ogrožene živali

Potapljač pod Belvederjem nabiral strogo zaščitene školjke

04. 03. 2025 15.11

54-letni potapljač je v petek v morju pod Belvederjem nabiral morske datlje, a sta ga pri tem zasačila naravovarstvena nadzornika krajinskega parka. Obvestila sta policijo, ki mu je plen – kar 2,5 kilograma strogo zaščitenih školjk – zasegla.

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke

17. 02. 2025 08.35

Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

Los Angeles odet v rožnato: s čim gasijo in omejujejo požare?

18. 01. 2025 07.24

Pred skoraj dvema tednoma so v Los Angelesu izbruhnili obrežni požari. Proti ognjenim zubljem se borijo gasilci na tleh, iz zraka jim pomagajo tudi letala, ki nad ogenj spuščajo vodo in ogromne količine rožnatega gasilnega sredstva. Večji del mesta in okolice je tako te dni preplasteno s slojem roza barve. Zakaj uporabljajo roza sredstvo, kako sploh deluje in ali je varno?

Iz letala rešili malega Zeytina, mladiča gorile iz Nigerije

13. 01. 2025 08.58

V javnost je prišla informacija, da so v Istanbulu iz prtljažnega prostora letala, ki je bilo namenjeno iz Nigerije na Tajsko, rešili komaj petmesečno gorilo. Mali Zeytin, kar bi prevedli v oliva, zdaj okreva v turškem živalskem vrtu.

Na POP TV prihaja dokumentarna serija, ki nas bo popeljala na safari v Afriko

22. 11. 2024 13.07

Dokumentarna serija SKRIVNI SAFARI: V DIVJINO je posneta v konzervatu Ol Pejeta v osrednji Keniji in skozi oči predanih rangerjev, ki živijo in varujejo ogrožene vrste divjih živali, pripoveduje neverjetne zgodbe. Ne spreglejte vsako soboto, od 30.11. dalje, ob 17:55 na POP TV.

Mladiček pande naj bi poginil zaradi močnih ognjemetov

14. 11. 2024 14.28

Močan ognjemet, ki je odjeknil v bližini živalskega vrta v Edinburgu, naj bi povzročil smrt mačjega pande. Roxie naj bi bila tako zelo prestrašena, da je začela močno bruhati, nato pa se zadušila.

Zvečer prispela domov in v spalnici naletela na zanimivega obiskovalca

14. 11. 2024 09.43

Koale običajno živijo v evkaliptovih gozdovih in so precej samotarske živali, aktivne predvsem zvečer in ponoči. A včasih si tudi koale zaželijo družbe, o čemer se je na lastni koži prepričal mladi par iz Avstralije, ko je ob prihodu domov v spalnici na postelji našel koalo.

Po dvojnem umoru v gozdu našli truplo lovca, ogroženim odpravili varovanje

02. 11. 2024 06.58

Truplo Rolanda Drexlerja so v soboto popoldne našli v gozdu v Zgornji Avstriji. Policija trenutno domneva, da je storil samomor. S pomočjo prstnih odtisov so pristojni tudi uradno identiicirali osumljenca, pristojno tožilstvo pa je odredilo obdukcijo. Okoli 250 pripadnikov nujnih služb je od ponedeljka iskalo Drexlerja, ki naj bi ustrelil dva človeka.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Na Islandiji ustrelili polarnega medveda, ki je tja pripotoval z Grenlandije

21. 09. 2024 12.00

Islandska policija je sporočila, da je ustrelila redkega polarnega medveda, ki so ga opazili pred kočo v oddaljeni vasi na Islandiji. Ker so ga ocenili za grožnjo še edini prebivalki, so ga oblasti pokončale.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Turista iz morja vzela nekaj lupin leščurjev, kazen: 1800 evrov

08. 08. 2024 09.20

Policija je v Umagu in na območju Rovinja "ujela" turista, ki sta iz morja vzela leščurje. Prvi tri, drugi pa dva. Čeprav ni šlo za žive živali, sta kršila zakon, saj je vrsta zaščitena, prepovedano pa je tako nabiranje živih primerkov kot njihovih lupin. Proti njima so sprožili prekrškovni postopek, plačati bosta morala več kot 1800 evrov kazni.

Postavili kamero za 24-urni prenos 'mega brloga' z več kot 2000 klopotačami

17. 07. 2024 08.29

Ne, hvala! Bi rekel marsikdo, ki je slišal, da so znanstveniki v kačji "mega brlog" nastavili spletno kamero, ki 24 ur na dan neprekinjeno prenaša življenje več kot 2000 klopotač. Ljubitelji kač in znanstveniki pa so medtem navdušeni, saj jim bo kamera omogočila dodaten vpogled in razumevanje življenja teh plazilcev.

Vesni Kovač se je na snemanju novega videospota pridružil ogromen hrošč

02. 06. 2024 09.29

Pevka Vesna Kovač je izdala novo pesem z naslovom Drzni si. Izdala pa je tudi videospot in razkrila podrobnosti s snemanja, kjer so imeli prav posebnega gosta. Ljubiteljica narave si namreč prizadeva, da živali vključi v prav vsak videospot. O besedilu pa pravi, da opogumlja, saj mora vsak na neki točki stopiti iz cone udobja.

Na letališču v prtljagi zasegli ogroženega mačjega pando

07. 03. 2024 12.26

Tajske oblasti so na letališču Suvarnabhumi v Bangkoku aretirale šest Indijcev, ki so skušali v domovino pretihotapiti 87 živali, med katerimi so bile kače, papagaji, kuščarji in rdeči panda, so sporočili tajski cariniki. Živali z ogroženim rastlinojedim sesalcem na čelu so odkrili v oddani prtljagi osumljencev.

