orbiter

'Pajki' na Marsu

27. 04. 2024 11.10

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu

01. 10. 2023 15.30

Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

Na Luni se je pojavil nov krater, najverjetneje zaradi ruskega plovila

01. 09. 2023 12.23

Na Luni se je pojavil nov krater. Nasa predvideva, da je najverjetneje nastal ob ponesrečenem poskusu pristanka ruskega plovila Luna-25. To je strmoglavilo, tik preden se je dotaknilo Luninega površja. Pred tem je kazalo, da bo prvo, ki bo kadarkoli pristalo na južnem polu satelita. Nekaj dni zatem je pristanek uspel Indijcem.

Razkrile so ga sledi koles: Nasin satelit posnel kitajski rover na Marsu

22. 03. 2022 12.07

Majhno temno modro piko sredi puščave bi zlahka spregledali med množico posnetkov na površju Marsa, ki jih Nasin satelit vsak dan posname. A sledi koles, ki se vijejo po pokrajini, izdajajo, da gre za majhen kitajski rover.

Evropska vesoljska agencija odpovedala misijo na Mars

17. 03. 2022 14.37

Evropa je odpovedala misijo ExoMars, s katero bi na Rdeči planet poslali planetarno sondo, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije. Razlog za to je vojna v Ukrajini in nezmožnost sodelovanja z Rusijo pri izstrelitvi. Evropske in ameriške misije so namreč večinoma odvisne od ruskih raket Sojuz.

Znanstveniki v Marsovem Velikem kanjonu odkrili 'znatne količine vode'

17. 12. 2021 11.06

Mars ima svojo različico Velikega kanjona, znanstveniki pa so nedavno ugotovili, da se v njem skrivajo "znatne količine vode", je sporočila Evropska vesoljska agencija. "To je lahko led ali voda, ki je vezana na minerale v tleh. Znanstveniki verjamejo, da je prisotnost ledu verjetnejša," je dejal eden od avtorjev raziskave. Za več ugotovitev bo potrebnega še več raziskovanja.

Kitajska sonda poslala videoposnetek Marsa

12. 02. 2021 14.14

Kitajska vesoljska agencija je objavila videoposnetek kitajske sonde Tianwen-1 (Vprašanja nebu), ki kroži okrog Marsa. Na njem je videti površje Marsa s kraterji, barva površja planeta pa se spreminja od bele do črne, ko sonda preleti planet v enem Marsovem dnevu, ki traja nekaj minut več kot na Zemlji.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?

02. 01. 2021 17.43

Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?

05. 08. 2020 10.27

Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Najbližje fotografije naše zvezde razkrile 'taborne ognje' na Soncu

16. 07. 2020 14.54

Prve fotografije satelita Solar Orbiter, ki se je Soncu sredi junija približal na 77 milijonov kilometrov ter tako posnel najbližje fotografije naše zvezde v zgodovini, so blizu površja razkrile miniaturne sončeve izbruhe, poimenovane 'taborni ognji' na Soncu.

Solar Orbiter: začela se je misija, ki bo razkrivala skrivnosti Sonca

10. 02. 2020 10.34

Na ameriški Floridi so uspešno izstrelili sondo Solar Orbiter, katere glavni namen je raziskovanje Sonca. Misija, ki naj bi trajala devet let, naj bi poglobila naše znanje o razumevanju zvezde ter njenem vplivu na Zemljo. Soncu se bo približala na 42 milijonov kilometrov.

Mars, kot ga še niste videli: fotografije polarnih sipin

21. 09. 2019 11.09

Fotografija, ki jo je pred dnevi posnela kamera z ExoMars Trace Gas Orbiterja, plovila, ki ga skupaj upravljata Evropska vesoljska agencija in ruski Roscosmos, prikazuje severne polarne sipine na rdečem planetu. Namen misije je odgovoriti na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Na Marsu odkrili tekočo vodo

25. 07. 2018 17.16

Raziskovalci so odkrili dokaze tekoče vode na Marsu. Gre za jezero tekoče vode, skrito pod tanko plastjo ledu na južni polobli planeta. V preseku je dolgo 20 km. Temperatura jezera je verjetno pod lediščem, mnogi pa že ugibajo, ali bi novo odkritje lahko vodilo tudi k dokazom o obstoju življenja na Rdečem planetu.

Hrvaška bo ribolov v Jadranu nadzorovala tudi s šestimi droni

15. 05. 2018 17.00

Hrvaška nabavlja šest dronov za nadzor ribolova v Jadranu, nadzirali pa bodo tudi vstop ribiških plovil iz drugih držav v hrvaško teritorialno morje. Brezpilotna letala bodo poleg tega uporabljali še za potrebe obrambnega ministrstva ter v primeru potrebe reševanja na morju, zgodnjega obveščanja o požarih in podobnih dogodkih. Posel je vreden slabih pet milijonov evrov.

Bomo že čez nekaj mesecev izvedeli resnico o Marsu? 

01. 05. 2018 16.54

Marca 2016 je proti rdečemu planetu poletela evropsko-ruska sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, ki bo skušala razvozlati skrivnost metana, ki so ga zaznali na površju in atmosferi. Vprašanje je, ali je ta metan posledica geoloških ali bioloških procesov, torej, da so metan proizvedla živa bitja?

