onkološki bolnik

Odstranitev želodca: ministrstvo v sistemski nadzor Barsosa
11. 02. 2025 09.49Na ministrstvu za zdravje so seznanjeni z izsledki nadzora Zdravniške zbornice Slovenije v medicinskem centru Barsos. Na podlagi izsledkov bodo uvedli sistemski nadzor, so napovedali. Gre za primer odstranitve želodca napačnemu bolniku. Zbornica pri zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti, dopušča pa možnost napake medicinske sestre.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi
05. 10. 2024 15.29Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

'Odhaja tudi onkolog, rešitev je takojšnji konsenz s stanovalci'
06. 09. 2024 06.00Strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda poziva pristojne, naj ukrepajo in preprečijo kolaps onkologije v Mariboru. Ker se ne najde skupnega jezika za primerno ceno odkupa stanovanj na Masarykovi, zaostaja gradnja novega stolpiča. Rešitev je, da se v najkrajšem času ta stanovanja odkupijo po ceni, za katero stanovalci menijo, da so do nje upravičeni: "Gre za stare ljudi, ki tu živijo leta in si seveda ne želijo zapustiti svojih domov." Kot poudarja, iz UKC Maribor deloma zaradi slabih pogojev dela odhaja tudi onkolog: "Zaradi zaostanka v gradnji so se začeli tudi odhodi kadrov, upam, da se to ustavi."

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...
05. 09. 2024 06.00Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Odstranitev želodca: po razkritju hude napake več vprašanj kot odgovorov
17. 02. 2024 18.27Po javnem razkritju hude zdravniške napake, ko so zaradi zamenjave vzorcev tkiv na Onkološkem inštitutu v Ljubljani želodec odstranili napačnemu bolniku, še vedno ostaja neodgovorjenih veliko vprašanj. Poleg ključnega, kako so v Medicinskem centru Barsos, kjer so opravili analizo, zamenjali vzorce, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj je Barsos Ministrstvo za zdravje o napaki obvestil šele dan po prvih novinarskih vprašanjih in kar dva tedna po tem, ko je bilo potrjeno, da so operirali napačnega bolnika. Pa bi morda napako lahko še pred operacijo zaznali tudi na Onkološkem inštitutu?

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka
16. 02. 2024 11.00Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Kako so ugotovili, da so želodec odstranili napačnemu bolniku?
16. 02. 2024 15.30Predstavniki Medicinskega centra Barsos, Inštituta za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani ter Onkološkega inštituta Ljubljana so pojasnili, kako je prišlo do zamenjave vzorcev tkiv, zaradi česar so napačnemu bolniku odstranili želodec. Da je prišlo do zamenjave vzorcev, so ugotovili po operaciji, ko so opazili, da odstranjena tkiva niso rakava. Do zamenjave je prišlo v Barsosu. Kakšna je bila celotna bolnikova pot?

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'
15. 01. 2024 07.14Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?
28. 11. 2023 18.16Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

'Če bi na Koroškem imeli župane, kot so bili prekmurski, bi to cesto verjetno že imeli'
16. 03. 2023 11.53V tokratni epizodi POPkasta smo se spraševali, zakaj se pri izgradnji enega strateško najpomembnejših projektov v Sloveniji znova zatika. Zakaj tretjo razvojno os odmika pridobivanje dovoljenj, raznoraznih soglasij. Kakšna je koroška realnost in kako odsotnost sodobne prometnice, ki bi regijo povezala z osrednjo Slovenijo, vpliva na razvoj regije, sta razmišljala poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik in predstavnik iniciative Hoč'mo cesto Andrej Grobelnik.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi
04. 02. 2023 07.07Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'
04. 09. 2022 09.04V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Onko Net poziva k možnosti nastanitve ukrajinskih bolnikov
21. 03. 2022 14.47V Združenju slovenskih organizacij bolnikov z rakom Onko Net pozivajo ministra za zdravje in odgovorne zdravstvene institucije, naj čim prej pregledajo možnosti nastanitve ukrajinskih kroničnih, med njimi tudi onkoloških bolnikov v Sloveniji. Predstavniki društev onkoloških bolnikov so pripravljeni sodelovati pri reševanju njihove problematike.

Na pediatrični kliniki pet otrok z večorganskim vnetnim sindromom
31. 01. 2022 14.32Zaradi širjenja bolj nalezljivega omikrona je močno naraslo število potrjenih okužb med otroško populacijo, s tem pa tudi potreba po hospitalizaciji. Kot je pojasnil strokovni direktor ljubljanske pediatrične klinike Marko Pokorn, so morali povečati posteljne kapacitete, trenutno pa zdravijo tudi pet otrok z večorganskim sindromom. Okužba pri omikronu sicer praviloma poteka v blažji obliki kot pri različici delta.

