onesnaženost voda

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Osovraženi turisti: denar poberejo prevozniki, hotelske verige, mednarodna podjetja
15. 07. 2024 06.29Številne evropske turistične destinacije to poletje pričakujejo rekorden obisk. Na veselje hotelirjev, turističnih ponudnikov in na veliko grozo domačinov, ki imajo dovolj ulic, prenatrpanih s turisti, predvsem pa naraščajočih življenjskih stroškov, ki jih preganjajo iz lastnih domov.

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode
02. 07. 2024 11.58Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo
08. 11. 2023 16.53Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Za onesnaženje na Ljubljanskem barju je kriva namočenost tal v povezavi z gnojenjem
31. 08. 2023 21.14Vzorci vode iz onesnaženega Bevškega grabna, ki jih je analizirala Agencija RS za okolje (Arso), so pokazali, da je obremenitev nastala zaradi izredne namočenosti tal v povezavi z gnojenjem. S tem so zavrnili sume, da je za onesnaženje krivo morebitno nezakonito odloženo komunalno blato.

Poklukar ljudi poziva k previdnosti: Prijavite vsako sumljivo dogajanje
12. 08. 2023 09.28V Zgornji Savinjski dolini imajo precej težav z odvozom velike količine odpadkov, v Lučah dodatne težave povzroča okvara na vodovodu, zaradi katere so gospodinjstva zdaj brez pitne vode. Koroško sta obiskala notranji minister Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Jušić. Preverila sta stanje varnosti na terenu in prostovoljce, ki odhajajo na pomoč, pozvala, naj se na prizadeta območja odpravijo organizirano in najavljeno. V Rušah pa so odprli saniran most čez Lobnico, ki je bil od leta 2012 zaradi dotrajanosti zaprt za promet.

Take toče na Gorenjskem ne pomnijo. Škoda na solati, krompirju, žitih ...
28. 06. 2023 14.10Na Gorenjskem tako velikega obsega in takšne toče, kot je v torek padala v več pasovih, ne pomnijo. Med poljščinami so najbolj prizadeti nasadi solate, koruze, krompirja in žit, zelo velika je škoda v vrtovih, je povedal vodja oddelka za kmetijsko svetovanje na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj Robert Golc. Toča je padala tudi na Dolenjskem.

Amonijak v Pirotu še izteka, oba moška umrla zaradi zastrupitve
27. 12. 2022 09.38V srbskem Pirotu, kjer je v nedeljo pozno zvečer iztiril vlak z amonijakom, so končali z obdukcijo obeh moških trupel. Pokazala je, da sta bili obe smrti povezani z zastrupitvijo. Amonijak sicer iz prevrnjenih cistern še vedno izteka v bližnjo reko, onesnažena je tudi voda v Nišu. Vzrok nesreče še preiskujejo, vendar oblasti domnevajo, da je kriva slaba infrastruktura, saj so na istem kraju že večkrat iztirili vlaki.

Onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve
15. 12. 2022 17.47Kakovost zraka v Sloveniji je bila večino lanskega leta dobra. Agencija za okolje je med drugim v svojem letnem poročilu o kakovosti zraka ugotovila, da je bila onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve. Prav tako pa ni bila na nobenem merilnem mestu presežena mejna letna vrednost za delce PM2,5. Tudi ravni vseh onesnaževal, razen ozona in svinca v Zgornji Mežiški dolini, so bile v letu 2021 nižje od tistih, ki jih dopušča zakonodaja.

Kako ravnati ob požaru?
20. 07. 2022 14.16Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'
13. 07. 2022 07.59Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.

Analiza 16 vzorcev pokazala, da voda ni onesnažena
31. 05. 2022 15.28Direktor podjetja Hydrovod Kočevje Antun Gašparac je sporočil, da so prejeli poročilo o rezultatih preiskave vzorcev vode iz vrtin in zajetij v zvezi z okoljsko nesrečo v podjetju Melamin. Rezultati ne kažejo odstopanj od predpisanih parametrov za pitno vodo.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi
28. 05. 2022 08.07Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'
12. 05. 2022 09.42Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

To je popolna nega, ki briše gubice in gladi kožo!
30. 10. 2021 00.15Ste vedeli, da se pri večini prvi znaki staranja pojavijo že hitro po 25. letu starosti? Najhitreje jih opazimo kot izgubo volumna, utrujen videz, majhne gubice v kotičkih oči in smejalne gube okrog ust.

Vse, kar morate vedeti o staranju kože
26. 08. 2021 00.15Proces staranja se pri vsakem posamezniku začne ob različnem času. Odvisen je od mnogih dejavnikov, ki vplivajo na kožo. Pri veliki večini se prvi znaki staranja pojavijo že hitro po 25. letu starosti, najhitreje pa jih opazimo kot izgubo volumna, majhne gubice v kotičkih oči in smejalne gube okrog ust.

'Zakon o vodah povečuje tveganje za onesnaženost voda'
07. 07. 2021 11.21Jamarska zveza opozarja na škodljivost novele zakona o vodah. Zakon posega ostalih vodnih in priobalnih zemljišč posega tudi na območje ponornih voda ter presihajočih jezer, ki neposredno vplivajo na kakovost podzemnih kraških voda, opozarjajo.

