organizaciji za človekove pravice

Na beograjskih Terazijah velik sprejem protivladnih protestnikov

14. 03. 2025 09.45

Srbski študenti so za soboto napovedali velik protest pred Narodno skupščino Republike Srbije. Ta se je iz varnostnih razlogov odločila, da do ponedeljka zapre svoja vrata. V bližnjem parku se medtem zbirajo nasprotniki študentske blokade – šlo naj bi za plačance in Vučićeve podpornike – , zato bi zadeve lahko eskalirale. O tem, da obstaja možnost nasilnih izgredov, pričajo tudi vreče s kamenjem in betonske kocke, ki so jih prebivalci opazili na ulicah. Hrvaška je svoje državljane pozvala, naj ne hodijo v Srbijo, če ni nujno. Slovensko zunanje ministrstvo pa: "Izogibajte se mestom, na katerih se bodo odvijali dogodki, predvsem okoli vladnih institucij in nacionalne televizije."

Najstniki klicali na pomoč, aktivisti v gozdu našli trupla: kje so bile oblasti?

27. 01. 2025 09.03

Bolgarske oblasti naj bi ignorirale klice v sili treh najstnikov iz Egipta. Migranti so se izgubili v gozdu. Potem ko so neuspešno klicali na pomoč in pošiljali svoje koordinate, so konec decembra umrli pri temperaturah, ki so se blizu bolgarsko-turške meje spustile krepko pod ničlo.

Odvetnike Navalnega v Rusiji obsodili na več let zapora

17. 01. 2025 10.21

Sodišče v mestu Petuški v regiji Vladimir vzhodno od Moskve je izreklo večletne zaporne kazni za tri odvetnike pokojnega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Obsodili so jih zaradi sodelovanja pri delovanju "ekstremistične organizacije".

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA

30. 12. 2024 06.24

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Umrl je nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter

29. 12. 2024 22.27

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin, Carterjev center pa je sporočil, da je 39. predsednik ZDA umrl v miru in obkrožen z družino.

'Klavnica' v Damasku: iskali podzemno etažo zaporniških celic, našli niso nikogar

10. 12. 2024 11.41

Po padcu sirijskega režima Bašarja al Asada se je več tisoč Sircev najprej odpravilo proti zaporu Sednaya na obrobju Damaska. Kraj je znan po vseh svojih grozotah, mnogi so ga poimenovali 'klavnica', v njem pa je bilo zaprtih več deset tisoč političnih nasprotnikov režima. Številni so umrli zaradi lakote, bolezni ali med množično usmrtitvijo, druge so mučili in pretepali. Objekt v obliki črke Y naj bi imel tudi podzemno etažo zaporniških celic, zato so v iskalni akciji razbijali tudi beton in pregledali vse jaške, da bi jo dosegli. A našli niso nikogar, dolgoletna agonija družin, ki ne vedo, kaj se je zgodilo z njihovimi svojci v zaporu, se tako nadaljuje.

'Azerbajdžan izkorišča COP29 za zatiranje okoljskih aktivistov'

15. 11. 2024 14.00

Azerbajdžanska vlada po mnenju skupin za človekove pravice izkorišča podnebno konferenco COP29 za zatiranje okoljskih aktivistov in drugih političnih nasprotnikov. Državo, ki gosti podnebni vrh obtožujejo zatiranja, vlada pa te trditve zavrača.

Borell članicam EU predlaga prekinitev dialoga z Izraelom, Nemčija to zavrača

14. 11. 2024 15.14

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell članicam predlaga prekinitev političnega dialoga z Izraelom. Kot je pojasnil njegov tiskovni predstavnik Peter Stano, bo Borrell zunanje ministre EU pozval, naj se do predloga opredelijo. Govorili bodo o tem, ali Izrael krši človekove pravice in mednarodno humanitarno pravo. Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je sicer že zavrnila predlog visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella za prekinitev političnega dialoga.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Je konflikt v Gazi odgovoren za več kot 186.000 smrtnih žrtev?

13. 07. 2024 09.05

Pismo, ki ga je objavila britanska medicinska revija The Lancet razkriva morebitne nove razsežnosti konflikta v Gazi. Pravijo namreč, da bi lahko konfliktu pripisali "186.000 ali celo več smrtnih žrtev", kar je bistveno več, kot so zadnje ocene ministrstva za zdravja, ki ga vodi Hamas. Na podlagi ocene prebivalstva iz leta 2022, ki znaša 2.375.259, bi to pomenilo 7,9 odstotka celotnega prebivalstva Gaze.

Bo Slovenija podpisala nov sporazum glede pandemije, ki ga akademiki kritizirajo?

23. 05. 2024 09.58

Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi na zasedanju, ki se bo začelo prihodnji teden, lahko odločala tudi o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij in spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da dokumenta ne bosta posegla v suverenost držav članic.

Rusi aretirali še eno novinarko, ki naj bi sodelovala z Navalnim

29. 03. 2024 14.02

Ruske oblasti so tokrat pridržale še novinarko Antonino Favorskajo, ki je posnela zadnji videoposnetek ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega pred njegovo smrtjo. Favorskaja je tako ena izmed šestih novinarjev in novinark, ki so bili ta mesec pridržani po vsej državi.

