljajo tudi 'regionalni diktatorji' in 'teroristi džihadisti'.

Avstralec korejski korenin skušal prodati dele jedrskih raket
17. 12. 2017 10.11Osumljeni je skušal prodati dele balističnih raket, načrte za izdelavo in tudi tehnologijo. Denar od prodaje bi namenil Severni Koreji. "Ta moški je zvest agent Severne Koreje, ki je mislil, da služi višjim domoljubnim ciljem," je povedal Neil Gaughan iz avstralske federalne policije.

H Konvenciji za prepoved kemičnega orožja pred točno 20 leti pristopila tudi Slovenija
29. 04. 2017 06.30Slovenija je pred 20 leti pristopila h Konvenciji za prepoved kemičnega orožja. Uporaba orožja za množično uničevanje, vključno kemičnega, predstavlja za človeštvo največjo nevarnost. S sprejetjem konvencije je ta nevarnost v precejšnji meri zmanjšana, svet pa je postal varnejši. Do danes je h konvenciji pristopilo 192 držav.