okoljevarstveno dovoljenje

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?

06. 02. 2025 06.00

Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki

10. 01. 2025 11.47

Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

V Prestranku protest zaradi dejavnosti družbe Odpad Pivka

04. 12. 2024 15.37

Civilna iniciativa za normalizacijo bivanjskih razmer v Prestranku in Kočah je v torek pripravila protest zaradi dejavnosti družbe Odpad Pivka v industrijski coni v Prestranku. Kot so opozorili, so se razmere za bivanje zelo poslabšale zaradi nenehnega hrupa in prometa ter možnosti onesnaženja. Pristojni inšpektorat je sicer uvedel nadzor.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig: delavci napovedujejo protest

13. 02. 2024 17.25

V sindikatu in svetu delavcev Salonita Anhovo so kritični do Zakona o varstvu okolja. "Ta zakon žal ne prinaša rešitev za okolje, ampak diskriminatorne ukrepe za uspešna podjetja," so prepričani in napovedujejo protestni shod. Tamkajšnji župan Miha Stegel zatrjuje, da občina v ničemer ne omejuje dela delavcev. "Naše prvo sporočilo je: Pustite prebivalcem živeti. Vemo, da se dimne pline, ki so enaki kot pri sosežigalnicah, da očistiti. Prepričan sem, da se nobeno podjetje ne bo zaprlo zaradi očiščenja plinov," je dejal. Po njegovi oceni se bo podjetje zaprlo le, če bo še naprej kršilo okoljevarstveno dovoljenje.

Tovarna za reciklažo baterij: umaknili vlogo za okoljevarstveno dovoljenje

21. 09. 2023 15.51

Po kritikah madžarske lokalne skupnosti in nevladnih organizacij o izgradnji tovarne za reciklažo avtomobilskih baterij, ki jo tam želijo zgraditi slovenski investitorji, so se v družbi Andrada odločili, da bodo umaknili vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja. To nameravajo "bistveno dopolniti", po pridobitvi dovoljenj pa zgraditi okolju prijazno tovarno, so sporočili.

Ker ima narava vedno prav, je treba z njo znati sodelovati

16. 08. 2023 00.15

Odziv na številne okoljske izzive mora temeljiti na znanju in stroki, zato potrebujemo strokovnjake, ki bodo tem izzivom kos.

Po sanaciji odlagališča Občini Komenda vendarle vrnili zasežen denar

03. 08. 2023 09.25

Odlagališče odpadkov v Suhadolah pri Komendi je po sanaciji in zaprtju uspešno prestalo še zadnji pregled inšpektorata za okolje in energijo, ki je potrdil uspešno izvršbo inšpekcijske odločbe. Inšpektorat je lahko občini tako vrnil izterjana sredstva za kritje izvršilnih stroškov odstranitve odpadkov, so danes sporočili z inšpektorata.

'Če bo šlo vse po načrtih, bi se dela lahko začela v letu 2025'

01. 08. 2023 10.12

Dars je zaprosil za okoljevarstveno dovoljenje za širitev štajerske avtoceste, kmalu naj bi prošnjo oddal tudi za primorsko. Dela bi se lahko začela čez dve leti. Obseg del, ki jih bo potrebno izvesti za vzpostavitev tretjega pasu, je izjemno obsežen, poudarjajo: "Dela bodo morala potekati ob vzpostavitvi zapor in posledično delni omejitvi prometa. Časovnica še ni znana, zagotovo pa bodo dela trajala na obeh vpadnicah več gradbenih sezon."

Pretočnost cest: 'Kot država in družba tu zamujamo že desetletje ali dve'

12. 07. 2023 06.00

Nezadovoljstvo in jeza voznikov, ki vsakodnevno stojijo v zastojih na avtocestah, sta v vročinskem valu še večja. Vsako leto je prometa več za 10 odstotkov, strokovnjaki pa pravijo, da naj se na zastoje navadimo. Vse več je tudi tovornjakov, ki večinoma zasedajo vozne pasove. Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek pa voznikom sporoča: "Bodite potrpežljivi." Ima Dars res že konkretne rešitve in ali mu bo politika sledila? V studiu smo gostili direktorica Direktorata za okolje Tanjo Bolte in predsednika uprave Darsa Valentina Hajdinjaka. Slednji pravi, da ima širitev ljubljanske obvoznice "dolgo brado" in da kot država in družba zamujamo že desetletje ali dve.

