onesnaženost zraka

Velika onesnaženost zraka, prihajajo oblaki in padavine

24. 02. 2025 11.08

V večjem delu države je mogoče danes in v torek pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10. Izboljšanje kakovosti zraka je mogoče pričakovati šele v sredo, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso).

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'

09. 01. 2025 06.22

Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

V Milanu se ne sme več kaditi niti na ulici

02. 01. 2025 11.58

V Milanu je začela veljati prepoved kajenja na vseh javnih površinah, kršiteljem pa grozijo visoke denarne kazni. Po novem je kajenje prepovedano na vseh javnih površinah, vključno z ulicami, "razen za izolirane prostore, kjer je mogoče ohraniti razdaljo najmanj deset metrov od drugih ljudi", piše v besedilu odloka, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek

30. 12. 2024 15.31

Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

Ne glede na jutranjo meglo, Ljubljana v zadnjem mesecu nadpovprečno sončna

17. 12. 2024 06.00

Zdi se, da v Ljubljani ne mine jutro, ko bi se prebivalci prebudili v sončno vreme. Dan se velikokrat začne z gosto meglo, ki pa se včasih ne razkadi do popoldneva. Marsikdo pa se ob tem vpraša kakšna je kakovost zraka v prestolnici? Na Arsu pravijo, da megla onesnaženost lahko celo zmanjša.

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

10. 12. 2024 16.27

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000

10. 12. 2024 12.55

Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu

24. 11. 2024 16.42

Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

Snega le za vzorec, lava 'požirala' ceste, čustveno slovo od 'Princa Zadra'

23. 11. 2024 18.21

Za nekatere veselje, za druge razočaranje – sneg smo le dobili, a po nižinah samo za vzorec. Izbruh vulkana v bližini islandske prestolnice je 'poskrbel' za neverjetne fotografije. Na nesrečo katamarana na otoku Silba pa so se zelo čustveno odzvali tamkajšnji prebivalci, saj je, kot pravijo, bil zanje "zatočišče in dom". Od tragično preminulega zvezdnika Liama Payna pa so se na zasebni slovesnosti poslovili družina, prijatelji in člani skupine One Direction. Preverite še ostale foto dogodke tedna.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno

18. 11. 2024 16.27

Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano

19. 09. 2024 16.51

Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Onesnaženje zraka na globalni ravni padlo za devet odstotkov

01. 09. 2024 09.41

Kakovost zraka se je v južni Aziji leta 2022 nepričakovano izboljšala, kar je vodilo tudi v upad onesnaženosti na globalni ravni. A države v tej regiji še vedno dihajo najbolj onesnažen zrak na svetu, zaradi česar je življenjska doba tamkajšnjih prebivalcev v povprečju krajša za 3,5 leta.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja

13. 08. 2024 09.11

Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

Osovraženi turisti: denar poberejo prevozniki, hotelske verige, mednarodna podjetja

15. 07. 2024 06.29

Številne evropske turistične destinacije to poletje pričakujejo rekorden obisk. Na veselje hotelirjev, turističnih ponudnikov in na veliko grozo domačinov, ki imajo dovolj ulic, prenatrpanih s turisti, predvsem pa naraščajočih življenjskih stroškov, ki jih preganjajo iz lastnih domov.

Pogorelo 400 kubičnih metrov odpadnega materiala, 20.000 evrov škode

05. 07. 2024 09.06

Znana je prva ocena nastale škode po požaru, ki je zajel območje Regijskega centra za ravnanje z odpadki Rcero Ljubljana. Pogorelo je za približno 400 kubičnih metrov odpadnega kosovnega materiala, nastala pa je tudi škoda na bližnjem objektu. Razlog za izbruh požara je bil samovžig na vrhu kosovnih odpadkov.

Temperature ponekod blizu rekordov, ozračje polno puščavskega prahu

30. 03. 2024 11.47

Okrepljeni južni vetrovi nad naše kraje prinašajo zelo topel in s puščavskim prahom obogaten zrak s severa Afrike, zato kljub sončnemu vremenu razgled ne sega prav daleč. Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju se bodo temperature močno približale marčevskim rekordom.

Zelena luč za novelo o varstvu okolja s strožjimi zahtevami o izpustih

07. 03. 2024 17.48

Poslanci so s 68 glasovi za in nobenim proti potrdili novelo zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, kot je cementarna Salonit Anhovo. S tem se po navedbah predlagateljev uresničujejo njihova dolgoletna prizadevanja za čistejši zrak in bolj zdravo okolje v okolici obratov za sosežig. Iz Salonita Anhovo so sporočili, da bodo "za zaščito več kot 800 neposrednih in posrednih delovnih mest, poslovnih partnerjev ter svojih interesov uporabil vsa sredstva, da zagotovi nadaljnji razvoj in poslovanje".

Zaradi smoga lani zdravstveno pomoč potrebovalo 10 milijonov Tajcev

06. 03. 2024 07.35

V letu 2023 je moralo zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom, več kot 10 milijonov Tajcev poiskati zdravstveno pomoč. Glede na podatke Sveta za nacionalni gospodarski in socialni razvoj pa se kakovost zraka na Tajskem še slabša.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav

06. 02. 2024 07.48

Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

WHO: število rakavih obolenj do 2050 večje za 77 odstotkov

01. 02. 2024 13.40

Število novih primerov rakavih obolenj bo do leta 2050 naraslo na 35 milijonov, kar bo za 77 odstotkov več kot leta 2022, je opozorila Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Kot glavne krivce za porast obolenj z rakom je navedla tobak, alkohol, debelost in onesnaženost zraka.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba

24. 01. 2024 11.15

V nekaterih krajih celinske Slovenije danes pričakujejo zelo visoke ravni delcev PM10, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kakovost zraka je zelo slaba na območjih Ljubljane, Zagorja, Murske Sobote in Črne na Koroškem.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Danes in v prihodnjih dneh bo v nižinah onesnažen zrak

12. 01. 2024 10.28

Agencija za okolje opozarja, da bodo danes in v naslednjih dneh presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10 v večjem delu Slovenije. Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujejo znatnega znižanja ravni delcev, so še sporočili iz Agencije RS za okolje.

Povečani izpusti in temperaturni obrat: Arso opozarja na onesnažen zrak

19. 12. 2023 12.48

V večjem delu Slovenije bo povišana dnevna meja vrednosti PM10, so sporočili iz Agencije za okolje. Kot pojasnjujejo, so visoke ravni posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Na NIJZ zlasti otrokom, starejšim in ranljivim skupinam priporočajo, da se v času povišanih vrednosti delcev v zraku izogibajo fizičnim aktivnostim na prostem.

Sarajevo mesto z najbolj onesnaženim zrakom na svetu

19. 12. 2023 12.12

Sarajevo je po onesnaženosti zraka danes na vrhu seznama najbolj onesnaženih mest na svetu, ki ga pripravlja švicarsko podjetje IQAir. Indeks onesnaženosti zraka je dopoldne po podatkih portala IQAir znašal 239, kar ga uvršča v kategorijo zelo nezdravega zraka. Med prvo deseterico sta se danes uvrstili tudi srbska in makedonska prestolnica.