okužba dihal

Zaradi redkega virusa, ki je bil usoden za ženo Gena Hackmana, umrli še trije
06. 04. 2025 13.27V okrožju Mono v Kaliforniji so 'zaskrbljeni', saj so zaradi redkega hantavirusnega pljučnega sindroma (HPS), zaradi katerega je umrla žena Gena Hackmana, umrli še trije ljudje. "Skrbi me pojav treh primerov v tako kratkem časovnem obdobju, predvsem pa v začetku leta," je dejal predstavnik javnega zdravstvenega sistema v okrožju Tom Boo.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji
21. 02. 2025 09.47Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Papežu diagnosticirali pljučnico, vernike prosi, naj molijo zanj
18. 02. 2025 11.59Vatikan je sporočil najnovejše informacije glede zdravstvenega stanja papeža Frančiška, ki se zdravi v bolnišnici. Njegova klinična slika je kompleksna, so navedli in dodali, da so zdravniki papežu diagnosticirali obojestransko pljučnico, vnetje obeh pljučnih kril. Frančišek vernike poziva, naj molijo zanj.

V Nemčiji otrok umrl zaradi davice, pri nas zadnji primer leta 1967
29. 01. 2025 12.09V berlinski bolnišnici je po večmesečnem zdravljenju umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Zbolel je še en član njegove družine, ki pa je za razliko od otroka bil cepljen in je zato imel le blag potek bolezni. V Sloveniji smo po podatkih NIJZ zadnji primer zabeležili pred skoraj šestimi desetletji.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti
11. 01. 2025 07.00Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Kraljica Camilla po okužbi dihal prvič v javnosti: Sem veliko bolje
13. 11. 2024 13.54Kraljica Camilla, ki se je v preteklih dneh zaradi bolezni umaknila iz javnosti, se počuti bolje. 77-letnica je gostila sprejem za člane fundacije, ki podeljuje knjižno nagrado booker. Kot je povedala za Daily Mail, se je dogodka želela udeležiti kljub slabšemu počutju, ki jo je pestilo v minulih dneh, ko se je borila z okužbo dihal.

Kraljica Camilla okreva po okužbi dihal, ostali člani obeležujejo dan spomina
10. 11. 2024 09.31Kraljica Camilla se zaradi okužbe dihal, s katero se bori že nekaj dni, ne bo udeležila slovesnosti ob dnevu spomina, ki ga v državah Commonwealtha praznujejo 11. novembra. Kot so sporočili iz palače, je 77-letnici zelo žal, da se ne bo mogla pridružiti ostalim članom kraljeve družine, praznične slovesnosti pa so se udeležili princesa Catherine, ki se po zdravljenju raka in daljši odsotnosti počasi vrača k opravljanju dolžnosti, princ William in kralj Karel III.

Kraljica Camilla se bori z okužbo dihal
05. 11. 2024 15.52Z angleškega dvora sporočajo, da se 77-letna kraljica Camilla bori z okužbo dihal, zaradi katere je bila primorana odpovedati dolžnosti tega tedna in se posvetiti okrevanju. Ob tem so z dvora v uradni izjavi sporočili, da kraljica upa, da se bo lahko konec tedna že udeležila dogodkov ob dnevu spomina na žrtve prve svetovne vojne.

Umrl je moški, ki je bil skoraj 70 let zaprt v komori
13. 03. 2024 10.28V 78. letu starosti je umrl Paul Alexander, bolj znan kot Polio Paul, ki je večino svojega življenja preživel v komori, imenovani "železna pljuča". Paul je namreč že kot otrok zbolel za otroško paralizo, življenje pa mu je rešila prav komora, s pomočjo katere je lahko dihal.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti
20. 02. 2024 17.46Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

'Prehlad pri babici ali teti lahko za dojenčka pomeni nekaj dni v bolnišnici'
19. 01. 2024 14.28Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je podal izjavo za medije glede izrazitega porasta števila bolnih otrok zaradi okužb dihal. Opozoril je, da se v UKC Ljubljana v zadnjih tednih tako na pediatrični kot na infekcijski kliniki soočajo s povečanim navalom otrok – dojenčkov in predšolskih otrok – z okužbami dihal, ki so v veliki meri povzročene z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Okužba, ki pri odraslem povzroči izcedek iz nosu ali zamašen nos, je za dojenčka ali novorojenčka lahko razlog, da pride v bolnišnico, je opozoril.

