odprava posledic

V veljavi zakon za nižjo omrežnino za januar in februar

15. 02. 2025 07.13

Začel je veljati zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino. Namen je omiliti posledice zvišanja omrežnine v zimski sezoni, predvsem za tiste, ki so vlagali v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in toplotne črpalke.

'Zmede je konec. Položnica za elektriko v januarju med najnižjimi v zadnjih letih'

13. 02. 2025 11.43

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal konec zmede s položnicami za elektriko. "Položnica za januar in februar bo najnižja v zadnjih letih," je obljubil. Poslanska skupina SD je kljub temu na vlado naslovila pobudo, naj podaljša regulacijo cen električne energije za gospodinjske odjemalce.

Odprava posledic kibernetskega napada stala okoli 140.000 evrov

21. 01. 2025 16.16

Na Univerzi v Mariboru so odpravili večino posledic kibernetskega napada, ki je 23. oktobra onesposobil njen informacijski sistem. "Vse deluje normalno, nič ni bilo izgubljeno," je povedal rektor Zdravko Kačič. Stroške odprave posledic vdora ocenjuje na okoli 140.000 evrov, kriminalistična preiskava izvora težav pa še poteka.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje

26. 07. 2024 06.00

Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

Gasilci v neurju reševali prestrašene skavte in planince

20. 07. 2024 08.50

Neurje in močni nalivi so na Gorenjskem povzročili kar nekaj težav. Z bohinjskih gora so reševali skupino petih skavtov, ki je obtičala zaradi vremena. V vasi Kokra v preddvorski občini pa so na varno pospremili 47 skavtov.

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Neurje razdejalo Rožnik, poškodovan tudi Prešernov gaj v Kranju

25. 03. 2024 08.21

Zaradi vetra je v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib podrtih več dreves. Zato obiskovalce pozivajo k previdnosti, saj je situacija zaradi obviselih vej lahko nevarna. Škoda je nastala tudi v Kranju. Kot so sporočili z Mestne občine Kranj, je strela udarila v eno izmed dreves v Prešernovem gaju, močan udar strele pa je poškodoval tudi vhod v park. Poškodovan je en izmed stebrov, odpadla so tudi železna vrata.

Pogajanja o plačah: za sindikate sporna petletna časovnica

04. 03. 2024 19.25

Za sindikate javnega sektorja ni sprejemljivo, da bi se plačna reforma in odprava plačnih nesorazmerij zgodila v petih letih, ta čas pa se plače ne bi uskladile z inflacijo. To so vladni strani sporočili na pogajanjih. Minister za finance Klemen Boštjančič pravi, da so to pač pogajanja in da bodo ta tekla tudi v naslednjih dneh in tednih.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv

11. 12. 2023 10.01

Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV

25. 10. 2023 17.03

Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.

Vlada v Bruselj pošilja osnutek proračunskega načrta

12. 10. 2023 15.39

Vlada se je seznanila z osnutkom proračunskega načrta sektorja država za leto 2024, ki ga mora v kratkem poslati v Bruselj. V njem piše, da bo fiskalna politika usmerjena na obnovo območij, ki so jih prizadele poplave. Javnofinančni primanjkljaj je načrtovan v višini 3,8 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).

Škandal na prelomu stoletja in spanje v Ljubljani

10. 09. 2023 16.44

Če ne bi bilo njega, bi vsi govorili francosko, pravijo za enega najslavnejših mornariških poveljnikov v zgodovini. Številni pa ne vedo, da se je po tem, ko je razbil mit o Napoleonovi nepremagljivosti, Lord Nelson med vračanjem v Britanijo ustavil v Ljubljani. Z njim je potovala njegova velika (ne)sojena ljubezen, poročena Lady Emma Hamilton, ki se je domov vrnila noseča. O tem škandalu bi se danes razpisal ves rumeni tisk. Tudi na naših tleh so se tako prepletla življenja, ki so jih zaznamovale ljubezen, dolžnost, ambicije in usoda.

