onkološki bolniki

Nov delovni režim na onkologiji razburja bolnike
08. 03. 2025 18.57Bolniki, ki so na Onkološkem inštitutu doslej opravili pregled in dobili terapijo v istem dnevu, morajo po novem dvakrat v Ljubljano. Na inštitutu so se za spremembo delovnega režima odločili, da bi skrajšali dnevno čakanje na hodnikih in ljudem zagotovili kakovostnejšo obravnavo. To pa je v stisko spravilo predvsem bolnike, ki se na zdravljenje vozijo z oddaljenih koncev Slovenije. Dvojna vožnja je naporna že za zdravega, kaj šele za bolnega človeka, opozarjajo v Društvu onkoloških bolnikov, nekateri so odvisni tudi od svojcev, prevozov z rešilci.

Golob zagotavlja, da dodatnih zamud pri mariborski onkologiji ne bo
25. 10. 2024 11.31Premier Robert Golob je glede širitve mariborske onkologije kot najbolj pomembno izpostavil, da so dela na gradbišču v polnem teku, tako da dodatnih zamud zaradi tega, ker bi stroji stali, ne bo. Jih je pa ta investicija naučila, da bodo v prihodnje znali planirati in projektirati na pravilen način ter predvideti vse možne zaplete, je pojasnil.

Razkrivamo: Izvajalec del najavil za 2,3 milijona evrov stroškov
14. 10. 2024 22.13Dokument dokazuje nesposobnost ministrstva za zdravje pri širitvi mariborske onkologije, ki jo bodo drago plačali. Ker se niso bili sposobni dogovoriti za odkup stanovanj na Masarykovi, zdaj izvajalec del najavlja za 2,3 milijona evrov stroškov zaradi zamude pri gradnji. Po naših podatkih je že poslal zahtevek v višini 700.000 evrov. Kdo bo prevzel odgovornost?

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo
13. 10. 2024 10.43V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi
05. 10. 2024 15.29Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Golob: Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo
03. 10. 2024 13.49Več kot mesec dni po tem, ko so na onkologiji v Mariboru vodilne pozvali, da si ogledajo katastrofalne razmere, v katerih se zdravijo najbolj bolni, se je predsednik vlade le odzval povabilu. Skupaj z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel je obiskal Maribor in si ogledal gradbišče. "Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe na Masarykovi, stroji so na gradbišču, zato to ne vpliva več na gradnjo onkologije. Prepričali smo se, da so vse možnosti za ustavitev gradnje izčrpane," je zagotovil Golob. Vlada pa obljublja še, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili in projekt še pospešili.

'Kupiti si moramo nov dom, kar pa s ponujenim denarjem ni možno'
03. 10. 2024 06.00Kaj se dogaja z mariborsko onkologijo in kaj z odkupom stanovanj na Masarykovi ulici? Medtem ko direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vztraja, da so cenilci prebivalcem Masarykove postavili pošteno ceno, eden od stanovalcev Drago Fišer poudarja, da se s ponujenim denarjem na trenutnem nepremičninskem trgu ne da kupiti novega doma.

Stanovalci Masarykove: 'Smo na strani bolnikov. A da nas država izigrava, je višek'
01. 10. 2024 19.04Bodo stanovalci stavbe na Masarykovi, ki stoji tik ob gradbišču novega onkološkega oddelka mariborskega kliničnega centra, in država vendarle našli skupni jezik? Za skupno mizo bodo sedli jutri zvečer. In neuradno naj bi država za odkup stanovanj ponudila 1700 evrov na kvadratni meter ter 36 odstotkov tako imenovane pravične cene. To je manj, kot pričakujejo stanovalci. A šef Urada za investicije v zdravstvu je pred srečanjem optimističen. Kako pa odgovarja stanovalcem, ki trdijo, da jih država izigrava in da je postopek tega odkupa – kot se je izrazil eden od njih – svinjarija?

'Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku in brez stika z resničnostjo'
01. 10. 2024 06.00"Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku, brez stika z resničnostjo. Upam pa, da bo ta milni mehurček čim prej počil, ko se bo zaletel v vse večji kup gnoja, ki se dela iz praznih obljub v zvezi z onkologijo Maribor." To so besede Polone Selič Zupančič, ki je ena od pobudnic zbiranja denarja za odkup stanovanj na Masarykovi v Mariboru, da bi se gradnja oddelka za onkologijo nadaljevala. Selič Zupančičeva se je v stiski in želji pomagati obrnila celo na vse Slovenke in Slovence, da bi ob nesposobnosti ministrstva za zdravje donirali in tako zagotovili 500 tisoč evrov za odkup stanovanj v dobro vseh onkoloških bolnikov. Kdaj naj bi zaživele SMS-donacije, se je gradnja oddelka za onkologijo v Mariboru znova začela, kot je to pred tremi dnevi zagotovilo zdravstveno ministrstvo, do kdaj bodo najtežje terapije potekale sredi gradbišča?

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje
30. 09. 2024 15.15Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

Potrdili gradbeno dovoljenje: gradnja onkologije Maribor se nadaljuje
27. 09. 2024 10.35Potem ko so onkološki bolniki sporočili, da bodo sami začeli zbirati finančna sredstva za onkologijo Maribor, saj se kljub glasnim opozorilom nič ne premakne, gradnja nujno potrebnega novega stolpiča pa stoji, je le bil narejen prvi korak. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je izvajalca gradbenih del že napotil na gradbišče, da nadaljuje s širitvijo onkologije v Mariboru. Danes so namreč dobili potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja. A še vedno ostaja spor z lastniki stanovanj na Masarykovi, za katerega ni jasno, kako bo vplival na nadaljevanje gradnje. Od štirinajstih jim je doslej uspelo pridobiti le pet soglasij lastnikov. Ti naj zahtevali še okoli 500 tisočakov. Onkološki bolniki so tako sporočili, da bodo denar zbirali sami, na ministrstvu pa na to odgovarjajo, da je denar za širitev onkologije Maribor zagotovoljen.

'Onkološki bolniki nismo nacionalnega pomena, borili se bomo sami'
27. 09. 2024 06.00Ker država ne uredi odkupa stanovanj na Masarykovi v Mariboru, bodo onkološki bolniki zdaj sami začeli zbirati denar za njihov odkup stanovanj, ki bi omogočil nadaljevanje gradnje. Gradnja sedemnadstropne onkološke stolpnice zamuja že več kot leto, bolniki pa trpijo v nevzdržnih razmerah. V odprtem pismu sta vse razkrili avtorici Klavdija Kokol in Polona Selič Zupančič, ki sta zdaj tudi pobudnici zbiranja denarja za odkup stanovanj. "Onkološki bolniki nimajo časa, da se pridela še eno leto zamude pri gradnji," je v oddaji 24UR ZVEČER poudarila Selič Zupančič.

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče
25. 09. 2024 15.40Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Prostorska stiska: 'Onkološki inštitut poka po šivih'
17. 09. 2024 13.34Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so ob svetovnem dnevu varnosti pacientov ponovno opozorili na prostorsko stisko, s katero se soočajo že vrsto let. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj zagotovi sredstva za nadgradnjo objekta H in novogradnjo objekta R, za katera so gradbeno dovoljenje pridobili junija lani in bo kmalu poteklo, da lahko začnejo gradnjo.

Koliko časa bodo bolnike z rakom v Mariboru še zdravili sredi gradbišča?
12. 09. 2024 19.32Zaradi zapletov pri gradnji onkološkega oddelka v Mariboru bolnike z rakom še vedno zdravijo v nemogočih razmerah, sredi gradbišča. Koliko časa bo to še trajalo? Odgovora na to vprašanje ni, ob tem pa se redno kvarita še obsevalnika. Lahko se celo zgodi, da bodo morali oddelek zapreti.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?
12. 09. 2024 06.00Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

