onesnaženje zraka

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

'Ni bilo večjega vpliva na kakovost zraka, a potrebna je še analiza vode'

12. 02. 2025 18.30

Rezultati analiz vzorcev zraka, ki jih je ob sobotnem požaru v Mariboru odvzel mobilni ekološki laboratorij Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in bližnji okolici. Vendar pa laboratorij v poročilu priporoča še analizo podzemne vode.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak

12. 01. 2025 08.33

Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva

08. 01. 2025 11.53

Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek

30. 12. 2024 15.31

Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

Ne glede na jutranjo meglo, Ljubljana v zadnjem mesecu nadpovprečno sončna

17. 12. 2024 06.00

Zdi se, da v Ljubljani ne mine jutro, ko bi se prebivalci prebudili v sončno vreme. Dan se velikokrat začne z gosto meglo, ki pa se včasih ne razkadi do popoldneva. Marsikdo pa se ob tem vpraša kakšna je kakovost zraka v prestolnici? Na Arsu pravijo, da megla onesnaženost lahko celo zmanjša.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000

10. 12. 2024 12.55

Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu

24. 11. 2024 16.42

Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno

18. 11. 2024 16.27

Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Zaradi rekordne onesnaženosti zraka zaprli šole

03. 11. 2024 17.38

Kakovost zraka v Lahoreju, mestu s 14 milijoni prebivalci, je presegla raven, ki še velja za varno. Pakistanska vlada se je zato odločila, da zapre šole, državljane pa je pozvala, naj ostanejo v zaprtih prostorih. Metropola je namreč že več dni prekrita z debelo plastjo smoga.

Ob obali že tri tedne leži potopljen gliser, lastnik se zanj ne zmeni

24. 09. 2024 12.50

Pogled iz zraka na obalo Splita razkriva neobičajen prizor. Pod modro gladino se svetlika obris velikega belega gliserja, ki leži na morskem dnu. Čeprav je potonil na začetku septembra, je še vedno tam. In to ne nekje na sredi morja, ampak v plitvini. Ne zganejo pa se ne lastnik ne pristojni, se hudujejo hrvaški mediji.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Smrdeča gošča na Savi: 'Velik otok odmirajočih alg ni naraven pojav', gre za fekalije?

06. 09. 2024 15.01

Na reki Savi se je na Cajhnovem jezu tako kot pred šestimi leti znova pojavila smrdeča gošča. Občina Radovljica je ob domnevi, da bi lahko šlo za izliv fekalnih odplak, podala prijavo na inšpektorat, sama pa bo izvedla intervencijsko čiščenje Save. Ob tovrstnih pojavih se znova porajajo dvomi v zmogljivost čistilnih naprav.

Onesnaženje zraka na globalni ravni padlo za devet odstotkov

01. 09. 2024 09.41

Kakovost zraka se je v južni Aziji leta 2022 nepričakovano izboljšala, kar je vodilo tudi v upad onesnaženosti na globalni ravni. A države v tej regiji še vedno dihajo najbolj onesnažen zrak na svetu, zaradi česar je življenjska doba tamkajšnjih prebivalcev v povprečju krajša za 3,5 leta.

Na Islandiji zgradili velikanski 'sesalnik', ki iz zraka odstranjuje ogljik

09. 05. 2024 17.32

Na Islandiji je v sredo začela delovati "največja naprava" na svetu, ki iz ozračja kot velikanski sesalnik sesa "onesnaženje", ki je krivo za segrevanje našega planeta. Pravzaprav iz vsrkanega znaka s pomočjo kemikalij odstranjuje ogljik. V prihodnosti nameravajo zgradili še več podobnih obratov, vendar pa številni kritiki opozarjajo na previdnost.

Oblak gostega črnega dima zaprl okna Berlina

03. 05. 2024 20.18

Prebivalce v bližini industrijske cone na zahodu Berlina je dopoldne prestrašil požar, ki je izbruhnil v eni izmed tamkajšnjih tovarn. Gost oblak črnega dima pa je bil kmalu videti kilometre daleč, izkazalo se je, da so bile v poslopju shranjene kemikalije. Na teren je odhitelo več kot 200 gasilcev, Berlinčane so opozarjali, naj se izogibajo dima. Pojavila so se sicer namigovanja, da bi lahko šlo za sabotažo, povezano z izdelovanjem orožja, ki ga Nemčija pošilja Ukrajini.

Zaradi smoga lani zdravstveno pomoč potrebovalo 10 milijonov Tajcev

06. 03. 2024 07.35

V letu 2023 je moralo zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom, več kot 10 milijonov Tajcev poiskati zdravstveno pomoč. Glede na podatke Sveta za nacionalni gospodarski in socialni razvoj pa se kakovost zraka na Tajskem še slabša.

