okoljske

Voda v Maximarketu še vedno onesnažena, vzrok neznan

22. 04. 2025 17.05

Po dezinfekciji sistema interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa odvzeti vzorci še vedno kažejo na fekalno onesnaženje, a v bistveno manjših koncentracijah. Vzrok onesnaženja še ni znan. NIJZ je doslej zabeležil več kot 400 okuženih oseb, dve sta bili krajši čas hospitalizirani, sicer pa hujšega poteka bolezni ni zaznal.

Kdo je bil priljubljeni 'liberalni' papež: reformator in simbol upanja

21. 04. 2025 10.18

Papež Frančišek, ki se je poslovil s tega sveta, je bil 266. rimski škof in pastir vesoljne Cerkve. Na čelu rimokatoliške cerkve je bil 12 let. Staršem italijanskega rodu se je kot Jorge Mario Bergoglio rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu v Argentini.

Diskriminacija po smrti: vse manj možnosti za pokop v krsti

16. 04. 2025 13.45

Na nekaterih slovenskih pokopališčih klasičnega pokopa, torej pokopa v krsti, ne glede na želje pokojnika ni mogoče izbrati, na drugih pa so možnosti za to zelo omejene, ugotavljajo predstavniki osmih največjih verskih skupin v Sloveniji, ki so s skupno izjavo nastopili proti tovrstni diskriminaciji. Opozorili so, da gre tudi za kršenje verske svobode, še posebej pri verstvih, ki zahtevajo pokop telesa.

Haloze: proti vetrnim elektrarnam tudi župani petih okoliških občin

11. 04. 2025 19.37

Prebivalci Haloz, ki nasprotujejo postavitvi petih vetrnih elektrarn, so se, kot smo že poročali, združili v civilno iniciativo. Zdaj so se jim pridružili še župani petih tamkajšnjih občin. Kot poudarjajo, bi umestitev vetrnih elektrarn v okolje, ki je izjemno občutljivo, naravno in turistično dragoceno, imela trajne negativne posledice za celotne Haloze.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

'Kitajska turneja je bila nekaj najboljšega v zadnjem času mojega delovanja'

04. 04. 2025 06.00

Tine Grgurevič je Bowrain. Njegova glasbena kariera sega več kot desetletje nazaj, v tem času pa se je dokazal tako na domači kot mednarodni sceni. Nastopil je že v večini evropskih držav, v ZDA, pa tudi v Južni Afriki, kjer je sodeloval z glasbeno zasedbo The Brother Moves On iz Johannesburga, v začetku letošnjega leta pa se mu je izpolnila še ena želja – turneja po Kitajski, kjer je imel 10 koncertov in dve delavnici.

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva

03. 04. 2025 20.28

S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

Zaradi vročinskega vala najobsežnejše beljenje koralnega grebena zadnjih let

26. 03. 2025 15.40

Večmesečni vročinski val, ki je dvignil temperaturo morja, je povzročil beljenje koralnega grebena Ningaloo na zahodni obali Avstralije. Okoljski znanstveniki škodo še preučujejo, po prvih ocenah pa naj bi šlo za najobsežnejše beljenje koral zadnjih let.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'

14. 03. 2025 10.56

Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Pogrešan mornar najverjetneje mrtev, tovorna ladja ni prevažala kemikalij

11. 03. 2025 07.52

Na tankerju in tovorni ladji, ki sta v ponedeljek dopoldne trčila pred vzhodno britansko obalo, še vedno gori. 36 oseb so rešili, enega mornarja, ki je bila na tovorni ladji, še pogrešajo, a je najverjetneje mrtev. Tanker je prevažal letalsko gorivo, ki zaradi visokega vrelišča počasi izhlapeva. Lastnik tovorne ladje pa je zavrnil prvotna poročila, da je ladja prevažala zaboje z natrijevim cianidom. Britanske oblasti so medtem aretirale moškega, ki je osumljen uboja iz malomarnosti.

Po trčenju razlitje goriva, na ladji zabojniki strupenega natrijevega cianida

10. 03. 2025 13.58

Pred britansko obalo sta trčila tanker in tovorna ladja. Po trčenju je na tankerju izbruhnil požar; kot so sporočili kasneje, je tanker prevažal letalsko gorivo, zaradi česar je po trčenju odjeknilo več eksplozij. Gorivo je ob trčenju začelo iztekati v morje, a vpliva na okolje po besedah organizacije Greenpeace še ne morejo oceniti. To pa ni edina nevarnost trka - na krovu tovorne ladje so bili namreč tudi zabojniki strupene spojine. V bolnišnico so medtem prepeljali eno osebo, 36 mornarjev pa je britanskega člana parlamenta "varnih". Še vedno pa je pogrešan član posadke tovorne ladje.

Razkošne rezidence na robu sipine ni več

01. 03. 2025 16.05

Razkošno hišo, ki je stala na robu sipine v zalivu Cape Cod, v zvezni državi Massachusetts, so porušili. Rezidenca se je razprostirala na več kot 470 kvadratnih metrih. Lastniki so sicer želeli postaviti zid, ki bi ustavil erozijo, a dovoljenja niso pridobili.

