okoljsko dovoljenje

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Razkošne rezidence na robu sipine ni več

01. 03. 2025 16.05

Razkošno hišo, ki je stala na robu sipine v zalivu Cape Cod, v zvezni državi Massachusetts, so porušili. Rezidenca se je razprostirala na več kot 470 kvadratnih metrih. Lastniki so sicer želeli postaviti zid, ki bi ustavil erozijo, a dovoljenja niso pridobili.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'

10. 12. 2024 13.25

V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Vučićev paradoks: 'Zahod podpira proteste', a hkrati želi litij

19. 08. 2024 09.16

Srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću je uspelo skleniti dogovor o dobavi litija, ki ga Evropska unija potrebuje za napajanje svojega električnega voznega parka, obenem pa mu je uspelo tudi razjeziti srbske državljane, ki ostro nasprotujejo takšnemu dogovoru. Z dogovorom je obudil množično gibanje proti velikemu rudarskemu projektu, ki sta ga sicer blagoslovila tako Bruselj kot Berlin. Zaradi strahu je protestnike, ki so se 10. avgusta zbrali v velikem številu, obtožil, da načrtujejo njegovo strmoglavljenje.

Ekipa Katy Perry prejela 'ustno dovoljenje' za snemanje na zaščiteni plaži

17. 08. 2024 09.33

Predstavnik Katy Perry trdi, da je pevka in njena ekipa prejela 'ustno dovoljenje' za snemanje na zaščiteni plaži. Zvezdnica je namreč tarča preiskave oddelka za okolje Balearskih otokov, saj da naj bi na zaščitenih sipinah otoka S'Espalmador videospot snemala brez ustreznega dovoljenja.

'Kanal C0 kaže, kako je birokratski zločin prerasel v vsedržavni problem'

06. 09. 2023 17.15

Miha Jazbinšek iz Alpe Adria Green in mestna svetnica Vesne – zelene stranke Jasminka Dedić sta preiskovalni komisiji državnega zbora o kanalu C0 predala nekatere dokumente. Predsednica komisije Anja Bah Žibert, ki prihaja iz vrst SDS-a, je povedala, da so gradiva prejeli tudi od nekaterih drugih posameznikov.

Vetrne elektrarne na Pohorju? Krajani Tinja odločno proti

03. 09. 2023 16.40

Krajani pohorske vasice Tinje v občini Slovenska Bistrica so na zboru enotno podprli sklep, s katerim so državi in investitorju sporočili, da odločno nasprotujejo vetrnim elektrarnam na svojem območju. Občino in svet krajevne skupnosti so pozvali, naj ne podata soglasja k umeščanju in gradnji 21 vetrnih elektrarn na območju Treh Kraljev.

Ker ima narava vedno prav, je treba z njo znati sodelovati

16. 08. 2023 00.15

Odziv na številne okoljske izzive mora temeljiti na znanju in stroki, zato potrebujemo strokovnjake, ki bodo tem izzivom kos.

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'

26. 05. 2023 17.06

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

Janković o pozivu Pirc Musarjeve, naj ustavi gradnjo C0: Podprla je ulico

15. 05. 2023 22.49

Bo ljubljanski župan Zoran Janković upošteval poziv predsednice države Nataše Pirc Musar, da začasno ustavi gradnjo kanala C0, ki je konec tedna dvignil veliko prahu in ga je predsednica države končala s pomenljivim napisom "Verjamem, da vam nikakor ni vseeno za zdravje ljudi, za kar ste kot župan soodgovorni, zato vas vnovič pozivam, da začasno prekinete gradnjo kanala C0." "Nad dopisom sem zgrožen in razočaran," priznava Janković, ki trdi, da bo pitna voda z dokončanim kanalom, ki bo imel tudi varovalke za primere potresov ali izpustov, še bolj zaščitena.

Kemisu dovoljenje za rekonstrukcijo glavnega objekta, občina proti

06. 03. 2023 17.25

Ministrstvo za naravne vire in prostor je družbi Kemis, ki na Vrhniki skladišči in predeluje nevarne odpadke in kjer je leta 2017 prišlo do hude okoljske nesreče, v integralnem postopku izdalo gradbeno dovoljenje, med drugim za rekonstrukcijo glavnega objekta. Občina Vrhnika je zgrožena in napoveduje izpodbijanje dovoljenja.

Podpora nemškim okoljskim aktivistom: 'Še pomnite Družmirja?'

