odprti prostori

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?
05. 11. 2024 15.44Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

Sodobni arhitekturni trendi: odprti prostori
08. 07. 2024 00.15Si sploh še lahko predstavljate, da bi bila kuhinja od jedilnice ločena z vrati, ta pa s še enimi od dnevne sobe? Ali pa dolg hodnik, iz katerega bi troje vrat vodilo v prav toliko (najpomembnejših) prostorov vsake hiše, kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo? Verjetno ne.

'Kmetovanje bova prepustila prostovoljcem in odšla s kombijem v svet'
20. 06. 2024 08.29Kim Benkovič in Juš Pavlovski sta pred petimi leti sklenila odpotovati v svet in poiskati, kako si želita živeti. Kupila sta rabljen kombi, a preden sta se podala na pot, jima je načrte prekrižala pandemija koronavirusa. Zato sta se lotila obujanja zapuščene kmetije na Bohinjski Beli, kjer je zadnji gospodaril Jušev pradedek, nato pa je kmetijska dejavnost zamrla. Zdaj tam uveljavljata obnovitveno kmetijstvo, pri čemer jima pomagajo prostovoljci z vsega sveta.

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?
28. 02. 2024 06.11Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

Šefom v Avstriji takoj povedo, kje so doma
14. 02. 2024 08.51"Priti morate v torek," so nam lani zabičali vsi, s katerimi smo se pogovarjali, ko smo Ptuj obiskali ob začetku pustnega časa. "Takrat je noro, opoldne se vse zapre, pridemo na ulice in tam plešemo do noči," so nam opisovali. In zato smo letos prišli v torek. Zadnji dan, ko človek še lahko brez obsojanja postane povsem nekdo drug, preden se življenje spet vrne v ustaljene tirnice.

Pritlična hiša za mlado družino
13. 12. 2023 10.04Mlada družina si je na svoji prekrasni parceli na robu naselja želela bivanja v stiku z naravo. Odločili so se za pritlično montažno hišo Terra proizvajalca Lumar, ki jim po eni strani nudi izjemno funkcionalno razporeditev notranjih prostorov, po drugi pa popolno povezanost z vrtom, na katerem z družino in prijatelji lahko uživajo v vseh letnih časih.

V Celju evakuirali več kot 4000 ljudi, v Laškem takšnega pretoka ne pomnijo
04. 08. 2023 08.28Iz Koroške in Savinjske prihajajo katastrofalni posnetki razmer. Voda odnaša hiše, ceste, mostove, ulice, poplavni val pa se še širi. Na določenih območjih so še vedno ujeti prebivalci, saj se reševalne službe ne morejo prebiti do odrezanih krajev. V Celju so evakuirali več kot 4000 prebivalcev. Iz Laškega poročajo o pretoku vode, kakršnega ne pomnijo. Civilna zaščita poziva, da se ob zvoku siren umaknite na varno, nikar ne rešujte predmetov, ampak v prvi vrsti poskrbite za svoje življenje in življenje svojih bližnjih. Razmere so izredne in ponekod kaotične tudi na Koroškem.

Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila za bolnišnično pomoč ob poplavah
04. 08. 2023 15.26Na ministrstvu za zdravje ob izrednih vremenskih razmerah skrbno spremljajo razmere na terenu, ki so resne, so sporočili. Izredne razmere so v Psihiatrični bolnišnici Begunje, kjer poteka premestitev pacientov v druge ustanove, težave so tudi v trboveljski bolnišnici. Na Koroškem pa je otežen dostop do zdravstvenih ustanov, zato je Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila, da njihova bolnišnica v Celovcu sprejme prebivalce Koroške, če bodo potrebovali pomoč.

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'
20. 05. 2023 08.00V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

Nova protikadilska pravila pred vrati, na obzorju pa že nova
23. 03. 2023 06.00Odstotek kadilcev med odraslimi se v Sloveniji znižuje, prav tako se zmanjšuje tudi razširjenost kajenja med mladostniki. Toda odstotek uporabnikov novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, med katere se uvrščajo elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke, narašča. Po njih posegajo predvsem mladi in država vztraja pri spremembah zakonodaje, ki naj bi te izdelke naredile manj privlačne. Pravijo, da so njihovi predlogi prejeli široko podporo.

'Sofisticirana tihotapska operacija': ukradeno žito hrani Putinov vojni stroj
03. 10. 2022 16.11Preiskava Associated Press in PBS Frontline je analizirala "sofisticirano rusko tihotapsko operacijo", v kateri so s ponarejenimi papirji in prevarami ukradli ukrajinsko žito v vrednosti najmanj 530 milijonov evrov.

