oprostitev prispevkov

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Rešitve za CSS: na ministrstvu preverjajo možnosti razveljavitve likvidacije
15. 01. 2025 11.03Skupščina invalidskega podjetja CSS, ki je v večinski državni lasti, je potrdila predlog poslovodstva za likvidacijo družbe, so sporočili iz Slovenskega državnega holdinga (SDH). Dodali so, da so vse druge možnosti za nadaljnje poslovanje izčrpane, likvidacijo pa so podprli z namenom preprečiti stečaj družbe. Medtem so iz ministrstva za delo sporočili, da preverjajo možnost razveljavitve sprejete odločitve glede likvidacije, po naših informacijah naj bi se predsednik vlade Robert Golob osebno zavzel, da bodo na četrtkovi seji vlade iskali rešitve za podjetje CSS.

Naftni derivati so se pocenili
27. 08. 2024 05.59Opolnoči se je na servisih zunaj avtocest cena 95-oktanskega bencina znižala za 2,8 centa na 1,486 evra, cena dizelskega goriva pa za 0,9 centa na 1,519 evra za liter. Pocenilo se je tudi kurilno olje, za 2,1 centa na 1,125 evra za liter.

Bodo prizadeti v poplavah šele oktobra dobili poračun za elektriko?
26. 09. 2023 16.09Potem ko smo poročali, da so prizadeti v poplavah kljub drugačnim obljubam pristojnih ta mesec dobili položnice z rednimi cenami elektrike, iz sistemskega operaterja distribucijskega elektroenergetskega omrežja SODO sporočajo, da za mesec avgust podatki o prizadetih gospodinjstvih še niso bili na voljo. Ob tem napovedujejo poračun.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?
02. 09. 2023 08.19Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Cene pogonskih goriv in kurilnega olja bodo regulirane še leto dni
19. 06. 2023 20.27Vlada je na dopisni seji potrdila uredbo, s katero podaljšuje trenutni sistem delne regulacije cen pogonskih goriv in kurilnega olja, in sicer še za leto dni, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Sprejela je tudi spremembe uredbe, s katerimi se v formulo za cene dizla na avtocestah vrača prispevek za OVE.

'Na kmete nismo pozabili': sofinanciranje goriva in enkratna denarna pomoč
24. 06. 2022 06.00Na bencinskih servisih ob avtocestnem križu je dizelsko gorivo za vse voznike znova nekoliko cenejše. Država se je namreč odpovedala delu okoljskih dajatev. Poskrbela je tudi za višje povračilo potnih stroškov. Kmetje, ki se že pripravljajo na žetev pšenice, pa pravijo, da je država nanje pozabila. Kako zmanjšati vpliv dragih energentov na cene hrane? Kako ministrica za kmetijstvo Irena Šinko odgovarja kmetom, ki pravijo, da so pri sprejemanju ukrepov nanje pozabili, in kaj jim svetuje?

Med korono izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči
25. 05. 2022 13.50V letih 2020 in 2021, ko so veljali številni omejitveni ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa, je bilo v Sloveniji izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči. Skupni neposredni obseg ukrepov, povezanih s covidom-19, pa je bil še višji, namreč 4,5 milijarde evrov, piše v poročilu o državnih pomočeh, ki ga je sprejela vlada.

Še zadnja izplačila dodatka zaradi visokih cen energentov
14. 04. 2022 06.22Za upokojenci in invalidi bodo solidarnostni dodatek za odpravo posledic energetske revščine v višini 150 evrov prejeli še preostali upravičenci. To so prejemniki denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka, upravičenci do otroškega dodatka, upravičenci do dodatka za veliko družino in rejniki.

V Sloveniji več kot 663.000 mam, povprečna starost ob prvem otroku skoraj 30 let
25. 03. 2022 07.31V Sloveniji je marec že tradicionalno v znamenju žensk. Po mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, je 25. marec pri nas tudi materinski dan, ki bo priložnost, da se spregovori o pomenu materinstva, pa tudi o širše o družinski politiki. V Sloveniji je mam nekaj več kot 663.000. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je v poslanici čestital vsem mamam in med drugim ocenil, da država s plačevanjem razlike do prispevkov za socialno varnost ženskam omogoča, da po rojstvu otroka ostanejo aktivne na trgu dela.

Podražitve plina v Ljubljani: občina ne bo delila energetskih vavčerjev
22. 02. 2022 16.06Energetika Ljubljana je v ponedeljek napovedala, da bo z aprilom zvišala cene zemeljskega plina. Napovedane podražitve je komentiral tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je poudaril, da je imelo podjetje lani 6,5 milijona evrov izgube. Občina ob tem prebivalcem ne bo delila t. i. energetskih vavčerjev, saj da je to storila že vlada, je dejal Janković.

