oroševanje

Prihaja hladna fronta: deset stopinj nižje temperature in pozeba
05. 04. 2025 07.32Prehod hladne vremenske fronte s sobote na nedeljo bo poleg rahlih padavin s seboj prinesel tudi občutnejšo ohladitev. Veter bo v kombinaciji s hladnejšimi zračnimi masami v nekaj urah znižal temperature za približno 10 stopinj Celzija. Predvidena temperatura zraka v ponedeljek in torek zjutraj kaže na zmerno pozebo v večjem delu Slovenije.

Prihaja najhladnejše jutro tega tedna, kmete skrbi pozeba
18. 03. 2025 16.21Sredino jutro bo po napovedih Agencije za okolje najhladnejše v tem tednu. Nizkih temperatur pa se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo sicer odvisne od več dejavnikov: regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja.

Oškodovancem v kmetijstvu po lanski pozebi in neurjih 13 milijonov evrov
12. 09. 2024 21.04Pozeba aprila lani in neurja s točo, ki so se zvrstila med 10. majem in 1. avgustom lani, so v kmetijstvu skupno povzročila za nekaj več kot 32 milijonov evrov škode. Država bo oškodovancem po pozebi zagotovila pomoč v višini 5,3 milijona evrov, oškodovancem po neurjih s točo pa 7,8 milijona evrov. Sredstva bodo izplačali do konca leta.

Škodo zaradi pozebe utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki
24. 04. 2024 15.38Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizki temperaturi in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.

Zimske razmere: se nam lahko ponovi aprilska pozeba iz leta 2017?
23. 04. 2024 06.00Kaj mraz in veter aprila pomenita za kmete, sadjarje? Kako so se pripravili na vnovično grožnjo pozebe? Bo oroševanje in gretje pomagalo? Pozeba je prejšnji teden že uničila velik del pridelka. Se ponavlja leto 2017, ko zaradi aprilske pozebe poleti nismo mogli jesti slovenskega sadja, ocenjena škoda pa je znašala skoraj 50 milijonov evrov? Letos pa je, potem ko so to pred njo storile že druge, zavarovanje pridelkov proti pozebi ukinila tudi največja zavarovalnica.

Jutro pod ničlo, a kmalu bo znova 'zadišalo po poletju'
25. 03. 2024 11.38Ponoči je zima še enkrat zamahnila z repom, zbudili smo se namreč v precej mrzlo jutro, marsikje so bile temperature pod ničlo. Vendar pa naš hišni prognostik Rok Nosan poudarja, da so tako nizke temperature trajale le kratek čas, zato večjih posledic in hude pozebe ne bo. So pa lahko po besedah agrometeorologinje Andreje Sušnik nekaj poškodb utrpeli brsti in cvetovi. Konec tedna bo medtem znova "zadišalo po poletju". Za velikonočne praznike bi lahko namreč s postopnim vračanjem toplejšega vremena prvič letos izmerili 25 stopinj Celzija.

Prvi aprilski teden v slikah: od vremenskih nevšečnosti do poleta v vesolje
08. 04. 2023 17.14Prvi aprilski teden smo začeli s hladnimi jutri, na Balkanu s snegom, v ZDA pa se borijo s tornadi. V Črni gori se je po desetletjih vladanja z oblasti poslovil Đukanović, Finska je postala 31. članica Nata, v ZDA pa je pred sodnika stopil nekdanji predsednik Trump. Medtem je Nasa predstavila astronavte, ki bodo obkrožili Luno. V svetu športa so bile vse oči uprte v volilni kongres Uefe v Lizboni, kjer je bil Aleksander Čeferin spet izvoljen in bo krovno evropsko zvezo vodil do leta 2027.

Nizke temperature ogrozile cvetoča sadna drevesa, škoda bo znana po tednu dni
06. 04. 2023 13.26Minula noč je bila po večini države najhladnejša v tem tednu, s temperaturami pod lediščem. Najnižjo so po podatkih Arsa izmerili na Blokah, minus osem stopinj Celzija. Ponekod bi pozeba lahko ogrozila cvetoča sadna drevesa, so opozorili na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Škodo bodo sicer lahko ocenili po enem do dveh tednih.

Po pozebi še sneg?
06. 04. 2023 08.28Mirna in jasna noč je prinesla zelo nizke jutranje temperature in rastline so bile spet v ledenem primežu. V notranjskih in kočevskih mraziščih se je ohladilo do –8 stopinj Celzija, medtem ko je bila po nižinah vzhodne in osrednje Slovenije najnižja temperatura okoli –4 stopinje Celzija. V prihodnjih dneh lahko pričakujemo več oblačnosti, deležni pa bomo tudi nekaj malega padavin. Kljub temu da se bo najhladnejši zrak umaknil iznad naših krajev in ob jutrih ne bo več zmrzovalo, bo ostalo razmeroma hladno. Tako ni izključeno, da med velikonočnimi prazniki ob močnejših krajevnih plohah nekaj snežink ne zanese vse do nižin.