Edina ponudba za gradnjo novega ženskega zapora na Igu predraga
14. 05. 2022 17.36Pri projektu gradnje nove stavbe ženskega zapora na Igu, ki bi skupaj s prenovo obstoječih prostorov v starem ižanskem gradu rešil prostorsko problematiko, se zapleta. Edina ponudba za izvedbo del je po ocenah ministrstva za pravosodje previsoka, zato naročila niso oddali. Projekt bi lahko zapletlo tudi arheološko najdišče na območju.

Ustvarite dnevno sobo na prostem
11. 05. 2022 00.15Ko načrtujete svoje zeleno zatočišče je vredno izbrati stil, ki bo ponujal dobro počutje tudi v prihajajočih sezonah. Vredno je premisliti o kombinaciji funkcionalnosti in estetike, osnova pa naj bo trpežnost elementov. Elegantna preprostost je brezčasna in bo tudi jutri videti tako dobro kot danes. Uzrite se v naravo in okolico bivanja, saj vam lahko pomaga spodbuditi izvirne ideje za projekt... tudi revije in potovanja so odličen vir navdiha.

Kreativno središče Center Rog bo svoja vrata odprlo prihodnje leto
07. 04. 2022 15.53V Ljubljani na območju nekdanje tovarne kultnih koles Rog nastaja kreativno središče Center Rog, ki bo deloval kot javni proizvodni prostor. Namenjen bo kulturnemu in kreativnemu delovanju, pri tem pa bo poudarek na izdelovanju, uporabnih umetnostih, arhitekturi in oblikovanju. Center Rog naj bi svoja vrata odprl poleti prihodnje leto.

Primerna osvetlitev doma
27. 02. 2022 00.15Ste vedeli, da približno 18 % prebivalstva v notranjih prostorih preživi tudi do 21 ur dnevno? Izpostavljenost naravni svetlobi pa se v hladnejših in zimskih obdobjih še zmanjša. Prav iz tega razloga je še posebej pomembno, da poskrbimo za primerno osvetlitev prostora.

V Italiji brez obveznih mask na prostem, WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala že letos
11. 02. 2022 16.42Zaradi zmanjševanja števila novih okužb so v Italiji sprostili določene ukrepe. Tako od zdaj maske na prostem niso več obvezne, še naprej pa sicer ostajajo obvezne v notranjih prostorih, na javnem prevozu, na prostem pa le v večji množici ljudi. Pri naših zahodnih sosedih se ob tem znova odpirajo diskoteke. Francija bo konec februarja medtem stopila še korak dlje – ljudem namreč ob določenih pogojih mask ne bo treba nositi niti v zaprtih prostorih. Potujočim v Veliko Britanijo, ki so polno cepljeni, pa se ni več treba testirati na novi koronavirus. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem dejal, da bi se lahko akutna faza pandemije končala že letos. Pogoj za to pa je 70-odstotna precepljenost svetovnega prebivalstva.

Nizozemci lahko grejo k dekletu v Rdečo četrt, ne smejo pa v muzej
19. 01. 2022 20.22Vladne omejitve so razjezile kulturne delavce na Nizozemskem. Ne zdi se jim namreč pošteno, da morajo njihovi prostori ostati zaprti, medtem ko je vlada odpravila omejitve za trgovine in t. i. kontaktne poklice, kamor sodijo brivci, kozmetični saloni ter celo ponujanje spolnih uslug. Muzeji in koncertne dvorane so se tako v znak protesta zaradi vladnih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa začasno spremenili v kozmetične salone in telovadnice.

V karanteni že 2074 oddelkov šol, predčasnih počitnic ne bo
13. 01. 2022 17.02Število okuženih s koronavirusom iz dneva v dan raste tudi v vzgoji in izobraževanju. Po podatkih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, objavljenih na Covid-19 sledilniku, je bilo v sredo v osnovnih šolah v karanteni 1417 oddelkov, v srednjih pa 657 oddelkov, skupno 2074, kar je 643 več kot v torek. Sprememb šolskega koledarja in sistemskega prehoda na izobraževanje na daljavo za celo državo ne predvidevajo.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC
17. 12. 2021 06.30Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

