ogljikovi hidrati

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Dieta Rogliča? 'Vsak gram v prehrani preštevamo'
28. 08. 2024 09.49Vadbeni fiziolog in nutricionist z doktoratom univerze Birmingham dr. Tim Podlogar je eden ključnih mož iz ozadja, ko gre za prehrano kolesarske ekipe Red Bull Bora Hansgrohe, kjer ima na Dirki po Španiji vlogo kapetana Primož Roglič. "Vsak gram v prehrani preštevamo," je med drugim povedal v intervjuju.

'Kako narediti potico manj kalorično? Speci potico in je pojej manj'
04. 03. 2024 09.03Naše telo ima omejitve in prehrana modernega človeka mora imeti omejitve, pravi nutricionist Jernej Ogrin. A to ne pomeni, da iz prehrane izključimo ogljikove hidrate ali maščobe. Vsako živilo je lahko del prehrane, le v omejeni količini. Največ lahko zase naredimo, če se naučimo uživati uravnotežene obroke. Tudi velikonočna pojedina je lahko uravnotežen obrok in ni potrebe po tem, da se odpovemo potici, poudarja. Ključ je v količini in kombiniranju živil.

BLOG: Pomaranče, zakladnica različnih izjemnih hranilnih sestavin
14. 01. 2024 07.00Pomaranče vsebujejo veliko vitamina C, ki je pomemben za imunski sistem, in tudi druge koristne snovi, kot so prehranske vlaknine, vitamin A, vitamin B, kalcij in kalij. Vsebujejo bioaktivne snovi, kot so antioksidanti, flavonoidi in karotenoidi, ki jim dajejo značilno oranžno barvo, ter številne hlapne organske spojine (aldehidi, estri, terpeni idr.). Le ti dajejo pomarančam aromo. Uživanje pomaranč lahko prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju, zato bi bila prava škoda, če jih ne bi dodali v naše jedilnike.

BLOG: Atkinsova dieta spreminja način, kako telo pridobiva energijo
19. 11. 2023 09.40Atkinsova dieta, ideja zdravnika dr. Roberta C. Atkinsa v 60. letih prejšnjega stoletja, se je hitro razvila v eno najbolj prepoznanih diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Njena priljubljenost temelji na obljubah hitre izgube teže in številnih potencialnih zdravstvenih koristih. A preden se lotite prehranjevanja na takšen način, si preberite ta članek.

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?
05. 11. 2023 07.00Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

Skrivnost spočitih tekačev
04. 09. 2023 06.00Rekreativni tekači se pogosto osredotočajo na hitrost in vzdržljivost ter tudi nadzor telesne teže, vendar je ključna, a pogosto spregledana sestavina celostne tekaške forme prehrana. Strokovnjaki poudarjajo, da hranila pred, med in po teku lahko znatno vplivajo na boljše počutje, uspeh in hitrejšo regeneracijo. Najpomembnejši nasvet Romana Kejžarja pa je, da se prehranjujte čim bolj raznovrstno.

BLOG: Ste že slišali za dieto 'golo'?
13. 08. 2023 07.00V svetu prehranskih pristopov se vedno znova pojavljajo inovativne metode, ki obljubljajo učinkovito hujšanje in boljše zdravje. Ena takšnih je tudi dieta "golo", ki se osredotoča na uravnavanje hormonov za dosego ciljev hujšanja. Ta pristop ni le prehranski način, temveč tudi filozofija, ki v ospredje postavlja ravnovesje hormonov in spodbuja trajnostno izgubo telesne teže. Temelji na prepričanju, da lahko z uravnavanjem ravni inzulina optimizirate presnovo in izgubo telesne maščobe.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni
15. 03. 2023 07.55Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

MasterChefov sodnik med polnimi krožniki tekačev in VIP gosti
04. 03. 2023 10.54"Ko se sprehodiš skozi restavracijo, točno veš, kdo je skakalec in kdo tekač. Tisti, ki ima prazen krožnik, skače, tisti, ki ima polnega, teče na smučeh," se nasmeji Luka Jezeršek, ki skupaj s svojo ekipo v okviru svetovnega nordijskega prvenstva vsak dan nahrani več kot 1500 lačnih ust. Poleg tekmovalcev in njihovih spremljevalcev tudi VIP goste. Ujeli smo ga med enim od redkih dni v Planici, saj ima te dni v Ljubljani polne roke dela s snemanjem nove sezone našega priljubljenega resničnostnega šova Masterchef, v katerem nastopa kot sodnik.

