ohromelost

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali
26. 03. 2025 13.18Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'
14. 05. 2024 20.16Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici
25. 04. 2024 10.36Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Veliko zanimanje za cepljenje proti KME, v ZD Ljubljana tudi novi termini zasedeni
07. 04. 2023 08.52Zaradi velikega zanimanja za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) za odrasle in otroke od šestega leta dalje po znižani ceni 22 evrov za odmerek so v ZD Ljubljana povečali število terminov za cepljenje. Dodatne termine so razpisali še za 21. april, 5. maj in 19. maj, vendar so bili tudi ti v eni uri že zapolnjeni.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Izkušnja Draga Kosmača: 'Nujno potrebujete zdravnika, rešilca za vas ni, pokličite taksi'
15. 12. 2022 08.55Dostopnost do zdravstvene oskrbe je v Sloveniji zadnja leta vse slabša, kar na lastni koži izkusijo številni Slovenci, ki do diagnoz za zelo resne bolezni pridejo (pre)pozno, vse slabši je dostop do zdravnika ob stanjih, kjer lahko hitra obravnava pomeni mejo med življenjem in smrtjo ali resnimi posledicami za nadaljnje življenje. V stiski, kaj storiti, se je pred kratkim znašel Drago Kosmač, javnosti sicer znan tudi kot junak iz časov vojne za Slovenijo. Politika medtem išče rešitve in zatrjuje, da se področja zdravstva – po desetletjih spodrsljajev – tokrat res loteva resno.

Utopitev drugi najpogostejši vzrok za smrt predšolskih otrok
13. 06. 2022 10.21Ko je otrok v bližini vode ali v vodi, ga je treba aktivno nadzorovati, pojasnjujejo na NIJZ in poudarjajo, da čeprav otrok zna plavati, to ne pomeni, da se ne more utopiti.

Za odstranjevanje klopov ni dobro uporabljati olja, krem, petroleja ali drugih mazil
26. 03. 2022 11.13S prihodom pomladi se začenjajo odvijati številne aktivnosti na prostem, med drugim ljudje pogosto zaidejo v gozdove in druge predele, kjer pa na njih lahko prežijo klopi. Ker Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe z boleznimi, ki jih prinašajo klopi, za Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ljudi vabijo k cepljenju.

V enem dnevu je prej povsem zdrava najstnica postala priklenjena na voziček
17. 11. 2021 18.45Dva tedna po tem, ko je Jerneja Štarkel iz Žalca dopolnila 18 let, se je njeno življenje popolnoma spremenilo. Če je 2. decembra lani zjutraj še normalno vstala iz postelje, se je zvečer že borila z neznosnimi bolečinami v hrbtenici in nogah, drug dan pa jih je komaj še čutila. V enem tednu se je njeno stanje samo še slabšalo. V bolnišnici so ugotovili, da gre za vnetje celotne hrbtenjače, a vzroka za ohromelost še do danes niso našli. Tako je prej povsem zdrava najstnica postala priklenjena na voziček, odvisna pa je od pomoči treh osebnih asistentk in podpore družine, ki ji skuša na več načinov olajšati življenje.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu
18. 10. 2021 12.58Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.

Na ljubljanskem kopališču se je utapljal otrok
26. 06. 2021 18.01Na enem izmed ljubljanskih kopališč se je utapljal otrok, ki so ga nato prepeljali v bolnišnico. Policisti še zbirajo informacije o okoliščinah dogodka. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svarijo, da utopitev velja za drugi najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Najbolj ogroženi so otroci od prvega do tretjega leta starosti, ki se največkrat utopijo ali "skoraj" utopijo v bazenu in vodah v naravi.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati
08. 05. 2021 15.56V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran
10. 05. 2020 15.00Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.

Kako smo ljudje z vzrejo v 100 letih uničili pasme psov?
29. 11. 2019 21.42Fotografije razkrivajo, kako smo ljudje – v želji, da bi imeli popolne hišne ljubljenčke – z vzrejo in križanjem pasem v zadnjih 100 letih škodili zdravju psov in kako se je njihova podoba do danes spremenila. Bulterier, na primer, ni imel značilne ploščate lobanje, zdrav buldog danes ne obstaja več, mops pa je bolj kot pes postal modni dodatek, ki se sooča z vsemi možnimi zdravstvenimi težavami.

WHO: Izkoreninili smo dva od treh sevov virusa otroške paralize
24. 10. 2019 17.20Svet je korak bližje cilju, da povsem izkoreninimo otroško paralizo. Znanstveniki so namreč potrdili, da smo že izkoreninili dva od treh sevov virusa, ki povzročajo to bolezen. Zadnji preostali sev pa se pojavlja le še v dveh državah na svetu.

Utopitve so drugi najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok
02. 07. 2019 11.34Na Nijz so pripravili osnovna priporočila za varnost otrok ob bazenu ali vodah v naravi, saj utopitve veljajo za drugi najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Najbolj ogroženi so otroci od 1. do 3. leta starosti, ki se največkrat utopijo ali skoraj utopijo v bazenu in vodah v naravi.

Soproga Tonyja Cetinskega se po možganski kapi počuti dobro
18. 06. 2019 17.40Pred dnevi je soprogo hrvaškega glasbenika Tonyja Cetinskega zadela možganska kap. 35-letnica se je zgrudila na njunem domu, na srečo je glasbenik hitro ukrepal in kakor je zdaj javil na družbenem omrežju, se soproga že počuti mnogo bolje.

