okuženi starostniki

Zakorakajte v poletje brez glivic na nohtih
28. 03. 2023 00.15V mrzlih zimskih mesecih so noge manj izpostavljene pogledom in skrite s toplimi oblačili ter obutvijo, zato pogosto pozabljamo na skrb za stopala in nohte.

'Nihče se ne bi smel bati testiranja ali sramote in izolacije po diagnozi'
01. 12. 2022 07.25Letošnji svetovni dan boja proti aidsu v ospredje postavlja prizadevanja za doseganje enakosti za izkoreninjenje virusa HIV. Letošnje geslo tako spodbuja ljudi po vsem svetu, da se združijo in odpravijo neenakosti, ki ovirajo dostop do preverjenih ukrepov za preprečevanje in zdravljenje okužbe z virusom HIV.

Na Gorenjskem porast interesa za cepljenje proti covidu-19
10. 09. 2021 14.41Po zmanjšanem interesu za cepljenje proti covidu-19 v avgustu na Gorenjskem ta mesec opažajo nov porast števila ljudi, ki se odločajo za cepljenje. V največjem gorenjskem cepilnem centru v kranjski vojašnici se je ta teden začelo tudi množično cepljenje s tretjim odmerkom. Zanimanje za cepljenje pa se je povečalo tudi v Kopru in Mariboru.

V Španiji cepili že vse starejše od 80 let, v Sloveniji smo se ustavili pri 60 odstotkih
05. 05. 2021 13.57Slovenija je v deležu prebivalcev, starejših od 80 let, ki so že prejeli vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19, pod evropskim povprečjem. Če se je pri nas delež ustavil pri okoli 60 odstotkih, so nekatere evropske države, med drugim Španija, Irska in Danska, uspele cepiti že praktično vse starostnike nad 80 let. Da je cepljenje starejših, ki jih covid-19 najbolj ogroža, ključno pri obvladovanju epidemije, kažejo tudi podatki iz slovenskih domov za starejše, kjer po cepljenju skorajda ne beležijo več novih izbruhov virusa.

Komentar: Očka, kaj si delal med zadnjo veliko pandemijo?
14. 03. 2021 07.00Izredne razmere nas vedno zaznamujejo. Iz nas potegnejo najboljše in najslabše. Nič drugače ni bilo v Sloveniji v zadnjem prelomnem letu. Le redki so, ki se jih virus ni tako ali drugače dotaknil. Ko bo vse minilo, pa se bomo pogledali v ogledalo. Si postavili vprašanje. Sem v redu? Sem naredil vse, kar sem lahko, da smo tega vraga skupaj premagali? Kaj bomo odgovorili otrokom, vnukom čez dvajset, trideset let? Kaj smo počeli med pandemijo? Sem bil sila za dobro ali sila za slabo? Sem se držal le ob strani in pustil, da drugi rešujejo človeštvo in življenja? Sem lajšal človeške bolečine ali sem na njih zaslužil?

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?
11. 01. 2021 16.52Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.

Stroka miri: Da bi smrt nastopila zaradi cepiva, je malo verjetno
05. 01. 2021 14.11Po novici, da je oskrbovanka v enem od domov za starejše šest ur po cepljenju s cepivom proti covidu-19 umrla, so pristojni le podali nekaj pomirjujočih informacij. Po prvih ugotovitvah je oskrbovanka umrla zaradi srčnega infarkta, ki ga je zdaj doživela že drugič, cepivo pa, po prvih ugotovitvah ni igralo nobene vloge pri poslabšanju njenega stanja. Ministrstvo za zdravje je že ustanovilo posebno komisijo, ki bo zdaj ugotavljala, ali je oskrbovanka umrla zaradi zastoja srca ali zaradi cepiva. A stroka že danes miri: to je malo verjetno.

Bregantova priznava, da vse odločitve, ki jih je ministrstvo sprejelo, niso bile dobre
17. 12. 2020 19.4347 zapisnikov sej strokovne skupine za covid-19 med drugim razkriva tudi, da je stroka že konec septembra pozvala, da bi zaposlene v DSO obvezno testirali dvakrat tedensko, podobno so svetovali še mesec kasneje za vse zaposlene v najbolj kritičnih okoljih. A vlada je obvezno testiranje uvedla več kot dva meseca kasneje. "Epidemija nam je ušla izpod nadzora," danes meni Tina Bregant in tudi sama priznava, da so bile njene odločitve slab kompromis. V začetku novembra je podpisala dokument, ki je dovoljeval, da v rdečih conah delajo tudi okuženi zaposleni, čeprav je strokovna skupina le dva dni kasneje o tem izdala negativno mnenje.