BLOG: Ali mi bo uspelo shujšati do poletja?
29. 01. 2023 11.20Shujšati je lahko zahtevno, vendar obstajajo načini, ki lahko pomagajo pri doseganju tega cilja. Ena od najučinkovitejših metod oziroma učinkovitih kombinacij za hujšanje je vadba in zdrava prehrana. Za začetek je pomembno, da si zastavite cilj hujšanja in se držite tega cilja. To lahko storite tako, da si zapišete cilj in ga postavite na vidno mesto, da se ga spomnite vsak dan.

BLOG: Glavni cilj novoletnih zaobljub naj bo zdravje
01. 01. 2023 14.42Na začetku najprej vsem bralkam in bralcem želim srečno in uspešno v novem letu! Predvsem pa vam želim veliko zdravja in notranjega miru oziroma zadovoljstva. Zdaj pa se osredotočimo na novoletne zaobljube. Veselega decembra in vsega, kar ta prinaša s seboj, je konec. Za mesec januar pa so ponavadi "rezervirani" občutki krivde, slaba samopodoba ter načrti, kako se "spraviti" v formo za poletje in kako se rešiti raznoraznih težav, ki jih s seboj prinaša sodoben način življenja.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

Razkrivamo skrivnostni recept za športni uspeh Roka Možiča in Jana Kozamernika!
26. 08. 2022 00.15Jubilejno 20. svetovno prvenstvo v odbojki je tik pred vrati, del njega pa boste lahko spremljali tudi v ljubljanski Areni Stožice, kjer bo Slovenija merila moči s Kamerunom, Francijo in Nemčijo. Te dni imajo slovenski reprezentanti polne roke dela z zadnjimi pripravami, takšen intenziven režim pa seveda zahteva dobro fizično in psihično pripravljenost.

5 skrivnosti najboljših slovenskih košarkarjev, zaradi katerih so postali svetovno znani!
18. 08. 2022 08.10Kaj potrebujete, da bi postali naslednji Luka Dončić ali Goran Dragić?

BLOG: Bi krompir zamenjali za banane? Sorta plantain je primeren nadomestek
31. 07. 2022 12.14Banan je okoli 100 različnih vrst. Ena izmed njih, o kateri se bom razpisal, se imenuje sorta plantain oz. banana za kuhanje. Izvira iz JV azijske celine, od koder so jih prenesli v Afriko in drugam.

BLOG: Popolna postava do poletja – miti in resnice
19. 06. 2022 16.16Vsi tisti, ki si želite shujšati in oblikovati postavo, boste prišli na svoj račun. V današnjem prispevku bom z vami delil kar nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali na tej poti. Na spletu je izjemno veliko informacij o tem, kako izgubiti odvečne kilograme, a kaj, ko je večina teh zavajajočih, ter v izjemno velikih primerih "podtaknjenih" s strani raznih proizvajalcev oziroma prodajalcev takšnih in drugačnih prehranskih dopolnil, ki ponujajo lahke rešitve in izjemne rezultate.

Najboljši na Touru jedo AVE
27. 07. 2021 00.15Hrana je gorivo – telesu daje moč, zagon in dovolj energije. Uravnotežen in kakovosten jedilnik pripomore k boljšemu psihofizičnemu zdravju. Pravilen način prehranjevanja je najpomembnejši predvsem v vrhunskem športu, saj lahko odločilno vpliva na rezultate in počutje športnika. Tega so dobro zavedajo v ekipi Team Bahrain Victorious, kjer prehranski strokovnjaki in chefi vsakodnevno skrbijo za pravo kombinacijo živil ter dovoljšen vnos kalorij. V najboljši ekipi na letošnji znameniti Dirki po Franciji (Tour de France) tako pred vsako tekmo zaužijejo le najkakovostnejše sestavine, med katerimi so tudi AVE izdelki brez gensko spremenjenih organizmov.

