ohranjanje populacije

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji
08. 11. 2024 17.23Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih
05. 11. 2024 08.53Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Invazivne orjaške kače na Floridi pojedo vse, od jelena do aligatorja
02. 11. 2024 14.59Trditve Donalda Trumpa, da migranti v Ohiu jedo mačke in pse, so se izkazale za neutemeljene. A na Floridi so hišni ljubljenčki in preostale živali zelo zlahka hrana nečemu drugemu. No, to niso ljudje, temveč orjaške invazivne kače.

Švedski lovci v prvih dneh sezone lova odstrelili že več kot 150 rjavih medvedov
23. 08. 2024 17.23V prvih dneh sezone lova na medvede na Švedskem so lovci pokončali že več kot 150 rjavih medvedov. Okoljski aktivisti obsojajo "popolni pokol medvedov", ki bi lahko ogrozil preživetje celotne skandinavske populacije rjavega medveda.

Na Švedskem razburja začetek obsežnega odstrela medvedov
21. 08. 2024 17.38Na Švedskem se je začela sezona lova na medvede, med katero bodo lovci lahko do 15. oktobra ubili 486 rjavih medvedov oziroma 20 odstotkov populacije te živali v naravi. Aktivisti za pravice živali so prepričani, da je odstrel preveč radikalen in da gre bolj za "mačo prestiž" kot ohranjanje števila teh velikih zveri na varni ravni.

Pet slovenskih kozorogov iz ZOO Ljubljana izpustili v naravo
12. 07. 2024 15.33Pet slovenskih kozorogov – Perun, Maja, Vesna, Živa in Zarja – je ograde v ljubljanskem ZOO zamenjalo za prostranost avstrijskih Visokih Tur. V naravo so izpustili 11 kozorogov iz treh evropskih živalskih vrtov. V ZOO Ljubljana so izpust ocenili za nepozaben in čustven dogodek. "Ena izmed najpomembnejših nalog sodobnih živalskih vrtov je ohranjanje zdrave in genetsko dovolj pestre populacije posameznih ogroženih živalskih vrst, da lahko v primeru potreb za vračanje živali v naravo, to v okviru naravovarstvenih projektov tudi izvedemo," so poudarili.

Zakaj orke potapljajo plovila?
08. 06. 2024 15.04Pred Iberskim polotokom je skupina ork postala znana po tem, da je potopila več plovil – nazadnje pred nekaj tedni. Vse, odkar se je to začelo dogajati leta 2020, pa se številni sprašujejo, kaj je motivacija za takšno vedenje? Se zabavajo, maščujejo ljudem, kaj povsem tretjega? Zdaj strokovnjaki pravijo, da končno vedo, kaj se dogaja, poroča National Geographic.

Od krajinskih arhitektov do biologov: 'Magnifico naj izbere drugo lokacijo'
27. 05. 2024 10.07Mladi za podnebno pravičnost so Robertu Pešutu - Magnificu poslali javno pismo glede izvedbe njegovega koncerta v parku Tivoli. Pod pismo se je podpisalo več kot 130 krajinskih arhitektov, biologov, urbanistov, glasbenikov, umetnikov ter uporabnic in uporabnikov parka Tivoli, umetnika pa pozivajo, naj izbere prizorišče, kjer ne bo negativnih posledic na ljudi in naravo.

Slovenski medvedi iz kletk v avstrijsko zavetišče? 'Selitev bi bila stresna'
17. 03. 2024 07.00Medvedov, rešenih iz ujetništva, ni mogoče izpustiti nazaj v naravo, novi dom v okolju, kjer lahko izražajo svoje naravno vedenje, pa lahko najdejo v zavetiščih, ki jih ima mednarodna organizacija Four Paws po vsem svetu. Slovenske medvede bi, pravijo, namestili v zavetišče za medvede Arbesbach v Avstriji, kjer bi se pridružili trem 'rešenčkom'. Preverili smo, kakšen bi bil njihov novi dom, kako bi potekala selitev in kaj o tem menijo strokovnjaki.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje
11. 02. 2024 11.32Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

Populacija orjaških pand na Kitajskem se je znatno povečala
26. 01. 2024 15.29Populacija divjih orjaških pand se je na Kitajskem zaradi okrepljenih prizadevanj za ohranitev te vrste povečala na 1900, je sporočila kitajska državna uprava za gozdarstvo. Gre za znatno povečanje v primerjavi s 1100 primerki, kolikor so jih našteli v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Državni svetniki na lovu za domnevnimi volkovi
18. 01. 2024 07.31Pregovor pravi: Mi o volku, volk iz gozda. Kaj pa, če volka, o katerem je bilo govora, ni? Potem se na pomoč očitno pokliče inšpekcijske organe, da opravijo temeljito preiskavo dogodka, ki se najverjetneje niti ni zgodil. Ne, ne gre za živalsko basen, pač pa za sedmo izredno sejo Komisije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Državnega sveta, na kateri so na zahtevo državnega svetnika Branka Tomažiča razpravljali o domnevnem izpustu volkov v naravo na področju Jelovice.

V Sloveniji okoli 120 volkov: 'Poseg v populacijo je skrajna možnost'
07. 11. 2023 19.18Vlada je po seji odbora za gospodarstvo, na kateri so obravnavali problematiko povečane aktivnosti volkov in zmanjšanje njihove populacije, sporočila, da odvzem volkov iz narave z odstrelom lahko pomeni še pogostejše napade na rejne živali. Poleg tega je volk zavarovana vrsta, zato je po njihovem mnenju poseg v populacijo zgolj skrajna možnost. Vlada sicer obljublja, da bodo pregledali in po potrebi popravili cenik in zbirnik za ocenjevanje škode, ki jo povzroča divjad.

V Celju odslej domuje največji golob na svetu
23. 10. 2023 10.21Celjska tropska hiša ima novo pisano pridobitev. Postala je dom redkim tropskim vrstam golobov. Nazadnje se jim je pridružil nikobarski golob. To je največja vrsta goloba iz sveta, v Celje pa so ga pripeljali iz živalskega vrta v Brnu. Golobi so simbol miru, svobode in ljubezni po vsem svetu, vseh teh vrednot pa v zadnjem času povsod primanjkuje, so izpostavili. Z naravovarstveno akcijo se tako pridružujejo tudi mirovnemu gibanju za ljudi, ki si vojn niso izbrali.

V majhni himalajski kraljevini močno naraslo število divjih tigrov
29. 07. 2023 16.16Po rezultatih nove raziskave se je v Butanu občutno povečala populacija divjih tigrov, v tej majhni himalajski kraljevini namreč živi 131 tigrov, kar je 27 odstotkov več kot pri zadnjem štetju leta 2015.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'
26. 05. 2023 06.00Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

Verjeli so, da so izumrli. Po skoraj 20 letih jih je pričakalo presenečenje
24. 04. 2023 17.51Raziskovalci so verjeli, da je lev v bližini meje med Čadom in Kamerunom izumrl. A kot kaže, so se motili. Navdušena skupina raziskovalcev je namreč razkrila, da je kamera na območju nacionalnega parka Sena Oura v svoj objektiv ulovila "čudovito levinjo v njenih najboljših letih, ki je očitno odličnega zdravja".

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Ris Lukaš kot na modni pisti zakorakal na prostost
19. 04. 2023 17.10Slovenske Alpe, natančneje gozdnata planota Jelovica, imajo novega prebivalca. Na svobodo iz obore, kjer se je prilagajal na tukajšnje razmere, so lovci izpustili risa Lukaša, ki ima pred seboj izredno zahtevno nalogo: stopiti mora v velike čevlje izgubljenega risa Zoisa, osvojiti naklonjenost risinje Aide ter z naraščajem zaščititi našo populacijo risov pred izumrtjem. Kar zahteven zalogaj za odraslega samca, ki pa očitno ne čuti pritiska, saj je ogrado zapustil počasi, elegantno, pred odhodom v gozd pa za nekaj trenutkov kot maneken poziral zbrani množici.

