onkoloških

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali

13. 03. 2025 15.06

Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

Nov delovni režim na onkologiji razburja bolnike

08. 03. 2025 18.57

Bolniki, ki so na Onkološkem inštitutu doslej opravili pregled in dobili terapijo v istem dnevu, morajo po novem dvakrat v Ljubljano. Na inštitutu so se za spremembo delovnega režima odločili, da bi skrajšali dnevno čakanje na hodnikih in ljudem zagotovili kakovostnejšo obravnavo. To pa je v stisko spravilo predvsem bolnike, ki se na zdravljenje vozijo z oddaljenih koncev Slovenije. Dvojna vožnja je naporna že za zdravega, kaj šele za bolnega človeka, opozarjajo v Društvu onkoloških bolnikov, nekateri so odvisni tudi od svojcev, prevozov z rešilci.

Z manj tobaka in manj onesnaženim zrakom lahko rešimo življenja

04. 02. 2025 07.48

Zaznamujemo svetovni dan boja proti raku. Letos se začenja nova triletna mednarodna kampanja z sloganom Združeni v edinstvenosti, ki v ospredje postavlja posamezniku prilagojeno obravnavo raka. Slovenija je sicer glede na poročilo OECD v zadnjih letih dosegla velik napredek pri obravnavi raka, priložnosti pa so med drugim v okrepljeni preventivi.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'

20. 11. 2024 07.00

Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Jure Drnovšek poleg bitke z rakom bije še bitko z ZZZS

28. 10. 2024 19.40

46-letni Jure Drnovšek se že pet let bori z rakom na ledvicah, pljučih in možganih. A poleg borbe s težko boleznijo, zaradi katere so mu zdravniki sprva napovedali zgolj tri mesece življenja, mora Trboveljčan biti še bitko z ZZZS, ki mu je poslal odločbo, naj se navkljub še trajajočemu zdravljenju vrne na delo ter z Zavodom za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, ki ga na drugi strani pošilja v pokoj. Da bi morali biti postopki omenjenih zavodov bolj jasni in transparentni, menijo tudi v Združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer si med drugim prizadevajo prav za višje pokojnine onkoloških bolnikov.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Kdo je kriv za zamudo pri začetku gradnje mariborske onkologije?

04. 10. 2024 06.00

Po mesecu dni, ko sta se predsednik vlade Robert Golob in ministrica Valentina Prevolnik Rupel vendarle pojavila na onkologiji v Mariboru, kjer onkološke bolnike zdravijo ob velikem hrupu in celo na hodnikih, je premier izjavil, da je zadovoljen. "Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo," pravi. V isti sapi pa dodaja, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili. A stroji bi na onkologiji lahko brneli že leto dni, če bi na ministrstvu za zdravje dosegli dogovor o ceni kvadratnega metra stanovanja s stanovalci Masarykove, ki so se ravno zaradi tega pritožili na gradbeno dovoljenje za gradnjo onkologije. Kaj na vse to pravi zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel?

'Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku in brez stika z resničnostjo'

01. 10. 2024 06.00

"Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku, brez stika z resničnostjo. Upam pa, da bo ta milni mehurček čim prej počil, ko se bo zaletel v vse večji kup gnoja, ki se dela iz praznih obljub v zvezi z onkologijo Maribor." To so besede Polone Selič Zupančič, ki je ena od pobudnic zbiranja denarja za odkup stanovanj na Masarykovi v Mariboru, da bi se gradnja oddelka za onkologijo nadaljevala. Selič Zupančičeva se je v stiski in želji pomagati obrnila celo na vse Slovenke in Slovence, da bi ob nesposobnosti ministrstva za zdravje donirali in tako zagotovili 500 tisoč evrov za odkup stanovanj v dobro vseh onkoloških bolnikov. Kdaj naj bi zaživele SMS-donacije, se je gradnja oddelka za onkologijo v Mariboru znova začela, kot je to pred tremi dnevi zagotovilo zdravstveno ministrstvo, do kdaj bodo najtežje terapije potekale sredi gradbišča?

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče

25. 09. 2024 15.40

Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Prostorska stiska: 'Onkološki inštitut poka po šivih'

17. 09. 2024 13.34

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so ob svetovnem dnevu varnosti pacientov ponovno opozorili na prostorsko stisko, s katero se soočajo že vrsto let. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj zagotovi sredstva za nadgradnjo objekta H in novogradnjo objekta R, za katera so gradbeno dovoljenje pridobili junija lani in bo kmalu poteklo, da lahko začnejo gradnjo.

Odkup stanovanj za gradnjo onkologije: zakaj se kopja lomijo na hrbtih bolnikov?

06. 09. 2024 19.05

Grozljivo, sramotno, nedostojno – odzivi na katastrofalne razmere na mariborski onkologiji, na katere so sinoči opozorili bolniki so – upravičeno ostri. Koliko časa se bodo še zdravili praktično sredi gradbišča, po hodnikih, v smradu in hrupu? Dokler Urad za investicije v zdravstvo in lastniki stanovanj, ki jih je treba porušiti, ne najdejo skupnega jezika. Lastniki s cenitvami niso zadovoljni, od 14 jih je ponujene vsote za odkup sprejelo le pet. Ponudili smo jim najvišji – po zakonodaji dovoljeni znesek, odgovarjajo na Uradu. A zakaj se morajo kopja lomiti na hrbtih bolnikov?

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...

