okužene

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo
14. 02. 2025 16.16V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas
05. 02. 2025 09.27Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

V Nemčiji otrok umrl zaradi davice, pri nas zadnji primer leta 1967
29. 01. 2025 12.09V berlinski bolnišnici je po večmesečnem zdravljenju umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Zbolel je še en član njegove družine, ki pa je za razliko od otroka bil cepljen in je zato imel le blag potek bolezni. V Sloveniji smo po podatkih NIJZ zadnji primer zabeležili pred skoraj šestimi desetletji.

Pri kokoših v Prekmurju potrdili atipčno kokošjo kugo
22. 01. 2025 10.58V dvoriščni reji kokoši v Murski Soboti so pristojni potrdili atipično kokošjo kugo. Na gospodarstvu so izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Uprava za varno hrano ob tem rejce perutnine poziva k previdnosti in doslednemu upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Srbske oblasti z izraelsko vohunsko opremo nad aktiviste in novinarje
16. 12. 2024 08.26Amnesty International ugotavlja, da srbske oblasti uporabljajo "napredne izdelke mobilne forenzike" in prej neznano vohunsko opremo za nezakonito pridobivanje podatkov iz mobilnih naprav novinarjev in aktivistov. Gre za izdelke izraelskega podjetja Cellebrite, s katerimi lahko odklepajo in pridobivajo podatke iz mobilnih naprav posameznikov, ki so okužene z novim sistemom vohunske programske opreme NoviSpy.

Se je najstnik v Kanadi okužil z novo različico mutirane ptičje gripe?
20. 11. 2024 14.07V Kanadi so hospitalizirali najstnika, ki se je okužil s ptičjo gripo, pri prvih analizah pa so ugotovili, da ima različica, s katero je okužen, lahko mutacijo, zaradi katere je virus lahko veliko bolj prenosljiv med ljudmi. V Kanadi se strokovnjaki bojijo večjih izbruhov, ki bi jih pojav te mutacije lahko povzročil, skrbi pa jih tudi nedoslednost sosednjih ZDA pri testiranju in sledenju morebitnim novim primerom.

Po izbruhu okužbe McDonald's nadaljuje s prodajo burgerjev
28. 10. 2024 14.04McDonald's bo po nedavnem izbruhu okužb z bakterijo E.coli, zaradi česar so v nekaterih zveznih državah ustavili prodajo burgerjev Quarter Pounder, te ponovno začel prodajati. Pristojni organi v vzetih vzorcih namreč niso odkrili prisotnosti bakterije E.coli.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap
10. 10. 2024 08.09Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

Zbudili so se z netopirjem v spalnici, otrok umrl zaradi stekline
05. 10. 2024 12.16V Kanadski provinci Ontario je zaradi stekline umrl otrok, ki je bil izpostavljen netopirju. Netopirja sta starša sicer našla v spalnici otroka, a ker nista zaznala ugrizov ali prask, otroka nista cepila proti steklini. Steklina je sicer redka, a zelo nevarna virusna bolezen, v Sloveniji od leta 1950 nismo zabeležili nobenega smrtnega primera.

Italija v primežu prašičje kuge: opozorila za pršut in druge delikatese
03. 10. 2024 06.00Prašičja kuga, ki je zajela našo zahodno sosedo, ogroža 20 milijard evrov vredno italijansko industrijo pršuta, sušenih klobas in svinjine. Razmere so se od pojava bolezni januarja 2022 močno poslabšale; v dveh letih in pol so namreč v državi zaklali že skoraj 120.000 prašičev. Z boleznijo so se najprej okužili divji prašiči, ta pa se je nato razširila še na domače.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji
02. 09. 2024 10.16V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

NIJZ: Cepljenje prebivalstva proti opičjim kozam ni potrebno
21. 08. 2024 14.24Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje na osnovi razpoložljivih podatkov ter ocenjenih tveganj in koristi ocenjujejo, da cepljenje splošnega prebivalstva proti opičjim kozam trenutno ni niti potrebno niti priporočljivo. V Sloveniji je sicer proti tej bolezni za odrasle na voljo cepivo Jynneos, sporočajo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi
21. 08. 2024 07.20Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?
16. 08. 2024 19.13Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

Opičje koze: potek bolezni podoben kot pri noricah, cepivo že obstaja
16. 08. 2024 10.15Zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v sredo razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. V četrtek so prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike potrdili tudi na Švedskem. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL je povedala, da imamo v Sloveniji protokole za primere okužb že iz leta 2022, ko so v Evropi zadnjič zabeležili povečano število okužb. Potek bolezni je sicer podoben kot pri noricah, vendar z razliko, da se vsi izpuščaji pojavijo hkrati, oseba pa je kužna, dokler ji ne odpadajo vse kraste.

Izbruh nove različice opičjih koz, WHO razglasila javnozdravstveno krizo
14. 08. 2024 20.12Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. Leta 2022 so opičje koze v angleščini preimenovali v mpox, da bi se izognili stigmatizaciji, ki izhaja iz prvotnega imena.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C
25. 07. 2024 06.33Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

Na Kliniki Golnik povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice
23. 07. 2024 10.02Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik v zadnjem tednu opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice, katere povzročitelj je bacil Francisella tularensis. Gre za bolezen, imenovano tularemija oziroma zajčja mrzlica. V zadnjih desetih dneh so zabeležili pet bolnikov s hudimi pljučnicami, vsi prihajajo iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko.

