ogroženo območje

Konec ukrepov zaradi kuge drobnice na Madžarskem
06. 03. 2025 16.35Slovenija ni več ogroženo območje zaradi izbruha kuge drobnice na Madžarskem. V času trajanja ukrepov na Madžarskem niso potrdili novih primerov bolezni. Rejce se kljub temu poziva k izvajanju ukrepov za preprečevanje vnosa bolezni v reje.

Z bagrom nad prvo ogroženo stavbo, za njo ostal le kup ruševin
05. 03. 2025 06.42Na Poljani pri Prevaljah so zrušili prvi objekt po ujmi avgusta 2023. "Danes je zelo čustven dan," je ob tem povedala zdaj že nekdanja lastnica hiše Cveta Berložnik. Kljub dolgotrajnim postopkom je s tem, kako je država poskrbela za njo, zadovoljna. Končni seznam objektov za odstranitev bo po napovedih zajemal okoli 350 objektov. V Braslovčah so podpisali pogodbo za ureditev Savinje, s katero želijo zagotoviti poplavno varnost urbaniziranih območij od Ločice ob Savinji do Letuša.

Namesto v Zemljo bi lahko 'uničevalec mest' trčil v Luno
17. 02. 2025 15.14Nasin strokovnjak je pred dnevi že razkril območje, na katero bi lahko čez sedem let trčil potencialno nevaren asteroid. A novi izračuni kažejo, da bi lahko pot asteroid namesto v Zemljo vodila proti Luni. Verjetnost, da bi velik asteroid 2024 YR4 trčil v naš modri planet, je sicer ocenjena na 2,3 odstotka, znanstveniki pa pričakujejo, da se bo v prihodnjih meritvah zmanjšala.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas
05. 02. 2025 09.27Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

V Nemčiji primeri slinavke in parkljevke, prašiči, ki so prispeli v Slovenijo zdravi
24. 01. 2025 11.09V Nemčiji so potrdili primere slinavke in parkljevke (SIP) pri živalih in prepovedali premik dovzetnih živali in proizvodov iz teh območij. Od decembra do 10. januarja letos, ko so potrdili bolezen, je v Slovenijo od tam prišla ena pošiljka prašičev, ki so bili dovzetni za bolezen, a so po kliničnem pregledu ugotovili, da so živali brez znakov bolezni. Kljub temu Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) imetnike živali poziva k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov.

Polarna medvedka skotila, bosta mladička preživela?
03. 11. 2024 12.49Polarna medvedka v živalskem vrtu v nemškem Karlsruheju je skotila dva mladiča, a se pristojni sedaj bojijo, da morda ne bosta preživela. Stopnja smrtnosti med mladiči je namreč že sicer visoka, ker se je dvojica skotila v zunanji ogradi, pa je možnost za njuno preživetje še veliko manjša, opozarjajo v živalskem vrtu.

Za Borisom sled opustošenja, na udaru Italija: umrl gasilec na intervenciji
18. 09. 2024 09.05Potopljen je dobršen del osrednje Evrope, zdaj se je neurje usmerilo proti jugu. Pred Borisom trepeta Italija, ki je v stanju visoke pripravljenosti. Tamkajšnji meteorologi napovedujejo še 48 ur dežja in neviht, a že zdaj je neurje terjalo najmanj eno smrtno žrtev. V torek je namreč med intervencijo izginil 59-letni gasilec, čigar vozilo je odnesla narasla voda. Dan pozneje so oblasti našle njegovo truplo. V hudih poplavah na Poljskem, Češkem, v Avstriji in Romuniji je sicer v minulih dneh umrlo najmanj 21 ljudi.

Največ padavin padlo na območju Uršlje gore, poteka sanacija po ujmi
29. 07. 2024 06.05Poplavljeni objekti, odkrite strehe, sproženi zemeljski plazovi, podrta drevesa ... Takšen je izkupiček neurij, ki so v nedeljo popoldan in zvečer udrihala po Sloveniji. Skoraj leto dni od lanske poletne ujme sta tako glavnino fronte prejeli prav območji Črne na Koroškem in Logarska dolina. Večerna nevihtna fronta je medtem divjala na zahodu države, kjer pa sicer po doslej zbranih podatkih ni bila tako huda. Z Goriške sicer poročajo o požaru, ki ga je pod Skalnico zanetil udar strele, a je že pogašen. Gasilci na terenu še vedno sanirajo škodo po neurju, največ padavin je sicer padlo na območju Uršlje gore.

Črna na Koroškem spet pod vodo: 'Ko nimaš več besed in si žalosten v dno duše'
28. 07. 2024 08.12Popoldanske nevihte so od severozahoda države potovale prek Gorenjske, Koroške in Štajerske proti vzhodu in jugovzhodu. Močno neurje je med drugim zajelo Črno na Koroškem. Zalite so številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci. V Spodnjem Javorju je plaz zasul domačina, ki so ga rešili domači gasilci. Reševalci so ga odpeljali v slovenjgraško bolnišnico, njegovo življenje pa ni ogroženo. Vnovič je bila prizadeta tudi Logarska dolina. Zvečer je Slovenijo dosegla nova nevihtna fronta. Ta je iz Italije najprej zajela območje Julijskih Alp, Posočje in goriško regijo, nato pa se premaknila proti osrednji Sloveniji.

