omejevanje porabe

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Uefa imenovala delovno skupino za iskanje rešitev za omejitev plačne mase klubov

29. 04. 2023 12.42

Evropska nogometna zveza (Uefa) je v petek imenovala delovno skupino, ki bo razpravljala o možnih ukrepih za vzdržnost stroškov v evropskem nogometu. Odločitev za delovno skupino je sprejela po nedavnih izjavah predsednika Uefe Aleksandra Čeferina o možnosti uvedbe splošne omejitve plačne mase klubov.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje

19. 03. 2023 18.03

Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

V uporabi mehanizem za omejevanje borznih cen plina

15. 02. 2023 08.24

V EU se začenja uporabljati mehanizem za dinamično omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro, o katerem so članice Unije dogovor po dolgotrajnih usklajevanjih dosegle decembra lani. V zadnjih mesecih so sicer zaradi mile zime in uspešne diverzifikacije oskrbe članic EU cene plina občutno padle.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro

19. 12. 2022 06.10

Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

Golob za Politico: EU mora sprejeti trajno omejitev cen plina

19. 12. 2022 15.57

Predsednik vlade Robert Golob je v intervjuju za vplivni bruseljski časnik Politico povedal, da bi morala Evropska unija namesto začasnih ukrepov za ublažitev posledic visokih cen plina, ki jih predlaga Evropska komisija, razmisliti o sprejetju trajne omejitve cen plina. "EU potrebuje stalno, a popolnoma dinamično kapico na cene plina, da bi preprečili skokovito naraščanje cen," je dejal. Usklajen pristop držav bo po njegovem mnenju pripeljal do tega, da nas prihodnje leto ne bo skrbelo zaradi nove energetske krize.

Bruselj v primeru izjemno visokih cen plina predlaga omejitev pri 275 evrih

22. 11. 2022 16.28

Evropska komisija nadaljuje svoj odziv na trenutno energetsko krizo s predlogom mehanizma za korekcijo trga za zaščito podjetij in gospodinjstev v EU. Predlagajo mehanizem, v skladu s katerim bi zgornjo mejo na TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Namen novega mehanizma je zmanjšati nestanovitnost na evropskih plinskih trgih, hkrati pa zaščititi zanesljivost oskrbe s plinom.

Kumer posvaril pred mehčanjem izhodišč pri omejevanju cen plina

25. 10. 2022 14.06

Potem ko so se voditelji držav članic EU konec preteklega tedna zavzeli za omejevanje cen plina, imajo ministri za energetiko danes na dnevnem redu tehnično razpravo o tem. Govorijo tudi o omejevanju cen plina za proizvodnjo elektrike. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je posvaril pred mehčanjem izhodišč, ki so jih glede ukrepov za omejevanje cen plina konec prejšnjega tedna določili voditelji EU. Slovenija se po njegovih besedah zavzema za to, da bi cene omejili tudi za dolgoročne produkte.

Fiskalni svet: Proračuna za 2023 in 2024 primerna okoliščinam, a s tveganji

17. 10. 2022 13.26

Predloga proračunov za prihodnji dve leti glede na okoliščine po oceni fiskalnega sveta v določeni meri upoštevata potrebne usmeritve. A vsebujeta tudi številne pomanjkljivosti in tveganja, opozarja svet v oceni proračunskih dokumentov. Opozarja predvsem na visok obseg diskrecijskih odhodkov v obliki investicij in rasti plač.

Kumer miri: Najprej varčevanje, zapiranje smučišč v najhujšem scenariju

02. 10. 2022 19.14

Žičnicam in smučiščem ne bomo prepovedali delovanja, to bi bil res le skrajni ukrep, odgovarja minister za infrastrukturo Bojan Kumer po intervjuju, s katerim je slovenske žičničarje dvignil na noge. V nedeljo je pojasnil, kakšni bi bili varčevalni ukrepi, če bi pozimi primanjkovalo elektrike: najprej znižanje temperature ogrevanja in izklop javne razsvetljave, nato omejevanje porabe v industriji, predvsem v jeklarnah in železarnah, šele nato pa tudi pri drugih velikih porabnikih, kot so smučišča. Takšna izjava ministra pred začetkom sezone je žičničarje močno razburila, še posebej zato, ker so bili že med epidemijo covida med najbolj prizadetimi.