BLOG: Atletsko stopalo: vzroki, simptomi in zdravljenje
21. 07. 2024 07.00Atletsko stopalo (tinea pedis) je pogosta glivična okužba, ki prizadene stopala, zlasti kožo med prsti. Okužba lahko povzroči srbenje, pekoč občutek in nelagodje, vendar je z ustreznim zdravljenjem in preventivnimi ukrepi obvladljiva.

Na Gorenjskem več okužb s tularemijo ali zajčjo mrzlico
17. 07. 2024 12.38Na Gorenjskem so v zadnjem mesecu zaznali več primerov nalezljive bolezni tularemije ali zajčje mrzlice. Večina je povezanih z intenzivnejšim prašenjem ob košnji in spravilu sena. Primeri se zaenkrat pojavljajo na območju Sorškega polja, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja.

Na urgenci oseba, okužena z ošpicami: ste bili z njo v stiku?
03. 07. 2024 15.09Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prejeli novo prijavo okužbe z ošpicami. Gre za osebo, ki se je v nedeljo, 30. junija, med 14. in 21. uro nahajala v čakalnici v urgentnem bloku UKC Ljubljana. Vse, ki so bili v nedeljo popoldan v urgentnem bloku, opozarjajo, da obstaja možnost za okužbo, če pred ošpicami niso zaščiteni.

Priklenjeni na postelje, v plenicah in brez protibolečinskih sredstev med operacijami
21. 05. 2024 08.06Zdravstveni delavci v Izraelu so izdali marsikatero skrivnost iz vojaških bolnišnic v državi. Povedali so, da so palestinski priporniki iz Gaze velikokrat priklenjeni na bolniške postelje, imajo zavezane oči, včasih so goli in prisiljeni nositi plenice. Operativni postopki naj bi se velikokrat izvajali kar brez protibolečinskih sredstev, kar pripornikom povzroča "nesprejemljivo veliko bolečine".

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec
19. 05. 2024 00.15Glivice na nohtih so pogosta dermatološka težava, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

V Prekmurju pri labodu potrdili ptičjo gripo
25. 04. 2024 16.09Pri labodu grbcu v Prekmurju so potrdili visoko patogeno aviarno influenco. Poginjenega laboda so našli na območju gramoznice Lakoš v občini Lendava, kjer so v preteklih letih že ugotovili prisotnost te bolezni.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici
25. 04. 2024 10.36Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Zakonca živela s 159 mačkami in sedmimi psi, številni dehidrirani in podhranjeni
04. 04. 2024 08.55Imeti hišnega ljubljenčka je res edinstvena izkušnja. A ko imaš doma več deset mačk in nekaj psov, povrh vsega pa z njimi grdo ravnaš, te čakajo posledice. To je na lastni koži izkusil francoski par iz Nice, ki je imel doma 159 mačk in sedem psov, živali pa so živele v umazaniji. Številne so bile dehidrirane, podhranjene in okužene s paraziti.

Pri treh mladoletnikih potrdili ošpice
08. 03. 2024 11.36Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjih dneh prejeli prijavo o treh primerih ošpic pri mladoletnih osebah. Zbolela sta dva osnovnošolska otroka ter dijak srednje šole, ki proti bolezni niso bili zaščiteni s cepljenjem. Po dosedanjih podatkih primeri med seboj epidemiološko niso povezani. Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je v Sloveniji v šolskem letu 2022/2023 sicer padla pod 90 odstotkov.

Zaradi ptičje gripe v več občinah prepovedali rejo perutnine na prostem
07. 02. 2024 19.43Državno središče za nadzor bolezni je zaradi novih primerov visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri divjih pticah v občinah Ptuj, Markovci, Videm pri Ptuju, Cirkulane in Hajdina prepovedalo rejo perutnine na prostem. Bolezen so potrdile tudi vse sosednje države, zato je ključnega pomena, da rejci dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.

Nemci in Britanci turiste svarijo pred potovanjem na Hrvaško
29. 01. 2024 15.10Nemški inštitut za globalno zdravje Heidelberg je pri najmanj 23 pacientih, ki so oktobra prebivali v kampih v hrvaški Istri, diagnosticiral nalezljivo črevesno bolezen kriptosporidiozo, so sporočili z inštituta. V Nemčiji in Veliki Britaniji se zato že pojavljajo opozorila pred potovanjem na Hrvaško zaradi morebitne nevarnosti okužbe.

'Težji potek covida imajo tisti, ki ga še niso preboleli ali niso cepljeni'
29. 11. 2023 20.59Bodo pacienti ponekod kmalu ostali še pred zaprtimi vrati lekarn? Lekarnarji namreč opozarjajo, da prihajajo vse pogosteje k njim ljudje z vidnimi prehladnimi oziroma bolezenskimi znaki, kar ogroža varnost drugih pacientov in zaposlenih. Da jih ne bi zdesetkale bolniške odsotnosti, kar bi pomenilo slabšo oskrbo z zdravili, pozivajo, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarne, naj zdravila zanje prevzamejo svojci, sosedje ali prijatelji. V primeru drugih akutnih okužb dihal naj si ljudje nadenejo masko, vse stranke pa naj si razkužijo roke. Da je okužb s koronavirusom vedno več, opažajo tudi v družinskih in pediatričnih ambulantah. Infektologi pa svarijo: nekoliko smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen.