odvoz odpadkov

Koliko hrane vržejo v smeti v ljubljanskem hotelu, na celjski osnovni šoli in v splošnih bolnišnicah?
25. 04. 2025 06.00V ljubljanskem hotelu, celjski šoli in splošnih bolnišnicah smo preverili, koliko hrane vržejo v smeti. V Austria Trend Hotel Ljubljana med 300 in 400 kilogramov mesečno, na OŠ Lava 100 do 150 tedensko, v bolnišnicah pa različno; denimo v UKC Maribor do tone na dan, v Trbovljah toliko v enem mesecu. Kje končajo odpadki javnih bolnišnic, šol in podjetij?

Skoraj desetina več hrane v smeteh
24. 04. 2025 06.00Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Na varno, pod zemljo!
23. 03. 2025 07.16Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Mulj na pomembnem vodnem zajetju: odgovoren naj bi bil izvajalec del
17. 02. 2025 12.52Do nepravilnega odlaganja mulja na območju Radovne je prišlo pri gradnji kablovoda Elektra Gorenjska. V podjetju so pojasnili, da je odgovornost za napačno odlaganje na zunanjem izvajalcu. Zagotovili so, da bodo sprejeli ukrepe, da do takšnih situacij ne bo več prihajalo, odpadke pa so že odstranili.

V Ljubljani s februarjem dražje komunalne storitve
28. 01. 2025 15.16V Ljubljani bodo 1. februarja začele veljati višje cene oskrbe s pitno vodo in ravnanja z odpadno vodo ter komunalnimi odpadki. Direktor javnega podjetja Voka Snaga David Polutnik je napovedal, da se bodo cene ravnanja s pitno in odpadno vodo za stanovanja povprečno povišale za 9–11 odstotkov, cene ravnanja z odpadki pa za 15–19 odstotkov.

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?
21. 11. 2024 06.09Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'
17. 11. 2024 10.46Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.

V ljubljanski Šiški našli mrtvega dojenčka
10. 11. 2024 18.05Popoldne so na območju Šiške v Ljubljani odkrili ostanke dojenčka, so za 24ur.com potrdili na Policijski upravi Ljubljana. Po naših informacijah naj bi bil dojenček mrtev že dlje časa.

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?
05. 11. 2024 15.44Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

Odstranili 42.000 ton kosovnih odpadkov in 2200 ton nevarnega mulja
01. 08. 2024 13.10V okviru sanacije po lanskih poplavah so pristojne službe odstranile slabih 42.000 ton kosovnih odpadkov, kar je primerljivo z letno količino vseh odpadkov v državi, in 2200 ton nevarnega mulja, so ob prihajajoči obletnici poudarili na ministrstvu za okolje. Ob tem so opozorili tudi na vedno večji pomen prilagajanja podnebnim spremembam.

Trajnostni pristopi v industriji – Od embalaže do skladiščenja
03. 04. 2024 00.15V sodobnem poslovnem svetu se vse bolj prepoznavajo in cenijo trajnostni pristopi, ki ne le da zmanjšujejo vpliv na okolje, ampak tudi izboljšujejo operativno učinkovitost in znižujejo stroške. Spletni portal Moja dejavnost predstavlja kategorije, ki so ključne za podjetja in organizacije, ki si prizadevajo za bolj trajnostno delovanje. Te kategorije ponujajo celovite rešitve za izzive, s katerimi se srečujejo podjetja na poti do trajnosti.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo
19. 03. 2024 12.55Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

V Ljubljani z marcem višje položnice za komunalne storitve
27. 02. 2024 12.35S prvim marcem se za Ljubljančane dvigujejo cene komunalnih storitev. Cene oskrbe z vodo in odvoza odpadkov se bodo dvignile med šest do osem odstotkov. Večja sprememba bo tudi pri odlaganju gradbenih odpadkov za podjetja in samostojne podjetnike, v zbirnih centrih jih ne bodo več mogli brezplačno odlagati.