Požar na Krasu še ni pogašen, je pa stanje stabilno
18. 07. 2024 10.20Požar na Krasu po več kot 12 urah še vedno ni pogašen, je pa delno pod nadorom. Na terenu ostaja 420 gasilcev, vse do teme sta gasilcem na tleh ogenj iz zraka ob policijskem pomagala gasiti tudi dva vojaška helikopterja, pa tudi nova air tractorja, ki sta v celem dnevu poletela vsak okoli 25-krat in nad gorečo kraško pokrajino odvrgla 150 tisoč litrov vode.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Razočaranje v Strugah: 'Cenitve so okoli 50 odstotkov nižje od pričakovanih'
04. 07. 2024 12.12"Dvojno razočaranje." S temi besedami je prebivalec Strug opisal prve cenitve, ki so jih skoraj leto po poplavah prejeli nekateri prebivalci Luč in Ljubnega. Ne le, da so na prve cenitve zemljišč čakali skoraj eno leto, tudi ocene so bistveno nižje od pričakovanih oz. "zgolj do 60 odstotkov tržne vrednosti". Prejemniki odločb imajo sicer zdaj 10 dni časa, da pristojnim podajo pripombe in pritožbe, kar po besedah Paula Orešnika tudi že počnejo ter ob tem upajo na posluh države.

Tudi Izrael privolil v nadaljevanje pogajanj o Gazi
07. 05. 2024 06.56Obe strani, tudi Izrael, sta privolili v nadaljevanje pogajanj o premirju Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije, ki se sklicujejo na visoke predstavnike. Pred tem so egiptovski viri sporočili, da že potekajo pogovori egiptovskih, katarskih in ameriških pogajalcev z delegacijo palestinskega gibanja Hamas.

Nadaljevanje sojenja Gašpariču, pričala še zdravnik in policist
11. 03. 2024 12.41Na nadaljevanju sojenja Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora svojega nekdanjega dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku, so zaslišali več prič, med njimi tudi izvedenca medicinske stroke Gorazda Koširja in policista Borisa Pučka, ki je bil v času dogodka s kolegom po naključju na območju blizu parka.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'
07. 01. 2024 08.34Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

Mimoidoči na šolskem dvorišču naletel na popkovino, policija našla novorojenčka
07. 01. 2024 18.27V Nemčiji je mimoidoči na dvorišču osnovne šole našel v krpo zavito popkovino. Na kraj je prišla policija, ki je v okolici našla podhlajenega dojenčka. Malčka so odpeljali v bolnišnico, kjer se zdravniki borijo za njegovo življenje.

Kope: vandali z motorno žago nad ograjo, ki ščiti ogrožene živalske vrste
28. 11. 2023 17.27Vandali so se minule dni znesli nad leseno ograjo, ki so jo na delu zahodnega Pohorja postavili v okviru naravovarstvenega projekta Pohorka in ki prispeva tudi k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Na vandalizem so opozorili pri RRA Koroška, kjer ocenjujejo, da bi lahko bilo uničenje dela ograje povezano z vožnjami z motornimi sanmi.

Prebivalci s strahom čakajo izbruh, vrniti se ne bodo smeli več mesecev
19. 11. 2023 13.49Prebivalci jugozahodnega dela Islandije s strahom pričakujejo morebiten izbruh ognjenika. Tudi če ta ne bo izbruhnil, bo najverjetneje trajalo več mesecev, preden se bodo evakuirani iz mesta Grindavik lahko vrnili na svoje domove. Del mesta je medtem potonil že za meter.

Kaj skriva 'zeleni dinozaver', ki je k nam prišel iz daljne Avstralije?
18. 11. 2023 09.43Julija je Botanični vrt v Ljubljani postal bogatejši za šest primerkov drevesa, za katerega so dolgo mislili, da je izumrlo skupaj z dinozavri. Gre za zelo redko in ogroženo drevesno vrsto, ki so jo leta 1994 po naključju odkrili v skritem kotičku avstralske divjine. Od 3700 botaničnih vrtov po svetu jih je bilo le 34 izbranih, da nudijo zatočišče temu živemu fosilu, Ljubljana pa je tako postala del svetovnega naravovarstvenega projekta.