Ministrstvo izdalo dovoljenje za odstrel 230 rjavih medvedov
13. 04. 2023 13.48Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je spregovoril o izdaji dovoljenj za odvzem medvedov iz narave in razlogih, zakaj je poseg v populacijo rjavega medveda trenutno edina možna rešitev. Kot je pojasnil, je ministrstvo za letošnje leto izdalo dovoljenje za odstrel 230 rjavih medvedov, osnovni namen pa je preprečitev resne škode in zagotavljanje varnosti ljudi.

Najdena volkova najverjetneje žrtvi krivolova
27. 03. 2023 12.03Po najdbi dveh kadavrov volkov na območju Ribnice, je Zavod za gozdove na terenu potrdil, da gre za sum na krivolov in je zato o tem obvestil Policijo, ki je že sprožila postopek. Zavod ob novem nezakonitem uboju volkov poziva k učinkovitem upravljanju populacij velikih zveri.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje
19. 03. 2023 18.03Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

Psihološko blagostanje ljudi: modna muha ali neizbežna prihodnost?
28. 01. 2023 07.00V trenutni družbi se vse bolj ukvarjamo s trajnostjo, predvsem z vidika odgovornega ravnanja z okoljem, a pri tem pozabljamo na trajnost človeka. Kaj nam pomaga ohranjanje našega planeta in dolgo življenje (tj. dolgoživost), če ne znamo poskrbeti za dobro počutje ljudi skozi celotno življenjsko obdobje?

Uroš Brežan prestal zaslišanje: Skrb za naravo dvigujemo na višji nivo
12. 01. 2023 14.19Kandidat za ministra za naravne vire in prostor Uroš Brežan je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je glasovalo osem poslancev, trije so bili proti. Izpostavil je, da bo rdeča nit dela ministrstva v prihodnje skrb za kakovostno življenje ljudi ter v luči tega uspešno ohranjanje narave in upravljanje s prostorom ter vodnimi viri. "Skrb za naravo dvigujemo na višji nivo," je napovedal.

Norveški premier brani usmrtitev Freye: Včasih moramo sprejeti neljube odločitve
16. 08. 2022 06.00Potem ko je odločitev norveškega direktorata za ribištvo, da usmrtijo Freyo, 600-kilogramsko samico mroža, ki se je rada sončila na čolnih v Oslu, razburila javnost in borce za živali, je norveški premier sporočil, da je bila odločitev prava. Aktivisti, na drugi strani, so prepričani, da bi morali najprej oglobiti opazovalce. Vrstijo se tudi pozivi, naj razkrijejo dokumentacijo o tem, kdo je sprejel odločitev o evtanaziji Freye in na kakšni podlagi.

Na Havajih samica tjulnja skušala zaščititi mladiča in napadla plavalko
26. 07. 2022 15.35Samica ogrožene vrste tjulnja je na Havajih napadla in poškodovala plavalko, potem ko se je ta kljub opozorilom približala živali in njenemu mladičku. Rocky je skušala zavarovati svojega dva tedna starega mladiča, napadeno žensko pa so nato oskrbeli reševalci.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen
22. 07. 2022 09.46Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

Družinska 'drama' na Snežniku: risa Blisk in Katalin sta oče in sin
17. 05. 2022 15.20Iz svoje ograde v gozd se je bliskovito pognal že deveti iz Romunije v Slovenijo in na Hrvaško doseljeni ris. Šestletni samec Blisk je dobil svoje ime, ker se tako bliskovito požene na svojo hrano, mogoče pa bo prav tako bliskovito poskrbel za nov naraščaj in s tem za ohranitev populacije. So pa genetske analize pokazale, da je Blisk oče iz Romunije leta 2020 priseljenega risa Katalina.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.