omejevanje cen

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev

25. 03. 2025 12.44

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

SDS zahteva sklic izredne seje: 'Priča smo razgradnji sistema'

23. 05. 2024 12.08

Kmalu bo minilo dve leti, odkar je zaprisegla vlada pod vodstvom Roberta Goloba, poslanska skupina SDS pa ob tem zahteva sklic izredne seje Državnega zbora. Kot pravijo, "zdravstveni sistem razpada, priča smo stavkovnemu valu". Stavkajo namreč zdravniki, sodniki, tožilci, upravni delavci in še mnogi drugi, so dodali in se ob tem sprašujejo: "Je to ta boljša prihodnost, o kateri je govoril ob zaprisegi?"

Žaljivke – premišljen politični adut ali sovražni govor?

18. 05. 2024 07.08

V četrtkovi večerni oddaji je Uroš Slak soočil štiri kandidate za evropske poslance. Matjaž Nemec (SD), Nataša Sukič (Levica), Zoran Stevanovič (Resnica) in Peter Gregorčič (SLS) so predstavili svoje poglede glede aktualnega političnega dogajanja doma in po svetu. Enotno so se zavzeli za mir, imajo pa precej različne poglede na vlogo Slovenije pri reševanju vojne v Ukrajini, pa tudi glede definicije sovražnega govora, ki so ga sicer obsodili vsi. Kdo je navajal točne podatke, kdo napačne in kdo je s svojimi izjavami zavajal volivce?

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča

16. 05. 2024 18.58

Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

ZDA v iskanju alternative poceni kitajskim baterijam, ki so tudi v teslah

19. 03. 2024 07.53

Kitajsko podjetje CATL, ki je širši javnosti nepoznano, je v središču svetovne tekme za skladiščenje energije. Postali so namreč specialisti za shranjevanje energije in največji proizvajalci baterij za električna vozila. ZDA v luči zaskrbljenosti zaradi kitajske tehnologije in njihove vse večje odvisnosti že omejujejo poslovanje s kitajskim velikanom.

Španci v omejitve cen najemnin, v Avstriji milijarda evrov za stanovanja

28. 02. 2024 13.18

Španska vlada je predstavila t. i. referenčni indeks najemnin – ukrep, s katerim želijo omejiti rast cen najemnin na obremenjenih območjih, kot sta denimo Barcelona in Madrid. Avtonomne španske skupnosti bodo lahko na podlagi zakona posredovale na nepremičninskem trgu in regulirale cene. Avstrijska vlada bo medtem za spodbujanje stanovanjske gradnje namenila milijardo evrov.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Finančni komentar: Biki novembra privabijo medvede decembra

05. 12. 2023 07.05

Analitiki radi izpostavijo pregovor, ko biki oznanitelji naraščajočih delnic pridejo na zahvalno večerjo, lahko vlagatelji za božič pričakujejo, da jih obiščejo medvedi, ki pomenijo padec cen na delniških trgih.

Nov interventni zakon: podaljšali bi ukrep omejevanja cen oskrbnin

19. 06. 2023 18.10

S 1. julijem, ko prenehajo določbe aktualnega interventnega zakona, ki omejuje rast cen storitev v socialnovarstvenih zavodih, bodo ti primorani prenesti razliko pri usklajevanju cen storitev na uporabnice in uporabnike. Ministrstvo za solidarno prihodnost je zato oblikovalo nov interventni zakon, s katerim podaljšuje ukrep omejevanja cen do 1. januarja 2024.

'Zaostrovanje denarne politike bi lahko vplivalo na kakovost kreditnega portfelja'

02. 06. 2023 14.41

Slovenija je glede zelenega prehoda pred pomembnimi odločitvami, zato je osrednja tema bančne konference, kako k temu pritegniti zasebni kapital. "Čas je za akcijo," je pozval prvi mož NLB Blaž Brodnjak, finančni minister Klemen Boštjančič pa je ob apetitih, za kaj vse bo poskrbela država, posvaril, da "so javnofinančna sredstva omejena". Bančni sistem je brez posebnih dodatnih naporov sposoben financirati za okoli 10 milijard evrov investicij v zeleni prehod in na druga razvojna področja, pa je ocenil viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc.