Prijava suma kršitev okoljevarstvenega dovoljenja podjetja Salonit Anhovo

22. 06. 2023 14.47

Občina Kanal ob Soči je podala sum kršitve okoljevarstvenega dovoljenja podjetja Salonit Anhovo. Na drugi izredni seji je občinski svet sprejel sklep, da – če obstaja utemeljena pravna podlaga za sum kršitve okoljevarstvenega dovoljenja podjetja Salonit Anhovo – občina ustrezno ukrepa oziroma poda prijavo suma kršitve. Občina je po pregledu informacij javnega značaja zaznala več kot sto posameznih utemeljenih primerov kršitev v dveh letih, zato je pristojnim institucijam podala sum kršitve.

Han: Magna bo državi vrnila 22,1 milijona evrov in ostaja v Sloveniji

30. 05. 2023 10.21

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je sporočil, da bo koncern Magna vrnil celotno finančno spodbudo za lakirnico v Hočah. Skupaj z obrestmi bo v državni proračun vrnil dobrih 22,1 milijona evrov. Pogovori po njegovih besedah niso bili enostavni, so bili pa zelo konstruktivni in korektni. Ministrstvo je zdaj z Magno v pogovorih glede njenih nadaljnjih aktivnosti. "Želimo si, da Magni uspe najti poslovno priložnosti in v tovarni v Hočah zagnati celovito proizvodnjo vozil."

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'

26. 05. 2023 17.06

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

V Salonitu zavračajo očitke o nepravilnostih pri sporočanju podatkov

19. 05. 2023 16.37

V Salonitu Anhovo so predstavili podatke o meritvah temperature na reprezentativni točki v anhovski cementarni. S podatki bodo v nadaljevanju seznanili tudi občino Kanal in nevladne organizacije. V družbi sicer vztrajajo pri oceni, da morajo na podlagi okoljevarstvenega dovoljenja poročati o emisijah, ne pa o ostalih parametrih. Občina Kanal medtem trdi, da podjetje pri pošiljanju meritev temperature ni delovalo v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem.

Končno zaprli odlagališče v Suhadolah. Bo tam kmalu sončna elektrarna?

15. 05. 2023 11.56

Slovenija je zaprla še zadnje od 21 odlagališč odpadkov, kot ji veleva sodba Sodišča EU iz leta 2009. Odlagališče v Suhadolah pri Komendi je ustrezno sanirano in zaprto, izpolnjene so tudi vse preostale zahteve Bruslja, je dejal župan Komende.

Civilna družba: Salonit ne izvaja ustreznih meritev

12. 05. 2023 12.45

Družba Salonit Anhovo se srečuje z novimi očitki civilne družbe glede spoštovanja okoljskih zahtev pri sosežigu odpadkov v anhovski cementarni. Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je na inšpektorat za okolje in prostor podalo prijavo suma kršitve okoljevarstvenega dovoljenja, saj da Salonit ne zagotavlja ustreznih meritev temperature sosežiga. Salonit je očitke zavrnil. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, delujejo po veljavnih predpisih in v celoti spoštujejo okoljevarstveno dovoljenje.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'

13. 04. 2023 06.01

Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub

01. 03. 2023 17.12

Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

Civilna iniciativa Melaminu očita izigravanje dovoljenj, podjetje to zanika

15. 02. 2023 10.20

Civilna iniciativa kočevski družbi Melamin očita, da naj bi z obvodom okoljevarstvenih dovoljenj načrtovala širitev proizvodnje, tudi tiste najnevarnejše, ter dodatno približevanje obrata naseljem. V Melaminu to odločno zanikajo. Kot so zatrdili, širitve proizvodnje na trenutni lokaciji ne načrtujejo.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'