V nedeljo 428 okužb. Beovićeva: Stanje se še ne umirja
30. 11. 2020 08.45V nedeljo smo v Sloveniji odvzeli 1880 brisov na novi koronavirus in potrdili 428 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 22,8-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1298 okuženih z novim koronavirusom, 205 jih je na intenzivni terapiji. Umrlo je 51 bolnikov s covidom-19. "Sprehajamo se po meji obvladljivosti razmer," opozarja vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb. Vodja svetovalne skupine Bojana Beović prav tako ocenjuje, da se stanje še ne umirja, zato tudi ne moremo pričakovati odpiranja države.

1546 novih okužb: 'Nenadnega vala bolnikov slovensko zdravstvo ne bo zdržalo'
20. 11. 2020 09.00V četrtek smo ob opravljenih 5673 testiranjih potrdili novih 1546 primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako nekoliko nižji kot dan pred tem in je znašal 27,25 odstotka. Umrlo je 31 oseb s covidom-19. Številne nove okužbe znova prihajajo iz domov za starejše. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta opozarja, da je sistem "povsem obremenjen", se pa število hospitalizacij ne povečuje več, kar je "edina luč na koncu tunela".

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev
19. 11. 2020 09.34V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

1176 novih okužb: 'Sem mlad, a sem mislil, da bolezni ne bom mogel preboleti doma'
03. 11. 2020 08.49V ponedeljek so opravili 4587 testov na novi koronavirus in potrdili 1176 okužb. Vladni govorec Jelko Kacin je današnjo novinarsko konferenco začel s spodbudnimi informacijami, da število okužb ne narašča več strmo. A število obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, se še vedno povečuje. Rahljanja ukrepov še ni na vidiku. O svoji izkušnji s covidom-19 je spregovoril tudi v. d. direktorja Splošne bolnišnice Celje dr. Dragan Kovačić.

Na Petrovem Brdu zaradi pomanjkanja kadra dela tudi 7 pozitivnih zaposlenih
02. 11. 2020 14.18Okužbe z novim koronavirusom se širijo v vse več domovih za starejše po vsej državi. Najhuje je trenutno v enoti Petrovo Brdo, kjer je pozitivna večina stanovalcev ter 10 zaposlenih. Soočajo pa se tudi s pomanjkanjem kadra. Številni domovi medtem pripravljajo rdeče cone izven prostorov samega doma, v Ilirski Bistrici bodo okužene stanovalce tako do večera preselili v bližnji kulturni dom.

V zdraviliščih postelj dovolj, problem bosta kader in oprema
29. 10. 2020 12.03Slovenska naravna zdravilišča se v teh dneh pripravljajo na sprejem bolnikov s covidom-19, ki bi jih prestavili iz bolnišnic po državi. V ta namen je bila ustanovljena tudi operativna skupina, ki bo pripravila izbor zdravilišč za napotitev bolnikov iz bolnišnic. Medtem pa so Terme Topolšica na zdravljenje že sprejele 40 takšnih bolnikov.

Bolniki s covidom-19 kmalu nameščeni v hotele
23. 10. 2020 12.18Število okuženih starostnikov iz dneva v dan narašča, zato domovi za starostnike že uvajajo nekatere spremembe oziroma selitve. Vlada je sicer v zaključni fazi pogovorov s hoteli za namestitev bolnikov s covidom-19. Na voljo naj bi bilo več sto postelj. Medtem bodo stanovalce slovenjgraške enote Koroškega doma starostnikov, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, preselili v Terme Topolšica. V radovljiškem domu starejših pa so se odločili, da osebje, ki izvaja dejavnost pomoči na domu, preventivno preselijo v gasilski dom v Mošnje.

Direktor doma starejših v Hrastniku: Smo na meji grozljive nemoči
22. 07. 2020 06.07V Sloveniji smo potrdili 29 novih primerov okužb s koronavirusom. Umrla je ena oseba. V domu starejših Hrastnik, kjer je okuženih že 20 stanovalcev in osem zaposlenih, se medtem pripravljajo na vzpostavitev novih rdečih območij, še vedno pa menijo, da bi bilo treba okužene oskrbovance namestiti zunaj domov. Več okužb imajo tudi v naselju Novi log, kjer so začeli razkuževanje večstanovanjskih stavb, zdravstvena inšpekcija pa bo preverjala izdane karantenske odločbe.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

