okoljsko soglasje

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

'Kanal C0 kaže, kako je birokratski zločin prerasel v vsedržavni problem'
06. 09. 2023 17.15Miha Jazbinšek iz Alpe Adria Green in mestna svetnica Vesne – zelene stranke Jasminka Dedić sta preiskovalni komisiji državnega zbora o kanalu C0 predala nekatere dokumente. Predsednica komisije Anja Bah Žibert, ki prihaja iz vrst SDS-a, je povedala, da so gradiva prejeli tudi od nekaterih drugih posameznikov.

Krški nuklearki okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja
16. 01. 2023 09.42Ministrstvo za okolje in prostor je Nuklearni elektrarni Krško (Nek) izdalo okoljsko soglasje za podaljšanje obratovanja. S tem je zaključen postopek presoje vplivov na okolje, ki so ga v Neku opravili po lanskem remontu, s katerim so elektrarno pripravili na obratovanje za dodatnih 20 let, do leta 2043.

Kako Vizjak pojasnjuje ponovno obravnavo 180-milijonske ponudbe?
01. 04. 2022 18.53Med popisi del in ocenjeno vrednostjo investicijskega programa za izgradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov pri Krškem so bila drastična odstopanja, je ob robu vladnega obiska v južnem delu osrednjeslovenske regije dejal okoljski minister Andrej Vizjak. Po njegovem mnenju mora imeti glavno besedo o primernosti ponudbe stroka. Kot je znano, je nekdanje vodstvo to ponudbo ocenilo kot nedopustno, ker za več kot 100 milijonov presega ocenjeno vrednost investicije. Zdajšnje vodstvo pa pravi, da je na rast cen na trgu močno vplivala tudi vojna v Ukrajini, čeprav se je ta začela vsaj mesec dni po tem, ko so na mizo prejeli ponudbo.

Ministrstvo razveljavilo gradbeno dovoljenje za šest metrov kanala C0
09. 11. 2021 15.28Ministrstvo za okolje in prostor je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del povezovalnega kanala C0 v Ljubljani na Ježici, saj bi morala biti prej izvedena presoja vplivov na okolje in pridobljeno okoljevarstveno soglasje. Ljubljanski župan Zoran Janković je potezo označil za zgrešeno. Ker ugovor ni mogoč, je občina vložila tožbo, je dejal.

'Samo z obnovljivimi viri energije ni mogoče doseči energetske neodvisnosti Evrope'
27. 10. 2021 07.00Kako se bo Evropska unija spopadla z rastočimi cenami energije in posledicami, ki jih dražja elektrika, plin, goriva prinašajo za vsakega od nas, za podjetja? Neenotno, je odgovor, ki smo ga slišali po izrednem sestanku ministrov EU za energijo, ki ga je sklical infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Da bi morali biti ukrepi na ravni Evropske Unije odločnejši, najglasneje zahteva Španija, ki ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Državni svetniki o vetu na sporno novelo zakona o vodah
03. 04. 2021 20.45DS je za torek sklical izredno sejo, na kateri bo odločal o odložilnem vetu na novelo zakona o vodah. Predlog za veto je vložila interesna skupina negospodarskih dejavnosti, ki se pridružuje oceni strokovnih institucij in civilne družbe, da novela strokovno ni primerno utemeljena in ne dosega skupnih ciljev celostnega upravljanja voda.

'Voda je ključna za naš obstoj, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da jo zaščitimo'
22. 03. 2021 13.02Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku RS se je odzval na sprejemanje novele Zakona o vodah. Odločevalce je s posebnim priporočilom opomnil, naj pri sprejemanju novele na prvo mesto postavijo pravico do pitne vode. Predsednik DZ Igor Zorčič, ki je ob današnjem svetovnem dnevu voda obiskal novomeško enoto Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, pa je ocenil, da je pred politiko odločitev, za katero upa, da bo sprejeta v duhu svetovnega dneva voda.

'Protestna rekreacija' na Trgu republike: Pitne vode ne damo
19. 03. 2021 20.29Na Trgu republike v Ljubljani je potekala tiskovna koferenca ter "rekreacija", na kateri so udeleženci opozorili na problematičnost novele zakona, s katero bo dovoljeno graditi kemijsko nevarne objekte na vodovarstvenih območjih. Maloštevilni udeleženci so še opozorili, da se občutno zmanjšuje standard varovanja pitne vode ter ogroža varovanje rek in podtalnic.

