onesnažen zrak

Velika onesnaženost zraka, prihajajo oblaki in padavine

24. 02. 2025 11.08

V večjem delu države je mogoče danes in v torek pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10. Izboljšanje kakovosti zraka je mogoče pričakovati šele v sredo, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso).

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Po požaru v Mariboru rezultati analiz ekoloških testov še niso znani

10. 02. 2025 13.45

Po požaru, ki je v soboto zvečer izbruhnil v industrijskem objektu na Teznem v Mariboru, rezultati analiz ekoloških testov, ki jih je opravil mobilni ekološki laboratorij, še niso znani. V času požara sicer na postaji Tezno v zraku niso zaznali povišanih vrednosti delcev, ki bi jih lahko pripisali požaru. To pripisujejo vetru.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Sarajevo znova med mesti z najbolj onesnaženim zrakom na svetu

19. 12. 2024 13.47

Sarajevo se že več dni zapored sooča s hudo onesnaženostjo zraka, po kakovosti zraka je spet na drugem mestu najbolj onesnaženih mest na svetu. Indeks onesnaženosti zraka v prestolnici Bosne in Hercegovine je po podatkih švicarskega podjetja IQAir znašal 266, pred njim pa je le Lahore v Pakistanu.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000

10. 12. 2024 12.55

Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Po 50 letih veliki preboj v zdravljenju astme?

28. 11. 2024 11.51

Raziskovalci z londonske univerze King's College so optimistični po preizkusih učinkov novega načina zdravljenja astmatičnih napadov. Uvodne raziskave kažejo, da terapije z vrsto monoklonskega protitelesa bistveno bolj pomagajo bolnikom z astmo in kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) kot steroidi.

Sarajevo po onesnaženosti zraka prehitelo celo Lahore in Delhi

26. 11. 2024 09.51

Sarajevo ima trenutno najbolj onesnažen zrak na svetu. Koncentracija trdnih delcev je ob 9. uri kar 27-krat presegala mejo, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija postavila za še varno. Slabši zrak imajo le še v pakistanskem Lahoreju in indijskem Delhiju. Sarajevo se sicer v zimskem času tradicionalno uvršča med mesta z najslabšo kakovostjo zraka.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu

24. 11. 2024 16.42

Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

Zaradi rekordne onesnaženosti zraka zaprli šole

03. 11. 2024 17.38

Kakovost zraka v Lahoreju, mestu s 14 milijoni prebivalci, je presegla raven, ki še velja za varno. Pakistanska vlada se je zato odločila, da zapre šole, državljane pa je pozvala, naj ostanejo v zaprtih prostorih. Metropola je namreč že več dni prekrita z debelo plastjo smoga.

Zrak v okolici cementarne je onesnažen veliko bolj, kot so predvidevali

10. 10. 2024 20.02

Študija, ki so jo opravili na Univerzi v Novi Gorici s partnerji, je pokazala, da niso problematični le delci PM10, ampak njihov oksidativni potencial kot pomemben okoljski indikator škodljivosti delcev na zdravje, ki je eden najvišjih med vsemi 45 evropskimi kraji, kjer so opravljali takšne meritve. In kaj na to pravijo v Društvu Eko Anhovo?

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Onesnaženje zraka na globalni ravni padlo za devet odstotkov

01. 09. 2024 09.41

Kakovost zraka se je v južni Aziji leta 2022 nepričakovano izboljšala, kar je vodilo tudi v upad onesnaženosti na globalni ravni. A države v tej regiji še vedno dihajo najbolj onesnažen zrak na svetu, zaradi česar je življenjska doba tamkajšnjih prebivalcev v povprečju krajša za 3,5 leta.