Iz zaupnih dokumentov: V EU verjetno ne bo cenovne kapice za ruski plin

13. 09. 2022 18.13

V javnost je pricurljala vsebina zaupnih dokumentov organov Evropske unije. Osnutek uredbe o energentih predvideva, da cenovne kapice za ruski plin ne bo, ne bo pa je niti za ostale zunanje države uvoznice. Evropska komisija bo najverjetneje uvedla davek na visoke dobičke podjetij, ki uporabljajo fosilna goriva, ločeno pa bo obdavčila tudi nizkoogljične proizvajalce električne energije.

Na severovzhodu države za zdaj ni večjih težav z oskrbo s pitno vodo

28. 07. 2022 12.26

Čeprav torkove padavine niso bile preveč izdatne, za zdaj večjih težav z oskrbo s pitno vodo na severovzhodu države ni. Najbolj zaskrbljeno so zaloge vode prejšnji teden opazovali na Bistriškem in Ptujskem, kjer pa po vsaj malenkostni osvežitvi od vročinskega vala in priporočilih za varčevanje z vodo opažajo, da se je poraba nekoliko znižala.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina

18. 06. 2022 14.18

Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Stranki Naša prihodnost in Dobra država na volitve s skupno listo

28. 03. 2022 17.00

Stranki Naša prihodnost in Dobra država se na državnozborske volitve podajata s skupno listo: Naša prihodnost in Dobra država. Na listi se nahajajo tako kandidati obeh strank kot tudi tisti iz vrst Zveze za Dolensko in Gibanja SOS. Slednji so minuli konec tedna izkazali svojo podporo obema strankama oziroma skupni listi Naša prihodnost in Dobra država.

Biden: Dosegli smo veliko več, kot je kdor koli pričakoval

20. 01. 2022 06.54

Ameriški predsednik Joe Biden, ki se sooča z majhno javno podporo, visoko stopnjo inflacije in nadaljevanjem pandemije, je na novinarski konferenci ob prvi obletnici prevzema položaja dejal, da je Amerika danes v boljšem položaju kot pred letom dni. Obljubil je odločen spopad z inflacijo in pandemijo, republikance pa je okrivil za blokade v senatu in jih okrcal, da zgolj nasprotujejo, svojih predlogov pa nimajo.

Vseh 90 poslancev si izplačuje dodatek za delo z volivci, objavljamo zneske

03. 03. 2021 20.56

Kljub vsem koronskim omejitvam druženja in potovanj med občinami v lanskem letu se prav nihče od 90 poslancev državnega zbora ni odpovedal dodatku za delo z volivci na terenu, ki znaša od 500 do 800 evrov na mesec. Tudi poslanci sami priznavajo, da je bilo terenskega dela manj. Kako pa upravičujejo porabo dodatka?

Zakaj predsedniškim kandidatom ne diši denar povprečnega Američana?

11. 10. 2020 07.11

Predvolilna kampanja ameriških predsedniških volitev je brez dvoma najdražji politični karneval na planetu. Kar seveda ni nobeno presenečenje, saj so ZDA še vedno vodilna svetovna sila, posledično pa volja ameriškega ljudstva (in elektorjev) odloča tudi o usodi ljudi onkraj meja "dežele svobodnih". Da politični programi, ideološka propaganda in dvorjenje državljanom lahko učinkovito prodrejo med volivce, so bistvena tudi finančna sredstva, ki jih imajo kandidati na voljo. Kakšna so torej pravila financiranja političnih kampanj in kakšen je njihov vpliv na končni izid volitev?

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'

05. 10. 2020 15.25

Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

'Naš dom gori in pljuča našega planeta se spreminjajo v pepel'

26. 08. 2019 17.00

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je pred brazilskim veleposlaništvom v Ljubljani pripravilo protestni shod, s katerim so opozorili na hude posledice obsežnih požarov v amazonskem pragozdu. Kot so poudarili, slovenska politika o požarih molči, čeprav je zanje posredno sokriva.

Ukrepi ne smejo biti sredstvo za samovoljno diskriminacijo

04. 03. 2019 09.50

Ko je Slovenija leta 2016 pri Evropski komisiji notificirala protitobačni zakon, je prejela negativna mnenja četrtine vseh držav članic EU. Italijanska vlada je med drugim zapisala, da lahko uvedba enotne embalaže olajša ponarejanje v primerjavi z izdelki, katerih proizvodnja zahteva uporabo ločevalnih značilnosti v smislu barve in vtisnjenih elementov.