So življenja starejših vredna manj?
29. 05. 2020 08.20"Vlada nam sporoča, da so poskrbeli za perspektivne starejše, tiste starejše s kroničnimi boleznimi pa ne, ker se jim življenje izteka," se je predsednica Srebrne niti Biserka Marolt Meden ostro odzvala na vladni tvit, da premeščanje starostnikov, ki se jim življenje izteka, v bolnišnico, ni smiselno. "Povsod po svetu se zavedajo, da za starejše v času epidemije ni bilo dovolj dobro poskrbljeno, a naši odločevalci še kar pripovedujejo pravljice, kako je bilo vse, tako kot je treba," je dodala. Precej pozno smo dočakali tudi odziv Aleksandre Pivec in Desusa.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'
27. 05. 2020 10.20Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Bi bilo z drugačnimi ukrepi manj žrtev med starostniki?
25. 05. 2020 18.25Več kot 80 odstotkov umrlih zaradi koronavirusne bolezni je bilo stanovalcev domov starejših občanov. Bi bilo žrtev manj, če bi vse okužene starostnike iz domov, ki so v času epidemije postali žarišča širjenja virusa, premestili v bolnišnice? Na to, da je vlada z odločitvijo, da okužene zadrži v domovih, naredila napako, so že pred tedni opozarjali direktorji zavodov. Da bi bilo zanje bolje poskrbljeno v bolnišnicah, je prepričan tudi nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

Prekuženost v Sloveniji precej nizka, koronavirus naj bi prebolelo 66.000 ljudi
05. 05. 2020 09.49Analiza rezultatov raziskave o razširjenosti koronavirusa v Sloveniji še ni končana. Raziskava naj bi sicer pokazala na precej nizko prekuženost prebivalstva. S koronavirusom naj bi se okužil vsak 30. prebivalec oziroma 66.000 ljudi, kar predstavlja 45-krat višjo številko od doslej potrjenih okužb.

Psihiatrinja opozarja: Zagotoviti je treba kakovostne službe za psihološko pomoč v krizi
29. 04. 2020 17.16"Če v času epidemije želimo preprečiti katastrofalno krizo na področju duševnega zdravja, je treba okrepiti službe na področju duševnega zdravja, ki delujejo lokalno in dosežejo ljudi v stiskah. Okrepiti je treba strokovne in laične vire za pomoč in podporo ranljivim skupinam v njihovem naravnem okolju," poziva psihiatrinja in predsednica Slovenskega združenja za duševno zdravje Vesna Švab.

Zdrave varovance iz ljutomerskega doma selijo v Bioterme Mala Nedelja
02. 04. 2020 08.00Bioterme Mala Nedelja bodo prevzele zdrave varovance iz ljutomerskega doma starejših. Da z zdravilišči potekajo dogovori o selitvah neokuženih varovancev, je potrdil tudi zdravstveni minister Gantar. Predsednik komisije za medicinsko etiko in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč pa meni, da bi morali domove za starostnike še bolj zapreti, odločitev o domači oskrbi pa je po njegovem odvisna od posamezne družine.

Javno življenje je ugasnilo, dobrota ljudi pa se krepi
17. 03. 2020 11.43Vsaka kriza, ki jo Slovenci tako ali drugače prej ali slej prebrodimo, rodi junake ali pa zgolj osvetli tiste, ki ves čas delujejo iz ozadja in se jim premalokrat zahvalimo. V najbolj zahtevnih časih nastajajo pozitivne zgodbe, ki pokažejo, da ljudem ni vseeno za druge. Naj gre za delo na kontrolnih točkah, varstvo otrok, prevoze starejših oseb ali razvoz hrane ... Brez prostovoljcev tudi v času koronavirusa ne bi šlo.

V Metliki in okolici odsvetujejo druženja ljudi, tudi zasebna praznovanja
07. 03. 2020 15.57Potem ko so osmi primer okužbe potrdili pri splošnem zdravniku iz ZD Metlika, so do sedaj testirali šest oseb, ki so bile z njim v tesnem stiku – brisi so bili negativni. Zdravnik je bil v stiku tudi s stanovalci in zaposlenimi v domu starejših občanov. ZD so zaprli, za območje Metlike z okolico pa so predvideni posebni ukrepi. Odsvetujejo vsakršno druženje ljudi, tudi zasebna praznovanja.

Okuženi splošni zdravnik iz ZD Metlika je delal tudi v domu starejših
06. 03. 2020 19.55V Sloveniji so pri zdravniku, zaposlenemu v ZD Metlika, potrdili okužbo z novim koronavirusom – to je torej osmi primer pri nas. Zaposleni se je pred tem nahajal v Italiji, preden pa so se mu pojavili bolezenski znaki, je v službi bil še tri dni. V tem času je bil tudi v stiku s starostniki v Domu starejših občanov Metlika. Trenutno se nahaja na Infekcijski kliniki v Ljubljani.

V domu starostnikov v Luciji okužbe z rotavirusi
25. 11. 2013 15.09V Centru za starejše občane v Luciji niso dovoljeni obiski, ker se je več starostnikov in zaposlenih okužilo z rotavirusi. Večina je že zdravih, nikogar niso sprejeli v bolnišnico. Tovrstne okužbe so v Sloveniji pogoste.

Tuberkuloza: čas za preplah?
14. 09. 2011 13.10Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se v Evropi drastično širi pandemija tuberkuloze, odporne na zdravila. V prihodnjih letih bi lahko, če ne bomo ukrepali, umrlo na tisoče obolelih.