Avstrijski parlament potrdil zaprtje javnega življenja. Katere države še zaostrujejo ukrepe?
21. 11. 2021 13.53V Evropi, ki se ponovno sooča s porastom novih okužb z novim koronavirusom, številne države ponovno zaostrujejo ukrepe za zajezitev okužb. Pristojni odbor avstrijskega parlamenta je potrdil ukrep zaprtja javnega življenja v Avstriji za vse ljudi, ki bo tako lahko začel veljati opolnoči. Veljal bo deset dni, potem pa bodo odločali o morebitnem podaljšanju. V zadnjem trenutku so iz zaprtja izvzeli žičniške naprave. Na Slovaškem in Češkem bo od ponedeljka dalje zaprtje javnega življenja veljalo za necepljene.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'
11. 11. 2021 18.0020 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Janša ob obisku v obalno-kraški regiji ocenil, da regija beleži dobre rezultate
19. 10. 2021 06.20Z javno tribuno v Lipici je vlada sklenila obisk obalno-kraške regije. Ministri so poleg seznanitve z lokalnimi težavami dosegli premike pri nekaterih pomembnih projektih, od ureditve prometne infrastrukture ob Luki Koper do rešitve za piranski akvarij. Nekateri izzivi pa ostajajo odprti, kot je dodatni vodni vir za Istro. Premier Janša je ocenil, da regija beleži dobre rezultate, med drugim predvsem pri kazalnikih razvitosti. Izstopa tudi glede podpovprečne brezposelnosti mladih in skupne brezposelnosti.

Skrbi Slovencev na Tajskem: bodo ostali brez potnih listov?
24. 09. 2021 09.4512 Slovencev, ki so si dom ustvarili na Tajskem, se je znašlo v hudi stiski. V kratkem jim bodo potekli potni listi, brez njih pa bodo postali ilegalci, grozi jim celo izgon iz države. Doslej so dokumente urejali na tako imenovanih konzularnih dnevih v Bangkoku, ki pa jih od izbruha epidemije ni več. Tako jim preostane le še "skok" v domovino ali katero od držav, v katerih ima Slovenija svoja predstavništva, na katerih lahko zaprosijo za nov potni list. A potovanje je v trenutnih razmerah ne le drago, temveč se lahko tudi precej zavleče. Država je bila doslej za njihove težave gluha.

Prenovljena Cukrarna stopila na novo pot
22. 09. 2021 10.58Nekdanja tovarna sladkorja oziroma Cukrarna v Ljubljani bo v petek začela pisati zgodbo na nov list papirja. Po desetletjih propadanja bodo v prenovljenem 200 let starem objektu zopet zaživele kulturne, razstavne in izobraževalne vsebine. Danes so na to temo v njej pripravili prvo novinarsko konferenco. Predstavniki iniciative Ljubljana Odprto Mesto pa so ob tej priložnosti spisali javno pismo s 150 podpisniki, ki se kritično opredeljujejo do tega projekta Mestne občine Ljubljana.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja
23. 08. 2021 11.03Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

V četrtek potrdili 122 novih okužb, po lestvici ECDC prehajamo v oranžno fazo
11. 06. 2021 10.20V četrtek smo v Sloveniji ob opravljenih 2734 PCR-testih potrdili 122 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tokrat še manjši in je znašal le 4,5 odstotka, dan prej pa 6,4. Ob tem so opravili še 31.392 hitrih testov. Sedemdnevno povprečje znaša 178. Z današnjim dnem po lestvici evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni ECDC prehajamo v oranžno fazo, je dejal minister za zdravje Janez Poklukar.

Malta turistom ponuja do 200 evrov, San Marino cepivo, Grčija pa stavi na precepljenost
16. 05. 2021 09.14Številne evropske države se pripravljajo na poletno turistično sezono. Grčija, ki je v lanskem letu zabeležila kar 76,5 odstotka manj turistov kot leta 2019, stavi na precepljenost prebivalstva na otokih, ki jih promovira kot "območja brez covida". Malta medtem obiskovalcem ponuja do 200 evrov, San Marino pa ponuja cepljenje s Sputnikom V.

Znanstveniki: Kavarne na prostem so varne
08. 04. 2021 09.35Čeprav so maske na prostem spet obvezne, pa številni tega ukrepa ne upoštevajo več. Tudi raziskave so pokazale, da je tveganje za okužbo z novim koronavirusom na prostem zanemarljivo. Znanstveniki celo pravijo, da so kavarne in lokali na prostem varni, pomembno je namreč to, kar se zgodi po aktivnosti na prostem.

Načrtovani kamp na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke brez gradbenega dovoljenja
11. 03. 2021 16.48Radovljiška upravna enota je prejšnji mesec zavrnila izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo rekreacijsko-turističnega centra na Lancovem na območju sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke pri Radovljici. Investitor je na odločitev upravnega organa vložil pritožbo, krajani pa projektu odločno nasprotujejo.