Odkrili protistrup za ožig najbolj strupenega bitja na svetu
01. 05. 2019 12.28V Avstraliji so z urejanjem genoma oziroma CRISPR odkrili protistrup za eno najbolj strupenih bitij na svetu, morsko oso. Simptome ožiga, ki povzroča neznosno pekočo bolečino, naj bi protistrup blokiral, če se ga na kožo nanese v 15 minutah.

'Prvo hčer sem prvič previla v porodnišnici, sina pa šele, ko je bil star 9 mesecev'
20. 01. 2019 15.27Lara Slivnik je v svojih 30 letih rodila drugega otroka. Vesela, da sta po hčerki z možem dobila še sina, je po porodu zaspala kot večina izmučenih mamic, mož pa se je z dobrimi novicami odpravil seznanit triinpolletno hčerko, da je postala starejša sestrica. A dobri novici je kmalu sledila še slaba. Lara se je namreč zbudila v popolnoma nov svet.

Juncker bi do leta 2020 na zunanje meje EU postavil 10.000 varuhov meje
14. 12. 2018 15.41Voditelji članic EU pričakovano niso dosegli preboja glede spornih obveznih begunskih kvot, ki zavirajo sprejetje reforme evropskega azilnega sistema. Voditelji so zgolj pozvali k nadaljnjim prizadevanjem za končanje pogajanj. Junckerjev cilj, kako bi zavaroval zunanje meje EU, se zdi še daleč.

Letos več primerov lymske borelioze kot v preteklih letih
20. 07. 2018 12.55Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da je v primerjavi z istim obdobjem lani več primerov lymske borelioze. Prav tako opažajo tudi povečano število klopnega encefalitisa. Ljudem zato svetujejo previdnost, ko se gibajo v naravi.

Tekači ostali brez pravega teka Wings for life, na voljo jim je le aplikacija
05. 05. 2018 06.57Slovenski tekači, ki se želijo udeležiti dobrodelnega teka Wings for Life World Run, letos to lahko storijo zgolj s pomočjo mobilne aplikacije, uradnega teka v Ljubljani namreč ne bo. Organizator pravi, da na tak način želi tek približati čim večjemu številu ljudi, ki zdaj lahko tečejo, kjer koli želijo, tekači pa razočarano ugotavljajo, da dogodek na tak način izgublja svoj čar.

Nasprotniki protestirali proti obveznemu cepljenju. Strokovnjaki: ker določenih bolezni ne vidimo, se ne zavedamo nevarnosti
16. 04. 2018 13.34Množica protestnikov se je zbrala na Trgu republike v središču Ljubljane in nasprotovala sprejetju novele zakona o nalezljivih boleznih. Nasprotujejo obveznemu cepljenju. Strokovnjaki pa svarijo - brez cepljenja bi ljudje znova umirali.

Podirajo meje mogočega: ko slepota, multipla skleroza in ohromelost niso ovira za plezanje
13. 04. 2018 07.29V Sloveniji imamo od leta 2016 paraplezalno reprezentanco, ki jo vodi in trenira dolgoletni plezalec Jurij Ravnik. V ekipi so Tanja Glušič, Gregor Selak in Matej Arh, ki v plezanju podirajo meje mogočega. Vsi trije paraplezalci dokazujejo, da okvarjen vid in sluh, multipla skleroza ali ohromelost pod pasom niso ovire, da ne bi počeli tistega, kar počnejo najraje – plezali.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar
05. 01. 2018 08.26Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

V največjih zdravstvenih domovih ugodnejše cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu
28. 03. 2017 10.17V Sloveniji je precepljenost proti klopnemu meningoencefalitisu nizka, kljub aktivnemu ozaveščanju o nevarnih posledicah bolezni. Ker se spomladi poveča aktivnost klopov, je v teh dneh pravi čas za učinkovito zaščito. Zato ljubljanski in mariborski zdravstveni dom pripravljata akcijo cenovno dostopnejšega cepljenja.

Kim Džong Nam prejel takšno dozo, da je umrl v manj kot 20 minutah od zastrupitve
26. 02. 2017 12.30Že 10 miligramov bojnega strupa VX povzroči smrt, Kim Džong Nam pa je zagotovo prejel še večjo dozo, je dejal malezijski zdravstveni minister. Polbrat severnokorejskega voditelja je namreč umrl v manj kot 20 minutah, znaki zastrupitve pa so se pokazali zelo hitro.

Nad možgansko kap, ki jo letno doživi 4000 Slovencev, z gibanjem, zdravo hrano in rednimi kontrolami
29. 10. 2016 08.14Za preprečevanje možganske kapi in posledic sta zelo pomembni preventiva, prepoznavanje znakov kapi ter hitro in pravilno ukrepanje, s čimer lahko zmanjšamo posledično invalidnost in umrljivost.

VIDEO: Po ugrizu klopa povsem ohromel: 'Bal sem se, da nikoli več ne bom hodil'
23. 03. 2016 06.34Letno za klopnim meningoencefalitisom zboli okrog 250 Slovenk in Slovencev, kar nas po stopnji obolevnosti uvršča v svetovni vrh. Pogovarjali smo se z obolelima, ki sta ušla smrti. Herman Čater je potreboval kar 10 let, da je okreval in znova zaživel po ugrizu klopa, hude posledice pa ima tudi Stanko Martinjak, ki je bil skoraj leto dni na invalidskem vozičku.