okoljevarstvena dovoljenja

O kanalu C0 tudi komisija DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti

05. 04. 2023 17.25

O problematiki povezovalnega kanala C0 na Ljubljanskem polju bo razpravljala tudi parlamentarna komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Njena predsednica Eva Irgl je sejo sklicala na pobudo civilne iniciative Za čisto pitno vodo, med predlaganimi sklepi pa je poziv k takojšnji zaustavitvi del.

Kemisu dovoljenje za rekonstrukcijo glavnega objekta, občina proti

06. 03. 2023 17.25

Ministrstvo za naravne vire in prostor je družbi Kemis, ki na Vrhniki skladišči in predeluje nevarne odpadke in kjer je leta 2017 prišlo do hude okoljske nesreče, v integralnem postopku izdalo gradbeno dovoljenje, med drugim za rekonstrukcijo glavnega objekta. Občina Vrhnika je zgrožena in napoveduje izpodbijanje dovoljenja.

Civilna iniciativa Melaminu očita izigravanje dovoljenj, podjetje to zanika

15. 02. 2023 10.20

Civilna iniciativa kočevski družbi Melamin očita, da naj bi z obvodom okoljevarstvenih dovoljenj načrtovala širitev proizvodnje, tudi tiste najnevarnejše, ter dodatno približevanje obrata naseljem. V Melaminu to odločno zanikajo. Kot so zatrdili, širitve proizvodnje na trenutni lokaciji ne načrtujejo.

Kanal spotike: lastnikom na območju 'prekipelo', posredovala Policija

01. 02. 2023 11.54

Nadaljuje se gradnja kanalizacijskega kanala C0 na ljubljanski Ježici, z njo pa raste nezadovoljstvo lastnikov zemljišč, ki gradnji nasprotujejo. Manjša skupina se je v sredo vnovič zbrala na gradbišču, tja so varnostniki nato poklicali tudi policiste, ki so nasprotnike popisali.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Postopki dovoljevanja posegov v okolje odslej na okoljskem ministrstvu

01. 09. 2021 15.27

Na ministrstvo za okolje in prostor so prenesli vsebine in upravne postopke, predhodne postopke v zvezi s presojo vplivov na okolje, postopke presoje vplivov na okolje in okoljevarstvena dovoljenja, o katerih je doslej odločal Arso. S tem bo zagotovljena večja strokovnost in učinkovitost poslovanja, so poudarili na ministrstvu.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?

21. 06. 2021 14.49

Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Trumpova administracija Kitajsko obtožila genocida nad Ujguri

19. 01. 2021 07.34

Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da odpravlja prepoved potovanj v ZDA za državljane EU, Brazilije in Velike Britanije, ki je zaradi pandemije veljala vse od marca lani. To naj bi se zgodilo 26. januarja, a so iz Bidnove pisarne že sporočili, da gre za nerazumen ukrep, ki ga ne bodo dovolili. Poleg tega pa je Trumpova administracija kitajske oblasti obtožila genocida nad muslimansko manjšino Ujgurov.

Župan Moravč za onesnaženje ponovno krivi Termit, kjer pa vse očitke zavračajo

09. 12. 2020 12.40

Najnovejša analiza prisotnosti težkih kovin v Moravški dolini je vnovič pokazala, da so te ekstremno presežene, kar negativno vpliva na zdravje moravških ljudi. Moravški župan in ekolog Komat sta zato okoljsko ministrstvo in Arso spet pozvala, naj ukrepata. Kot glavnega krivca za onesnaženost sta ponovno izpostavila podjetje Termit, od koder odgovarjajo, da "Termit nikoli ni zakopaval strupenih in nevarnih odpadkov" in da gre za nov poskus stopnjevanja pritiska na državne regulatorje.

Teš bi odpadke sežigal že 2021. Kaj pa zdravje ljudi in okolja?

14. 11. 2020 09.10

Termoelektrarna Šoštanj namerava poskusni sosežig goriva SRF, pridobljenega iz nenevarnih odpadkov, zagnati s koncem leta 2021, redni sosežig pa predvideva od začetka leta 2022. Stališča okoljskega ministrstva, ki se bolj nagiba k sežigu in ne sosežigu odpadkov, pa ne komentira.

Vlada obiskala Koroško: prva lopata na trasi tretje razvojne osi prihodnji teden

07. 10. 2020 09.07

Ministrska ekipa na čelu s predsednikom vlade Janezom Janšo je dan preživela na Koroškem. Člani vlade so s sodelavci obiskali več podjetij in ustanov ter se tako seznanili s potekajočimi in načrtovanimi projekti, pa tudi težavami in izzivi. Trenutno so ti zaradi okužb z novim koronavirusom največji v Mežiški dolini, saj imata Črna na Koroškem in Mežica največji delež aktivno okuženih.