Voda iz jezera Ledine počasi odteka, oba vojaška objekta še stojita
08. 11. 2023 09.33Na Bohinjskem še vedno odpravljajo posledice zadnje ujme, a se stanje počasi normalizira. Poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid pravi, da voda iz jezera Ledine počasi odteka, a dokler gladina popolnoma ne upade, bo podtalnica še vedno zalivala nekatere objekte. Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, a obe ogroženi poslopji vojašnice še vedno stojita. Slovenska vojska je sicer sporočila, da je skladišče uspela izprazniti. Se je pa v naselju Jereka v torek sprožil nov večji zemeljski plaz, ki je postopoma zapiral potok Jerečica. Tam še vedno čakajo na ogled geologa.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada
07. 11. 2023 08.33Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Policijski helikopter pomaga tudi pri transportu goriva in materiala za obvladovanje plazu
10. 08. 2023 16.17Slab teden dni je že od uničujočih poplav in pri reševanju in sanaciji intenzivno pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije. Sprva so iz odrezanih krajev evakuirali prebivalce in prinašali hrano, zdravila ter najnujnejše potrebščine, sedaj pa pomagajo tudi pri reševanju živali in prenosu težkega tovora. Ekipa Letalske policijske enote je pomagala pri transportu goriva za bager, ki sanira strugo Savinje, in materiala za obvladovanje razmer na plazu na Koroški Beli.

Na Hrvaškem naselja še vedno ogrožata narasli Drava in Mura
07. 08. 2023 10.24Na severu Hrvaške in v okolici Zagreba se po obilnem deževju in zaradi poplavnega vala iz Slovenije še vedno spopadajo z naraslo Dravo, Muro in Savo. Razmere so najbolj kritične v Medžimurju, kjer dežurne službe poskušajo preprečiti poplavljanje hiš, Drava pa ogroža vasi v Podravini. Reka Sava je medtem nehala naraščati.

Zgodovinske poplave: številni še vedno odrezani od sveta, prihaja nov val
04. 08. 2023 10.46Velik del Slovenije so zajele katastrofalne poplave, interventne ekipe so primarno reševale življenja, a kljub temu so še vedno številni odrezani od sveta. Padavin, ki hranijo poplavni val, pa še ni konec. Sekundarno ciklonsko območje nad severno Italijo namreč zadržuje vremensko fronto nad našimi kraji, poroča portal Meteoinfo Slovenija. Nad severnim Jadranom se prožijo nove močnejše nevihte, ki jih nosi v smeri Slovenije. Vodotoki bodo v prihodnjih urah ponovno začeli močno naraščati. Ostanite doma in spremljajte hidrološke razmere v svoji okolici, upoštevajte navodila in priporočila pristojnih služb.

Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila za bolnišnično pomoč ob poplavah
04. 08. 2023 15.26Na ministrstvu za zdravje ob izrednih vremenskih razmerah skrbno spremljajo razmere na terenu, ki so resne, so sporočili. Izredne razmere so v Psihiatrični bolnišnici Begunje, kjer poteka premestitev pacientov v druge ustanove, težave so tudi v trboveljski bolnišnici. Na Koroškem pa je otežen dostop do zdravstvenih ustanov, zato je Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila, da njihova bolnišnica v Celovcu sprejme prebivalce Koroške, če bodo potrebovali pomoč.

Ste zaslišali sireno? Umaknite se na varno
04. 08. 2023 11.47Ponekod so se že oglasile sirene. Ob nevarnosti poplave uporabijo zavijajoč zvok sirene, ki traja eno minuto. Bližajočo se nevarnost visoke vode pa napove enoličen zvok sirene, ki traja dve minuti. Ko slišite sireno, se čim prej umaknite v višje ležeče prostore ali območje. Ob tem se ne približujte rečnim brežinam in poplavljenim območjem.

Po štirih dneh iskalno akcijo za pogrešanim dečkom ustavili
12. 07. 2023 08.29Obsežna iskalna akcija za pogrešanim malčkom v francoskih Alpah, ki so ga nazadnje videli pred hišo starih staršev, je po štirih dneh prekinjena. Oblasti in prostovoljci so preiskali že vse hiše v naselju, prav tako pa tudi okoliške gozdove in polja. Preiskovalci se bodo sedaj osredotočili na analizo zbranih dokazov in izjav prič.

Razlivata se Krka in Kolpa, poplavljene površine se povečujejo
16. 05. 2023 06.27Glavni padavinski pas je k sreči zapustil Slovenijo in v prihodnjih dneh ne bo več močneje deževalo. Ker pa vodotoki potrebujejo nekaj časa, da reagirajo na padavine, bo večina rek najvišje vodostaje dosegla v prihodnjih urah. Najdlje bodo naraščale kraške reke, med katere sodi tudi Krka. Ta bo po napovedih hidrologov najvišji vodostaj predvidoma dosegla v sredo popoldne ali zvečer. Civilna zaščita je okrepila ekipe v petih regijskih centrih, Slovenska vojska je že na terenu.

Zemeljski plaz znova poškodoval že sanirano hišo
12. 05. 2023 11.40Zaradi močnih padavin je Geološki zavod Slovenije opozoril na povečano verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, še posebej na vzhodu države. V Radobljah v občini Laško, na v preteklosti že saniranem območju, je včeraj popoldne zdrsnil zemeljski plaz in znova poškodoval stanovanjsko hišo. Iz občine so sporočili, da bodo družini že danes poskusili zagotoviti bivalni kontejner.