Bela Ljubljana med najbolj onesnaženimi mesti v Evropi

29. 08. 2024 13.37

Najčistejši zrak v urbanih okoljih imata švedski Uppsala in Umea ter portugalski Faro, kaže najnovejša preglednica kakovosti zraka v evropskih mestih Evropske agencije za okolje (EEA). Ljubljana je med 372 mesti v zadnji šestini. V urbanih okoljih živi tri četrtine Evropejcev, nevarnim stopnjam onesnaženosti zraka pa je izpostavljena večina.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav

06. 02. 2024 07.48

Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

Razlog, da že nekaj dni dihamo izjemno onesnažen zrak, je temperaturni obrat

01. 02. 2024 19.55

V Sloveniji že nekaj dni dihamo onesnažen zrak, mejne vrednosti delcev PM10 so marsikje presežene. V Prekmurju in Beli krajini je kakovost zraka celo izredno slaba. Vzrok za tako stanje je predvsem temperaturni obrat, ki zadržuje onesnažen zrak v v nižinah, pa tudi mala kurišča in promet. Dihanje delcev PM10 je, kot opozarjajo zdravniki, škodljivo za vse, posebej pa za kronične bolnike in otroke.

Mraz, megla in brezvetrje: pri Trstu zabeležili izredno redek pojav

01. 02. 2024 08.54

Te dni je na tisoč metrih nadmorske višine topleje kot pri tleh. Temu pravimo temperaturni obrat, ki je precej izrazit in ki je kriv tudi za to, da dihamo s trdnimi delci bolj onesnažen zrak. Tako ni nič neobičajnega, da vsako jutro strgamo led s svojih jeklenih konjičkov in opazujemo ledene kristale na pomrznjenih zelenicah, na snežni odeji pa se lesketa srež. Ni pa običajno, da je te dni zamrznila gladina Jadranskega morja, o čemer poročajo iz sosednje Italije.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Danes in v prihodnjih dneh bo v nižinah onesnažen zrak

12. 01. 2024 10.28

Agencija za okolje opozarja, da bodo danes in v naslednjih dneh presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10 v večjem delu Slovenije. Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujejo znatnega znižanja ravni delcev, so še sporočili iz Agencije RS za okolje.

Skozi objektiv: kaj je prinesel zadnji teden pred prazniki?

23. 12. 2023 15.11

Zadnji predbožični teden so zaznamovale tragedije. Železniška nesreča pri Postojni, streljanje v Pragi in neskončno trpljenje v Gazi. Slovenska vojaška letalska flota je dobila 40. člana, "Martina Krpana", sindikati in vlada so sklenili sporazum, Ljubljano sta dušila megla in smog, iz vesolja so uspešno poslali posnetek mačka. Začelo pa se je spektakularno: z dolgo pričakovanim izbruhom vulkana na Islandiji.

Ne prezrite opozoril: delci PM povzročajo vnetja, so rakotvorni ...

21. 12. 2023 06.00

V prestolnici, kamor se na ogled praznično okrašene Ljubljane zgrinjajo množice, je zrak zelo onesnažen. Tako zelo, da so na Agenciji RS za okolje in prostor izdali opozorilo, saj je vrednost nevarnih prašnih delcev PM10 povišana čez meje dovoljenega. Zato zdravniki odsvetujejo zadrževanje na prostem. Visoke ravni delcev PM10 so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Pojavljajo se predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še kurišča in brezvetrje.

Iz vulkana se širijo strupeni plini: 'Ljudem odsvetujemo obisk mesta izbruha'

19. 12. 2023 06.27

Po vrsti potresov v ponedeljek pozno zvečer je na Islandiji izbruhnil vulkan. Moč lava, ki bruha iz okoli štiri kilometre dolge razpoke, se je sicer popoldan zmanjšala, a strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko izbruh trajal tudi več mesecev. Nevarnost pa ob predstavljajo tudi strupeni plini, ki so se ob izbruhu začeli širiti iz vulkana. Po oceni strokovnjakov naj bi v prihodnjih urah dosegli tudi islandsko prestolnico Reykjavik. Islandija je bila sicer že več tednov v stanju visoke pripravljenosti na izbruh in po številnih potresih je bil izdan tudi ukaz za evakuacijo.

Povečani izpusti in temperaturni obrat: Arso opozarja na onesnažen zrak

19. 12. 2023 12.48

V večjem delu Slovenije bo povišana dnevna meja vrednosti PM10, so sporočili iz Agencije za okolje. Kot pojasnjujejo, so visoke ravni posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Na NIJZ zlasti otrokom, starejšim in ranljivim skupinam priporočajo, da se v času povišanih vrednosti delcev v zraku izogibajo fizičnim aktivnostim na prostem.