Vrtovec potrdil formalni začetek del na tretji razvojni osi za naslednji teden

07. 10. 2020 13.53

Prva lopata na trasi tretje razvojne osi bo naslednji četrtek padla na Gaberkah, s čimer formalno začenjamo ta projekt, je potrdil infrastrukturni minister in poudaril, da gre za ključen korak pri večji povezljivosti in prihodnjem gospodarskem in siceršnjem razvoju regije.

Vrtovec: Čim prej moramo zagnati infrastrukturne projekte, ki so pripravljeni

15. 04. 2020 13.53

Bo država skorajda prazne ceste v času koronavirusa izkoristila za njihovo obnovo, kot je napovedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec? Kaj vse naj bi obnovili in kako nameravajo v čim večji meri zagnati gradbeništvo, ki bi po koncu epidemije pospešilo gospodarsko rast? Vrtovec pravi, da je projekte, ki so pripravljeni, treba čim prej zagnati.

Zajc napoveduje: v prihodnjih tednih bo znano, kam s komunalnim blatom

17. 01. 2020 17.09

Čeprav je Ministrstvo za okolje in prostor k problemu s komunalnim blatom, ki vse bolj duši slovenske čistilne naprave, pristopilo pozno, zdaj minister Simon Zajec napoveduje, da bo rešitev na dlani v prihodnji dveh tednih. To je skrajni čas, saj imajo denimo v Logatcu časa zgolj še tri tedne, potem bodo polni vsi njihovi rezervni zabojniki, kamor že odlagajo odpadni mulj.

Se bo Slovenija utopila v lastnem komunalnem blatu?

16. 01. 2020 06.00

Potem ko je Madžarska rekla ne 'turizmu' s komunalnim blatom, so zdaj upravljavci čistilnih naprav po naši državi v hudi dilemi, kaj narediti, kam ga dati. Ne samo da čistilne naprave kipijo od blata, polnijo se tudi rezervne skladiščne kapacitete, ki bremenijo okolje. Ključno vprašanje je, zakaj država tako pozno pristopa k problemu.

V Ekolu so zagorele odpadne krpe in tekstil, v vodi in ozračju ni nevarnih snovi

10. 12. 2019 07.20

V podjetju za predelavo nevarnih odpadkov Ekol v industrijski coni Laze pri Kranju so zagorele odpadne krpe, tekstil in zračni filtri, v vodi ali ozračju pa ni nevarnih snovi, so pokazale prve meritve prisotnosti nevarnih snovi. Po prvih podatkih je nastalo za več deset tisoč evrov materialne škode. Požar je znova razburil tudi okoliške prebivalce, ki so opozorili na nevarnost ekološke katastrofe na tem območju.

Od sprejetja interventnega zakona odpeljanih 5600 ton odpadne embalaže

07. 08. 2019 15.18

V skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč je bilo do 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže, kažejo podatki okoljskega ministrstva. Še slabih 8000 ton embalaže čaka na odvoz.

Termit: opravljena analiza Arsa je nestrokovna, Balažic: Ne verjamem jim niti besede

25. 07. 2019 14.35

Opravljena analiza tal in vode na območju Drtije, ki jo je opravil Arso, je po oceni Termita nestrokovna. Sicer se večinoma strinjajo z načinom vzročenja in kemičnimi analizami, a interpretacija Arsa po njihovem mnenju ne upošteva pravnih uredb. Na odziv Arsa še čakajo. Moravški župan pa medtem odgovarja, da njihovim navedbam ne verjame.

Analiza tal in vode v Moravčah potrdila presežne vrednosti nevarnih snovi

11. 07. 2019 14.15

Ministrstvo za okolje je moravško občino seznanilo z rezultati njihove analize tal in vode na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah, kjer deluje podjetje Termit. Analiza je potrdila, da so v okolju presežne vrednosti nevarnih snovi. Občina zahteva odvzem okoljskega dovoljenja in odstop vodstva podjetja. V Termitu pa pravijo: "Odstopanja še zdaleč niso takšna, kot so nam bila v javnosti očitana."

Župan Moravč: Obkoljeni smo z odpadki, vse analize kažejo, da je stanje porazno

13. 05. 2019 14.06

Tovornjaki smrti podjetja Termit skozi Moravško dolino še vedno nemoteno vozijo svoj tovor, je dejal župan Moravč Milan Balažic. V Moravčah je po njegovih besedah vse več obolelih za rakom, silikozo in astmo, z novo raziskavo pa so potrdili prisotnost kancerogenih snovi v vodi. V Termitu vse obtožbe zavračajo.