'Določena orodja bi morali vzeti iz rok politikov in jih dati tistim, ki niso odvisni od volje volivcev'

22. 04. 2018 11.12

Evropa se mora prenoviti, je pred evropskimi poslanci ta teden dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. S tem se politika večinoma strinja, zaplete pa se pri vprašanju, kako. Medtem ko se zdi, da navdušenje nad Macronovimi idejami nekoliko popušča, ekonomski strokovnjak Grégory Claeys opozarja - če pride nova kriza, bodo težave. EU in evroobmočje sta ranljiva, ker nismo prevetrili pravil.

Putin: Kar govorite, je malce smešno. Mislite, da bom na tem položaju do stotega leta? Ne!

19. 03. 2018 07.27

Vladimir Putin bo na čelu Rusije ostal še naslednjih šest let. Volitve, ki se jih je udeležilo 67 odstotkov volilnih upravičencev, so spremljale tudi številne kršitve, a oblasti obtožbe o nepravilnostih zanikajo. Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi pa je medtem opozorila, da je volitve zaznamovalo tudi pomanjkanje prave konkurence.

Kritiki zaskrbljeni: alkohol in šport ne gresta skupaj

13. 04. 2017 11.22

"Športne prireditve so mesta, kjer je zaradi pitja alkoholnih pijač večje tveganje nesreč in nasilja ter hujših kršitev javnega reda in miru," so prepričani na NIJZ, kjer ostro nasprotujejo prižigu zelene luči za točenje alkohola na stadionih in v dvoranah. Še posebej v Sloveniji, kjer je breme alkohola med največjimi na svetu. Vlada nad predlogom ni navdušena.

Kot da tekmujemo: Slovenci lani popili še več – 11,5 litra čistega alkohola na prebivalca

28. 03. 2017 18.20

Čeprav alkohol povzroča raka ustne votline, žrela, grla in požiralnika, raka jeter, debelega črevesa, danke in dojk, čeprav na cestah terja smrtne žrtve, povzroča nasilje in medsebojne spore, ga Slovenci zadnja leta spet popijemo več. Škoda, ki jo povzroča, je večja od sredstev, ki jih od prodaje dobi država. Zakaj toliko pijemo?

Z novim zakonom bo škatlica cigaret dražja za deset centov

01. 12. 2016 16.19

Vlada je sprejela predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Očitno pa s predlogom ne bodo uvedli tobačnega centa, temveč bodo povišali trošarino na cigarete za pet evrov na tisoč kosov. Uvedba enotne embalaže v predlogu ostaja. Nevladne organizacije so dokaj zadovoljne, po mnenju OZS pa je ukrep nepotreben.

Pariz je določil cilj, Marakeš mora tlakovati pot do njega

07. 11. 2016 11.00

Slabo leto po tem, ko so se v Parizu zavezali, da bodo omejili dvig povprečne globalne temperature na dve stopinji Celzija, bodo predstavniki skoraj 200 držav znova sedli za pogajalsko mizo. Tokrat je pred njimi še težja naloga: doreči morajo, kako bodo ambiciozni cilj dosegli. Trenutni napori namreč ne zadostujejo.

Katjušin izziv: eno leto brez nakupa oblačil

18. 05. 2016 06.30

"Z vsakim novim oblačilom v moji omari se je povečala možnost, da bo le-ta še bolj razmetana," pripoveduje Katjuša Šavc. Zato si je postavila izziv, da eno leto ne bo kupovala oblačil. Začetna skrb o impulzivnih nakupih je bila odveč. Nenakup je iz nje izvabil kreativno žilico, saj je začela "ustvarjati" zanimive kombinacije s starimi oblačili.

Skrita kamera: Kako hitro lahko mladoletniki pridejo do tobačnih izdelkov?

23. 02. 2016 06.58

Vsak osmi 15-letnik v Sloveniji kadi, skoraj polovica pa jih je pri teh letih kadila vsaj enkrat. Prej kot začnemo kaditi, bolj zapriseženi kadilci smo v poznejših letih, kažejo raziskave, kar je voda na mlin tobačni industriji. Preverili smo, kako hitro lahko mladoletniki pridejo do škatlice cigaret.

Slovenija na lestvici korupcije med državami, ki najbolj nazadujejo

03. 12. 2013 06.30

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije zdrsnila za šest mest. Po mnenju predsednice Transparency International Slovenia Simone Habič so krivi tudi poslanci, zato poziva: "Zdaj je zadnji čas, da vsi rečemo ne in da ustavimo norijo, ki onemogoča napredek, razvoj in konkurenčnost naše države."