FOTO: Cassini razkrival Saturnove skrivnosti. Največja presenečenja so ga čakala pri Saturnovih lunah

14. 09. 2017 06.30

Po 20 letih se končuje ena najbolj plodnih vesoljskih misij Cassini - Huygens, katere tarča so bili Saturn in njegove lune. Misija je poskrbela za vzemirljive novice o jezerih in morjih metana in etana na Titanu, vodni pari na Enkeladu in pogojih, primernih za razvoj življenja. Sonda je razkrila vso lepoto šestkotnika na severnem polu in obročev, odkrila je nove lune in še veliko več …

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …

23. 12. 2016 06.30

Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Lander je narobe preračunal višino in ob tla treščil s hitrostjo več kot 500 km/h

25. 11. 2016 13.58

Lander Schiaparelli, ki bi moral oktobra nežno pristati na Marsu, je menil, da je pristal, a v resnici je bil še 3,7 kilometra nad tlemi. To je bil že drugi ponesrečen poskus pristanka na Marsu za Evropo.

FOTO: Nasino plovilo našlo Esinega: Schiaparelli najverjetneje eksplodiral

22. 10. 2016 12.18

Nasino plovilo MRO je opazilo spremembe na površju Marsa, kjer bi v sredo moral pristati Esin modul Schiaparelli. Na podlagi fotografij je jasno, da ni šlo za nežen pristanek.

Čeprav ne vedo, kaj se je z landerjem zgodilo, so pri Esi zadovoljni: 'Dobili smo želene podatke'

20. 10. 2016 10.25

Pri Evropski vesoljski agenciji so zadovoljni z misijo Exomars, v kateri so pristajali na površju Marsa in v orbito nameščali satelit. Kaj se je zgodilo z landerjem, še vedno ni jasno, a ključne podatke so dobili. Še v večje veselje jim je, da orbiter deluje brezhibno.

Esa uspešno utirila satelit, usoda plovila Schiaparelli žal ostaja neznana

19. 10. 2016 06.30

Evropska vesoljska agencija še vedno ne ve, ali je plovilo Schiaparelli uspešno pristalo na rdečem planetu. Prvega radijskega signala namreč niso prejeli, kar pa še ne pomeni, da pristanek na Marsu ni uspel. A vendarle vse ni tako črnogledo. Esi je namreč uspelo v orbito Marsa utiriti še en satelit.

Esa in Roskozmos pristajata na Marsu: pred misijo ključni trenutki

16. 10. 2016 06.30

Orbiter ExoMars Trace Gas je skupaj z landerjem Schiaparellijem prispel do Marsa in zdaj je čas, da se ločita. Dan D bo v sredo, ko bo Schiaparelli začel pristajati, Trace Gas Orbiter pa se bo vtirl v orbito rdečega planeta. Misija je namenjena iskanju življenja.

Pred 40 leti je Viking 'osvojil' Mars, a ni bil prvi …

20. 07. 2016 06.30

Ameriški Viking 1 je 20. julija pred 40 leti pristal na površju Marsa, a pred tem je na rdečem planetu pristal sovjetski Mars 3. Viking je sicer zabeležil precej uspešnejšo misijo kot Mars. Že letos oktobra bo na Marsu pristajala evropsko-ruska sonda. Kdaj pa bo na Mars stopil prvi človek?

Raketa odpeljala na Mars sondo, ki bo preučevala izvor prisotnega metana

14. 03. 2016 12.05

Četrti planet od Sonca bo postal začasni dom za sondo, ki bo na rdečem planetu skušala raziskati, ali je metan iz ozračja geološkega izvora ali ga proizvajajo mikrobi.

ČASOVNICA: To so misije in dogodki, na katere bodite pozorni v letu 2016

13. 01. 2016 07.00

Esa bo proti Marsu poslala plovilo, julija bo sonda Juno po petih letih prispela do Jupitra, končali se bosta misiji Dawn in Rosetta ... Na nekaterih delih sveta bodo lahko videli popolni Sončev mrk, Merkur bo prečkal Sonce, seveda bomo deležni meteorskih rojev ...

Na Marsu našli več kot desetletje izgubljeno sondo

16. 01. 2015 17.31

Na božični dan leta 2003 bi morala na Marsu pristati britanska sonda Beagle 2, a znanstveniki od nje niso dobili glasu, zato so menili, da je sonda strmoglavila. A temu še zdaleč ni bilo tako ...

Kanjonov na Marsu ni oblikovala voda, ampak lava?

04. 06. 2014 08.45

Soteske in struge na rdečem planetu naj bi dokazovale, da je tam nekoč tekla voda. Ta bi tudi omogočala obstoj življenja. A kanjone bi lahko oblikovale tudi druge naravne sile – raziskovalec Giovanni Leone meni, da bi lahko te oblikovala lava.

FOTO: Tako na Luni izgleda vzhod Zemlje

08. 05. 2014 13.54

Kamera Nasinega teleskopa Lunar Reconnaissance Orbiter je praviloma usmerjena v površino Lune, čeprav bi lahko kar 12-krat na dan videla vzhajati Zemljo. A seveda so trenutki, ko so stvari na pravem mestu ob pravem času.

Fotografiji z Marsa: pred tremi leti tega tam ni bilo

22. 03. 2014 06.30

Ameriška vesoljska agencija Nasa je objavila fotografiji Marsa, ki prikazujeta enako območje. Prva fotografija je bila posneta leta 2010, druga 2013. Na slednji se je pojavila nova struga. Jo je izdolbla voda?

FOTO: 'Radovednež' na Marsu že raziskuje

06. 08. 2012 06.30

Rover Curiosity je pristal na Marsu in že poslal prve fotografije. Njegova misija je preveriti, ali je Mars kadar koli gostil kakršno koli obliko življenja in ali bi lahko na Marsu nekega dne preživeli tudi ljudje.