Pečečnikov načrt za Bežigrajski športni park dobil negativno kulturnovarstveno mnenje
16. 03. 2021 10.04Ministrstvo za kulturo je lani odpravilo pozitivno kulturnovarstveno mnenje za projekt Bežigrajski športni park (BŠP) na območju Plečnikovega stadiona. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je februarja zato izdal novo mnenje, ki pa je sledilo ugotovitvam ministrstva in je tokrat negativno.

Eko krogu uspelo glede sodelovanja v predhodnem postopku presoje vplivov na okolje
07. 09. 2020 10.54Upravno sodišče je v upravnem sporu, ki ga je sprožila nevladna organizacija Eko krog, odločilo, da imajo nevladne organizacije s statusom delovanja v javnem interesu na področju okolja pravico kot stranski udeleženec sodelovati že v predhodnem postopku presoje vplivov, če izkažejo, da bi investicija lahko pomembno vplivala na okolje.

'Spremenjena uredba temeljito posega v standarde varstva narave v Sloveniji'
11. 08. 2020 12.45Spremenjena Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje, ki je v veljavo stopila danes, je po mnenju AAG nastala zaradi administrativne razbremenitve investitorjev ter razbremenitev upravnega organa, pristojnega za izvedbo predhodnih postopkov, ki se na tem področju sooča z velikimi zaostanki. Gre za spremembe, ki temeljito posegajo v standarde varstva okolja in narave v Sloveniji, še dodajajo.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'
15. 07. 2020 12.29Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje
21. 06. 2020 08.08Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Črpanje plina v Petišovcih: upravno sodišče pritrdilo Arsu
03. 06. 2020 12.40Upravno sodišče je v sporu zaradi črpanja plina v Petišovcih s stimulacijo vrtin, ki ga načrtujeta britanski Ascent Resources in njegov slovenski partner Geoenergo, pritrdilo Agenciji RS za okolje, da je pred izdajo dovoljenj treba izvesti presojo vplivov na okolje. Priprave na postopek presoje že tečejo.

Bo Leben ključni akter pri prenovi Plečnikovega stadiona?
18. 09. 2019 10.15Nekdanji okoljski minister Leben bo zdaj še z druge strani izkusil (ne)delovanje aparata ministrstva za okolje in prostor. Pridružil se je namreč ekipi Joca Pečečnika, ki se že desetletje trudi obnoviti stadion za Bežigradom. "Projekt z dolgo brado je potreboval človeka, ki bi ga z znanjem potisnil naprej," pravi.

Inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti, nezakonito zemljino odstranili
05. 07. 2019 06.00Po razkritju, da gradbeno podjetje iz okolice Kranja v neposredni bližini vodovarstvenega območja na Mežakli zasipava odpadke, je gradbeno podjetje po ugotovitvah inšpekcije nezakonito zemljino odstranilo, a kontrolni pregled na terenu še ni bil opravljen, saj postopek še poteka. Ministrstvo pripravlja tudi razširitev vodovarstvenega območja.

Investitor dopolnil vlogo za integralno gradbeno dovoljenje
08. 05. 2019 13.00Družba Bežigrajski športni park, ki je decembra pri ministrstvu za okolje in prostor podala zahtevo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja za projekt Bežigrajski športni park, a je bila ta nepopolna, je v torek dopolnila svojo vlogo. V integralnem postopku sta združena postopka presoje vplivov na okolje in izdaje gradbenega dovoljenja.

Joc Pečečnik: Menim, da Arso ne opravlja dela tako, kot bi ga moral
09. 01. 2019 22.41Joc Pečečnik je za oddajo 24UR ZVEČER spregovoril, zakaj se je odločil, da izstopi iz postopka, ki ga je za obnovo Plečnikovega stadiona vodil Arso: "Menim, da Arso ne opravlja dela tako, kot bi ga moral. Prav tako ne verjamem, da to agencijo kdorkoli v državi nadzira."

Konec propadanja Plečnikove mojstrovine za Bežigradom?
08. 01. 2019 12.28Če se je zdelo, da je eden najbogatejših Slovencev Joc Pečečnik odstopil od 230 milijonov evrov vrednega projekta za Bežigradom, pa je, ker tudi po 12 letih ni odnehal, dočakal novo, enostavnejšo gradbeno zakonodajo.

