okoljske naložbe

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode

15. 06. 2024 18.04

Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Zakaj je pri investiranju dobro upoštevati vidike trajnosti?

06. 05. 2024 00.15

V sodobnem svetu je trajnost postala ključni element poslovanja.

Eko sklad bo za kreditiranje okoljskih naložb zagotovil do 50 milijonov evrov

13. 02. 2024 21.22

Eko sklad bo letos za ugodno kreditiranje naložb na področju varstva okolja zagotovil predvidoma do 50 milijonov evrov, izhaja iz finančnega načrta sklada, ki ga je sprejel vladni odbor za gospodarstvo. Dodelil bo tudi za 34,5 milijona evrov nepovratnih finančnih spodbud za izboljšanje energetske učinkovitosti.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

17. 10. 2023 15.46

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Ministri G7 so s zavezali k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040

16. 04. 2023 15.08

Ministri skupine G7, pristojni za energetiko in okolje, so se na zasedanju na Japonskem zavezali k pospešitvi prizadevanj za postopno opuščanje uporabe premoga in drugih fosilnih goriv, vendar za to niso določili novih rokov, poročajo tuje tiskovne agencije. Zavezali so se tudi k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040.

Manj metana, alternativne beljakovine: kako bi finančni sektor preobrazil prehrano

27. 03. 2023 18.35

Preobrazba globalnih prehranskih sistemov je nujna, pravijo strokovnjaki, ki menijo, da je ključnega pomena za zmanjšanje svetovnih emisij. Koristi pa naj na koncu ne bi imelo le okolje. Preobrazba naj bi namreč prinesla tudi 1,4 bilijona evrov gospodarskih koristi, zatrjuje poročilo Planet Tracker.

Biden izdal prvi predsedniški veto

20. 03. 2023 19.30

Po več kot dveh letih vladanja je predsednik ZDA Joe Biden prvič uporabil pravico veta. Kongresu, kjer od nedavnega večino v predstavniškem domu obvladuje opozicija, je vrnil zakon, ki bi bil po prepričanju Bele hiše škodljiv za upokojence zaradi razveljavitve vladnega pravila o upravljanju pokojninskih skladov.

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub

01. 03. 2023 17.12

Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

V kakšnem svetu želite živeti?

31. 01. 2023 00.15

Prihodnost je lahko le trajnostna. Trajnostni razvoj, h kateremu stremimo, zahteva, da z odločitvami in sprejemanjem odgovornosti vsi sooblikujemo prihodnost.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Iz nekdanjega Etola iztekla manjša količina odpadne vode v reko Hudinjo

13. 01. 2023 18.04

Iz celjskega podjetja Tastepoint Slovenija, nekdanjega Etola, je med čiščenjem delovne opreme v jašek za odpadne vode iztekla manjša količina vode, ki se je zaradi proizvodnje osnove za multivitaminsko brezalkoholno pijačo, ki vsebuje surovine in živilska barvila, namenjena prehrani ljudi, obarvala v rumeno. Poškodovano cev so sanirali.

Evropski poslanci podprli umestitev jedrske energije med zelene dejavnosti

06. 07. 2022 15.50

Evropski poslanci so na glasovanju podprli vključitev jedrske energije in plina v t. i. taksonomijo, s čimer so podprli opredelitev jedrske energije in plina kot prehodni zeleni dejavnosti, ki naj bi olajšali zeleni prehod. Predlog je močno razdelil članice in javnost, kar se je pokazalo tudi pri glasovanju.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Vrh gospodarstva: Kljub krizam verjamemo v svetlo obzorje

23. 03. 2022 21.13

Čeprav Evropa in svet prehajata iz krize v krizo, v gospodarstvu verjamejo, da obzorje ostaja svetlo, je bilo slišati na vrhu gospodarstva na Brdu pri Kranju. Ob tem so se vrstili pozivi k ambicioznosti, agilnosti, podjetnosti na vseh področjih družbe in predvsem povezovanju ter sodelovanju znotraj gospodarstva in z drugimi družbenimi sferami.

Priznanje jedrske energije za zeleno: Avstrija grozi s tožbo, nasprotujejo tudi Nemci

02. 01. 2022 17.29

Nemčija in Avstrija sta se kritično odzvali na predlog Evropske komisije, da bi pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označili kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo. Nasprotovanje predlogu so izrazile tudi nekatere okoljevarstvene organizacije.