05. 09. 2024 06.00

Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Legalizacija konoplje: argumenti za in proti

31. 05. 2024 15.58

9. junija, na supervolilni dan, bomo med drugim vprašani tudi o legalizaciji konoplje, pomembnem vprašanju, ki močno razdvaja. Trenutni odgovori, ali legalizacija prinaša svobodo zdravju ali pot v pogubo in v še večjo zasvojenost, pa so si zelo nasprotujoči. Zdravstvena stroka je razen redkih izjem odločno proti, v medicinske namene pa, poudarjajo, je konoplja omogočena že vrsto let, vse od Cerarjeve vlade, a jo zdravniki redko predpisujejo. Zagovorniki legalizacije, med katerimi so tudi številni bolniki, ki so primorani posegati na nevaren črni trg, pa opozarjajo, da je skrajni čaš za dekriminalizacijo konoplje, njeno regulacijo in s tem varnejšo uporabo.

Pismo zdravnikov: Premalo nas je, da bi opravili vse potrebno delo

15. 03. 2024 11.52

117 zdravnikov, ki delajo na Onkološkem inštitutu, v javnem pismu opozarja na resne posledice neučinkovitega reševanja razmer v zdravstvu. Kot pravijo, z nadaljevanjem stavke in obstoječih razmer nemotena oskrba onkoloških bolnikov ne bo več mogoča. V sindikatu Fides so se medtem odzvali na besede premierja Roberta Goloba, ki je dejal, da so v pogajanjih dosegli napredek in da sindikat sprejema možnost zvišanja plač s 1. januarjem 2025.

Nemčija ponovno pred nami

02. 03. 2024 17.19

Nemčija je nedavno sprejela odločitev, ki je presegla pričakovanja mnogih – legalizirala je konopljo. Da, prav ta država, za katero velja stereotip strogosti, zadnjih nekaj let razkriva povsem drugačno sliko. Sliko države, ki je brezpogojno pripravljena sprejeti liberalne reforme v korist svojih državljanov. Medtem ko Nemčija sledi trendu modernizacije zakonodaje na področju prepovedanih drog, se Slovenija, po dolgem obdobju zatišja, ponovno spoprijema z vprašanjem konoplje, tokrat na ravni Državnega sveta.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak

04. 02. 2024 21.37

V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo

22. 01. 2024 06.10

Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov

03. 07. 2023 14.23

V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

Onkološki inštitut: želijo si ciklotron in kirurškega robota

06. 04. 2023 19.03

Člani sveta Onkološkega inštituta Ljubljana so se seznanili s poročilom glede izvedenih aktivnosti za uvedbo ciklotrona. Stroka je namreč enotna, da Slovenija poleg nujnega povečanja števila aparatur PET/CT potrebuje tudi lasten ciklotron, ki naj bi bil zaradi lažje distribucije izotopov lociran v centru Slovenije, in sicer v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, ki že ima načrtovane prostore za ta namen.

CBD konopljine kapljice izboljšujejo počutje

03. 03. 2023 07.42

CBD konopljine kapljice so zaradi številnih pozitivnih učinkov na telo in duha vse bolj priljubljene. Preverite kako lahko pomagajo tudi vam.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

'UKC stoji in bo obstal z vsemi vrhunskimi storitvami'

23. 11. 2022 09.16

Predsednik vlade Robert Golob je v spremstvu ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana obiskal Onkološki inštitut Ljubljana in Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer sta se seznanila s stanjem ustanove. UKC se srečuje s kompleksnimi težavami, za katere pa sta tako premier kot minister zagotovila, da so rešljive. "Zdaj imamo priložnost, da vse težave uspešno razrešimo," je povedal minister.

Manjše število diagnoz raka še ne pomeni manjšega števila rakavih bolnikov

16. 11. 2022 12.39

Analiza podatkov o novih primerih raka kaže, da je bil padec števila diagnoz raka največji v prvem valu epidemije covida-19 aprila 2020, in sicer 30-odstoten, in v prvih mesecih letos v času t. i. omikronskega vala, ko je bil padec 15-odstoten. Strokovnjake upad števila diagnoz skrbi, saj vedo, da je pojavnost raka v populaciji v resnici večja.

Zaradi covida-19 Evropi grozi 'epidemija rakavih obolenj'

16. 11. 2022 12.19

Strokovnjaki opozarjajo, da evropskemu prebivalstvu grozi "epidemija rakavih obolenj". Kot možno rešitev predlagajo ukrepe za spodbujanje zdravljenja in onkoloških raziskav. "Ukrepi so nujni, saj je bilo med epidemijo covida-19 spregledanih kar milijon rakavih bolnikov," so opozorili raziskovalci.

Svet onkološkega inštituta za generalnega direktorja izbral Andraža Jaklja

04. 10. 2022 18.37

Člani sveta Onkološkega inštituta Ljubljana so na današnji seji za generalnega direktorja soglasno izbrali zdajšnjega vršilca dolžnosti Andraža Jaklja. Odločitev mora sicer potrditi še vlada. Jakelj je ob tem napovedal, da bo odstopil z mesta direktorja Psihiatrične bolnišnice Ormož.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Uštarjeva odstopila z mesta generalne direktorice Onkološkega inštituta

22. 07. 2022 17.08

Generalna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Andreja Uštar je na seji sveta zavoda podala odstopno izjavo. Člani sveta so se z njo seznanili in jo sprejeli, so po koncu seje sporočili z inštituta. Kot kaže finančno poročilo za prvih šest mesecev, Uštarjeva za seboj pušča stabilno in vzdržno poslovanje bolnišnice.