orožarska industrija

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?

06. 04. 2025 11.09

Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'

05. 11. 2024 16.52

Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Nemška vojska zavrnila nemške oklepnike in sklenila posel s Patrio

20. 09. 2024 15.33

Še nekaj let nazaj si je bilo skoraj nemogoče predstavljati, da bi nemško obrambno ministrstvo zavrnilo oklepno vozilo, ki ga je ponujala domača orožarska industrija oz. veliki orožarski koncern Rheinmetall. Od leta 2026 bo Bundeswehr opremljen z 800 do 1000 enotami finskih oklepnikov Patria 6x6, v nemško vojsko pa hkrati vpeljujejo tudi finske minomete Patria NEMO 120, s katerimi bo opremljenih več vozil in plovil.

Kim Džong Un severnokorejski orožarski industriji ukazal drastično povečanje proizvodnje

14. 08. 2023 16.08

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je severnokorejski orožarski industriji ukazal, naj drastično poveča proizvodnjo raket in streliva. Dejal je, da država potrebuje ogromno vojaško silo, ki je pripravljena na vojno.

Pirc Musarjeva ni naklonjena poostritvi nadzora in detektorjem kovin

04. 05. 2023 16.21

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je po sredinem napadu v osnovni šoli v Beogradu izrazila upanje, da bo ta huda tragedija prebudila tudi šolski sistem. Ob tem je pojasnila, da sama ni naklonjena ukrepom, kakršna sta poostritev nadzora v šolah in namestitev detektorjev kovin, temveč, kot je dejala, zagovarja delo z otroki.

Lukašenko svari pred jedrsko vojno v Ukrajini, Kitajska pripravljena na spopade

31. 03. 2023 13.30

Beloruski predsednik Lukašenko je izjavil, da zahodna podpora Ukrajini povečuje verjetnost izbruha jedrske vojne v tej državi. Ob tem je pozval k premirju in zatrdil, da je treba vsa odprta vprašanja med sprtima stranema urediti za pogajalsko mizo in brez predpogojev. Na vojaške spopade pa se pripravlja tudi Kitajska. Ši Džinping je svoje generale pozval, naj bodo pripravljeni na boj.

Blinken: Kitajska bi Rusiji lahko priskrbela orožje za vojno v Ukrajini

19. 02. 2023 09.34

Ob robu varnostne konference v Münchnu sta se sestala ameriški državni sekretar Blinken in kitajski zunanji minister Vang Ji. Ta se na napetem srečanju ni opravičil za vohunski balon, ga je pa Blinken opozoril, da se incident ne sme ponoviti. Blinken je razkril tudi, da Kitajska razmišlja o tem, da bi Rusiji dala orožje in strelivo za vojno v Ukrajini. Če bo to storila, jo čakajo resne posledice, je posvaril.

Ukrajinski obrambni minister: Ukrajina je de facto že članica zveze Nato

13. 01. 2023 10.14

Ukrajinske sile se v mestu Soledar na vzhodu Ukrajine upirajo siloviti ruski ofenzivi, je sporočila namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar in dodala, da gre za "težko fazo vojne". Medtem je ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov izjavil, da je Ukrajina de facto že članica zveze Nato.

Ruska raketa zadela ukrajinsko porodnišnico, Kijev nakupuje nove drone

28. 12. 2022 16.26

Spopadi na vzhodu in jugu Ukrajine se nadaljujejo. Ukrajinske sile poročajo, da Rusi ciljajo predvsem na civilno infrastrukturo, ob tem pa naj bi z eno izmed raket zadeli tudi porodnišnico v Hersonu. Medtem ko se kljub prazničnemu času nadaljujejo obstreljevanja ob frontni črti, so s Kijeva sporočili, da so se odločili za nakup novih dronov, ki ne bodo namenjeni le izvidništvu, ampak tudi napadom iz zraka.

Ker je ubijal z njihovo puško, bodo pri Remingtonu plačali milijonsko odškodnino

16. 02. 2022 06.00

Eden izmed najsmrtnonosnejših strelskih pohodov na ameriških šolah, ki je v črnino zavil 26 družin, se je za devet izmed njih končal s poravnavo z Remingtonom. Proizvajalec orožja bo družinam žrtev izplačal 64 milijonov evrov (73 milijonov dolarjev) odškodnine, saj je storilec v napadu uporabil njegovo polavtomatsko puško bushmaster AR-15. To je prvič, da se je proizvajalec soočil odgovornostjo za strelski pohod, saj je orožarska industrija doslej uživala imuniteto pred pravdanjem.

Po 34 letih konec ugibanj: švedski tožilci identificirali moškega, ki je ubil premierja Olofa Palmeja

10. 06. 2020 11.36

Švedsko tožilstvo je sporočilo, da ve, kdo je leta 1986 na eni najprometnejših ulic v Stockholmu ubil takratnega premierja Olofa Palmeja. Kot glavnega osumljenca so identificirali Stiga Engstroma, ki so ga do leta 2018 obravnavali kot pričo umora. Ker je umrl že pred dvajsetimi leti, bodo preiskavo Palmejeve smrti zdaj zaprli. Po 34 letih so tako Švedi dobili (vsaj delni) odgovor, kaj se je zgodilo 28. februarja na ulici Sveavägen.