Cena plina v Evropi prvič po letu in pol pod 50 evrov

17. 02. 2023 17.18

Cena zemeljskega plina z nizozemskega vozlišča TTF se je prvič v skoraj letu in pol spustila pod 50 evrov na megavatno uro. S tem je skoraj sedemkrat nižja od rekordne vrednosti, dosežene po začetku ruske invazije na Ukrajino.

V uporabi mehanizem za omejevanje borznih cen plina

15. 02. 2023 08.24

V EU se začenja uporabljati mehanizem za dinamično omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro, o katerem so članice Unije dogovor po dolgotrajnih usklajevanjih dosegle decembra lani. V zadnjih mesecih so sicer zaradi mile zime in uspešne diverzifikacije oskrbe članic EU cene plina občutno padle.

Članice EU z dogovorom o cenovni kapici za ruske naftne derivate

03. 02. 2023 21.42

Države članice EU so dosegle dogovor o višini cenovne kapice za ruske naftne derivate, ki jih Moskva izvaža v tretje države, je na Twitterju sporočilo švedsko predsedstvo Svetu EU. Podrobnosti niso navedli. Kot so potrdili viri pri EU, so zgornjo mejo za dizel določili pri 100 dolarjih (okoli 92,6 evra) za 159-litrski sod.

AVK ugotovila dogovarjanje o odkupnih cenah pšenice

17. 01. 2023 20.25

Javna agencija RS za varstvo konkurence je ugotovila, da so se podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito dogovarjala o skupni odkupni ceni pšenice v letu 2020. Določila so enake cene oziroma cene z minimalnimi razlikami. S tem so kršila pravila o varstvu konkurence. Odločba sicer še ni pravnomočna.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro

19. 12. 2022 06.10

Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

Golob za Politico: EU mora sprejeti trajno omejitev cen plina

19. 12. 2022 15.57

Predsednik vlade Robert Golob je v intervjuju za vplivni bruseljski časnik Politico povedal, da bi morala Evropska unija namesto začasnih ukrepov za ublažitev posledic visokih cen plina, ki jih predlaga Evropska komisija, razmisliti o sprejetju trajne omejitve cen plina. "EU potrebuje stalno, a popolnoma dinamično kapico na cene plina, da bi preprečili skokovito naraščanje cen," je dejal. Usklajen pristop držav bo po njegovem mnenju pripeljal do tega, da nas prihodnje leto ne bo skrbelo zaradi nove energetske krize.

Golob: Cenovna kapica je pomembna za gospodarstvo, ne za gospodinjstva

15. 12. 2022 06.06

Voditelji članic EU se bodo sestali na vrhu v Bruslju, v ospredju katerega bosta znova ruska agresija na Ukrajino in soočanje z energetsko draginjo. Pri tem se ne bodo mogli izogniti razpravi o omejevanju cen plina, potem ko ministrom za energetiko v torek ni uspelo doseči dogovora. Pričakovati je tudi podelitev statusa kandidatke BiH. Robert Golob je pred začetkom srečanja dejal, da bi morala Evropska komisija vložiti več napora v iskanje kompromisov in poudaril pomen cenovne kapice, s katero "vplivaš na to, da se cena nabave za dobavitelje zniža," meni Golob.

Ministri EU za energetiko brez dogovora o omejevanju cen plina

13. 12. 2022 20.32

Ministri držav članic EU, pristojni za energetiko, se danes niso uspeli dogovoriti o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina, je po zasedanju povedal slovenski infrastrukturni minister Bojan Kumer. Poudaril je, da so sicer dosegli velik napredek, a dogovora še ni. O tem bodo zdaj v četrtek predvidoma razpravljali voditelji EU.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž

06. 12. 2022 13.21

Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'

24. 11. 2022 06.31

Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Bruselj v primeru izjemno visokih cen plina predlaga omejitev pri 275 evrih

22. 11. 2022 16.28

Evropska komisija nadaljuje svoj odziv na trenutno energetsko krizo s predlogom mehanizma za korekcijo trga za zaščito podjetij in gospodinjstev v EU. Predlagajo mehanizem, v skladu s katerim bi zgornjo mejo na TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Namen novega mehanizma je zmanjšati nestanovitnost na evropskih plinskih trgih, hkrati pa zaščititi zanesljivost oskrbe s plinom.