'Odhaja tudi onkolog, rešitev je takojšnji konsenz s stanovalci'
06. 09. 2024 06.00Strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda poziva pristojne, naj ukrepajo in preprečijo kolaps onkologije v Mariboru. Ker se ne najde skupnega jezika za primerno ceno odkupa stanovanj na Masarykovi, zaostaja gradnja novega stolpiča. Rešitev je, da se v najkrajšem času ta stanovanja odkupijo po ceni, za katero stanovalci menijo, da so do nje upravičeni: "Gre za stare ljudi, ki tu živijo leta in si seveda ne želijo zapustiti svojih domov." Kot poudarja, iz UKC Maribor deloma zaradi slabih pogojev dela odhaja tudi onkolog: "Zaradi zaostanka v gradnji so se začeli tudi odhodi kadrov, upam, da se to ustavi."

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...
05. 09. 2024 06.00Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Zaradi kibernetskega napada onkološki bolniki ostali brez obsevanj
12. 07. 2024 14.23Onkološki bolniki po junijskem kibernetičnem napadu na zagrebški klinični center (KBC Zagreb) dva tedna niso mogli na obsevanja, so potrdili v največji hrvaški bolnišnici. Medtem ko kritiki dogajanje opisujejo kot škandalozno, v ustanovi obljubljajo, da bodo zdaj delali celo v teh izmenah in ob koncih tedna.

Urgentne ambulante infekcijske klinike bodo začasno v nekdanjem objektu ZVD
03. 06. 2024 15.53Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike bo v prihodnjem tednu potekala selitev urgentnih ambulant infekcijske klinike, ki bo prihodnjih 18 mesecev delovala v nekdanjem objektu Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana. Infekcijska klinika bo sicer v času gradnje delovala na štirih lokacijah.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

Zaostritev stavke: 'Doslej smo delali več od zahtevanega minimuma'
18. 01. 2024 15.16Po sredinih neuspešnih pogajanjih z vladno stranjo je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides napovedal zaostritev stavke. Kot pravijo, to pomeni, da bodo med stavko dosledno izvajali zgolj z zakonom obvezne delovne procese. Do zdaj so namreč zaradi pacientov delali "več, kot je zahtevan minimum". Od ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel pričakujejo, da se bo v prihodnje udeležila pogajanj. Ministrica medtem sindikat poziva, naj stavko zamrzne, saj da ta škoduje bolnikom.

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'
15. 01. 2024 07.14Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?
28. 11. 2023 18.16Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

Število ubitih v Gazi preseglo 10.000, izraelski napadi se nadaljujejo
06. 11. 2023 06.39V izraelskih napadih je bilo doslej ubitih več kot 10.000 ljudi, večinoma otrok in žensk. Le v zadnjih urah je bilo v Gazi ubitih več kot 250 ljudi. "Gaza postaja pokopališče za otroke," je opozoril generalni sekretar ZN in znova pozval k humanitarni prekinitvi ognja v Gazi. Izraelska vojska je pred tem območje Gaze presekala na dva dela. Civiliste s severa Gaze pa so znova pozvali k evakuaciji na jug, v ta namen so za štiri ure odprli eno od cest. Prav tako so znova začasno odprli mejhni prehod Rafa za prehod tujih državljanov in hudo ranjenih. Ameriška vojska je sporočila, da je v bližino Izraela prispela jedrska podmornica razreda Ohio.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala
31. 10. 2023 13.25Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

V bolnišnici kradli in nato preprodajali zdravila za raka: 'Tatovi! Morilci!'
05. 09. 2023 18.45Na tisoče ljudi se je podalo na ulice glavnega mesta Severne Makedonije. Država se je namreč znašla v središču škandala domnevne preprodaje zdravil za raka. Zdravila naj bi organizirana kriminalna skupina na glavni kliniki za onkološke bolnike v državi na univerzitetnem kliničnem centru v Skopju najprej ukradla iz bolnišnice, nato pa jih prodajala naprej. Tožilstvo je odprlo preiskavo, v okviru katere so v petek preiskali kliniko in domove zaposlenih ter zasegli računalnike.