Nevtralna Švica bi prodajala orožje, od držav z domačimi konflikti pa pričakuje, da ga doma ne bodo uporabljale

16. 06. 2018 12.40

Švica, ki v skladu z mednarodnim pravom uživa status nevtralne države, je sporočila, da namerava prodajati orožje državam, ki jih pretresajo notranji konflikti. Prodajo orožja sicer pogojuje z njegovo neuporabo v teh notranjih konfliktih, kljub temu pa je odločitev izzvala javni protest vladnih nasprotnikov.

Črni trg orožja cveti, večina ga prihaja z območja nekdanje Jugoslavije

03. 04. 2016 06.30

Po zadnjih terorističnih napadih v Bruslju in Parizu se odpirajo številna varnostna vprašanja, povezana s financiranjem in dobavo orožja. Črni trg orožja v Evropi cveti, nihče ne ve, koliko ga je, a večina ga prihaja z območja nekdanje Jugoslavije, konkretno iz Tovarne Zastava.

Trgovina z orožjem cveti: ZDA utrdile položaj vodilne dobaviteljice

23. 02. 2016 07.34

Trgovina z orožjem v svetu v zadnjih letih raste. V obdobju med 2011 in 2015 sta bili glavni izvoznici ZDA in Rusija, največje uvoznice pa Indija, Savdska Arabija, Kitajska in Združeni arabski emirati. Levji delež ameriškega orožja je šel v Savdsko Arabijo in druge države Bližnjega vzhoda.

Hladnokrven odziv Rusije na sankcije: Kaznovalni ukrepi vodijo v slepo ulico

30. 07. 2014 16.15

Kaznovalni ukrepi ne bodo privedli do rešitve krvave ukrajinske krize, ampak vodijo v slepo ulico, je v odzivu na gospodarske sankcije EU dejal ruski veleposlanik pri EU Vladimir Čižov. Rusko zunanje ministrstvo pa je ZDA zaradi novih sankcij posvarilo pred "jasnimi" posledicami.

Rusija se glede orožja ne bo zanašala na tujino

26. 08. 2012 18.19

Rusija bo še naprej sama razvijala svojo vojaško industrijo in bo vanjo vključila tudi zasebni sektor, napoveduje namestnik ruskega premierja.

Viktor Bout – kralj orožja za ameriškimi zapahi

22. 11. 2010 06.00

Američanom je le uspelo zapreti enega največjih orožarskih trgovcev vseh časov. Viktorju Boutu se obeta konkretna zaporna kazen.

Srbija izvozila za milijardo dolarjev orožja

01. 05. 2010 09.16

Srbija je od leta 2006 izvozila že za skoraj milijardo dolarjev orožja. Njihov največji odjemalec je Irak, izvažajo pa tudi v Alžirijo, Libijo, Egipt in druge države Bližnjega vzhoda.

Zaščiteni orožarji

21. 10. 2005 09.18

Tožbe proti proizvajalcem in trgovcem orožja v ZDA po sprejetju zakona skorajda niso več mogoče.

Vojaška industrija pod drobnogledom

01. 09. 2000 00.00

Slovenska orožarska industrija je zadnje dni pod drobnogledom dnevne politike. Minister Janša naj bi med pregledovanjem dela bivše vojaške oblasti naletel na nepravilnosti, nekdanji minister Kacin ugotovitve zanika in s prstom kaže na Janšo. Priložnosti za vojaško industrijo pa medtem bežijo mimo.

Proizvajalci orožja tožijo nasprotnike

27. 04. 2000 11.23

Predstavniki ameriške orožarske industrije so na zveznem sodišču v Atlanti vložili tožbo proti uradnikom zvezne vlade, zveznih držav in drugim zaradi omejitev z ustavo zaščitene pravice do svobodne trgovine. Orožarska industrija v ZDA je eden najbolj cvetočih poslov, z velikim vplivom predvsem pri republikanskih politikih, ki jih zalaga z mnogo denarja. Tožba je v resnici protiudarec prizadevanjem Bele hiše in opozorilo politikom, ki so po številnih tragičnih dogodkih kot posledice uporabe strelnega orožja predlagali zakonske omejitve pravice do razpolaganja z orožjem.

Brzdanje proizvajalcev orožja

19. 03. 2000 09.28

Administracija predsednika Billa Clintona in vsi, ki se v ZDA zavzemajo za brzdanje orožarske industrije, so konec tedna dosegli pomembno zmago, ko je eden večjih prizvajalcev pištol, podjetje Smith&Wesson pristal na določene samoomejitve v zameno za opustitev tožb.