DZ potrdil ukrepe za omilitev posledic visokih cen energentov
22. 02. 2022 16.05Zakon o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov predvideva enkratni dodatek za 710.000 prebivalcev, izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih, ter začasno, trimesečno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin, ki naj bi za okoli 30 odstotkov znižala položnice. Prav tako je DZ z zakonom potrdil pomoč gospodarski in kmetijski dejavnosti, ki vključuje enkratno nepovratno pomoč za podjetja, ki se jim bo strošek energije letos glede na lani povečal za več kot 40 odstotkov, in nadomestilo za kmete v obliki pavšala na hektar zemljišča glede na vrsto rabe. Za novi zakon je glasovalo 46 poslancev, eden je bil proti.

Zelena luč ukrepom za blažitev podražitev energentov. Opozicija: Gre za predvolilne bonbončke
16. 02. 2022 18.36Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je z dopolniloma podprl vladni predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Ta prinaša 150 evrov enkratnega dodatka za ranljive, začasno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin ter izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih.

Opozicijski predlog o energetskih vavčerjih končal zakonodajno pot
26. 01. 2022 06.28Predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, s katerim so želeli v opoziciji socialno najbolj ranljivim zagotoviti dobropis za plačilo energentov, je končal zakonodajno pot, vlada napoveduje svojega. Z njim naj bi, kot smo poročali, 150 tisoč Slovencem in Slovenkam iz socialno ranljivih skupin razdelili energetske vavčerje v višini 140 evrov, znižali pa naj bi se tudi prispevki na položnicah za elektriko.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Oproščeni prispevki se lahko izvzemajo iz davčnega obračuna
07. 05. 2021 10.00Furs je sporočil, da se v davčnih obračunih, oddanih za leto 2020, oproščeni prispevki lahko izvzemajo iz davčnega obračuna. Pri oddaji davčnih obračunov za leto 2021 pa se prispevki, ki jih plača država, pri normirancih ne bodo več izvzemali iz davčnega obračuna.

OZS v PKP 8 predlaga tudi nadomestilo za izpad prometa
20. 01. 2021 14.21OZS je na vlado za vključitev v osmi protikoronski zakon naslovila vrsto predlogov – poleg podaljšanja ukrepa čakanja na delo, kritja fiksnih stroškov in povračila celotnega nadomestila plače je med njihovimi predlogi tudi nadomestilo za izpad prometa zaprtim podjetjem, so sporočili iz zbornice. Kot izpostavlja predsednik zbornice Branko Meh, bi morali po vzoru Avstrije najti rešitev, kako bi zaprtim podjetjem povrnili vsaj delno nadomestilo za izpad prometa. Da so razmere v panogi čedalje slabše, pa opozarjajo tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma. Če ne bo dodatnih ukrepov, prihajajo odpuščanja, kršitve in izčrpavanje obstoječega kadra, so jasni.

PKP 7 prinaša izplačila enkratnih dodatkov, tudi 200 evrov za nekatere zaposlene
28. 12. 2020 10.51Odbor DZ za finance je danes obravnaval predlog PKP 7, ki bo pomagal pri omilitvi posledic drugega vala epidemije. "Paket bo pomagal socialno šibkim, zdravstvu, turizmu, prevoznikom ter socialnim in zdravstvenim delavcem," je dejal finančni minister Andrej Šircelj. Med drugim bodo dodatek prejeli tudi zaposleni s plačami do dvakratnika minimalne plače, in sicer v višini 200 evrov.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja
19. 12. 2020 07.00Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.

Sedmi paket prinaša zamrznitev minimalne plače in dodatek za upokojence
02. 12. 2020 18.48Solidarnostni dodatek za upokojence in družine z najnižjimi prejemki, zamrznitev minimalne plače, mesečni temeljni dohodek za verske uslužbence - vse to prinaša sedmi protikoronski paket, kaže osnutek. Kljub zaprtju trgovin ob nedeljah ta predvideva tudi dve izjemi, 27. decembra in 3. januarja. Obenem zakon prinaša pravno podlago za izvedbo množičnega testiranja.

DZ potrdil šesti protikoronski zakon: delno kritje fiksnih stroškov podjetij
25. 11. 2020 08.20DZ je danes potrdil šesti protikoronski zakon, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Poglavitna novost je delno kritje fiksnih stroškov tistih podjetij, ki jim bodo prihodki zaradi epidemije upadli za najmanj 30 odstotkov. Skupna vrednost ukrepov je ena milijarda evrov.

Bolniška brez obiska zdravnika, nadomestilo za varstvo otroka v karanteni ...
30. 09. 2020 07.14Vlada je na dopisni seji sprejela tako imenovani peti protikoronski paket, ki na novo uvaja oziroma podaljšuje že veljavne ukrepe za ohranitev delovnih mest. Po novem boste lahko zaradi bolezni brez obiska osebnega zdravnika z dela odsotni do treh delovnih dni. Nadomestilo za čakanje na delo za podjetja je podaljšano, a pogoji so zaostreni. Kaj vse je še sprejela vlada?

