onesnažena voda

Izvor onesnaženja pitne vode na območju Logatca še ni znan

30. 03. 2025 14.33

Ljubljanske policiste so v petek obvestili o onesnaženju pitne vode na območju Logatca. Izvor onesnaženja še ni bil ugotovljen, izvedeni pa so bili prvi ukrepi za sanacijo omrežja. Zaradi uporabe onesnažene vode naj ne bi bilo posledic za zdravje uporabnikov.

Analize vode v Logatcu pokazale sledi detergentov, benzotriazola, kislin in amin

29. 03. 2025 19.09

Komunalno podjetje Logatec uporabnike obvešča, da zaradi onesnaženja še vedno velja prepoved uporabe pitne vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno, vključno s pranjem perila. Voda se lahko uporablja samo za sanitarne namene. Laboratorijska preizkušanja vode iz vodovodnega sistema so namreč potrdila prisotnost anionskih detergentov, benzotriazola, kislin in amin. V primeru morebitnih zdravstvenih težav se zglasite pri izbranem osebnem zdravniku ali dežurni službi zdravstvenega doma.

Voda v Logatcu ni pitna: prepoved uporabe tudi za osebno higieno

28. 03. 2025 16.21

Logatčani pozor. Voda iz sistema ni pitna. Komunalno podjetje Logatec uporabnike opozarja, da do preklica ne uporabljate pitne vode za pitje, prehrano in osebno higieno, razen za splakovanje sanitarij. Prekuhavanje vode ni zadosten ukrep, saj gre za kemično onesnaženje, opozarjajo na NIJZ.

Bryan Adams zaradi težav s kanalizacijo primoran odpovedati koncert

11. 02. 2025 12.00

Kanadski pevec Bryan Adams je bil zaradi težav s kanalizacijo na prizorišču primoran odpovedati koncert v Avstraliji. 65-letnik bi moral nastopiti v eni od aren v mestu Perth, a so ga morali organizatorji v zadnjem trenutku odpovedati, ker se je pojavila možnost, da bi lahko odpadna voda zalila stranišča prizorišča in s tem ogrozila zdravje obiskovalcev in osebja.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja

06. 02. 2025 18.55

Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Ovadili tri odgovorne osebe za izlitje gnojevke pri Postojni

19. 11. 2024 12.14

Koprski kriminalisti so končali s preiskavo izlitja gnojevke na eni izmed kmetij pri Postojni. Kazenska ovadba je bila podana zoper tri odgovorne osebe s kmetije, kjer je prišlo do izlitja.

Novogoriško tožilstvo ne bo vložilo ovadbe zaradi onesnaženja vode

12. 11. 2024 19.16

Novogoriško okrožno državno tožilstvo se je odločilo, da ne bo vložilo kazenske ovadbe zaradi onesnaženja pitne vode v občini Kanal ob Soči, kjer je prebivalcem julija letos iz pip pritekla voda, ki je bila močno onesnažena z rakotvornim stirenom. Kot so ugotovili, je ta v sistem prišel zaradi vzdrževalnih del na rezervoarju, o katerih občina ni bila obveščena. Na občini zagotavljajo, da takšna onesnaženja, kot so se zgodila kar dvakrat v zadnjih štirih letih, odslej ne bodo več mogoča.

Novi posnetki poplavljene in zasute garaže, kjer še vedno iščejo pogrešane

05. 11. 2024 06.17

Reševalci v Španiji tudi več dni po uničujočih poplavah, ki so vzele najmanj 218 življenj, nadaljujejo z iskanjem morebitnih preživelih. Uradno število pogrešanih še vedno ni znano. Oblasti naj bi seznam pogrešanih objavili v naslednjih dneh. Obsežna reševalna akcija je tudi v zaliti garaži nakupovalnega centra v Catarroji, kjer se reševalcem še ni uspelo prebiti do druge etaže garaže pod zemljo, od koder naj bi sicer prihajali kriki.

V letalskem oporišču zveze Nato v Nemčiji zvišali stopnjo ogroženosti

23. 08. 2024 16.38

V letalskem oporišču zveze Nato Geilenkirchen v nemški zvezni deželi Severno Porenje - Vestfalija so zaradi potencialne grožnje zvišali stopnjo ogroženosti, je sporočila nemška policija, ne da bi podala podrobnosti o grožnji. Vse zaposlene, ki niso nujni za normalno delovanje baze, so poslali domov. Operacije v bazi potekajo nemoteno. Nemška vojska je že v sredo poostrila varnost v vojaških objektih po državi, potem ko sta dva moška preplezala ograjo oporišča v mestu Wilhelmshaven na obali Severnega morja, oporišče Köln-Wahn pa so zaradi suma sabotaže začasno zaprli. V bazi Köln-Wahn so odkrili luknjo v ograji vodovoda, a rezultati testov niso pokazali, da bi bila voda kontaminirana.