Opozicija neuspešna s pozivom vladi k razveljavitvi sklepa o azilnih domovih

20. 03. 2024 14.16

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na pobudo SDS razpravljal o sklepu vlade za organizacijo dveh začasnih azilnih domov v občinah Brežice in Središče ob Dravi. Opozicija s pobudo, da naj odbor s sklepom vlado pozove k razveljavitvi tega sklepa, ni bila uspešna. Še pred tem pa so župani občin Središče ob Dravi, Ormož in Sv. Tomaž predali 3500 podpisov, ki so jih zbrali s peticijo proti vzpostavitvi začasnega azilnega doma v Središču ob Dravi.

Lakoti v Gazi podvrženih vse več ljudi, Izrael večkrat blokira dostop do pomoči

19. 03. 2024 09.01

Več kot milijon ljudi v Gazi se sooča z lakoto, znova opozarjajo skupine za pomoč. Razmere so poimenovali "stradanje, ki ga je povzročil človek". "Mednarodna skupnost bi morala povesiti glavo od sramu, ker tega ni ustavila," je poudaril Martin Griffiths, glavni koordinator pomoči ZN. Združeni narodi so medtem opozorili, da bi stroge omejitve, ki jih je Izrael uvedel za vstop humanitarne pomoči v Gazo, lahko pomenile uporabo lakote kot orožja v vojni, kar bi lahko predstavljalo vojni zločin.

V veljavi velik del umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo

01. 03. 2024 06.38

V veljavo so stopili umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, s čimer Fides zaostruje stavko, ki poteka že sedem tednov. V številnih zdravstvenih ustanovah so umiki začeli veljati prav danes. Delo bodo marsikje zato reorganizirali. Ponekod bodo zdravniki delali v izmenah, odpadali bodo nekateri nenujni pregledi in posegi.

Na Madagaskarju zakon, ki dovoljuje kastracijo posiljevalcev otrok

17. 02. 2024 16.24

Parlament na Madagaskarju je sprejel zakon, ki dovoljuje kemično in v nekaterih tudi primerih kirurško kastracijo tistih, ki so spoznani za krive posilstva mladoletne osebe. In medtem, ko je zakon prejel podporo aktivistov, ki pravijo, da je to primerno sredstvo za preprečevanje tovrstnih grozot in zajezitev kulture posilstev, je med številnimi mednarodnimi skupinami za človekove pravice požel tudi več kritik.

Italijanski senat sprejel sporni načrt: migrante bodo pošiljali v Albanijo

15. 02. 2024 17.58

Italijanski senat je sprejel sporni načrt, o katerem sta se že novembra dogovorila italijanska premierka Giorgia Meloni in njen albanski kolega Edi Rama. Migrante, ki na čolnih prihajajo v Italijo bodo zdaj poslali v Albanijo, kjer bodo za njih narejeni sprejemni centri. Za sporazum je glasovalo 93 senatorjev, 61 jih je bilo proti. Konec januarja ga je že potrdil spodnji dom parlamenta v Rimu, poslanska zbornica.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine

06. 12. 2023 15.57

Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

Vodjo lepotnega izbora Miss Nikaragve obtožili zarote proti državi

03. 12. 2023 15.21

Vodja lepotnega izbora Miss Nikaragve, Karen Celebertti, je obtožena zarote proti državi, poleg tega pa so jo skupaj s sinom in možem obtožili pranja denarja in širjenja lažnih novic, le nekaj tednov po prvi zmagi te srednjeameriške države na izboru za miss Universe.

Rekordi na nebu in pisarna z najlepšim razgledom

12. 11. 2023 16.58

23. julija letos je slovenski zračni prostor preletelo 1643 letal, kar je rekord vseh časov. Za to, da imajo letala ves čas, ko so nad Slovenijo, zadostno medsebojno razdaljo in da vse poteka varno, skrbijo območni kontrolorji Kontrole zračnega prometa Slovenije. Tisti v kontrolnem stolpu pa so odgovorni za letala v bližini letališča in vozila na manevrskih površinah. Obiskali smo jih in izvedeli, kdo ima prednost v tej gneči na nebu, kje je pisarna z najlepšim razgledom in kakšni so izzivi, ki jih čakajo v prihodnosti.

Sovražnika si (skoraj vedno) ustvariš sam

15. 10. 2023 15.25

"Hamas je, na moje veliko obžalovanje, ustvaril Izrael." Tako je pred nekaj leti v intervjuju za Wall Street Journal dejal Avner Cohen, izraelski visoki uradnik, ki je več kot 20 let delal v Gazi. Podobno je trdil tudi Yizak Segev, vojaški poveljnik v Gazi v osemdesetih. Cohen je, kot piše Intercept, že v osemdesetih v uradnem poročilu opozoril, da je podpora palestinskim islamistom proti sekularnemu, socialistično usmerjenemu PLO, Palestinski osvobodilni organizaciji in njenemu najvplivnejšemu krilu Fatahu na zasedenih ozemljih slaba zamisel.