Konkretnejši osnutek za omejevanje cen zemeljskega plina

11. 11. 2022 18.09

Bruselj bo prihodnji teden predstavil konkretnejši osnutek mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, je napovedala evropska komisarka za energetiko Kadri Simson. Komisija je bila namreč deležna številnih pozivov, naj pripravi konkreten predlog, potem ko je sredi oktobra predstavila zgolj načela, na katerih bi temeljil mehanizem.

Na volitvah v Pensilvaniji slavil mrtev kandidat

10. 11. 2022 09.27

Volivci enega od okrožij v ameriški zvezni državi Pensilvanija so na torkovih volitvah daleč največ glasov v bitki za sedež v tamkajšnjem predstavniškem domu namenili kandidatu, ki je mesec dni pred tem umrl. 85-letni demokrat Anthony "Tony" DeLuca je umrl zaradi limfoma mesec dni pred volitvami, njegovo ime pa je ostalo na glasovnicah. Predsednik Joe Biden je medtem v sredo vmesne volitve v ZDA označil za zmago demokracije in izrazil pripravljenost na sodelovanje z republikanci, ki bodo najverjetneje prevzeli predstavniški dom zveznega kongresa, morda pa tudi senat, medtem ko štetje glasov ponekod še vedno poteka.

Kumer posvaril pred mehčanjem izhodišč pri omejevanju cen plina

25. 10. 2022 14.06

Potem ko so se voditelji držav članic EU konec preteklega tedna zavzeli za omejevanje cen plina, imajo ministri za energetiko danes na dnevnem redu tehnično razpravo o tem. Govorijo tudi o omejevanju cen plina za proizvodnjo elektrike. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je posvaril pred mehčanjem izhodišč, ki so jih glede ukrepov za omejevanje cen plina konec prejšnjega tedna določili voditelji EU. Slovenija se po njegovih besedah zavzema za to, da bi cene omejili tudi za dolgoročne produkte.

Cene plina v Evropi na najnižji ravni po juniju

24. 10. 2022 11.23

Cene zemeljskega plina v Evropi so se v trgovanju močno znižale. Ob začetku jutranjega trgovanja je bilo treba za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v novembru odšteti 100 evrov za megavatno uro, kar je najnižja raven po letošnjem juniju. Cene plina v Evropi se sicer od konca avgusta, ko so dosegle rekordnih 342 evrov na megavatno uro, znižujejo. Kljub temu ostajajo na razmeroma visoki ravni.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov

21. 10. 2022 06.04

Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Petrol na Hrvaškem opozarja na nevzdržne razmere zaradi omejitve cen goriva

19. 10. 2022 21.32

Družba Petrol je na sestanku z gospodarskim ministrstvom v Zagrebu opozorila, da so ukrepi vlade za omejevanje cen osnovnih pogonskih goriv pripeljali v nevzdržno situacijo. Kot opozarjajo, distributerji ne morejo sami nositi bremena nizkih cen naftnih derivatov – to bi moralo biti sorazmerno porazdeljeno na vse deležnike. Pričakujejo, da se bodo razmere uredile do konca meseca.

Bruselj predlaga omejevanje cen plina na trgovskem vozlišču TTF

18. 10. 2022 18.09

Evropska komisija predlaga vzpostavitev mehanizma za omejitev cen na glavnem evropskem vozlišču za trgovanje z zemeljskim plinom TTF, je sporočila njena predsednica Ursula von der Leyen. Mehanizem bi bil v veljavi, dokler ne bo oblikovan dodaten indeks za določanje cen plina v pogodbah. Na vrhu EU konec tedna pričakuje dogovor o tem.