Pečečnik se ne umika, zgolj izkoristil bo prednosti nove gradbene zakonodaje
04. 01. 2019 14.23Glavni investitor Joc Pečečnik se ni umaknil iz projekta obnove propadajočega Plečnikovega stadiona. V ozadju te poteze je namreč povsem druga zgodba. Potem ko je na Agencijo RS za okolje podal izjavo o umiku svoje vloge iz postopka pridobitve okoljevarstvenega soglasja, je pri ministrstvu za okolje in prostor vložil zahtevo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja.

Slovenski turizem kipi, na drugi strani birokracija duši oddajanje sob prek Airbnb
14. 07. 2018 07.00Kako je mogoče, da v cvetoči turistični destinaciji, kot je Slovenija, ne moremo v polni meri žeti sadov, ki jih prinaša turizem? Čeprav zasebni ponudniki v svetu že desetletja uspešno oddajajo svoje nepremičnine turistom prek platforme Airbnb, so slovenski zakoni še vedno svetlobna leta za sodobnim turizmom. Zaradi neskončnih pravil in nasprotovanj etažnih lastnikov je nepremičnino prek Airbnb praktično nemogoče oddajati popolnoma legalno.

V Lonstroffovi tovarni v Logatcu naj bi delo dobilo 180 ljudi
17. 05. 2018 17.36Švicarska družba Lonstroff je v Logatcu simbolično pričela s postavljanjem obrata za proizvodnjo medicinskih elastomerov. Vsa dovoljenja pričakujejo do konca meseca, proizvodnja v tovarni, kjer naj bi delo dobilo 180 ljudi, pa naj bi stekla aprila prihodnje leto.

Obnova bežigrajskega stadiona že desetletje visi v zraku
23. 11. 2017 08.34Je Slovenija država več hitrosti tudi pri podpiranju oziroma upočasnjevanju podjetij. Zakaj tuje podjetje Magna soglasje za gradnjo dobi takoj, domače – Športni park Joca Pečenika – pa nanj čaka desetletje? Okoljsko ministrstvo je po letih prizadevanj zdaj Pečečnika in partnerje znova vrnilo na začetek. Kdaj bodo domača in tuja podjetja, ki prispevajo k razvoju in dajejo delovna mesta, enako obravnavana?

Ministrstvo odpravilo okoljevarstveno soglasje za Plečnikov stadion
21. 11. 2017 16.40Okoljsko ministrstvo je odpravilo okoljevarstveno soglasje za projekt obnove Bežigrajskega stadiona in zadevo vrnilo v vnovični postopek. Ministrstvo je med drugim navedlo, da agencija ob izdaji soglasja ni ugotovila skladnosti projekta z odlokom o razglasitvi del arhitekta Jožeta Plečnika za kulturne spomenike državnega pomena.

Okoljske organizacije Magni prižgale zeleno luč. V Podravju so dogovora veseli, a zaenkrat še zadržani
11. 09. 2017 07.06Magnini investiciji v Hočah je zeleno luč prižgala tudi okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green, ki pa zahteva odstop okoljske ministrice Irene Majcen. Napovedano pritožbo je že v petek umaknila tudi nevladna organizacija Slovenski E-forum, kjer pa menijo, da snovalci lakirnice 'ignorirajo tehnološki razvoj'.

Slovenski E-Forum na dogovor glede Magne čaka do petka
06. 09. 2017 11.08Nevladna organizacija Slovenski E-forum bo v petek, če do takrat ne bo dogovora o upoštevanju njenih zahtev glede varovanja okolja pri delovanju načrtovane lakirnice Magne v Hočah, vložila pritožbo na okoljevarstveno soglasje. Še vedno čaka na stališče okoljskega ministrstva, kjer pa pravijo, da v pogovorih ne bodo sodelovali.

V Magni upajo, da so pojasnjena vsa vprašanja in odpravljene vse bojazni
24. 07. 2017 15.02Po javni obravnavi v postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja za postavitev lakirnice avtomobilskega podjetja Magna Steyr v občini Hoče-Slivnica, v podjetju upajo, da so duhovi pomirjeni, okoljevarstveniki pa imajo še vedno vrsto pomislekov.

Med občani Hoč podpora Magni Steyr, a spornega poseka gozda ni bilo v anketi
21. 06. 2017 20.47Anketa, ki so jo izvedli med prebivalci občine Hoče - Slivnica, je pokazala podporo izgradnji proizvodnega obrata Magne Steyr v tej občini. Večina od tistih, ki so glasovali, je obkrožila "da", a v anketi niso zajeli trenutno najbolj spornega vprašanja poseka Rogoškega gozda.