13. 01. 2023 13.21

V podporo okoljskim aktivistom, ki so več mesecev branili vas Lützerath na zahodu Nemčije, da bi preprečili širjenje premogovnika, so se pred nemškim veleposlaništvom v Ljubljani zbrali Mladi za podnebno pravičnost in opozorili, da Nemčija, država z največjim ogljičnim odtisom v Evropi, ne jemlje resno podnebne krize. "Da bodo še naprej kopali premog, želijo uničiti vas, kot smo nekdaj bili priča tudi v Šaleški dolini. Še pomnite Družmirja?"

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'

29. 09. 2022 06.20

Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Sončna elektrarna Zlatoličje v redno obratovanje

16. 08. 2022 10.38

Družba Dravske elektrarne Maribor (Dem) je konec julija pridobila uporabno dovoljenje za peti segment sončne elektrarne Zlatoličje. Po opravljenem tehničnem pregledu in pridobljenem uporabnem dovoljenju tako sončna elektrarna prehaja v redno obratovanje, so sporočili.

Koprski ribiči ostro nasprotujejo izsušitvi struge Rižane

22. 07. 2022 15.34

Ribiška družina Koper ostro nasprotuje izsušitvi struge reke Rižane, saj v njej ne živijo le ribe. Kot so poudarili v odzivu na zamisel o zmanjšanju ekološko sprejemljivega pretoka v reki, ljudje ne znamo več sobivati z naravo. Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj medtem opozarja, da bo vode v primeru suše v vsakem primeru zmanjkalo. Medtem župani slovenske Istre poudarjajo, da so ljudje v zadnjih dneh začeli bistveno bolj skrbno ravnati s pitno vodo in občutno zmanjšali porabo, na dopisni seji pa je vlada sprejela načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za oskrbo slovenske Istre.

Novo poglavje sage o Plečnikovem stadionu: Bo Pečečnik lahko gradil?

10. 05. 2022 15.04

Potem ko je ministrstvo za kulturo odpravilo pozitivno kulturnovarstveno mnenje za projekt na območju Plečnikovega stadiona, čemur je sledilo negativno mnenje zavoda za varstvo kulturne dediščine in zavrnitev izdaje gradbenega dovoljenja, je upravno sodišče zdaj prikimalo Pečečniku. Odločilo je, da je bila odprava pozitivnega kulturnovarstvenega mnenja neupravičena.

Civilna iniciativa Danes opozarja pred povečanjem sosežiga v Anhovem

13. 04. 2022 12.48

Salonit Anhovo bo podvojil sosežig odpadkov. Letno naj bi tako odslej sosežgali 220.000 ton odpadkov, so sporočili s Civilne Iniciative Danes. Kot so izračunali, je povečanje trikrat večje kot takrat, ko je 600 zdravnikov opozorilo na škodljive posledice sosežiga in dvojne normative ter hkrati pozvalo odločevalce k izenačitvi mejnih vrednosti in upoštevanju zdravstvenega stanja lokalnih prebivalcev.

Vrtovec o Emoniki: Projekt bo v celoti zaključen do leta 2025

11. 04. 2022 09.55

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je predstavil projekt gradnje Potniškega centra Ljubljana. Kot je napovedal, se bo izgradnja začela v naslednjih tednih, projekt pa bo v celoti zaključen do leta 2025. Na območju železniške in avtobusne postaje v Ljubljani ne bo zrasel le nov potniški center, temveč tudi novi poslovni prostori, nakupovalno središče, stanovanja in hotel. "Naš glavni cilj je pomembno prispevati k dobremu počutju ljudi, ki živijo, delajo, nakupujejo in se sproščajo v Emoniki, hkrati pa poskrbeti, da bo projekt okoljsko odgovoren in trajnosten," je dejal predsednik uprave OTP banke Sándor Csány.

Izvajalec gradnje odlagališča jedrskih odpadkov ni bil izbran, ponudba za 105 milijonov previsoka

24. 03. 2022 14.41

Na Agenciji za radioaktivne odpadke (ARAO) javnega naročila za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem niso oddali. Ponudba konzorcija družb Riko, Kolektor CPG in CGP je namreč razpoložljiva sredstva presegala za skoraj 105 milijonov evrov. Medtem pa na vrh agencije kot vršilka dolžnosti kljub pomanjkanju izkušenj prihaja desna roka ministra Vizjaka Petra Grajžl.