Tudi domnevni organizator prevoza blata v Pivolo zavrača očitke

07. 02. 2024 15.07

Na mariborskem okrožnem sodišču so danes izvedli še enega v vrsti predobravnavnih narokov v zvezi z nezakonito odloženim komunalnim blatom, ki je junija 2021 onesnažilo okolje v Pivoli. Tokrat je pred sodnico stopil Anton Plut, ki mu obtožnica pripisuje organizacijo odvoza spornih odpadkov iz ptujske čistilne naprave. Krivde ni priznal.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'

28. 01. 2024 18.01

Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Ne prezrite opozoril: delci PM povzročajo vnetja, so rakotvorni ...

21. 12. 2023 06.00

V prestolnici, kamor se na ogled praznično okrašene Ljubljane zgrinjajo množice, je zrak zelo onesnažen. Tako zelo, da so na Agenciji RS za okolje in prostor izdali opozorilo, saj je vrednost nevarnih prašnih delcev PM10 povišana čez meje dovoljenega. Zato zdravniki odsvetujejo zadrževanje na prostem. Visoke ravni delcev PM10 so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Pojavljajo se predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še kurišča in brezvetrje.

Povečani izpusti in temperaturni obrat: Arso opozarja na onesnažen zrak

19. 12. 2023 12.48

V večjem delu Slovenije bo povišana dnevna meja vrednosti PM10, so sporočili iz Agencije za okolje. Kot pojasnjujejo, so visoke ravni posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Na NIJZ zlasti otrokom, starejšim in ranljivim skupinam priporočajo, da se v času povišanih vrednosti delcev v zraku izogibajo fizičnim aktivnostim na prostem.

BLOG: Skrb za mitohondrije je recept za zdravje in splošno dobro počutje

03. 12. 2023 13.58

Mitohondriji so posebne strukture v celicah, ki igrajo ključno vlogo pri številnih procesih. Ti membranski organeli se nahajajo v citoplazmi celic živali, rastlin in drugih organizmov. Njihova glavna naloga je pridobivanje energije iz hrane in pretvarjanje te energije v obliko, ki jo celice lahko uporabijo za svoje delovanje. Ta oblika energije se imenuje ATP (adenozin trifosfat ). Mitohondriji so izjemno pomembni, saj proizvedejo približno 90 odstotkov vsega ATP v našem telesu, zaradi česar jih imenujemo "elektrarna celic".

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori

25. 09. 2023 14.32

Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Nemogoč zrak v Padski nižini: 'Bruhamo, težko dihamo, vrti se nam'

21. 09. 2023 17.02

Prebivalci industrije in prometa polne Padske nižine pravijo, da v tako onesnaženem zraku ne morejo več živeti. Razmere opisujejo kot nemogoče, saj kakovost zraka poleg industrije onesnažujejo tudi živalske farme. Okoljske organizacije ob tem pravijo, da politika z milimi ukrepi poskuša zaščititi dobičke.

'Slepimo se, če mislimo, da lokalni problem v Anhovem ni vseslovenski problem'

07. 09. 2023 15.24

V občini Kanal ob Soči je potekala tiskovna konferenca o zbiranju podpisov podpore zakonu, ki bi lahko naposled le izenačil standarde za sežig in sosežig, katerih posledica je onesnaženost okolja na območju. Sporočilo prebivalcev Soške doline je jasno: "Hvaležni smo za vsak podpis. Ta zakon je edina rešitev za nas." V manj kot tednu dni so sicer zbrali že polovico potrebnih podpisov, spremembe Zakona o varstvu okolja je prav tako že sprejel občinski svet občine Kanal ob Soči. "Zdaj to čaka še državno. To bo glasovanje o tem, kaj je politiki bolj pomembno – zdravje ljudi ali zasebni interesi lastnikov velikih obratov in njihovi multimilijonski dobički," je dejal Aljoša Petek iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja.

Kdo se boji zelenega moža?

08. 07. 2023 14.09

Morda se še spomnite otroške igre "Kdo se boji črnega moža?". Črni mož zavpije "Kdo se boji črnega moža?" in se nato zapodi med otroke, ki jih lovi. Oni odgovarjajo "Nihče!" in se mu poskušajo spretno izogniti. Danes imam občutek, da se gremo eno drugo igro, v kateri se sprašujemo, kdo se boji "zelenega moža", le da je tukaj odgovor pogosto kar "Jaz!" ali pa "Vsi mi!", s seveda redkimi izjemami. Vsekakor v tem paničnem strahu pred "zelenim" ne morem mimo tega, da ne bi iskala tistih, ki so postavili pravila igre, tistih, ki strašijo z "zelenim možem". Zeleno brez dvoma pomeni neki konec starih navad, ampak ali pomeni tudi brezkompromisni konec vseh in vsega? Lakoto? Življenje v temi in mrazu?