okoljska kriza

Kaspijsko jezero izginja: gladina bi lahko do leta 2100 padla za 18 metrov

24. 11. 2024 15.21

Kaspijsko jezero se vedno hitreje krči, opozarjajo znanstveniki. Do leta 2100 bi lahko gladina Kaspijskega jezera padla za med 9 in 18 metrov. K temu levji delež prispevajo podnebne spremembe, ki jih še pospešuje kurjenje fosilnih goriv.

Bowrain v družbi znanih predstavil četrti album

27. 09. 2024 21.39

Okoljska kriza, individualizem, osamljenost, vojna in begunstvo. Vse našteto je bil navdih za ustvarjanje Tineta Grgureviča - Bowraina, slovenskega skladatelja, pianista in glasbenega producenta. V Kinu Šiška je predstavil svoj četrti album Million Homes. Na odru so se mu pridružili številni kolegi, kot sta denimo Jani Hace iz skupine Siddharta in Maša Bogataj iz skupine Masharik. Tine je glasbo začel ustvarjati že pred 20 leti, po študiju klavirja v Rotterdamu pa je izkušnje z nastopi nizal predvsem v tujini, od Evrope, ZDA, celo v Južnoafriški Republiki je že igral.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi

17. 06. 2024 16.28

Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Če si za partizane, še nisi levičar

03. 03. 2024 15.15

O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Z osrednjo državno proslavo bo Slovenija obeležila obletnico osamosvojitve

24. 06. 2023 11.52

V počastitev dneva državnosti bodo po državi potekale številne slovesnosti. Osrednja državna proslava bo zvečer na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer bo zbrane nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Še pred tem se bosta na slavnostnih sejah sestala DZ in DS. Minister za obrambo Marjan Šarec je na proslavi ob dnevu državnosti v Občini Polzela v govoru spomnil na dogodke izpred 32 let.

Na zadnji šolski stavki Greta sporočila: Boj se je šele začel

09. 06. 2023 15.11

Švedska okoljska aktivistka Greta Thunberg je zaključila srednjo šolo, kar pomeni, da se s tem končujejo tudi njeni petkovi protesti pred stavbo švedskega parlamenta med šolskimi urami. Slednje so sprožile mednarodno gibanje, imenovano Petki za prihodnost. Vendar bo Greta, kot je zatrdila, nadaljevala tedenske proteste. Pri tem se je pridružila pozivu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega pri obsodbi ruskega ekocida.

Izobraževanje in trajnostni razvoj

22. 04. 2023 06.00

Trajnostni razvoj je besedna zveza, ki se zadnjih nekaj let 'prodaja' skoraj bolje od toaletnega papirja na začetku pandemije covida-19, predvsem pa ob uresničevanju vseh zavez in ciljev obljublja t. i. leta debelih krav.

Von der Leynova Bidnu: Pomagali ste Evropski uniji skozi energetsko krizo

11. 03. 2023 20.08

Ob obisku predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen v Beli hiši sta z ameriškim predsednikom Bidnom spregovorila o nadaljnjih ukrepih za pomoč Ukrajini, sankcijah proti Rusiji in o premagovanju energetske krize. To so področja, kjer med zaveznikoma ni nobenih nesoglasij, več napetosti je le na področju trgovinske menjave. Evropski voditelji namreč Bidnovi administraciji očitajo, da nova okoljska zakonodaja ščiti ameriške proizvajalce in diskriminira evropska podjetja.

Zvezdnik serije Pisarna s spremembo imena opozoril na podnebno krizo

11. 11. 2022 17.33

Igralec serije Pisarna okoljsko problematiko jemlje tako resno, da si je spremenil ime. Rainn Wilson se je sledilcem na družbenih omrežjih predstavil kot Rainnfall Heat Wave Extreme Winter Wilson in s tem opozoril na segrevanje ozračja. Njegov cilj? "Pomagati povedati svetovnim voditeljem in vplivnežem, da morajo ukrepati takoj."

Pri dolgoročnem reševanju ogrevanja in hlajenja ni prostora za kompromise

24. 10. 2022 00.15

Energetska in okoljska kriza sta povpraševanje po učinkovitejših načinih ogrevanja in hlajenja povečali za nekajkrat.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki

20. 10. 2022 16.39

Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Bo registracija avtomobila kmalu še dražja?