'Ljudje ne morejo dihati, lastniki tovarn pa kažejo meritve, da je vse v redu'

26. 04. 2019 09.59

Po protestih zaradi požarov v lenarški sortirnici odpadkov in shodu v Ceršaku, kjer je kompostarna že gorela, se znova postavlja vprašanje okoljevarstvenih dovoljenj. Ali država res bolj ščiti onesnaževalce kot prebivalce? Je v Sloveniji največja ekološka bomba okoljska zakonodaja? Minister napoveduje, da bomo novo zakonodajo dobili že prihodnje leto.

Prebivalci Ceršaka: 'Država si zatiska nos'

25. 04. 2019 18.55

Več sto prebivalcev Ceršaka pri Šentilju se je zbralo na protestnem shodu. Dovolj jim je namreč neznosnega smradu iz tamkajšnje kompostarne in ogromnih rojev muh, ki se zaradi tega pojavljajo. Ker se kljub opozorilom in inšpekcijskim nadzorom nič ne spremeni, so šli na ulice, pravijo protestniki.

Vlada zavrnila predlog dopolnitve lex Magna

21. 02. 2019 13.03

Vlada je zavrnila dopolnitev tako imenovanega lex Magna, ki jo je zahtevala okoljevarstvena organizacija Rovo. Ta po zagotovilih ministra Počivalška in glede na odprto pismo kljub temu ne bo vložila upravnega spora, ki bi začetek proizvodnje v Hočah še zamaknil. Ne odpoveduje pa se z zakonom predvidenim pravicam pri obravnavi dovoljenj za drugo fazo Magninega obrata.

DZ sprejel interventni zakon o odvozu odpadne embalaže in sveč

19. 12. 2018 19.58

DZ je z 52 glasovi za in nobenim proti podprl predlog zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami. V skladu z zakonom bo država stroške za odvoz nakopičene embalaže in sveč prevzela na svoja ramena, znesek pa bo imela pravico izterjati od podjetij, ki niso opravila svojega dela.

Korak bližje k rešitvi težav z nakopičeno embalažo in svečami

10. 12. 2018 17.32

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami. Zakon naj bi rešil akutne težave z nakopičeno odpadno embalažo in svečami, da se zadeva ne bi ponovila, pa je resorni minister napovedal spremembo sistema.

'Postavite tablo, da je voda rakotvorna in da je vstop v bazen na lastno odgovornost'

26. 11. 2018 08.41

Že vsak peti delavec v EU je izpostavljen rakotvornim snovem na delovnem mestu, za poklicnim rakom v enem letu umre 446 Slovencev. Strokovnjaki izpostavljajo, da je največja težava zakonodaja – ta snovi, ki so dokazano rakotvorne, sploh ne opredeljuje kot zdravju škodljive. Zaskrbljujoča zgodba iz slovenskega zdravilišča: voda v bazenu za 1000-krat presegla dovoljeno vrednost benzena, ki povzroča levkemijo.

Z interventnim zakonom nad kupe embalaže in odpadnih sveč

12. 10. 2018 17.59

Ministrstvo za okolje in prostor z Juretom Lebnom na čelu se je reševanja problematike nakopičene odpadne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč lotilo z interventnim zakonom. Predlog zakona, ki ga je poslalo v javno obravnavo, predvideva, da bo država stroške odvoza embalaže začasno prevzela sama.

Kdo je odgovoren? Interseroh, ki se je uprl ministrici, ali ministrica sama, ki zadev ni uredila

24. 07. 2018 07.23

Del odpadne embalaže še vedno ostaja na smetiščih. Kdo je zdaj odgovoren? Je to ena od šestih družb za ravnanje z embalažo - Interseroh, ki se je uprla okoljski ministrici, ali Irena Majcen, ki problematike v zadnjih štirih letih ni sistemsko uredila? Ob vseh zapletih pa so na Arsu pojasnili, da Interserohu odločbe o spremembi okoljevarstvenega dovoljenja, ki je podlaga za vsaj začasno rešitev težave s kopičenjem embalaže, še niso izdali.

Sodišče zavrnilo pritožbo Interseroha zoper spremembo okoljevarstvenega dovoljenja

17. 07. 2018 15.30

Upravno sodišče je zavrnilo pritožbo Interseroha zoper spremembo okoljevarstvenega dovoljenja iz lanskega leta. Arso bo tako lahko znova spremenil Interserohovo okoljevarstveno dovoljenje, kar naj bi začasno rešilo težave s kopičenjem odpadne embalaže na dvoriščih centrov za ravnanje z odpadki.