Ptice, želve, kiti, sloni: vsaki peti živalski vrsti grozi izumrtje

23. 02. 2024 19.30

Človek brez narave ne more preživeti, pa vendar je najinvazivnejša vrsta, ki jo uničuje in povzroča množično izumiranje vrst, naj gre za podnebne spremembe, lov ali onesnaževanje. Za šokantne ugotovitve je poskrbelo najnovejše poročilo Organizacije Združenih narodov, saj so selitvene vrste živali po vsem svetu ogrožene. Vsaki peti vrsti grozi izumrtje, vključno s skoraj vsemi selitvenimi ribami, pri 44 odstotkih selitvenih vrst pa opažajo upad populacije.

Populacija orjaških pand na Kitajskem se je znatno povečala

26. 01. 2024 15.29

Populacija divjih orjaških pand se je na Kitajskem zaradi okrepljenih prizadevanj za ohranitev te vrste povečala na 1900, je sporočila kitajska državna uprava za gozdarstvo. Gre za znatno povečanje v primerjavi s 1100 primerki, kolikor so jih našteli v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Trije slovenski potniki v EU poskušali pretihotapiti zaščitene korale

18. 12. 2023 18.16

Carinska služba na mednarodnem letališču v Bologni je med pregledom prtljage pri treh slovenskih potnikih odkrila sedem zaščitenih koral, poročajo italijanski mediji. Trojici grozi od 3000 do 15.000 evrov kazni.

V Tropski hiši na svet prikukala dvojčka moholijevih galagov

11. 12. 2023 21.42

V Tropski hiši v Celju so se razveselili dveh novih članov – dvojčkov moholijevih galagov. Samec Amani in samička Ayanna sta tako že drugič postala starša. Gre sicer za majhne afriške polopice s prepoznavnimi velikimi uhlji ovalne oblike.

Dragocenejše od zlata: našli žival, ki so jo zadnjič videli pred 86 leti

29. 11. 2023 15.23

V Južni Afriki se je po treh letih končala znanstvena misija, katere cilj je bil najti dolgo pogrešanega Winstonovega zlatega krta. Bila je uspešna, človeške oči so prvič po letu 1937 uzrle to izmuzljivo žival.

V Indoneziji se je skotil kritično ogroženi sumatranski nosorog

27. 11. 2023 13.38

V zahodni Indoneziji se je konec tedna skotil redek sumatranski nosorog, so sporočili indonezijski uradniki. Novica odmeva, saj gre za kritično ogroženo vrsto – na svetu naj bi po podatkih organizacij za varstvo narave ostalo le še nekaj deset primerkov.

Policisti mladoletniku zasegli prepovedane petarde

22. 11. 2023 10.48

Sevniški policisti so nekaj pred 20. uro med kontrolo prometa v naselju Celine ustavili voznika mopeda. Med postopkom so mladoletnemu vozniku zasegli 646 različnih prepovedanih petard kategorije F2.

Velikanska želva še vedno plaši kopalce na otoku Čiovo

22. 08. 2023 11.55

Na območju plaže Slatina na dalmatinskem otoku Čiovo se od začetka meseca giblje morska želva glavata kareta. Po navedbah tamkajšnjih prebivalcev je dolga več kot meter, doslej pa je ugriznila že štiri kopalce. Glavata kareta je zaščitena vrsta živali.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin

26. 07. 2023 13.35

Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev

25. 06. 2023 12.38

Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

Vrnitev gepardov v indijsko naravo: poginile tri odrasle živali in trije mladiči

11. 06. 2023 16.33

Južnoafriška republika je z Indijo podpisala sporazum o ponovni naselitvi več deset gepardov v to južnoazijsko državo. A žal stvari ne gredo tako dobro, kot so pričakovali. Kontroverzni poskus ponovne naselitve gepardov v divjino je doživel velik neuspeh, potem ko so v zadnjih osmih mesecih poginile tri odrasle živali in trije mladiči.

Župani Julijskih Alp o volkovih spregovorili s pristojnim ministrstvom

06. 06. 2023 16.14

Župani zgornje Gorenjske so na koordinaciji v Radovljici, na kateri so sodelovali tudi župani s primorske strani biosfernega območja Julijske Alpe, znova obravnavali problematiko volkov. Tokrat so slišali tudi odgovore ministrstva za naravne vire in prostor, kjer zagotavljajo, da iščejo rešitve posebej za gorska območja.

Katere živali bodo dovoljene, katere prepovedane?

26. 05. 2023 15.38

Več kot leto in pol po sprejetju novele zakona o zaščiti živali smo vendarle dobili predloga seznamov dovoljenih in prepovedanih živali. Slednje bodo lahko gojili le v živalskih vrtovih, predlog mednje uvršča pasavce, lenivce, vrečarje, primate, luskavce, zveri, povodne konje, žirafe, kite, delfine, ujede, sove, nekatere vrste papig in drugih ptic, velike dolgožive želve, velike pitone in udave, strupene kače, krokodile, varane, nekaj vrst rib ...

Bi zakon o zaščiti živali prepovedal predstave v Lipici?

23. 05. 2023 19.33

Ali bomo še lahko gledali predstave v slovenskem konjeniškem ponosu, v Lipici, kjer tradicija izvira že iz 14. stoletja? Bo konec sejmov, kot jih poznamo v Gornji Radgoni, ali pa konec razstav pasemskih mačk in psov? Koalicija pravi, da ne, a si Zakon o zaščiti živali vsak razlaga po svoje.