Na izredni seji v Kanalu sprejeli sklep o ločitvi od vodarne Močila

07. 08. 2024 07.42

Na izredni seji občinskega sveta v Kanalu so se v torek seznanili z aktivnostmi in razmerami zaradi kemičnega onesnaženja pitne vode v vodarni Močila. Med drugim so sklenili, da naselij Močila in Gorenje Polje ne bodo več oskrbovali z vodo iz vodarne Močila. Dogodek preiskuje policija, zato nihče od vpletenih za zdaj ne želi prevzeti odgovornosti.

Znan vzrok za onesnaženje vode, ta še vedno ni neoporečna

06. 08. 2024 17.03

Vzrok onesnaženja pitne vode iz vodarne Močila so bili hlapi, ki so nastajali pri odpravi garancijskega zahtevka in se prek praznega povezovalnega cevovoda prenašali naprej v zrak nad pitno vodo, so sporočili iz podjetja Kolektor Sisteh (prej Salonit Anhovo). Voda na tem območju še vedno ni pitna.

Eni so bruhali, drugi zboleli, tretji videli stvari, o katerih ne želijo govoriti

04. 08. 2024 11.08

Olimpijske igre že od otvoritvene slovesnosti burijo duhove, kakovost vode v reki Seni pa je bila velik trn v peti organizatorjev že dolgo pred tem. Francozi so v čiščenje reke pred igrami vložili več kot 1,5 milijarde evrov, kljub temu pa so triatlon zaradi onesnažene vode morali prestaviti.

V potok pri Rušah odvrgel beton in s cementom onesnaženo vodo ter pomoril ribe

01. 08. 2024 09.23

Konec minulega tedna je prišlo do pomora rib in ostalih vodnih živali v potoku Lobnica v kraju Smolnik, so sporočili iz Ribiške družine Ruše. O tem so obvestili pristojne službe in kriminalistično policijo, ribiče pa so zaprosili, da do preklica ne izvajajo ribolova na spodnjem delu Lobnice od izliva v reko Dravo do male hidroelektrarne Jeklo.

Meritve potrdile onesnaženje vode v občini Kanal ob Soči, prepoved uporabe ostaja

31. 07. 2024 17.40

Končni rezultati analize vzorcev vode iz vodarne Močila v občini Kanal ob Soči so potrdili onesnaženje s stirenom, katerega koncentracija je bila več kot 30-krat večja od priporočenih mejnih vrednosti, so sporočili z občine. Uporaba vode iz vodovodnega omrežja v naseljih Močila in Gorenje Polje ter industrijski coni Anhovo ostaja prepovedana.

Voda v dveh naseljih v občini Kanal ob Soči onesnažena s stirenom

27. 07. 2024 14.24

Pitna voda iz vodarne Močila v občini Kanal ob Soči je po prvih analizah onesnažena s stirenom, so sporočili z občine. Prepoved uporabe vode iz vodovodnega omrežja velja za naselji Močila in Gorenje Polje, kar skupno vpliva na 160 ljudi. Začasna oskrba z gasilskimi cisternami bo po ocenah občine potrebna vsaj še nekaj dni.

Posledice poplav v Braziliji se kažejo: več mrtvih zaradi leptospiroze

26. 05. 2024 11.56

V brazilski zvezni državi Rio Grande do Sul se je po grozovitih poplavah pojavila še prenosljiva bolezen leptospiroza, so potrdile oblasti. Štiri osebe so umrle zaradi te bolezni, preiskujejo pa še 800 drugih primerov. Poplave so sicer prizadele več kot 2,3 milijona Brazilcev iz 469 občin, umrlo je več kot 165 ljudi, veliko jih še pogrešajo.

Največji 'olimpijski bazen' v Parizu: 30-metrski zbiralnik za umazano vodo

07. 05. 2024 06.14

Do olimpijskih iger v Parizu je še manj kot 100 dni in priprave na tekmovalnih prizoriščih so v polnem teku. Eno od njih bo tudi reka Sena, ki teče skozi francosko prestolnico, v njej pa bo potekalo maratonsko plavanje in plavalni del triatlona. A kaj, ko je reka umazana. Francozi so našli rešitev in zgradili ogromen 30-metrski vodni zbiralnik, kamor se bo stekala odpadna voda.

Fekalni madež vse bližje Postojnski jami: 'To je posledica človeške neumnosti'

22. 02. 2024 14.08

Postojnčani se spopadajo z ekološko katastrofo. Približno 1800 kubikov gnojevke se je razlilo v lokalne vodostaje. V potoku Koretan so fekalije pobile vse ribe in rastline, onesnažena voda pa je dosegla tudi reko Nanoščico, od koder se pomika proti Postojnski jami. Ali to pomeni, da je ogroženo tudi življenje človeške ribice? Kakšne so posledice?