20. 09. 2022 20.17

Vlada napoveduje nov, nekaj deset evrov visok prispevek za alternativna goriva, ki naj bi ga vozniki prvič plačali že čez dobro leto dni. S tem, pojasnjuje infrastrukturni minister, pospešujemo prehod v zeleno in se odmikamo od vse dražjih in vse težje dobavljivih fosilnih goriv. To je sicer zgolj eden izmed načrtovanih ukrepov, s katerim namerava vlada še povečati zanimanje za obnovljive vire energije.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora

12. 11. 2021 10.47

Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Bi morali v Sloveniji razglasiti izredne podnebne razmere?

02. 09. 2021 10.52

Opozicijske stranke, združene v tako imenovano koalicijo ustavnega loka, so v zakonodajno proceduro že tretjič vložile predlog resolucije o razglasitvi izrednih podnebnih in okoljskih razmer. "Razmere so slabše, kot smo menili pred letom dni," je dejal Dejan Židan (SD) in poudaril, da tu ne gre za ideološko vprašanje.

Goran Vojnović: Biti čefur danes, je drugače, kot je bilo pred 15 leti

22. 08. 2021 08.00

Knjigo Čefurji raus! sem prvič vzela v roke leta 2008, pri svojih 18 letih. Takrat se, priznam, nisem mogla prebiti skozi sleng, ki ga ponuja eden najbolj priljubljenih romanov v Sloveniji. A ob izdaji nadaljevanja, ki nosi naslov Đorđić se vrača, sem se odločila, da dam prvi knjigi novo priložnost in branje združim z novo knjigo. In zgodila se je ljubezen. Branje o čefurjih, obujanje spominov na najstniške šale, sočustvovanje ob vsakdanjih težavah družin iz blokovskih naselij in branje o odnosih znotraj družine s koreninami iz nekdanje skupne države je le še okrepilo mojo ljubezen do čefurstva, s katerim se (delno) poistovetim tudi sama. Temu je sledilo še branje knjige romana Figa in nato pogovor z avtorjem Goranom Vojnovićem.

Svetovni voditelji za hitro in odločno ukrepanje: 'Planet je v smrtni nevarnosti'

09. 08. 2021 15.37

Svetovni voditelji so po objavi poročila IPCC pozvali k hitremu in odločnemu ukrepanju proti podnebnim spremembam. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je prepričan, da z ambicioznimi ukrepi ne moremo več odlašati, izvršni podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans pa je poudaril, da gre za globalno krizo, ki zahteva skupno ukrepanje.

EU, zelena transformacija in tehnološki determinizem

10. 07. 2021 07.00

Zdi se, da bo kriza zaradi covida-19 eden izmed prelomnih dogodkov v 21. stoletju. Poleg sovpadanja različnih aspektov krize – zdravstvenih, političnih, gospodarskih itd. – vse več držav poskuša izkoristiti krizo covida-19 za zagon zelene transformacije in ozelenitev gospodarstva. Bližajoči se okoljska in podnebna katastrofa namreč zahtevata delovanje tukaj in zdaj. V tem okvirju tudi sama EU ter posamezne države članice iščejo načine za obuditev gospodarstva in gospodarske rasti v post-pandemičnem obdobju ravno prek zelene transformacije. 

'Splet kriz bistveno presega to vlado'

29. 05. 2021 07.42

Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke v Sežani opozoril na krize zadnjih let. Po njegovem mnenju je Levica edina stranka prihodnosti v Sloveniji, ker si ne dela iluzij, da bo po odhodu vlade Janeza Janše konec težav, ki jo splet kriz presega. V Levici bodo storili vse, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka, napoveduje.

'Najboljše zdravilo proti virusu lažnih novic je dobra izobrazba'

18. 10. 2020 08.00

Smo ljudje dojemljivi za spoznanje novega in spremembe? Ali raje blokiramo ideje, ki rušijo naš znani svet? Nas bo kriza pripeljala bliže zaupanju v znanost? Zakaj teorije zarote lahko razumemo kot tolažbo? O takšnih in podobnih vprašanjih se v zbirki razmišljanj o pandemiji z naslovom Karantenozofija sprašuje filozof Tomaž Grušovnik, pa ima na njih tudi odgovore?

