okoljsko ministrstvo

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'

14. 03. 2025 10.56

Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu

30. 12. 2024 13.23

Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'

10. 12. 2024 13.25

V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

Odbor ZN: Vojne metode Izraela v Gazi ustrezajo značilnostim genocida

14. 11. 2024 19.08

Novo poročilo neprofitne organizacije Human Rights Watch izraelske oblasti obtožuje, da so od oktobra 2023 povzročile namerno in prisilno razseljevanje civilistov v Gazi. "S tem so odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu," so poudarili. Avtorica poročila je komentirala tudi trditve Izraela, da ščitijo civilno prebivalstvo: "Ne morejo govoriti tega, ko pa civiliste pobijajo celo na evakuacijskih poteh." Poseben odbor ZN, odgovoren za preiskavo izraelskih praks, ugotavlja podobno, opozarja pa tudi, da je Izrael v Gazi uporabil "več kot 25.000 ton eksploziva, kar je enakovredno dvema jedrskima bombama".

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Izrael in Hezbolah nadaljujeta medsebojne napade

17. 10. 2024 08.00

Izraelska vojska je znova napadla okolico mesta Tir in dolino Beka v Libanonu, potem ko je tamkajšnje prebivalce pozvala k evakuaciji, poročajo lokalni mediji. Hezbolah je z raketami napadel izraelske tanke ob meji. Vojaška ladja, ki deluje v okviru mirovne misije ZN v južnem Libanonu (Unifil), pa je pred libanonsko obalo sestrelila dron. Pred tem je ameriško obrambno ministrstvo sporočilo, da so njihove sile napadle skladišča orožja hutijevcev na območju Jemna, ki jih nadzoruje šiitska uporniška skupina.

'V Sloveniji bomo slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem'

09. 10. 2024 16.27

Predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, stranke Vesna in Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij vlado pozivajo k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač. Kot so poudarili na novinarski konferenci, Slovenija s trenutnim sistemom ne bo izpolnila ciljev evropske zakonodaje.

Kolumbijsko sodišče odredilo ulov več kot 100 Escobarjevih povodnih konjev

07. 09. 2024 16.37

Sodišče v Kolumbiji je odredilo ulov povodnih konjev, ki jih je v državo v 80. letih prejšnjega stoletja pripeljal mamilarski kralj Pablo Escobar. Živali namreč rušijo naravno ravnovesje.

Gozdarja vstopila na ozemlje domorodnega ljudstva, ubili so ju z loki

06. 09. 2024 15.06

Dva gozdarja naj bi vstopila na območje avtohtonega plemena Mashco Piro globoko v perujski Amazoniji, kjer nista bila niti približno dobrodošla. Pleme naj bi ju ubilo z lokom in puščicami, še dva gozdarja pa sta pogrešana.

Fajonova v Bruslju s pozivom k sankcijam proti Izraelu in premirju v Gazi

29. 08. 2024 06.43

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon bo na neformalnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju pozvala k takojšnjemu premirju v Gazi, obsodila pa bo tudi novo izraelsko vojaško ofenzivo na Zahodnem bregu in se zavzela za sankcije proti Izraelu. Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu ZN Samuel Žbogar je medtem v sredo na zasedanju, ki sta ga sklicali Slovenija in ZDA, pozval k pravičnemu in trajnemu miru v Ukrajini po dveh letih in pol vojne, ki jo je sprožila Rusija.

Stotisoče poginulih rib preplavilo priljubljeno grško pristanišče

29. 08. 2024 06.55

Na tisoče in tisoče poginulih rib - takšne prizore lahko te dni domačini in turisti opazujejo v grškem mestu Volos. Ribe so namreč praktično preplavile tamkajšnje pristanišče, mestne oblasti pa pravijo, da prizadeto območje obsega več kilometrov ter da bi lahko poginule ribe povzročile še večjo okoljsko katastrofo tudi za ostale vrste na tem območju.

Vučićev paradoks: 'Zahod podpira proteste', a hkrati želi litij

19. 08. 2024 09.16

Srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću je uspelo skleniti dogovor o dobavi litija, ki ga Evropska unija potrebuje za napajanje svojega električnega voznega parka, obenem pa mu je uspelo tudi razjeziti srbske državljane, ki ostro nasprotujejo takšnemu dogovoru. Z dogovorom je obudil množično gibanje proti velikemu rudarskemu projektu, ki sta ga sicer blagoslovila tako Bruselj kot Berlin. Zaradi strahu je protestnike, ki so se 10. avgusta zbrali v velikem številu, obtožil, da načrtujejo njegovo strmoglavljenje.

NPU naj bi preiskoval nekdanjega okoljskega ministra Vizjaka

20. 06. 2024 10.14

Minister za okolje v zadnji vladi Janeza Janše Andrej Vizjak naj bi se zaradi poslov v zadnjih mesecih svojega mandata znašel v preiskavi kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada. Šlo naj bi za sume nezakonitosti pri dodelitvi sredstev sklada za podnebne spremembe družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi.

Pozivi k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema: 'To je edina pot'

21. 05. 2024 14.12

V Združenju industrije pijač po dve letih intenzivnih pogovorov z ministrstvom za okolje pristojne pozivajo, naj čim prej sprejmejo dokončno odločitev o uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač za enkratno uporabo. Podporo slednjemu so izrekli tudi v društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Podjetniško trgovski zbornici.