Ljubljanski svetniki še naprej razdeljeni glede kanala C0

13. 12. 2021 20.04

Nadzorni odbor ljubljanske občine mestni upravi priporoča, naj računskemu sodišču posreduje pobudo za preveritev zakonitosti odločb glede okoljevarstvenega soglasja in sklepa o ustavitvi izvajanja projekta kanal C0. Poročilo nadzornikov je na današnji seji obravnaval mestni svet, omenjeni projekt pa je ponovno razdelil svetnike.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Na Bledu za preusmeritev izvirskih voda s čistilne naprave v jezero

14. 11. 2021 11.50

Blejska občina si prizadeva, da bi izvirske vode, ki so speljane v mešani kanal in preobremenjujejo čistilno napravo, lahko znova speljali v Blejsko jezero, kot je to nekoč že bilo. To bi blagodejno vplivalo tudi na samo jezero, so prepričani na občini. Vendar pa za to potrebujejo dovoljenje ministrstva za okolje in prostor.

Ministrstvo razveljavilo gradbeno dovoljenje za šest metrov kanala C0

09. 11. 2021 15.28

Ministrstvo za okolje in prostor je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del povezovalnega kanala C0 v Ljubljani na Ježici, saj bi morala biti prej izvedena presoja vplivov na okolje in pridobljeno okoljevarstveno soglasje. Ljubljanski župan Zoran Janković je potezo označil za zgrešeno. Ker ugovor ni mogoč, je občina vložila tožbo, je dejal.

Minister Vizjak je, kot kaže, Petanu in Termam že večkrat pomagal

22. 10. 2021 14.15

So dogovori med Petanom in Vizjakom stvar preteklosti ali še vedno potekajo? Nova razkritja kažejo, da je Vizjak kot okoljski minister družbi Terme Čatež v lasti DZS, torej Petana, omogočil črpanje ogromnih dodatnih količin termalne vode, čeprav je to v nasprotju z dosedanjo okoljsko politiko in opozorili pristojnih. Počasi pa postaja jasno tudi, kaj bi lahko bil predmet pogovora na posnetku med Vizjakom in Petanom.

Dovoljenje za izredni odstrel medveda velja do srede, nevladniki ostro proti

17. 08. 2021 16.45

Dovoljenje za odstrel medveda, ki ga je izdala Agencija RS za okolje (Arso), velja do srede. Dovoljenje velja v občinah Pivka in Ilirska Bistrica, na območju pašnikov med Brkinskim robom in naselij Šilentabor, Zagorje, Knežak in Šembije. Nevladniki pa izrednemu odstrelu medveda ostro nasprotujejo.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne

13. 07. 2021 06.00

Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Smetarska hobotnica, katere del je tudi kralj banan

16. 06. 2021 06.00

Številni požari na deponijah, izlivi v vode in nazadnje tudi nelegalno odlaganje komunalnega blata v gozd pri Hočah. Kako je sploh možno, da blato iz čistilne naprave pride v neokrnjeno naravo, se zdaj sprašujejo kriminalisti, mreža izvajalcev in podizvajalcev pa je pokazala na resno sistemsko napako v Sloveniji – podjetja s samo nekaj zaposlenimi dobijo milijonske razpise in nato kot podizvajalce najamejo druge, ti pa pogosto nove podizvajalce, s čimer se možnost napak izjemno poveča.

Vizjak ravnanje s komunalnim blatom v Hočah označil za okoljski kriminal

08. 06. 2021 14.30

Okoljski minister Andrej Vizjak je ekološko katastrofo z nelegalno odloženim blatom v Hočah označil za okoljski kriminal in zavržno dejanje. Kot je dejal ob robu današnjega odprtja investicije v Palomi, pričakuje, da bodo pristojni organi, ki so že na terenu in raziskujejo zadevo, čim prej izsledili krivca, ki bo odgovarjal za nastale razmere.

Pečečnik: Takšnega kaznivega delovanja nismo pričakovali

08. 04. 2021 13.15

Ministrstvo za okolje in prostor je konec marca družbi Bežigrajski športni park zavrnilo izdajo gradbenega dovoljenja za projekt na območju Plečnikovega stadiona. Kot je sporočil Joc Pečečnik, tega niso pričakovali, pač pa so pričakovali, da bodo gradbeno dovoljenje dobili do poletja. O tem, kako naprej, bo spregovoril na novinarski konferenci konec aprila.