omilitev

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Nemški parlament podprl predlog o rahljanju dolžniške zavore
18. 03. 2025 21.33Spodnji dom nemškega parlamenta je podprl predlog konservativne unije CDU/CSU, socialdemokratov (SPD) in Zelenih o rahljanju dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in sklada za infrastrukturo. Podprlo ga je 513 poslancev, proti pa jih je bilo 207. O predlogu bo v petek glasoval še zgornji dom parlamenta.

'Kriza bo prišla': Kako bosta vlada in EU reševali avtomobilsko industrijo?
06. 03. 2025 19.10Kako bo Evropska unija reševala avtomobilsko industrijo, ki samo v Sloveniji zaposluje 40.000 ljudi? Bo samo omilitev preambicioznih ciljev preprečila zlom te panoge? Ideja o zelenem prehodu oziroma prepovedi avtomobilov na dizelski in bencinski pogon do leta 2035 ostaja, a prizanesli bodo z milijardnimi globami, ki bi proizvajalce udarile po žepih, če že letos ne bodo izpolnjene zahteve o zmanjšanem izpustu ogljikovega dioksida. Cilj je, so še dodali v Bruslju, da bodo v Evropi in na evropskih vrednotah izdelana tako vozila kot tudi vsi sestavni deli, ki poganjajo vozila.

V veljavi zakon za nižjo omrežnino za januar in februar
15. 02. 2025 07.13Začel je veljati zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino. Namen je omiliti posledice zvišanja omrežnine v zimski sezoni, predvsem za tiste, ki so vlagali v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in toplotne črpalke.

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo
12. 02. 2025 11.51Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

'Vlada ne bo podaljšala regulacije cen elektrike'
09. 02. 2025 17.50Vlada regulacije cen elektrike ne namerava podaljšati, prav tako ne oprostitve plačevanja prispevka OVE in SPTE, bo pa minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer predlagal, da se višina slednjega z marcem določi le v polovični višini.

Fajonova v Siriji: Pred oblastmi je zgodovinska priložnost
06. 02. 2025 15.36Zunanja ministrica Tanja Fajon je obiskala Sirijo in se srečala z začasnim predsednikom Ahmedom al Šaro in zunanjim ministrom Asadom Hasanom al Šajbanijem. Ob tem je sporočila, da je obisk v prelomnem trenutku odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom, ter se zavzela za vključujoč prehod in državo po meri vseh prebivalcev.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja
06. 02. 2025 06.11Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar
30. 01. 2025 08.28Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'
23. 01. 2025 13.26V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar
22. 01. 2025 19.15Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

Prve Trumpove poteze: razglasitev izrednih razmer, preimenovanje Mehiškega zaliva
20. 01. 2025 18.09Novi ameriški predsednik Donald Trump bo po napovedih že prvi dan podpisal vrsto izvršnih ukazov. Med drugim naj bi razglasil izredne razmere na meji z Mehiko in Mehiški zaliv preimenoval v Ameriškega. Poleg tega je napovedal tudi številne ukaze, s katerimi bi odpravil financiranje raznolikosti ter olajšal predpise o proizvodnji in prometu z nafto in zemeljskim plinom.

Japonec prišel domov iz službe, v dnevni sobi ga je čakal medved
24. 12. 2024 15.30Moškega v zasneženi japonski prefekturi Fukushima je v dnevni sobi presenetil medved, ki je tam vztrajal tudi čez noč. Japonec se je zato zatekel k sosedu. V incidentu ni bilo ranjenih, do njega pa prihaja v času, ko se japonska vlada zaradi vse pogostejših srečanj ljudi z medvedi pripravlja na omilitev zakonodaje o odstrelu.

V primeru hujšega prekrška bi odvzem izpita veljal v celotni EU
05. 12. 2024 15.37Ministri in državni sekretarji članic EU, pristojni za področje prometa, so na zasedanju sprejeli izhodišča za pogajanja z Evropskim parlamentom o zakonodajnem svežnju za krepitev pravic potnikov v uniji in o direktivi, po kateri bi odvzem vozniškega dovoljenja v eni od članic zaradi hudega prometnega prekrška veljal tudi drugod po EU.

Javna agencija Spirit pri pomoči gospodarstvu v energetski krizi neučinkovita
26. 11. 2024 10.26Javna agencija Spirit Slovenija pri tehnični vzpostavitvi in organizaciji posredovanja podatkov za izvedbo nadzorov nad višino prejetih pomoči gospodarstvu zaradi visokih cen energentov ni bila učinkovita, v reviziji ugotavlja računsko sodišče. Agenciji je podalo priporočila za izboljšanje poslovanja.

Vrednost bitcoina vse bližje 100.000 dolarjem
21. 11. 2024 15.10Vrednost kriptovalute bitcoin je v azijskem trgovanju prvič v svoji zgodovini presegla mejo 95.000 ameriških dolarjev (90.000 evrov), v evropskem trgovanju pa se je rast nadaljevala in padla je tudi meja 98.000 dolarjev (93.000 evrov). Bitcoin rast beleži, vse odkar so v ZDA 5. novembra za novega predsednika izvolili republikanskega kandidata Donalda Trumpa.

Bitcoin prvič prebil mejo 80.000 ameriških dolarjev
10. 11. 2024 15.57Vrednost kriptovalute bitcoin je prvič v svoji zgodovini presegla mejo 80.000 ameriških dolarjev (74.637 evrov). Rast beleži, vse odkar je na torkovih predsedniških volitvah v ZDA zmagal republikanski kandidat Donald Trump, ki napoveduje omilitev pogojev za digitalne valute.