29. 09. 2022 06.20

Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

DZ soglasno podprl novelo zakona o oskrbi s plini

13. 09. 2022 06.32

Poslanci so na izredni seji s 83 glasovi za in nobenim proti podprli vladni predlog novele zakona o oskrbi s plini. Novela po pojasnilih infrastrukturnega ministra Bojana Kumra ureja stanje na trgu s plini, do katerega je prišlo zaradi zaostrenih energetskih razmer po celi Evropi in širše.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Tudi Energetika Ljubljana zavrača opozorila zdravnikov glede sežigalnic

27. 05. 2022 15.22

Opozorila zdravniške zbornice, da uredba za sežigalnice zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik, zavračajo tudi v Energetiki Ljubljana. Če bi na javnem razpisu pridobili koncesijo, bi v Ljubljani zgradili najsodobnejši objekt, so zatrdili in poudarili, da bi pri tem zasledovali tako okoljske kot zdravstvene cilje.

Uredba o sežigu odpadkov: Vlada preslišala opozorila zdravnikov

25. 05. 2022 12.25

Vlada je v začetku maja izdala uredbo o sežiganju odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba med drugim predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let brez predhodne presoje vpliva na okolje. S tem se ne strinjajo v Zdravniški zbornici Slovenije, češ da se bo s podelitvijo koncesije določilo tudi mesto sežigalnice, ki morda ne bo primerno in bo ogrožalo zdravje ljudi. Na Ministrstvu za okolje in prostor odgovarjajo: "Sežigalnice bodo le tam, kjer bo to varno za ljudi in okolje."

Civilna iniciativa Danes opozarja pred povečanjem sosežiga v Anhovem

13. 04. 2022 12.48

Salonit Anhovo bo podvojil sosežig odpadkov. Letno naj bi tako odslej sosežgali 220.000 ton odpadkov, so sporočili s Civilne Iniciative Danes. Kot so izračunali, je povečanje trikrat večje kot takrat, ko je 600 zdravnikov opozorilo na škodljive posledice sosežiga in dvojne normative ter hkrati pozvalo odločevalce k izenačitvi mejnih vrednosti in upoštevanju zdravstvenega stanja lokalnih prebivalcev.

Gradnja odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov naj bi končno stekla

28. 11. 2021 09.38

Pri projektu gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem so v zadnji fazi pridobivanja potrebne dokumentacije in izbora izvajalcev. Presoja vplivov na okolje je končana, okoljevarstveno soglasje je pravnomočno, gradbeno dovoljenje pričakujejo v kratkem. Gradnja naj bi stekla v začetku prihodnjega leta.

Ministrstvo razveljavilo gradbeno dovoljenje za šest metrov kanala C0

09. 11. 2021 15.28

Ministrstvo za okolje in prostor je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del povezovalnega kanala C0 v Ljubljani na Ježici, saj bi morala biti prej izvedena presoja vplivov na okolje in pridobljeno okoljevarstveno soglasje. Ljubljanski župan Zoran Janković je potezo označil za zgrešeno. Ker ugovor ni mogoč, je občina vložila tožbo, je dejal.

Odprava vladne odločbe o prevladi druge javne koristi v zadevi HE Mokrice

03. 11. 2021 17.43

Upravno sodišče je odpravilo odločbo vlade o prevladi druge javne koristi nad koristjo ohranjanja narave v postopku pridobivanja integralnega gradbenega dovoljenja za Hidroelektrarno Mokrice. Z ministrstva za okolje so sporočili, da so zadevo vrnili v ponovni postopek. Na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice so se odzvali tudi v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in dejali, da verjamejo, da bo ponovni postopek prevlade javne koristi izveden kar najhitreje, s tem pa posledično tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Nezakonito odloženo komunalno blato v Vodulah dokončno sanirano

25. 08. 2021 10.56

Gradbeno-prevozniško podjetje Lasaz iz Dola pri Ljubljani je v celoti odstranilo blato iz komunalnih čistilnih naprav, ki ga je nezakonito odložilo na zemljišče v Vodulah pri Dramljah, so sporočili z inšpektorata za okolje. Inšpektorica je kontrolni inšpekcijski nadzor opravila skupaj s predstavniki Vodnogospodarskega podjetja Drava Ptuj.