Bruselj naj bi, kljub nasprotovanju okoljevarstvenikov, jedrsko energijo priznal kot zeleno

01. 01. 2022 16.54

Kljub nasprotovanju številnih okoljevarstvenikov namerava Evropska komisija pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označiti kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo, poročajo nekateri evropski mediji, ki so pridobili osnutek predloga komisije.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

V Ljubljani ta vikend lahko motena ali celo prekinjena oskrba s toploto

21. 10. 2021 11.41

Zaradi posega pri gradnji plinsko-parne enote bo lahko ta konec tedna v Ljubljani, še posebej na območju Šentvida, Viča, severnega Bežigrada in Most, motena ali celo prekinjena oskrba s toploto, so sporočili iz Energetike Ljubljana. Poseg bo potekal od petka ponoči do nedelje zjutraj, so pojasnili in uporabnike prosili za razumevanje.

Spopad za stolček Merklove: trojica, ki se ne želi zameriti volivcem

29. 08. 2021 17.10

Konec septembra se bodo Nemci odpravili na volišča. To bodo prelomne volitve, s katerimi se bo končala 16 let dolga vladavina Angele Merkel. Trojica kandidatov, ki želi stopiti v velike čevlje Merklove, se je srečala na prvem televizijskem soočenju, ki ni prineslo presenečenj, niti večjih sporov med kandidati, ki so bili drug do drugega diplomatski, izogibali so se napadom, pri nekaterih vprašanjih pa so očitno ocenili, da jim iskrenost ne bi prinesla glasov.

G7 z dogovorom o preprečevanju novih pandemij, protestniki opozarjajo na okolje

12. 06. 2021 12.47

Voditelji skupine G7 so sprejeli infrastrukturni načrt, s katerim želijo konkurirati Kitajski in njeni novodobni svilni poti. Načrt med drugim predvideva podporo izgradnji boljše infrastrukture v revnejših državah sveta. Na srečanju so se pokazale tudi napetosti glede sporazuma po brexitu o Severni Irski, britanski premier je tu pozval h kompromisu. Medtem je zasedanje na ulice in plaže pognalo številne protestnike, ki opozarjajo na podnebne spremembe in okolje.

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

V Vuhanu testiranje vseh prebivalcev, Norveška bo izplačala 38 milijard evrov iz 'naftnega' sklada

12. 05. 2020 13.05

V Rusiji so znova zabeležili več kot 10.000 okužb z novim koronavirusom. Kljub nadaljnjemu širjenju okužb so po državi začeli previdno rahljati ukrepe. Končalo se je tudi obdobje dela prostih dni, ki je v okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa veljalo od 30. marca. V kitajskem Vuhanu, ki je epicenter svetovnega izbruha novega koronavirusa, medtem načrtujejo množično testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Norveška pa bo gospodarstvu pomagala s kar 38 milijardami evrov iz naložbenega sklada. V ZDA je število mrtvih preseglo 81.000.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Thunbergova opozorila na neizpolnjene obljube, Trump napovedal sajenje dreves

21. 01. 2020 15.25

Prvi dan svetovnega gospodarskega foruma v Davosu sta zaznamovala govora ameriškega predsednika Donalda Trumpa in mlade švedske okoljske aktivistke Grete Thunberg. Medtem ko se je prvi zaobljubil, da bo sadil drevesa, je Švedinja znova opozorila, da v boju proti podnebnim spremembam ni bilo storjeno ničesar.

Dobički in smrt v kraljestvu premoga: V BiH gradijo nove termoelektrarne

14. 12. 2019 14.21

V Evropi obstaja država, kjer premog ponekod še vedno prevažajo s parno lokomotivo. Premog iz rudniškega mesta Banovići predstavlja pomemben del energetskega sistema Bosne in Hercegovine. Z njim namreč poganjajo tri od desetih okolju najbolj neprijaznih termoelektrarn v Evropi.

'Ustvarijo 2,5 odstotka BDP, zaposlujejo 30.000 ljudi, porabijo pa 16,7 odstotka vse energije'

29. 07. 2019 07.05

V Sloveniji vedno govorimo samo o širitvah, pa naj gre za širjenje obvoznic in mestnih vpadnic ali nove elektrarne, pravi naš sogovornik Andrej Gnezda z Umanotere. Premalo pa se ukvarjamo s tem, kako obstoječe vire porabljati bolj učinkovito, opozarja.

Po 30 letih se jezero počasi vrača, načrti z njim pa so zelo ambiciozni

22. 03. 2019 07.39

Ob svetovnem dnevu voda je prav, da se posvetimo tudi našim rekam. Tokrat predstavljamo pregrado Vonarje na reki Sotli, ki končno doživlja svojo prenovo. S tem naj bi znova oživeli nekoč eno večjih slovenskih jezer – Vonarsko jezero. To mejno jezero poleg poplavne zaščite prinaša tudi nove možnosti za razvoj turizma v dveh občinah, Podčetrtku in Rogaški Slatini. A do gradnje eko naselij je še dolga in strma pot.