Po 400 letih so se v Anglijo vrnili bobri, ki pokrajino ščitijo pred poplavami
04. 03. 2021 06.00Med tihimi ovinki reke Otter v angleškem Devonu se po poročanju lokalnih medijev dogaja nekaj izjemnega. Po 400 letih so se v okolico vrnili bobri. Pred nekaj sto leti so namreč vrh moške mode v Evropi postali klobuki iz bobrovega krzna. Povpraševanje je bilo tako veliko, da se je število živali izjemno zmanjšalo, v Veliki Britaniji pa so bobri celo izumrli.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Kemis in vrhniška občina različnega mnenja o stanju Tojnice
27. 07. 2020 08.01Velik požar v vrhniškem Kemisu maja 2017 je močno obremenil potok Tojnica. Kakšno je danes stanje potoka, se v Kemisu in na Občini Vrhnika ne strinjajo. V Kemisu zatrjujejo, da vpliva požara na kakovost vode v Tojnici ni več zaznati, občina pa opozarja na domnevne nepopolne in nepravilne meritve in teste. Te dni sicer potekajo nove analize.

Moravčani dolga leta opozarjali na nepravilnosti, zdaj so dobili potrditev
22. 07. 2020 11.26Ljubljanski kriminalisti so kazensko ovadili odgovorne osebe podjetja z območja Moravč, neuradno gre za družbo Termit, zaradi kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Ugotovili so, da je podjetje obratovalo v nasprotju z izdanim okoljevarstvenim dovoljenjem. Moravčani so dolga leta opozarjali, "da se na območju Občine Moravče dogajajo stvari, ki se ne bi smele dogajati in ki škodijo naravi, predvsem pa zdravju ljudi, ki živijo okoli območja deponije". Župan Balažic zato pozdravlja začetek kazenskega postopka. V podjetju Termit sicer zatrjujejo, da o tem niso seznanjeni in da bi jih morebitna vložitev kazenskih ovadb močno začudila.

Pornhub zdaj brezplačen za cel svet, ne samo za Italijane
27. 03. 2020 12.12Najprej so brezplačne vsebine, ki jih je sicer treba doplačati, pri Pornhubu omogočili italijanskim prebivalcem, ko je bila razglašena popolna karantena v celotni državi. Zdaj pa so ta privilegij dobili stanovalci vseh držav po svetu.

Voda v mariborskem Stražunskem potoku neprimerna za uporabo
29. 11. 2019 08.38Analize so potrdile onesnaženje vode v Stražunskem gozdu v Mariboru, zato občinske službe opozarjajo krajane, da ta voda ni primerna za uporabo. Ker so v tem delu gozda tudi vrtovi, je verjetno, da ljudje vodo iz tamkajšnjih izvirov in mlak uporabljajo za zalivanje vrtnin.

Fekalije se širijo proti Nacionalnemu parku Brioni
10. 09. 2019 09.37Jadransko morje je vse bolj onesnaženo, ne le s plastiko, ampak tudi s fekalijami. Rdeča zastavica tako letos ni plapolala le nad kopališčem v Žusterni, ampak tudi v hrvaški Istri. In če je pri nas bil vzrok v zamašenem jašku, pa Hrvati pravijo, da je vzrok v zastarelem sistemu prečiščevanja odpadnih voda.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'
21. 07. 2019 07.44"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Arso po požaru: Prve analize vode niso pokazale onesnaženja
18. 06. 2019 21.32Vse od obsežnega požara v podjetju Fragmat pristojne službe opravljajo terenske preglede in stalno spremljajo situacijo v okolju. Da bi pravočasno zaznali in preprečili morebitno onesnaženje pitne vode, je Agencija RS za okolje in prostor vzpostavila več merilnih mest, kjer dnevno analizirajo vzorce vode. Prve analize niso pokazale onesnaženja.

Zadrževanje na prostem odsvetovano, vrtnin in sadja ne uživajte
14. 06. 2019 10.44Po požaru v podjetju Fragmat je še vedno treba prekuhavati pitno vodo. Pristojni prebivalcem svetujejo, da vrtnine in sadje, ki so vidno onesnaženi s sajami, zavržejo, ostalih vrtnin in sadja pa ne uživajo do objave rezultatov analiz. Odsvetovana je tudi paša živali.

'To kartico si pojedel v enem tednu'
12. 06. 2019 19.10Nova raziskava Svetovnega sklada za naravo (WWF) je pokazala, da posameznik tedensko v svoje telo vnese okrog 2000 delcev plastike, kar na mesečni ravni znaša 21 gramov – za primerjavo, to je proporcionalno količini ene kreditne kartice. Na leto tako zaužijemo kar četrt kilograma plastike.

Analiza v okolici Kemisa pokazala onesnaženost tal
14. 05. 2019 16.08Po požaru v podjetju Kemis analize kažejo na onesnaženje tal na območju prelitja požarnih voda; med drugim so presežene mejne oz. opozorilne vrednosti kadmija, niklja, arzena, bakra in cinka. Kemijsko sanje potoka Tojnica je dobro, je pa problematično biološko stanje.

Bi morala prebivalce Podravja skrbeti kakovost vode, ki jo pijejo?
09. 05. 2019 19.36Pri pregledu podzemnih voda na 26 merilnih mestih v Podravju so v štirih vzorcih odkrili preveliko vsebnost atrazina. Gre za herbicid, ki povzroča spolne mutacije, kmetje pa so ga uporabljali za zatiranje plevela. Pristojni mirijo, da količine niso velike in se od leta 2002, ko je bila pri nas uporaba atrazina prepovedana, zmanjšujejo.