'Kamor koli pogledaš, vidiš strupen smog'

10. 11. 2023 17.45

V delih Indije in Pakistana so zaradi gostega smoga in visoke koncentracije trdnih delcev v zraku zaprli šole, parke in tržnice. Več tisoč ljudi je zaradi težav, povezanih z onesnaženim zrakom, pristalo v bolnišnicah.

Ohranite svež zrak v zaprtih prostorih tudi v hladnejših mesecih

13. 10. 2023 00.15

Pri ohranjanju dobrega počutja in zdravja veliko vlogo igra kakovost zraka v notranjih prostorih. Za zdravo sluznico, ki je prva obramba pred okužbami dihal, virozami in alergijami, mora biti zrak dovolj vlažen in čist.

Požar v Osijeku: lokalne oblasti pozivajo k razglasitvi ekološke katastrofe

05. 10. 2023 08.25

Požar, ki je v sredo izbruhnil v tovarni za reciklažo plastike v Osijeku na Hrvaškem, je pod nadzorom, grožnje, da bi se znova razširil, ni več, problem ostaja dim, sta sporočila predsednik osiješko-baranjske županije Ivan Anušić in župan Osijeka Ivan Radić. Napovedala sta, da bosta vlado pozvala k razglasitvi ekološke katastrofe.

Skoraj vsi v Evropi dihamo onesnažen zrak

20. 09. 2023 15.51

Preiskava časopisne hiše Guardian je pokazala, da skoraj dve tretjini Evropejcev dihata zrak, ki je slabši od tistega, ki ga predpisujejo smernice Svetovne zdravstvene organizacije. Skoraj 30 milijonov Evropejcev živi na območjih s koncentracijami delcev PM, ki vsaj štirikrat presegajo smernice WHO. Najslabši zrak dihajo v Severni Makedoniji, zrak v vzhodni Evropi pa je bistveno slabši od tistega, ki ga dihajo v zahodni Evropi, so glavne ugotovitve preiskave.

'Ko vlada krepi javno državo in dostojanstvo vseh, smo njen največji zaveznik'

03. 06. 2023 07.00

Civilna iniciativa Glas ljudstva vladi Roberta Goloba očita, da so nekatere zaveze še neizpolnjene, celo prelomljene. "Pred več kot pol leta smo v državni zbor vložili predlog zakona za brezplačna kosila v osnovnih šolah, uradnih odgovorov še nimamo," pa jim očitajo pri Inštitutu 8. marec. Podporniki obeh gibanj so na ulicah glasno protestirali proti 14. vladi, ki jo je vodil Janez Janša, zdaj pa imajo pri novi odprta vrata. Se je meja med oblastjo in civilno družbo zabrisala? Ali je aktualna vlada res normalizirala stanje v državi?

Kako si pomagati pri vnetju sinusov?

07. 05. 2023 07.00

Vnetje sinusov je zelo pogosta bolezen, ki lahko povzroči veliko nelagodja in bolečine. Gre za vnetje sluznice sinusov, ki so votline v lobanji, obložene s sluznico, in izločajo sluz, ki pomaga pri filtriranju zraka in vlaženju dihalnih poti. Vendar pa se lahko te votline vnamejo zaradi alergij, bakterijske, virusne ali glivične okužbe.

Opozorilo kitajskim voznikom zaradi onesnaženega zraka: 'Vozite počasneje'

22. 03. 2023 12.19

Severno Kitajsko in prestolnico Peking je zajel peščen vihar, ki je regijo pokril z gostim oblakom oranžnega prahu. Onesnaženost se je povzpela na nevarno raven, opozarjajo državni vremenski organi. Koncentracija škodljivih delcev je tako gosta, da presega vse vrednosti, ki so navedene v tabelah za spremljanje kakovosti zraka. Zaradi slabe vidljivosti pa so voznike pozvali, naj upočasnijo svojo vožnjo.