BLOG: Preveč želodčne kisline je pravzaprav premalo želodčne kisline
04. 07. 2021 18.15Kot ste lahko razbrali že iz naslova, bom postavil vsesplošno prepričanje o želodčni kislini na glavo. Prepričan sem, da bo ta prispevek eden bolj branih, saj si bodo z njegovo pomočjo številni lahko končno pomagali pri želodčnih težavah. Skorajda ni osebe, ki ni imela želodčnih težav, in vsi dobro vemo, kako zelo neprijetne so. Vsi, ki poznate mojo zgodbo, veste, kako hude zdravstvene težave sem imel pred leti. Vse se je začelo z želodčnimi težavami in infekcijo z bakterijo Helicobacter pylori.

Hrana, ki izboljša razpoloženje in spomin
18. 05. 2021 00.15Prehranjevanje s polnovrednimi rastlinskimi živili in nenasičenimi maščobami lahko izboljšuje razpoloženje in kognitivne sposobnosti. Prehrana z visoko vsebnostjo nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja pa ima lahko ravno obratni učinek.

BLOG: Miti o hujšanju
25. 04. 2021 07.05Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

BLOG: Nadledvične žleze in izgorelost
11. 04. 2021 17.25Primarna vloga nadledvičnih žlez je proizvodnja in uravnavanje kortizola (stresnega hormona) v krvi. Nadledvični žlezi tesno sodelujeta s hipotalamusom in hipofizo v sistemu, znanem kot os hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, proizvajata pa tudi spolna hormona progesteron in estrogen, ki skrbita za tvorbo nevrotransmitorjev adrenalina, noradrenalina in dopamina.

Skrivnost uspešnih diet: najprej dieta v glavi, potem šele na krožniku
23. 03. 2021 12.4538 odstotkov Slovencev je prekomerno hranjenih, 18 odstotkov debelih, kaže najnovejša raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V zadnjih dvajsetih letih imamo celo dva odstotka več debelih žensk, moških še enkrat toliko. In čas epidemije ni prav nič pripomogel k temu, da bi se statistika, ki sicer za zdaj ostaja v boljši polovici evropskega povprečja, ko je govora o prekomerno hranjenih in debelih, izboljšala. Ravno nasprotno.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom
28. 02. 2021 12.00V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

V Singapurju na krožniku prvič v laboratoriju ustvarjeno meso
19. 12. 2020 19.31V Singapurju so v eni od restavracij svojim gostom premierno ponudili v laboratoriju ustvarjeno piščančje meso. Ustvarjalci upajo, da bi lahko na ta način zmanjšali vpliv na okolje, ki nastane v običajni mesnopredelovalni industriji.

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'
16. 10. 2020 15.22S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

Konec zmede: dobili smo prva nacionalna priporočila za sladkorne bolnike
05. 09. 2020 13.00Po strokovnih ocenah je v Sloveniji okoli 200.000 bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in število iz leta v leto narašča. Za zagotavljanje dobre kakovosti življenja in boljšega poteka bolezni lahko bolniki največ naredijo sami, če upoštevajo priporočila svojih zdravnikov. A kaj, ko so ta priporočila pogosto različna in nasprotujoča. Strokovnjaki s tega področja so zato stopili skupaj in pripravili prva nacionalna priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2.

Hilary Duff v kopalkah pokazala izjemne rezultate hujšanja
05. 08. 2020 13.15Ameriška igralka Hilary Duff se je v karanteni odločila, da bo preoblikovala svojo postavo. Zvezdnica se je lotila diete, s katero se ni odpovedala svojim najljubšim jedem in vinu, in na družbenih omrežjih pokazala zavidljive rezultate treningov.

BLOG: Hrana za izboljšanje spanca
05. 01. 2020 14.33Večina ljudi verjame, da prehranjevanje pred spanjem lahko upočasni metabolizem in onemogoča dober spanec. Moje mnenje pa je, da je za dober spanec nujna le boljša izbira hrane. Potrebe po spanju se lahko razlikujejo od osebe do osebe, toda spanec, krajši od sedmih ur, je po mojem mnenju škodljiv za zdravje.