Od začetka oktobra do danes se je proti gripi cepilo 100.090 ljudi
06. 12. 2023 12.30Od začetka sezonskega cepljenja proti gripi 1. oktobra do danes se je v pri nas cepilo 100.090 ljudi. Za primerjavo, v lanski sezoni se je proti gripi cepilo 129.148 ljudi. Cepiva je trenutno na voljo v zadostnih količinah, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Največ cepljenih je starejših od 65 let.

Pri nas zaznali rahel porast primerov oslovskega kašlja
01. 12. 2023 18.05V novembru so v Sloveniji zabeležili rahel porast števila primerov oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, vendar številke po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) še niso visoke. Pomembno je, da so prebivalci in zdravstveni delavci pozorni na znake oslovskega kašlja, najboljša preventiva pred okužbo pa je cepljenje.

Epidemija oslovskega kašlja na Hrvaškem: kriva slaba precepljenost
21. 11. 2023 19.57Na Hrvaškem razsaja epidemija oslovskega kašlja, bolezen dihal, ki je najbolj nevarna za dojenčke. Bakterijska okužba, ki se najhitreje širi v osnovnih in srednjih šolah, je prizadela že okoli 600 otrok, kar je največ v zadnjih 30 letih. Razlog je slabša precepljenost, zlasti na območju Splita in Dubrovnika, kjer imajo največ okužb in kjer je s tretjo dozo, ki je obvezna po zakonu, cepljen le vsak tretji otrok. Pediatri opozarjajo na skrb vzbujajoč trend izdaje lažnih potrdil za medicinsko kontraindikacijo na cepivo, ki pa je izjemno redka.

Pink zbolela za okužbo dihal in odpovedala še dva koncerta
20. 10. 2023 16.37Pink je sporočila da bo potrebnih še nekaj prilagoditev za njeno trenutno turnejo Summer Carnival 2023 Tour. 44-letna pevka je svojim oboževalcem sporočila, da jo je okužba dihal prisilila v to, da na prvo mesto postavi sebe in svoje zdravje, kar pa je tudi razlog, zakaj bo preložila tudi koncerte v kanadskem Vancouvru.

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro
25. 09. 2023 19.19Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja
04. 06. 2023 18.51Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

Po okužbi s koronavirusom 40 odstotkov navaja slabšo kakovost življenja
25. 04. 2023 15.31Nacionalni inštitut za javno zdravje v 26. izvedbi raziskave o vplivu epidemije covida-19 ugotavlja, da približno 40 odstotkov oseb, ki so bile okužene z novim koronavirusom in so imele težave po preboleli okužbi, trenutno še vedno občuti težave in navaja slabšo kakovost življenja v primerjavi z osebami, ki teh težav nimajo več.

Po okužbi s koronavirusom 40 odstotkov še občuti težave
03. 04. 2023 13.54Nacionalni inštitut za javno zdravje je v 25. izvedbi raziskave o vplivu epidemije covida-19 ugotovil, da skoraj 40 odstotkov oseb, ki so bile okužene z novim koronavirusom in so imele težave po preboleli okužbi, trenutno še vedno občuti težave in navaja slabšo kakovost življenja v primerjavi z osebami, ki teh težav nimajo več.

V Srbiji izbruh ošpic, potrdili že 43 primerov
13. 03. 2023 11.17Vse od januarja število okuženih z ošpicami v Srbiji narašča. Največ primerov so zabeležili v Smederevu. Med okuženimi so tako otroci kot odrasli.

Boksarski dvoboj Zavca in Klakočar Zupančičeve za otroke z rakom
07. 10. 2022 12.55Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v luči meseca boja proti otroškemu raku s poslancem Dejanom Zavcem obiskala ljubljansko pediatrično kliniko. Srečala sta se z vodstvom klinike in UKC in si z otroki 3. nadstropja ogledala boksarski film, ki sta ga z bivšim boksarjem posnela v DZ. Otroci so bili še posebej veseli obiska Zavca, je dejala predsednica.