Do zdaj na onkološkem inštitutu nobena operacija odpovedana, vzpostavili bodo triažo
25. 01. 2022 10.41Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, so na inštitutu opozorili, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Zaenkrat še niso odpovedali nobene operacije, kot pojasnjujejo, pa bodo odslej vsakega bolnika podrobno triažirali. Kot je izpostavila generalna direktorica, se soočajo tudi s pomanjkanjem kadra.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'
05. 12. 2021 19.29Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju
29. 10. 2021 09.22Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

V ponedeljek 216 novih okužb
10. 08. 2021 10.07Ob 1848 opravljenih PCR-testih so v ponedeljek odkrili 216 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih PCR-testov je tako znašal 11,7 odstotka. Hospitaliziranih je 36 bolnikov s covidom-19, od tega jih sedem potrebuje intenzivno nego. V državi imamo trenutno 1589 aktivnih okužb.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju
15. 06. 2021 18.50Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Preživetje bolnikov z rakom se je v zadnjih 20 letih povečalo za 11 odstotkov
10. 06. 2021 19.06Analiza je pokazala, da se je v zadnjih 20 letih povečalo predvsem preživetje bolnikov s kožnim melanomom, rakom debelega črevesa in danke ter pljučnim rakom. Za deset odstotnih točk se je povečal tudi delež preživelih žensk, ki zbolijo za rakom dojk. Delež preživelih moških, ki zbolijo za rakom prostate, pa se je povečal za več kot 20 odstotnih točk. Starost in stadij raka ob diagnozi sta še vedno ključna za preživetje bolnikov, izpostavljajo na onkološkem inštitutu.

Onkološki inštitut bo cepil onkološke bolnike
18. 03. 2021 11.57Onkološki inštitut Ljubljana je glede na posodobljeno nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 znova cepilni center, ki organizira cepljenje tudi za onkološke bolnike. Tako začenjajo z zbiranjem prijav za cepljenje bolnikov, ki se zdravijo ali pa so se zdravili pri njih, cepiti pa bodo začeli predvidoma prihodnji petek.

S cepljenjem učinkovito nad nekatere vrste raka
01. 03. 2021 13.36Letošnji teden boja proti raku v ospredje postavlja obvladovanje raka s cepljenjem. Okužbam lahko pripišemo približno 15 odstotkov vseh rakov v svetu, zato stroka poleg upoštevanja ostalih preventivnih priporočil poziva tudi k cepljenju otrok proti HPV in hepatitisu B.

V koronakrizi odkrili za tretjino manj rakavih obolenj. Kakšni so razlogi?
18. 11. 2020 06.00Rak ostaja prvi zdravstveni problem naše družbe – kljub pandemiji bolezni covid-19, opozarjajo na ljubljanskem Onkološkem inštitutu. Podobno kot v tujini tudi pri nas v letošnjem letu beležimo občuten upad števila novo postavljenih diagnoz, v aprilu, denimo, celo za 30 odstotkov. O možnih razlogih za to smo govorili z družinsko zdravnico dr. Danico Rotar Pavlič, ki nam je iz prve roke povedala, kako se tudi pri njenih pacientih pojavljajo zakasnitve obravnav. Te pa imajo lahko usodne posledice.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'
16. 11. 2020 12.44Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika
29. 10. 2020 10.44Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Vrh ledene gore: bolniki z rakom brez diagnoze. Zakaj ne morete do zdravnika?
03. 09. 2020 13.39Kaj storiti, ko v časih covid-19 otipate sumljivo tvorbo, ko sumite, da imate raka, telefon v ordinaciji vašega zdravnika pa zvoni v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, če imate srečo, da se vam oglasi medicinska sestra, pa vas odpravi v nekaj kratkih stavkih?

Kako prepričati bolnike, da povedo po resnici, če so bolni?
18. 04. 2020 09.30Kako je v času epidemije novega koronavirusa z bolniki z rakom? Se je zdravljenje za njih premaknilo? Kaj je drugače in kaj bi pomenilo, če bi virus dobili na Onkološki inštitut?

Onkološki bolniki ministrici: omejevanje bolniške na leto dni lahko uniči rakavega bolnika in njegovo družino
03. 02. 2017 08.50Medtem ko je ministrica za zdravje sredi januarja s ponosom predstavila predlog zdravstvene reforme, je le-ta deležna številnih kritik. Tokrat so se oglasili onkološki bolniki, ki opozarjajo, da omejitev bolniške na leto dni ni primerna rešitev. "Rak je bolezen, ki ima številne obraze in pri kateri odkrivanje bolezni, zdravljenje in rehabilitacija potekajo različno dolgo, tudi več kot leto dni."