S strehe sveta odslej z iztrebki v vrečki: 'Naše gore so začele smrdeti'
08. 02. 2024 15.21Po številnih pritožbah, da je pot na streho sveta onesnažena ne le s smetmi, ampak tudi s človeškimi iztrebki, so oblasti sprejele strožja pravila. Tako bodo morali gorniki odslej s seboj v bazni tabor odnesti tudi svoje iztrebke.

Po mesecu dni s Koroškega odpeljali skoraj 2000 ton nevarnega mulja
12. 01. 2024 12.39Prek javnega naročila izbrani izvajalec je s Koroškega na remediacijo v Avstrijo odpeljal zadnjo količino naplavljenega nevarnega mulja po obstoječi pogodbi, ki je predvidela odvoz 1700 ton mulja. Z aneksom, ki je v pripravi, bodo odpeljali še dodatnih 250 ton nevarnega mulja, so pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.

Priznanja za junake, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi
08. 12. 2023 15.51Policija in notranje ministrstvo sta se na proslavi zahvalila junakom iz vrst Policije, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi. "Našim junakom smo se zahvalili za njihova dejanja in jim podelili medalje Policije za požrtvovalnost ter plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva," so sporočili s Policije. Medalje je prejelo 59 posameznikov.

Nevarni mulj naj bi v Avstrijo začeli odvažati v ponedeljek
06. 12. 2023 12.40V avgustovski ujmi naplavljeni nevarni mulj na Koroškem bodo na remediacijo v Avstrijo začeli odvažati predvidoma v ponedeljek, je povedala Tanja Bolte z okoljskega ministrstva. Odvoz je bil sprva predviden za ta ponedeljek in nato za danes, a so morali dovozne poti dodatno utrditi. Prepeljali naj bi ga v mesecu dni.

Za odstranitev 1700 ton onesnaženega mulja s Koroškega se je odzval en ponudnik
08. 11. 2023 14.14Na objavljeno javno naročilo, s katerim okoljsko ministrstvo išče ponudnika, ki bi s Koroškega v tujino odpeljal 1700 ton s težkimi kovinami onesnaženega mulja, opredeljenega kot nevaren odpadek, je bila v roku oddana ena ponudba. To trenutno pregledujejo, so pojasnili na ministrstvu. Ker postopek še ni končan, ga ne komentirajo.

Odpadni material zaradi plazu v potoku: 'Gre za človeško malomarnost'
07. 11. 2023 19.01Manjši plaz se je ob zadnjih padavinah sprožil na zasebnem odlagališču odpadkov v občini Radovljica. Več kot 10.000 kubičnih metrov zemljine in drugega gradbenega odpadnega materiala je zdrsnilo z roba odlagališča in začelo teči v potok Peračica, ki ima status naravne vrednote. Da tu ne gre za naravno nesrečo, pač pa za človeško malomarnost, meni predsednik Lovske družine Begunjščica Andrej Avsenek. Lastnik deponije naj bi namreč na svojem zemljišču gradbenikom nelegalno dovoljeval odvoz odpadkov ter jim ga tudi zaračunaval, a ta medtem trdi, da zakona ne krši, saj da gradbeniki na njegovi parceli odlagajo le zemljo.

Kdo bo iz Slovenije odpeljal mulj, onesnažen s težkimi kovinami?
02. 11. 2023 17.52Država išče ponudnika, ki bo s Koroškega v tujino odpeljal s težkimi kovinami onesnažen mulj, opredeljen kot nevaren odpadek. Predviden je odvoz okoli 1700 ton mulja, ministrstvo za okolje je objavilo javno naročilo, rok za izvedbo odvoza je najkasneje šest mesecev od podpisa pogodbe. 10.000 kubičnih metrov nenevarnega mulja pa bi lahko odložili na odlagališču na Prevaljah.