Politične živali

05. 10. 2019 06.00

Človeštvo se trenutno sooča z verjetno največjimi izzivi moderne dobe. Ti izzivi, predvsem njihova kompleksnost in soodvisnost, so relativno novi in specifični za čas, v katerem živimo. Ideologije 20. stoletja so med njihovim nastajanjem ostale ujete v svojem času in niso več zmožne ponuditi rešitev za probleme 21. stoletja. Uspeva pa to Greti Thunberg, ki je postala glas mlade generacije in aktivistov za podnebno pravičnost. Kaj mladi sporočajo svetu? Jih bo politika poslušala in se spremenila?   

'Vojna proti naravi se mora končati'

29. 08. 2019 06.30

Požari v Amazoniji so "jasen znak, da se mora vojna proti naravi končati", je ob prihodu v New York, kjer jo je pričakala množica podpornikov, dejala okoljska aktivistka Greta Thunberg, ki so jo poimenovali tudi 'Glas planeta'. Ameriškega predsednika pa je pozvala, naj "posluša znanost".

16-letna Greta Thunberg po 15 dneh z jadrnico prispela v New York

28. 08. 2019 18.42

16-letna okoljska aktivistka Greta Thunberg je po 15 dneh plovbe čez Atlantik prispela na cilj. Pričakovati je sicer bilo, da bo na cilj prispela nekoliko prej, a je potovanje podaljšalo razburkano morje. 4800 kilometrov dolgo pot je medtem ves čas dokumentirala na družbenih omrežjih.

Okoljska aktivistka brez tuša in stranišča čez Atlantik

14. 08. 2019 14.01

16-letna okoljska aktivistka Greta Thunberg bo odplula v Združene države Amerike. Na 18-metrski jadrnici, ki jo poganja sončna energija, pa ne bo ne tuša ne stranišča. Thunbergova se želi udeležiti vrha Združenih narodov, ne da bi pri tem prispevala k onesnaževanju okolja.

Marš na volitve!

23. 03. 2019 07.00

Se spominjate časa, ko je bil vstop v Evropsko unijo in s tem umestitev Slovenije v družbo naprednih zahodnih držav, stran od kaotičnega in preveč nazadnjaškega Balkana, poglavitni cilj slovenske politike?

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost

23. 01. 2019 06.00

Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

Protestniki v Zürichu kritični, da forum v Davosu nikakor ne vzpodbuja miru

23. 01. 2018 12.44

Okoli 3000 gospodarstvenikov, politikov in akademikov v Davosu razpravlja o aktualnih in prihodnjih izzivih sveta. Razvpiti Donald Trump bo na srečanju predstavil svojo agendo "Najprej Amerika" in razpravljal o trgovini in gospodarstvu. Prve dame ne bo, vmes naj bi prišla "logistična vprašanja in urnik". V Zürichu pa so že pripravili proteste.

ČASOVNICA: Leto 2015 je najbolj romantično prestolnico spremenilo v mesto groze

30. 12. 2015 06.30

Leto 2015 je minilo v znamenju terorizma, begunske krize, naravnih nesreč, okoljskega dogovora in gospodarskega škandala, ki so ga zakuhali v Volkswagnu. Pred vami je kratek pregled letošnjega zelo pestrega svetovnega dogajanja, na časovnico pa smo uvrstili nekaj odmevnejših dogodkov.

'Mladi, ki izgubijo delo, se vračajo na podeželje k staršem, kjer otroke preživijo z domačo zelenjavo in 40 evri na mesec'

23. 06. 2015 06.40

Leta krize so spremenila družbo, ljudi, družine, državo. Grki rešitve na obzorju ne vidijo, ocenjujejo pa, da je narobe, da se ukvarjajo le s tem, kako dobiti nove kredite, ne pa, kako denar ustvariti z lastno gospodarsko rastjo.

V reaktorju 4 znova zagorelo

15. 03. 2011 07.00

Težave v jedrski elektrarni Fukušima se še stopnjujejo. Potem ko sta v reaktorjih 2 in 4 odjeknili eksploziji, je v slednjem spet izbruhnil požar. Japonska vlada pa je pozvala 500 centrov za presaditev kostnega mozga, naj bodo v pripravljenosti, če se bo pojavila potreba po zdravljenju večjega števila ljudi, ki bi zboleli zaradi sevanja.