Fiskalni svet: Nekateri ukrepi po avgustovski ujmi prenagljeni

05. 09. 2023 11.47

Državni proračun je imel v prvih osmih mesecih letos 8,22 milijarde evrov prihodkov in 8,96 milijarde evrov odhodkov. Primanjkljaj je tako znašal 735 milijonov evrov, je objavil fiskalni svet. Nekatere ukrepe po ujmi, kot so dodatna zadolžitev in dodatne davčne obremenitve, je ocenil kot prenagljene.

Na šestih območjih po državi poseben varnostni režim: kaj to pomeni?

11. 08. 2023 06.10

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je z odredbo določil, da za območje Črne na Koroškem, Mežice, Solčave, Luč, Mozirja in naselij proti Ljubnem ob Savinji od sobote do preklica zaradi varnosti velja poseben režim za dostop prostovoljcev. Izdal je tudi odredbo, da bo v ponedeljek delovala vsa kritična infrastruktura. Šestan je pozval tudi k racionalnosti pri donacijah, saj je trenutno osnovnih potrebščin dovolj.

Z roko v roki prek humanitarnih organizacij. Kako lahko pomagate?

11. 08. 2023 07.52

Slovenci smo v preteklosti že večkrat dokazali, da lahko in da znamo, ko gre zares, stopiti skupaj in drug drugemu podati roko. Tako je tudi ob zgodovinskem potopu Slovenije. Sredstva za prizadete v poplavah še vedno zbira vrsta dobrodelnih organizacij. Tudi vlada priporoča, da se vsa finančna sredstva zbira prek organizacij, ki bodo ta sredstva najlažje razdelila pomoči potrebnim. Donacije pa se zbirajo tudi na posebnem računu državnega proračuna.

Z rebalansom proračuna do 520 milijonov evrov za obnovo po poplavah

10. 08. 2023 14.29

Finančni minister Klemen Boštjančič je predstavil sprejeti predlog rebalansa državnega proračuna za letošnje leto, s katerim bodo zagotovili denar za hitro in učinkovito odpravljanje posledic uničujočih poplav, in sicer gre za 520 milijonov evrov za financiranje ukrepov za odpravo posledic ujme.

Petletni deček s samokolnico in gumijastimi škornji ter palček Ljubo

10. 08. 2023 07.31

V Zgornji Savinjski dolini pri sanaciji škode sodeluje tudi trboveljska odprava gasilcev, civilne zaščite, prostovoljcev in drugih, ki pomagajo ljudem v stiski. Med drugim so pomagali očistiti hišo enega od domačinov, ta pa jim je v zahvalo podaril vrtnega palčka, ki so ga poimenovali Ljubo. "Tako nas bo vedno spominjal na Ljubno ob Savinji in prizore, ki smo jim bili priča po ujmi," so sporočili gasilci PGD Trbovlje mesto. Medtem pa je srca 200 gasilcev Gasilske zveze Maribor, ki že več dni pomagajo na Koroškem, ogrel petletni deček.

Donacije kot davčna olajšava, zbiranja od vrat do vrat ni

09. 08. 2023 20.43

Več kot 23 tisoč posameznikov, organizacij in podjetij je v samo dveh dneh na spletni strani Poplave 2023 ponudilo pomoč. Tam se po novem lahko prijavijo tudi ponudniki namestitev. Na pomoč sta priskočila tudi Slovenska Karitas in Rdeči križ, obe organizaciji pa opozarjata, da finančna sredstva zbirata izključno preko bančnih ali SMS-nakazil in ne od vrat do vrat.

