okoljsko

Bogat ulov hrvaškega ribiča: 317 kilogramov težak in 14 let star tun
12. 04. 2025 12.02Izkušeni hrvaški tunolovec iz Vodic Anton Roca je pri otoku Žirje pri Šibeniku z ladje Bakul ujel kar 317 kilogramov težkega modroplavutega tuna. Ribo so poslali v analizo, kjer so ocenili, da je stara med 12 in 15 let. Starost sicer razberejo iz rastnih obročih, podobno kot kolobarji pri drevesih.

Samo Kreft: Kuharske kariere še nisem obesil na klin
24. 03. 2025 10.03Priljubljenemu profesorju, učitelju in mentorju Samu Kreftu ni bilo namenjeno, da bi vstopil v MasterChef tekmovanje. Sedaj se bo posvetil organizaciji zeliščarskih in fitoterapevtskih tečajev in delavnic, delavnic divje hrane in zeliščnih koktajlov, kot strokovni vodja razvoja skupine Etri pa bo bedel tudi nad nekaterimi kuharskimi projekti.

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!
18. 03. 2025 00.15Udobno. Ugodno. Trajnostno.

Dva gradbena stroja zalila voda, v njej mastni madeži
17. 03. 2025 14.55Zadnje deževje je na Planinskem polju zalilo dva gradbena stroja, ki sta tam čistila naplavine ob požiralnikih. Iz enega je iztekla manjša količina hidravličnega olja, posledice onesnaženja naj bi bile minimalne. Zaradi mastnih madežev na vodi so gasilci namestili lovilne pregrade in pivnike.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Razkošne rezidence na robu sipine ni več
01. 03. 2025 16.05Razkošno hišo, ki je stala na robu sipine v zalivu Cape Cod, v zvezni državi Massachusetts, so porušili. Rezidenca se je razprostirala na več kot 470 kvadratnih metrih. Lastniki so sicer želeli postaviti zid, ki bi ustavil erozijo, a dovoljenja niso pridobili.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest
11. 02. 2025 12.19Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Gradnja blejske južne obvoznice: se je kolesje vendarle premaknilo naprej?
06. 02. 2025 15.37Medtem ko je krožišče na Betinovem klancu že nekaj mesecev v uporabi, še vedno ni znano, kdaj se bo nadaljevala gradnja blejske južne obvoznice. Pred kratkim je bil izbran izvajalec za milijon evrov vredno novelacijo projektne dokumentacije za preostale tri faze obvoznice.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Zakaj v bitki z gasilci še vedno zmaguje ogenj?
14. 01. 2025 13.27Za obvladovanje tako obsežnih požarov, kot divjajo po Kaliforniji, so potrebne ogromne količine vode in gasilcev. Ne enega ne drugega v Los Angelesu nimajo. Gasilci so prepuščeni samim sebi in odvisni od vremena, ki pa jim ni naklonjeno. Močan veter, drugačen način gradnje hiš, hribovit teren in gosto rastlinje so razlogi, ki po mnenju strokovnjaka za požarno varnost še dodatno prispevajo h katastrofi. Potegnili smo nekaj vzporednic med trenutnimi losangeleškimi požari in največjim požarom v zgodovini samostojne Slovenije.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu
30. 12. 2024 13.23Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Najboljše iz obeh svetov
16. 12. 2024 00.15Novi priključni hibridi Škoda iV z odličnim ravnovesjem med zmogljivostjo, dosegom in okoljsko naravnanostjo predstavljajo praktično alternativo popolnoma električnim vozilom, predvsem tam, kjer polnilna infrastruktura še ni povsem razvita.