Nobelova nagrada za mir iranski borki za pravice žensk

06. 10. 2023 06.42

Nobelovo nagrado za mir letos prejme iranska borka za pravice žensk Narges Mohamadi za "svoj boj proti zatiranju žensk v Iranu", je sporočil norveški Nobelov odbor. Seznam nominirancev za najprestižnejšo izmed Nobelovih nagrad je tajen, vendar pa je znano, da je bilo tokrat na njem 351 posameznikov in organizacij, kar je drugo največje število kandidatov v zgodovini. Kljub temu so nekateri ugibali, da tako kot leta 1972 nagrade ne bodo podelili.

Voditelji v New Yorku: reforma ali razpad, ker 'svet razpada po šivih'

19. 09. 2023 19.27

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob začetku splošne razprave svetovnih voditeljev na 78. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov posvaril, da je svet vse bolj razdeljen, zaradi česar ne bo mogoče reševati problemov, ki zadevajo vse. Dejal je, da se povečujejo razlike med gospodarskimi in vojaškimi silami, med vzhodom in zahodom ter med bogatimi in državami v razvoju. Ameriški predsednik Joe Biden je na razpravi zagotovil, da si ZDA ne želijo spora s Kitajsko: "Prizadevamo si odgovorno upravljati tekmovanje med državama, da ne bi preraslo v konflikt." Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v svojem nagovoru ostro kritiziral Rusijo.

'Ni dovolil, da bi mu mladoletniki vzeli zastavo. Pretepli so ga vpričo mame'

18. 09. 2023 13.24

Po nasilju na mariborski Paradi ponosa se je na spletu oglasil tudi napadeni aktivist in opisal svojo izkušnjo. Povedal je, da ni prvič žrtev nasilja in da se mu mali "huligani" smilijo, najbolj pa ga je prizadelo, da se je napad zgodil vpričo njegove mame. "Številni udarci in to le zato, ker ni dovolil, da bi mu skupina mladoletnikov odtujila slovensko zastavo," so mu v bran stopili tudi v Stranki mladih - Zeleni Evrope, del katere je žrtev napada. Odzval pa se je tudi varuh človekovih pravic, ki je poudaril, da so predsodki, diskriminacija in izključevanje zaradi spolne usmerjenosti, spolne identitete in drugih osebnih okoliščin v družbi nesprejemljivi, a žal še vedno prisotni.

Vložena ustavna pobuda zaradi 'nezakonitega odlova' nutrij

26. 07. 2023 16.54

Helsinški monitor Slovenije za človekove pravice je na ustavno sodišče vložil ustavno pobudo s predlogom za presojo in začasno zadržanje odredbe glede izvajanja odločbe kmetijskega ministrstva o odlovu nutrij na Ljubljanskem barju. Kot navajajo v organizaciji, gre pri odločbi za kršitev ustave, zakonov in podzakonskih aktov.

Ruske mučilnice v Izjumu: 'Kruto in sadistično'

18. 07. 2023 16.50

Nova preiskava v Ukrajini je pokazala, da so vojaške enote, ki so lani med zasedbo ukrajinskega mesta Izjum kršile človekove pravice, pod ruskim poveljstvom. Odkrili so kar tri mučilnice, kjer so na sprevržene načine mučili tako ukrajinske civiliste kot vojake.

Novo sojenje Navalnemu v kazenski koloniji: tokrat zaradi 'ekstremizma'

19. 06. 2023 12.50

V Rusiji se je začelo novo sojenje zaprtemu opozicijskemu voditelju Alekseju Navalnemu, tokrat zaradi obtožb o "ekstremizmu", za kar mu grozi do 30 let zapora. Sojenje poteka v kazenski koloniji vzhodno od Moskve, kjer Navalni, sicer odločen kritik Kremlja, že prestaja devetletno zaporno kazen.

Assangeova izročitev ZDA vedno bližje: 'Čaka ga nečloveška obravnava'

09. 06. 2023 16.58

Britanski sodnik je zavrnil zadnji poskus ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, da bi se uprl izročitvi Združenim državam Amerike zaradi obtožb vohunjenja. Nova pritožba bi po sodnikovih besedah pomenila le "ponovitev argumentov", ki so bili že večkrat podani s strani Assangeovih odvetnikov.

Slovenija na lestvici medijske svobode napredovala za štiri mesta

03. 05. 2023 07.09

Na lestvici medijske svobode, ki jo od leta 2002 objavlja organizacija Novinarji brez meja (RSF), je Slovenija od lani napredovala za štiri mesta. Ministrstvo za kulturo ob svetovnem dnevu svobode medijev ugotavlja, da kljub napredovanju Slovenije na lestvici medijske svobode še ne moremo biti zadovoljni, saj so razmere na RTVS zaradi preteklega političnega vmešavanja v vodenje RTVS še vedno slabe.

25-letnega laoškega aktivista v kavarni ustrelili do smrti

03. 05. 2023 10.28

Znan aktivist in kritik laoške vlade je umrl v strelskem napadu. 25-letnika so ustrelili dvakrat – v obraz in v prsni koš – medtem ko je sedel v kavarni.