V Celju bo nepravilno parkirane avtomobile iz mesta odvažal pajek
14. 09. 2023 10.15Nepravilno parkirani avtomobili na mestnih ulicah Celja povzročajo velike težave, saj pogosto zasedajo intervencijske poti, ovirajo urgentne prevoze reševalnih vozil in odvoz odpadkov. Ker se kljub številnim opozorilom redarske službe in izrečenim globam razmere niso izboljšale, so iz celjske občine sporočili, da so se odločili za uvedbo t. i. pajka.

Slovenska vojska bo kljub deaktivaciji državnega načrta še naprej nudila pomoč
30. 08. 2023 15.39Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je z 31. avgustom ob 6.25 preklical sklep o aktivaciji državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah, ki je bil zaradi katastrofalnih poplav na širšem območju države aktiviran 4. avgusta ob isti uri, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.

Mol in ZPM bosta krila do 75 odstotkov stroškov obnove pritličnih prostorov
16. 08. 2023 15.52Mestna občina Ljubljana in Zveza prijateljev mladine Moste-Polje bosta z donacijsko kampanjo krili do 75 odstotkov stroškov obnove v poplavah opustošenih pritličnih bivalnih prostorov na območju Mola. Obnove višjih nadstropij in kleti občina ne bo sofinancirala, bo pa sofinancirala plačila stroškov pitne vode za mesec avgust.

Poklukar ljudi poziva k previdnosti: Prijavite vsako sumljivo dogajanje
12. 08. 2023 09.28V Zgornji Savinjski dolini imajo precej težav z odvozom velike količine odpadkov, v Lučah dodatne težave povzroča okvara na vodovodu, zaradi katere so gospodinjstva zdaj brez pitne vode. Koroško sta obiskala notranji minister Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Jušić. Preverila sta stanje varnosti na terenu in prostovoljce, ki odhajajo na pomoč, pozvala, naj se na prizadeta območja odpravijo organizirano in najavljeno. V Rušah pa so odprli saniran most čez Lobnico, ki je bil od leta 2012 zaradi dotrajanosti zaprt za promet.

'Ob spopadanju s posledicami poplav se odstirajo težave, ki jih moramo urgentno nasloviti'
11. 08. 2023 18.47Vlada RS bi morala posvetiti prednost reševanju štirih področij: ravnanje z odpadki, urejanje rečnih strug, krizno komuniciranje ter sistemsko reševanje posledic podnebnih sprememb, poziva VESNA – zelena stranka. "Ob vsakodnevnem spopadanju s posledicami poplav se odstirajo tudi globlje težave, ki jih bomo morali urgentno, a sistemsko nasloviti," opozarjajo.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest
11. 08. 2023 08.58Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?
10. 08. 2023 10.46V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Do nadomestnih gradenj je še dolga pot, najprej register praznih stanovanj
08. 08. 2023 12.27Predstavniki občin so se po ujmah sestali z državnim vrhom. Vlada je z novim posegom v zakon o odpravi posledic naravnih nesreč sklenila, da bo s predplačilom iz državnega proračuna pokrila 40 odstotkov stroškov sanacij, ne le 20. Glede nadomestnih gradenj za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo, so opozorili, da kljub pospešenim postopkom tega prej kot v letu ali dveh ne bo mogoče izvesti. Gradili namreč ne bodo na zemljiščih, ki so dokazano nevarna, treba bo spremeniti občinske prostorske načrte. V vmesnem obdobju pa je premier Robert Golob napovedal centralni register praznih stanovanj, ki jih bodo ponudili ljudem.

14. avgust bo dela prost dan, prostovoljcem sedem dni izrednega dopusta
08. 08. 2023 09.07Vlada se je odločila, da bo 14. avgust dan solidarnosti in dela prost dan, je sporočil premier Robert Golob. Kot je zapisal, želi, da Slovenija te težke in naporne dni zaključi v duhu solidarnosti. "Da pomagamo znancu, sosedu, prijatelju, vsem, ki so jih prizadele hude poplave," je dodal. Na GZS pa o tem dvomijo. Predsednik vlade in minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan sta tudi predstavila pomembna določila Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Vlada ostaja tudi pri načrtu nadomestne gradnje tistim, ki so ostali brez domov.