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami

20. 02. 2024 15.31

V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Na Studencu pri Postojni v okolje iztekla večja količina gnojnice

19. 02. 2024 11.45

Na Studencu pri Postojni je v okolje iztekla večja količina gnojnice. Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del prelil na nižje ležeče območje in se premika proti Nanoščici. Vode iz vrtin na območju nesreče iz preventivnih razlogov začasno ne bodo uporabljali, a vodooskrba prebivalstva ni prizadeta.

Brez pitne vode: en izvir s prisotnostjo olja, drugi zaprt zaradi plazu

23. 11. 2023 19.49

V Logu pod Mangartom so domačini že od 3. novembra brez ustrezne pitne vode. Nedolgo nazaj so ob vhodu v predor Štoln zaznali vonj po naftnih derivatih, nekaj sto metrov stran pa je zajetje pitne vode za celotno naselje. Analize so v vzorcu vode iz zajetja pokazale prisotnost olja. Voda še vedno ni čista, zato iščejo alternativne rešitve.

Nezakonito odložili 150.000 kubičnih metrov odpadkov, sanacija končno stekla

22. 11. 2023 08.36

Okoljsko ministrstvo je začelo dolgo pričakovano sanacijo odlagališča Bukovžlak. Tam so v preteklosti nezakonito odložili 150.000 kubičnih metrov odpadkov, Slovenijo pa je zaradi neukrepanja doletela tudi tožba. Zaključek del je predviden maja 2024. Cinkarna Celje medtem nadaljuje sanacijo dela odlagališča, kjer je sama odlagala odpadke.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo

08. 11. 2023 16.53

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Zbiranje podpisov za spremembe pri sežigu in sosežigu odpadkov: 'Naj Anhovo zadiha'

31. 08. 2023 12.20

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije bodo s petkom začeli zbirati podpise podpore volivcev k predlogu sprememb zakona o varstvu okolja, ki bi med drugim izenačil okoljevarstvene standarde za sežigalnice in sosežig odpadkov. Zbrati bodo morali vsaj 5000 podpisov.

Na Ljubljanskem barju obsežno onesnaženje: voda je temna, širi se smrad

21. 08. 2023 16.34

Člani Oddelka za geografijo Univerze v Ljubljani in Geografskega inštituta Antona Melika so v nedeljo na Ljubljanskem barju zaznali obsežno onesnaženje vode, najverjetneje s komunalnim blatom čistilnih naprav. Onesnaženje so potrdili tudi prvi testi, zato so odkritje med drugim prijavili pristojnemu inšpektoratu, krajinskemu parku in Policiji.

Na 21 mestih po državi začeli z monitoringom tal in voda po poplavah

19. 08. 2023 08.56

Agencija za okolje je za monitoring tal in voda po poplavah, ki so državo prizadele v začetku avgusta, določila 21 merilnih mest v porečjih rek Sore, Pšate, Kamniške Bistrice, Gradaščice, Save, Savinje, Drave, Mure in Meže. V odvzetih vzorcih bodo iskali vsebnosti kovin in mineralnih olj. Z vzorčenjem so že začeli.

Po državi se kopičijo kupi odpadkov

16. 08. 2023 18.43

Medtem ko prebivalci poplavljenih območij še naprej sanirajo svoje domove in podjetja, se na deponijah po državi kopiči vse več kupov najrazličnejših odpadkov. Samo v ljubljanski Voki Snagi so v teh dneh zbrali več kot 1100 ton kosovnih odpadkov in gradbenega materiala. Ker so bile med odpadki lahko tudi nevarne snovi, na Arsu pripravljajo načrt vzorčenja tal, brezplačno analizo prisotnosti težkih kovin je ponudilo tudi ljubljansko podjetje, okoljsko ministrstvo pa vsem prizadetim svetuje, da odpadkov nikar ne razkužujejo.

V pripravi načrt vzorčenja tal, ministrstvo odsvetuje razkuževanje odpadkov

15. 08. 2023 17.30

Agencija RS za okolje pripravlja načrt vzorčenja tal na območjih, ki so bila popravljena, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu obenem pozivajo prebivalce, da pri odstranjevanju posledic nedavnih ujm na odpadkih ne uporabljajo dezinfekcijskih sredstev, saj ta negativno vplivajo predvsem na tla.

Med čiščenjem po poplavah poskrbite za lastno varnost, počitek in hidracijo

11. 08. 2023 12.59

Obsežne poplave, ki so prizadele našo državo, so za seboj pustile nepredstavljivo škodo in prizadetost. V tem težkem trenutku smo priča izjemnemu pogumu in solidarnosti, saj številni prostovoljci iz vse Slovenije stopajo skupaj, da bi pomagali čistiti posledice poplav. Vendar pa je v tem času izredno pomembno, da ohranimo tudi svojo lastno varnost in zdravje, so sporočili z Inšpektorata Republike Slovenije za delo. Inšpekcija nadzora varnosti in zdravja pri delu zato poudarja nekaj ključnih točk, ki nam bodo pomagale, da ostanemo varni in zdravi med čiščenjem po poplavah.