Ekološka bomba: 'Ni hiše v vasi, v kateri ne bi bil kdo bolan'

27. 02. 2025 08.29

V vasi Poznanovec je zavladal pravi preplah, potem ko je odjeknila vest o divjih odlagališčih nevarnih odpadkov, ki jo je sporočil tudi Europol. Kaj vse so nelegalno zakopavali na njihovem območju, za vaščane ostaja neznanka, sanacija pa se še ni začela. Zataknilo se je pri financiranju. Domačini napovedujejo proteste.

Madžarska bo na Jadranu zgradila svoj terminal

21. 02. 2025 09.30

Tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs je potrdil začetek gradnje terminala v Trstu, strateškega projekta, ki naj bi s polno zmogljivostjo zaživel leta 2028. Madžarski terminal na skrajnem južnem delu tržaškega pristanišča bo okrepil vlogo Madžarske v svetovnih dobavnih verigah in povečal njeno gospodarsko učinkovitost. Vrednost del je ocenjena na približno 200 milijonov evrov.

Nevarne odpadke iz Slovenije, Italije in Nemčije nelegalno zakopavali na Hrvaškem

14. 02. 2025 14.53

Z nezakonitim odlaganjem medicinskih in nevarnih odpadkov iz Slovenije, Italije in Nemčije na Hrvaškem so kriminalci zaslužili najmanj štiri milijone evrov. V mednarodni preiskavi so zaradi nezakonitega odlaganja nevarnih odpadkov aretirali 13 oseb.

Najhujši industrijski požari v zgodovini Slovenije

10. 02. 2025 18.34

Drugi industrijski požar v Mariboru letos. Od zadnje intervencije gasilcev ni minilo še niti 14 dni, ko je več kot 80 gasilcev gasilo požar v Surovini, kjer je nastalo za okoli pol milijona evrov škode. Tudi v preteklih požarih so industrijski objekti utrpeli visoko finančno škodo, najvišjo, dobrih 36 milijonov evrov, pa je kočevskemu Melaminu povzročila eksplozija. A ne le z denarjem, največjo delovno nesrečo so v Kočevju plačali tudi s sedmimi človeškimi življenji.

Skupina Blackpink napovedala svetovno turnejo

06. 02. 2025 08.54

Južnokorejska dekliška senzacija Blackpink po premoru ponovno združuje moči in se odpravlja na svetovno turnejo. Dekleta so veselo novico sporočile s kratkim posnetkom, s katerim so razveselile svoje oboževalce širom sveta. Kje vse bodo Jennie, Lisa, Jisoo in Rosé nastopale, zaenkrat ostaja še skrivnost.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Nova serija pametnih telefonov, ki spreminja pravila srednjega in premium razreda

30. 01. 2025 09.14

Globalna tehnološka znamka HONOR navdušuje s predstavitvijo dveh izjemnih modelov iz serije Magic7 – HONOR Magic7 Pro in HONOR Magic7 Lite, ki so jih evropski javnosti prvič predstavili nedavno na Bledu.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi

28. 01. 2025 10.49

Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Pri obravnavi psihopatov zaostajamo za EU, korak bo lovil nov inštitut

24. 01. 2025 16.11

V Sloveniji približno 15.000 ljudi ustreza kliničnim kriterijem psihopatske osebnostne motnje, medtem ko ima vsaj desetkrat toliko posameznikov subklinično psihopatsko strukturo. Ti posamezniki s svojim vedenjem povzročajo znatne družbene in gospodarske posledice. Slovenija pri prepoznavanju in obravnavi teh motenj zaostaja za drugimi državami EU, zato je zdaj zaživel Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije (IPSIH), katerega naloga je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo.

Björk ima upanje za planet: Vedno so bile apokalipse, a biologija vedno zmaga

23. 01. 2025 06.00

Pevka Björk ostaja optimistična glede prihodnosti planeta, saj je prepričana, da biologija vedno zmaga. Islandka je v novem intervjuju spregovorila tudi o prihodnosti Zemlje in dejala, da se veseli letošnjega leta, kljub raznim grožnjam, ki grozijo Zemlji. Zvezdnica je dolgoletna aktivistka, ki opozarja na okoljske probleme, prav to pa je tudi tematika njenega filma, ki ga je izdala septembra 2024.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska

19. 01. 2025 13.46

Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

Teorije zarote: Zakaj poleg hiš niso pogorela tudi drevesa?

11. 01. 2025 16.18

Na družbenih omrežjih razburjajo fotografije požganih domov, poleg katerih še vedno stojijo drevesa. Zakaj niso pogorela tudi drevesa, se sprašujejo številni. Nekateri so začeli širiti tudi teorije zarote, da so bile stavbe v mestu angelov napadene s skrivnostnim orožjem. Odgovor pa ni nič kaj skrivnosten, pojasnjujejo strokovnjaki.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Med prejemniki Zoisovih in Puhovih nagrad Igor Akrapovič in Ivan Šprajc

28. 11. 2024 21.53

V Cankarjevem domu so podelili 15 državnih nagrad za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke. Prejemnikom Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj ter ambasadorki znanosti je čestital tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril pomen vlaganja v znanost in razvoj za družbeni napredek.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa

18. 11. 2024 09.49

Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Trump sestavlja vlado, prihajata senator in veteran zelenih baretk

12. 11. 2024 07.27

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump naj bi za položaj državnega sekretarja ZDA izbral floridskega senatorja Marca Rubia, za položaj svetovalca za nacionalno varnost pa floridskega zveznega kongresnika Mika Waltza, poroča več ameriških medijev, med drugim Politico, ki se sklicuje na vire blizu Trumpa.