Pripravljajo nov protokol testiranja, aplikacija #OstaniZdrav že spremenjena
04. 10. 2022 19.10Proračun PCR-testiranje na novi koronavirus trenutno krije le ranljivim posameznikom, ki potrebujejo hospitalizacijo, je razvidno iz dopisa, ki so ga z Ministrstva za zdravje pred časom poslali javnim zdravstvenim zavodom. Na ministrstvu so napovedali pripravo novega protokola za testiranje, predlog je delovna skupina NIJZ že pripravila. Posodobili pa so že aplikacijo #OstaniZdrav, ki je dobila novo podobo. Uporabniki že poročajo o novih napakah.

Jeseni v šolah ključna prezračevanje in prepoznavanje okuženih, o maskah niso razpravljali
10. 08. 2022 08.32Ključna ukrepa, ki preprečujeta prenos okužbe v šolskem okolju, sta ukrepa prezračevanja in ukrep izločanja okuženih iz šolskega procesa, je pojasnila Nina Pirnat iz NIJZ. Povedala je, da bo ukrep samotestiranja tokrat vezan na domače okolje. Osebe, ki zbolijo, naj ostanejo doma in naj se samotestirajo, zato da osebe z znaki respiratornih obolenj sploh ne vstopijo v šolsko okolje. To so sicer strokovna priporočila, je poudarila. Odlokov, kot ste jih bili vajeni v preteklosti, ni več, je pojasnila. Tistim, ki nimajo znakov okužbe dihal ali niso bili v stiku z obolelimi, se v tem trenutku ne bi bilo treba samotestirati. Tako imenovano obdobno samotestiranje bi se lahko vrnilo ob višji stopnji okužb. "Nošenja mask nismo obravnavali, vendar ni usmeritev, da bi bile maske v šolskem procesu v osnovni šoli prisotne," je povedala Pirnatova.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Okuženih s koronavirusom približno trikrat več, kot kažejo uradni podatki
20. 06. 2022 12.29Pristojni so v nedeljo ob 344 PCR-testih in 990 hitrih antigenskih testih potrdili 146 okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 36 bolnikov, na intenzivni negi pa pet. Ministrstvo je sicer objavilo podatke o številu hospitaliziranih in umrlih od petka do nedelje. V tem obdobju ni umrl noben covidni bolnik. Logarjeva ocenjuje, da se vsak dan okuži od tri do štirikrat več posameznikov, kot zaradi manjšega obsega testiranja kažejo uradni podatki, zato predlaga povečanje dostopa do testiranja.

V Sloveniji še brez primera neznanega hepatitisa
20. 04. 2022 16.43V Sloveniji doslej še nismo potrdili hepatitisa neznanega izvora, slovenski pediatri in infektologi pa so obveščeni o pojavu več primerov po svetu, je pojasnila infektologinja Mojca Matičič. V Evropi so doslej potrdili več kot 80 primerov hepatitisa, devet pa tudi v Združenih državah Amerike. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od desetih let, simptomi pa so zlatenica, driska, bruhanje in bolečine v trebuhu.

V Stanežičah tudi hitro testiranje
02. 02. 2022 11.26Nekaj nelagodja je povzročila odločitev ZD Ljubljana, da na točki drive-in v Stanežičah ne opravljajo hitrega testiranja, ampak samo PCR-testiranje za naročene, ostale pa za hitro testiranje preusmerjajo na točke drugih izvajalcev. Iz ZD Ljubljana pa so pozno popoldne sporočili, da bo od četrtka naprej v Stanežičah potekalo tudi testiranje s hitrimi antigenskimi testi. Ob tem se sicer poraja tudi skrb glede testiranja na prostem, saj je lahko stanje v neprijetnih vremenskih razmerah za bolne ali starejše osebe zelo naporno, še posebej če potem čakajo še na natisnjeno potrdilo. Poleg tega se zdaj na teh točkah srečujejo tako bolni kot zdravi, saj nekateri še vedno potrebujejo negativen test za izpolnjevanje pogoja PCT.

Koronske novosti: hitri testi za priznanje okužbe, maske v nekaterih primerih tudi zunaj
01. 02. 2022 06.46Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo, po katerem bo za priznanje okužbe z novim koronavirusom dovolj pozitiven hitri antigenski test. Na brezplačno PCR-testiranje bo mogoče le še z napotilom zdravnika. Za zaščito bo treba uporabljati vsaj kirurške maske II ali IIR.