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'
11. 10. 2024 06.00Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

Orban v Evropskem parlamentu o spremembi EU, poslanci zapeli Bella Ciao
09. 10. 2024 11.46Madžarski premier Viktor Orban je v Evropskem parlamentu poudaril, da se mora EU spremeniti. V govoru v Strasbourgu je kot glavne teme izpostavil konkurenčnost, migracije in krizo schengna. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in številni evropski poslanci so bili medtem kritični do Budimpešte.

Na vrhu Brdo-Brioni izrazili željo, da bi bil proces širitve EU hitrejši
08. 10. 2024 17.38V Črni gori je potekal vrh pobude Brdo-Brioni, na katerem so voditelji držav Zahodnega Balkana razpravljali o približevanju teh držav Evropski uniji in o drugih aktualnih temah. Srečanja se je udeležila tudi predsednica Nataša Pirc Musar, ki je opozorila, da bi širitev EU na Zahodni Balkan morala potekati hitreje.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti
25. 09. 2024 12.50Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Kmete skrbijo negativne posledice prenove obračunavanja omrežnine
13. 09. 2024 12.13Prenova obračunavanja omrežnine bo imela negativne posledice na kmetijstvo in celoten prehranski sektor, opozarjajo v Forumu za kmetijstvo in podeželje SDS. Vlado ob tem pozivajo, naj sprejme ukrepe za kmetijska gospodarstva in celoten prehranski sektor na način, da ne bodo deležni dodatnih stroškov.

Iran prevzema Pezeškian: želi konec izolacije, moralne policije, blokade interneta
06. 07. 2024 12.18Za novega predsednika Irana je bil izvoljen reformistični poslanec Masud Pezeškian, ki je v petkovem drugem krogu premagal skrajno konservativnega Saida Džalilija. Kot so sporočile volilne oblasti, je Pezeškian prejel 54 odstotkov glasov, njegov tekmec pa 44.

'Na vrsti je Magnifico, da premisli in izbere drugo lokacijo'
20. 06. 2024 10.18Zavod za varstvo narave ponovno ni izdal soglasja za izvedbo Magnificovega koncerta v Tivoliju, je povedal Magnificov menedžer Igor Arih. Na odločbo se bodo znova pritožili. Direktor Zavoda Teo Hrvoje Oršanič je zagotovil, da zavod deluje strokovno in da obravnava vsako vlogo posebej. Zagotovil je, da do Magnifica niso arbitrarni.

Bruselj predlaga zvišanje zgornje meje za pomoč de minimis za kmete
07. 06. 2024 16.40Bruselj je prestavil predlog spremembe pravil o majhnih zneskih pomoči v kmetijskem sektorju, imenovani tudi pomoč de minimis. Med drugim predlaga zvišanje zgornje meje te pomoči, ki je izvzeta iz nadzora državnih pomoči, s 25.000 na 37.000 evrov za tri leta na podjetje. O predlogu se bodo zdaj posvetovali z javnostjo in državami članicami.

Svet ECB znižal osrednje evrske obrestne mere za 0,25 odstotne točke
06. 06. 2024 06.33Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno z napovedmi znižal osrednje evrske obrestne mere za 0,25 odstotne točke. Omilitev denarne politike se mu glede na razvoj dogodkov zdi primerna. Glede nadaljnjih odločitev se v svetu še naprej ne zavezujejo, ukrepi ostajajo odvisni od podatkov in dinamike osnovne inflacije.

Goljufije s turističnimi boni: del bona vzeli zase, del v gotovini vrnili imetnikom
28. 05. 2024 11.55Se še spomnite turističnih bonov, katerih namen je bila pomoč domačemu turizmu po covidu? Vsi jih očitno niso izkoristili za počitnice v Sloveniji, saj je Policija po dveh letih na prste stopila več osumljencem, ki so organizirano preko goljufije pridobili več kot 274.000 evrov neupravičeno izplačanih subvencij iz naslova turističnih bonov. Od imetnikov bonov so namreč pridobili njihove podatke in jih lažno prijavili v svoje nastanitvene objekte, nato pa del vrednosti bona vzeli zase, del pa v gotovini vrnili imetnikom. Nekateri so odkup turističnih bonov oglaševali tudi kar preko družbenih omrežij.

Janković pozdravlja omejitve oddaje stanovanj, omilitvam ni naklonjen
14. 05. 2024 13.12Mestna občina Ljubljana pozdravlja osnutek zakona o gostinstvu, ki omejuje oddajanje stanovanj v kratkotrajni najem. Osnutek sicer občinam dopušča omilitev omejitev, župan Zoran Janković pa trenutno ne vidi razlogov, da bi jih omogočili tudi v prestolnici.

DZ soglasno potrdil novelo za pomoč gospodarstvu zaradi energetske krize
23. 04. 2024 18.07DZ je soglasno potrdil novelo zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize. Ta določa nov rok za izplačilo zadržanih sredstev in spreminja določbe zakona v povezavi z zagotovljenimi sredstvi za Slovenski podjetniški sklad.

Trumpov tajni načrt za končanje vojne: Kijev bi moral odstopiti ozemlje
08. 04. 2024 09.25Ameriški časnik Washington Post poroča, da naj bi Donald Trump v zasebnih pogovorih dejal, da bi lahko dosegel končanje vojne v Ukrajini, s tem ko bi prepričal Kijev, naj odstopi nekaj svojega ozemlja. Nekdanji ameriški predsednik naj bi omenjal Krim in Donbas, so povedali anonimni viri, ki so tem razpravljali s Trumpom ali njegovimi svetovalci.