Do nadomestnih gradenj je še dolga pot, najprej register praznih stanovanj

08. 08. 2023 12.27

Predstavniki občin so se po ujmah sestali z državnim vrhom. Vlada je z novim posegom v zakon o odpravi posledic naravnih nesreč sklenila, da bo s predplačilom iz državnega proračuna pokrila 40 odstotkov stroškov sanacij, ne le 20. Glede nadomestnih gradenj za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo, so opozorili, da kljub pospešenim postopkom tega prej kot v letu ali dveh ne bo mogoče izvesti. Gradili namreč ne bodo na zemljiščih, ki so dokazano nevarna, treba bo spremeniti občinske prostorske načrte. V vmesnem obdobju pa je premier Robert Golob napovedal centralni register praznih stanovanj, ki jih bodo ponudili ljudem.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike

05. 08. 2023 06.06

Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Situacija na Gorenjskem se nekoliko umirja, evakuacije so zaključene

04. 08. 2023 06.10

Na Gorenjskem se situacija po vodni ujmi nekoliko umirja, saj je intenziteta padavin upadla. Še vedno je najhuje na območjih Škofje Loke, Gorenje vasi - Poljan in Tržiča. Evakuacije so zaključene, v teku je vzpostavljanje cestnih povezav. Po znižanju voda se začenja tudi črpanje vode iz objektov, bojijo pa se novih padavin.

Pirc Musarjeva po ogledu škode zagotovila, da bo pomoč prišla hitreje kot doslej

28. 07. 2023 10.21

Po vsej državi so v zadnjem času pustošila huda neurja, ki so za sabo pustila hude posledice. Po prvih ocenah je v neurjih 12. in 13. julija v 90 občinah nastalo za skoraj 2,5 milijona intervencijskih stroškov, v ta znesek še niso všteti stroški sanacije. Poleg tega bodo stroški še precej višji za intervencijo in sanacijo posledic neurij, ki so po vsej državi pustošila med 17. in 25. julijem – prizadetih je bilo 191 občin. Posledice neurij v Vojniku, kjer so še na delu intervencijske ekipe, si je ogledala predsednica Nataša Pirc Musar. Zagotovila je, da bo pomoč prišla hitreje, kot je doslej.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'

24. 06. 2023 10.05

Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje

18. 05. 2023 07.34

Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Janša namignil na odgovornost Levice. 'Njegove izjave so neprebavljive'

05. 05. 2023 18.35

Tudi po tragedijah v Srbiji je na plano prišel slovenski notranjepolitični razkol: predsednik SDS-a Janez Janša je spet razburil na Twitterju, ker je namignil na odgovornost Levice za nasilje. "Zavržno," na njegove besede odgovarjajo v stranki.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki

19. 02. 2023 16.02

Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

Oblasti trdijo, da se covidni val bliža koncu

30. 01. 2023 11.05

Na Kitajskem si lahko oddahnejo. Kot kažejo poročila, v času praznovanja vstopa v novo leto ni prišlo do strmega porasta števila okužb s koronavirusom. Oblasti so tako prepričane, da se trenutni covidni val približuje koncu. Medtem je generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije sporočil, da še ne bodo odpravili izrednih razmer, razglašenih zaradi pandemije covida-19.

'Tožilci bitk ne moremo bojevati v medijih ali v politiki, samo na sodišču'

27. 01. 2023 06.00

Generalni državni tožilec Drago Šketa je v četrtek od vlade dobil pozitivno mnenje h kandidaturi za generalnega državnega tožilca za nov mandat, aktualni mandat se mu izteče v začetku maja. Z njim smo se pogovarjali o dogodkih, ki so zaznamovali ta mandat, in o načrtih za prihodnjega. "Zagotovo je moj mandat zaznamovalo več problemov, spopadali smo se s kadrovsko stisko na tožilstvih, se zavzemali za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev, veliko je bilo političnih pritiskov, branili smo se pred parlamentarnimi preiskavami, predvsem pa smo se morali ves čas boriti za neodvisnost in samostojnost tožilstva," je povedal v posebnem pogovoru za 24ur.com.