Delo od doma zaradi prometnih konic vlada lahko le priporoči

28. 04. 2024 14.05

Praznična sobota je spet ujezila čakajoče voznike, predvsem na primorski avtocesti. Zaradi del med Uncem in Logatcem promet proti Ljubljani poteka samo po prehitevalnem pasu. Najhuje pa šele prihaja. Dars je namreč opozoril, da bo prihodnji mesec predvsem zaradi praznikov v tujini prometno zelo obremenjen, zato so ob prometno obremenjenih dnevih predlagali delo od doma v čim večjem obsegu. Na ministrstvu za javno upravo odgovarjajo, da vlada lahko poda le usmeritve in priporočila, končna odločitev pa ni v njihovih rokah.

Izraelski odgovor 'boleč za Iran', a hkrati ne usoden za regijo?

15. 04. 2024 07.18

Izraelski vojni kabinet je tri ure razpravljal o morebitnih odgovorih na nedavni iranski napad z droni in raketami. Po navedbah izraelskih medijev so preučili več možnosti, želja odločevalcev pa naj bi bila, da izvedejo povračilne ukrepe, ki bi bili boleči za Iran, a hkrati ne bi privedli do širšega regionalnega konflikta.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele

09. 04. 2024 12.00

Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Država bo subvencionirala 8.000 električnih koles: koliko bodo primaknili?

05. 04. 2024 08.14

Bi zjutraj, ko se odpravljate v službo, namesto v avtomobil raje sedli na električno kolo? Kar štiri milijone evrov bo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo samo letos namenilo za subvencioniranje e-koles. Subvencije bodo, tako vsaj obljubljajo, na voljo že junija, kar 30 odstotkov od cene bodo primaknili, če se boste odločili, da svoj osebni avtomobil zamenjate za električno kolo. To je sicer le eden od skupno dvanajstih zelenih razpisov, ki so si jih zamislili na Kumrovem ministrstvu. Zanje bodo namenili 80 milijonov evrov, ki jih bo po novem delil Borzen.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo

19. 03. 2024 12.55

Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

S kampanjo do večje osveščenosti o pomenu obnovljivih virov energije

05. 03. 2024 13.51

Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo in trajnostnega odnosa do okolja, ki ga obeležujemo v sredo, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo začenja trimesečno kampanjo o pomenu obnovljivih virov energije kot naravni danosti Slovenije. Cilj je obnovljive vire približati ljudem in izpostaviti njihovo vlogo pri razogljičenju energetike.

'Brez panike, pripravljeni smo na vse, zmagali bomo'

24. 02. 2024 07.00

24. februar 2022. Bil je četrtek, ko so ruske sile vdrle v Ukrajino in začele Putinovo "posebno vojaško operacijo". Brezkompromisno vojno, ki vstopa že v svoje tretje leto.

Kakšne hiše bodo ponudili poplavljencem?

23. 02. 2024 11.05

Mesec dni časa imajo arhitekti, ki želijo zasnovati nadomestne gradnje za lastnike hiš, uničenih v poplavah in plazovih. Toliko časa namreč traja natečaj, ki ga je pripravilo ministrstvo za solidarno prihodnost. Njegova vsebina pa razkriva, kaj so nesrečnikom namenili: eno- ali dvostanovanjske stavbe, dvojček, vrstne hiše, velikost pa od 80 do 122 kvadratnih metrov. Okvirno so že določili tudi velikost prostorov, eden od pogojev pa je tudi, da morajo biti načrtovane tako, da jih bodo lahko ljudje s preprostimi posegi nadgradili in prilagodili svojim potrebam.

Reševanje ujetih delavcev se nadaljuje, plaz predstavlja tudi okoljsko nevarnost

14. 02. 2024 13.27

Na stotine turških reševalcev se še vedno trudi rešiti devet rudarskih delavcev, ki jih je zasul zemeljski plaz, ki se je zgrnil nad rudnik, v katerem so delali. V kakšnem stanju so delavci, se še vedno ne ve, oblasti pa so pridržale štiri osebe.

Nove elektrarne na Savi: okoljevarstveniki opozarjajo na pritiske

12. 02. 2024 20.54

Nevladne organizacije so znova izrazile nestrinjanje s predvidenimi načrti vlade glede gradnje verige hidroelektrarn na srednji Savi. Ob tem so opozorili na pritiske s strani politike ali investitorjev, s katerimi se ob podajanju okoljskih in drugih strokovnih mnenj srečujejo javne institucije.

Za nekatere se poleti končuje obdobje poceni omrežnin

28. 01. 2024 12.27

Omrežninska reforma, ki bo v veljavo stopila prvega julija letos, za odjemalce, ki bolj obremenjujejo omrežje, pomeni konec nizkih položnic. A se bo strošek omrežnine na letni ravni za večino, kot kažejo tudi naši izračuni, nekoliko znižal. Toda tudi to obdobje se bo najkasneje konec leta 2026 končalo, takrat bodo namreč zaradi posodobitve elektro omrežja primorani dvigniti tarife. Medtem se je končalo obdobje, ko so lahko investitorji nameščali sončne elektrarne po sistemu neto meritev. V stroki pričakujejo tudi do 80-odstotni padec zanimanja.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Ostre besede Jankovića predsednici Pirc Musarjevi

16. 01. 2024 17.20

"Če je tako prepričana, da ima prav, naj kot vrhovna poveljnica z vojsko prevzame nadzor nad kanalom C0." Tako ljubljanski župan Zoran Janković predsednici države Nataši Pirc Musar, ker se mu ne želi opravičiti za pozive k začasni prekinitvi del in oceno, da je pri kanalu C0 potrebna presoja vplivov na okolje.