Zaradi ohladitve v noči na četrtek nevarnost pozebe
05. 04. 2023 21.29Zaradi ohladitve bodo v četrtek zjutraj najnižje jutranje temperature od –8 do –1 stopinje Celzija. Možno je pričakovati povečano tveganje za morebitne poškodbe zaradi pozebe na kmetijskih rastlinah, so opozorili na Agenciji RS za okolje (Arso).

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'
27. 03. 2022 07.52Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

Suša prizadela skoraj vse poljščine in travinje, ključno je namakanje
08. 07. 2021 16.01Pomanjkanje padavin in visoke temperature že močno vplivajo na kmetijske rastline. Zaradi suše so prizadete skoraj vse poljščine in travinje, ugotavljajo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer škodo zaradi suše okvirno ocenjujejo na 20 do 50 odstotkov. V teh razmerah je ključno namakanje, koristjo tudi drugi tehnološki ukrepi.

Pozeba oklestila pridelek in podražila sadje
08. 06. 2021 21.12Koliko in kakšno lokalno pridelano hrano bomo jedli letos? Pridelovalci pravijo, da bo slovenskega sadja malo. Aprilska pozeba je namreč uničila velik del pridelka jabolk, češenj, breskev in sliv pa praktično ni. Tudi zato bodo cene višje, kmetijski minister sicer pričakuje, da se ne bodo zvišale za več kot 10 odstotkov. In ker je slovenskega sadja malo, inšpektorji že poostreno nadzorujejo poreklo sadja, ki ga ponujajo prodajalci na stojnicah ob cestah.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo
09. 04. 2021 14.40V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Zakaj so spomladanske pozebe v zadnjih letih tako pogoste?
09. 04. 2021 07.01Je že res, da je april znan po svoji muhavosti, ampak letos je prekosil samega sebe. Še v nobenem aprilu v zgodovini meteoroloških meritev se namreč ni zgodilo, da bi razlika med uradno najnižjo in najvišjo izmerjeno temperaturo znašala skoraj 50 stopinj Celzija, kar se je zgodilo letos. Še bolj ekstremno je to, da je med maksimumom in minimumom minilo le šest dni. Zaradi nenadnega vremenskega preobrata marsikje tudi letos ne bo pridelka. Na tem mestu se postavljata vprašanji, zakaj so izrazite spomladanske ohladitve v zadnjih letih tako pogoste in kaj nas čaka v prihodnosti.

Iskanje rešitev za pozebe: bodo med njimi tudi protipozebne sveče?
08. 04. 2021 21.28Potem ko je pozeba znova povzročila veliko škode predvsem v sadovnjakih, nizke temperature pa grozijo še naprej, pridelovalci iščejo rešitve, saj vsakoletni izpad dohodka pomeni neizprosno bitko za preživetje. Tudi na kmetijskem ministrstvu pravijo, da bo treba iskati dolgoročne rešitve.

Oroševanje rešilo pridelek nekaterim sadjarjem, pri drugih niti ta sistem ni pomagal
08. 04. 2021 10.50Temperature zraka so se v večjem delu države že drugo noč zapored spustile pod ledišče, kar je prizadelo predvsem letino sadjarjev. Ti so v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa bo prve ocene sporočila v petek. Na jugovzhodu Slovenije je pozeba prizadela vse vrste sadja, nekatere povsem. V Evrosadu so del nasadov oroševali, zaradi česar jim je uspelo rešiti pridelek na teh mestih. Marsikje pa niti oroševalni sistemi niso bili kos nizkim temperaturam.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon
08. 04. 2021 06.00Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

Pozeba je tu, kaj storiti?
06. 04. 2021 11.21Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih vse pogostejše in povzročajo vedno večjo gospodarsko škodo, predvsem v sadjarstvu. Večji del Slovenije bo tudi tokrat – že petič v zadnjih šestih letih – prizadela pozeba, saj bodo jutra v naslednjih dneh mrzla s temperaturami tudi pod –5 stopinj Celzija. Kako se je mogoče zaščititi pred pozebo?

Zakaj so ohladitve v letošnji pomladi tako pogoste?
17. 04. 2020 06.45Spomladi so značilne hitre vremenske spremembe, ki pa so letos še posebej izrazite. Tako smo bili v tem tednu deležni že tretje močnejše ohladitve v letošnji pomladi in rastline so bile v večjem delu Slovenije spet v ledenem primežu. Sicer ni bilo tako mrzlo kot pred dvema tednoma, ko smo marsikje izmerili najnižje aprilske temperature v zadnjih desetletjih, se je pa vegetacija v tem času pospešila in sadno drevje je postalo občutljivejše na mraz. Žal nas po nekaj zelo toplih dneh v prihodnjem tednu čaka nova občutna ohladitev.