Javnofinančni primanjkljaj v drugem četrtletju pri 16,1 odstotka BDP
30. 09. 2020 11.10Slovenija je imela v drugem četrtletju letos 1,741 milijarde evrov oz. 16,1 odstotka BDP javnofinančnega primanjkljaja. Ta je posledica predvsem ustavitve gospodarske aktivnosti zaradi epidemije covida-19 in ukrepov države za omilitev posledic epidemije, je objavil državni statistični urad.

Čakanje na delo vsaj do konca leta, nadomestila staršem, pomoč samozaposlenim ...
24. 09. 2020 16.51Vlada v predlogu petega protikoronskega zakona, ki ga je potrdila v sredo, ostaja pa odprt do ponedeljka, podaljšuje nekatere obstoječe protikrizne ukrepe ter uvaja nove. Med ključnimi so podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo vsaj do konca leta, mesečni temeljni dohodek za samozaposlene in ukrepi za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Predvideno je tudi, da bi lahko globe po zakonu o nalezljivih boleznih izrekali policisti in občinski redarji.

Pestra razprava o rebalansu, ki prinaša primanjkljaj v višini 4,2 milijarde evrov
22. 09. 2020 06.22Predlog rebalansa, ki ga ima na dnevnem redu DZ, po besedah predsednika vlade Janeza Janše res prinaša visok primanjkljaj, a gre za posledico nepričakovanih izdatkov za blaženje posledic epidemije covida-19. "Vlada lahko natančno do vsakega evra pojasni, za kaj bodo porabljena ta sredstva," je dejal. V koaliciji pritrjujejo pojasnilom vlade, da je povečana poraba posledica ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19, v opoziciji pa opozarjajo na netransparentnost.

Brez protikoronskih ukrepov bi bila gospodarska aktivnost za 1,5 odstotka manjša
31. 08. 2020 12.43Dosedanji dejanski javnofinančni učinek sprejetih protikoronskih ukrepov je precej manjši od predhodnih ocen. Skupaj je dosedanja vrednost vseh ukrepov z neposrednim javnofinančnim učinkom okoli 1,5 milijarde evrov, kar je skoraj pol manj od ocen vlade ob njihovem sprejemanju. Rezultati simulacij vseh ukrepov pa pokažejo, da bi bila brez vladnih protikoronskih ukrepov gospodarska aktivnost letos manjša še za 1,5 odstotka.

Upravičenci še zadnjič prejeli mesečni temeljni dohodek
10. 06. 2020 06.19Finančna uprava RS (Furs) je še zadnjič izplačala mesečni temeljni dohodek samozaposlenim in kmetom, ki v epidemiji covida-19 niso mogli opravljati svoje dejavnosti oz. so jo opravljali v zmanjšanem obsegu. Tisti, ki so pomoč izkoristili za celotno obdobje epidemije, so tako skupaj prejeli 1750 evrov.

Konec epidemije bodo močno občutili samozaposleni, ki niso več upravičeni do pomoči
01. 06. 2020 20.07Z uradnim koncem epidemije je konec tudi pomoči iz tako imenovanega prvega in drugega protikorona paketa. To bodo najbolj občutili samozaposleni, saj ne bodo več upravičeni do pomoči. Jo bodo pa še naprej dobivali delodajalci, z današnjim dnem namreč začenja veljati nekoliko drugačen ukrep čakanja na delo doma, država pa bo vse do konca leta subvencionirala tudi skrajšani delovni čas. Najprej samozaposleni, kmetje in verski uslužbenci.

S protikoronskimi ukrepi rešili 260 tisoč delovnih mest
01. 06. 2020 15.16Evropska komisija je v svoji zadnji napovedi doslej sprejete ukrepe ocenila zelo pozitivno in Sloveniji tudi zaradi njih napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že drugo leto zrasli skoraj na predkrizno raven, so sporočili z vlade. Prva dva svežnja sta bila usmerjena v takojšnje interventne ukrepe, ki jih je bilo mogoče uveljaviti v kratkem časovnem obdobju, medtem ko se v tretjem že nakazujejo temelji izhodne strategije, so dodali. Pri tem so naši državi nekaj več manevrskega prostora zagotovila obljubljena evropska sredstva.

Država marca in aprila poravnala za 302 milijona evrov prispevkov
01. 06. 2020 11.27Država je od razglasitve epidemije do konca aprila poravnala za 75,1 milijona evrov prispevkov za delavce na čakanju ter še dodatnih 226,9 milijona evrov za delavce, ki so v času epidemije delali. Skupaj gre za 302 milijona evrov. Podatkov za maj še ni.