Mali šef Slovenije letošnji prejemnik nagrade HORUS
12. 12. 2024 10.50Oddaja Mali šef Slovenije, ki nastaja v sodelovanju med našo medijsko hišo in Mercatorjem, je letošnji prejemnik nagrade HORUS za družbeno odgovornost in trajnostni razvoj.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'
10. 12. 2024 13.25V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

Je vaš pralni stroj res trajnosten?
01. 12. 2024 07.00A sploh lahko letimo odgovorno? A sploh lahko plastiko 100-odstotno recikliramo? Pravzaprav ne, oziroma tega ne morejo trditi podjetja, ko nam prodajajo določene produkte. Takšnemu zelenemu zavajanju se v Evropski uniji kmalu obeta konec, podjetjem, ki bi se tega posluževala, pa se obetajo visoke kazni. Kaj vse je zeleno zavajanje in kako ga prepoznati? O tem v tokratnem Popkastu s specialistko za trajnostni marketing Evo Frass.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu
24. 11. 2024 16.42Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku
23. 11. 2024 13.11Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'
17. 11. 2024 10.46Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.

Odbor ZN: Vojne metode Izraela v Gazi ustrezajo značilnostim genocida
14. 11. 2024 19.08Novo poročilo neprofitne organizacije Human Rights Watch izraelske oblasti obtožuje, da so od oktobra 2023 povzročile namerno in prisilno razseljevanje civilistov v Gazi. "S tem so odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu," so poudarili. Avtorica poročila je komentirala tudi trditve Izraela, da ščitijo civilno prebivalstvo: "Ne morejo govoriti tega, ko pa civiliste pobijajo celo na evakuacijskih poteh." Poseben odbor ZN, odgovoren za preiskavo izraelskih praks, ugotavlja podobno, opozarja pa tudi, da je Izrael v Gazi uporabil "več kot 25.000 ton eksploziva, kar je enakovredno dvema jedrskima bombama".

Kdo je Alexander Ogilvy, najbolj čeden član britanske kraljeve družine?
11. 11. 2024 07.00Ime Alexander Ogilvy ni med najbolj znanimi, ko je govora o britanski kraljevi družini, kljub temu pa so ga mediji, med katerimi so The Economic Times, Yahoo in Marie Claire označili za njihovega najbolj čednega člana. Kdo torej je Alexander Oglivy in zakaj je o njem znanega tako malo?

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence
21. 10. 2024 12.05Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva
19. 10. 2024 06.58Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Izrael in Hezbolah nadaljujeta medsebojne napade
17. 10. 2024 08.00Izraelska vojska je znova napadla okolico mesta Tir in dolino Beka v Libanonu, potem ko je tamkajšnje prebivalce pozvala k evakuaciji, poročajo lokalni mediji. Hezbolah je z raketami napadel izraelske tanke ob meji. Vojaška ladja, ki deluje v okviru mirovne misije ZN v južnem Libanonu (Unifil), pa je pred libanonsko obalo sestrelila dron. Pred tem je ameriško obrambno ministrstvo sporočilo, da so njihove sile napadle skladišča orožja hutijevcev na območju Jemna, ki jih nadzoruje šiitska uporniška skupina.

'V Sloveniji bomo slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem'
09. 10. 2024 16.27Predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, stranke Vesna in Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij vlado pozivajo k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač. Kot so poudarili na novinarski konferenci, Slovenija s trenutnim sistemom ne bo izpolnila ciljev evropske zakonodaje.

Po katastrofi v Jablanici še poplava smeti: dolini Neretve grozi onesnaženje
08. 10. 2024 16.34Tone in tone odpadkov, ki po reki potujejo proti morju. Po katastrofalnih poplavah, ki so v Bosni in Hercegovini terjale najmanj 21 smrtnih žrtev, dolini Neretve zdaj grozi še "poplava smeti". S tem pa je območje tik pred novo veliko katastrofo. Okoljsko.

Ljubljanski mestni svet zavrnil občinski referendum o krajinskem parku
30. 09. 2024 06.34Ljubljanski mestni svetniki so na seji zavrnili predlog za razpis naknadnega referenduma o spremembah in dopolnitvah odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. V burni razpravi so opozicijski svetniki poudarili, da je presoja zavoda za varstvo narave nujna, koalicijski svetniki pa da okoljska presoja še vedno ostaja.