odpiranje šol

Na voljo testi za samotestiranje: obisk nekoliko povečan, težav ni

29. 08. 2022 13.33

V lekarnah so na voljo testi za samotestiranje za učence, dijake in študente. Pripada jim 10 testov na mesec, prevzamejo pa jih lahko s kartico zdravstvenega zavarovanja. Čeprav je obisk nekoliko povečan, težav pri izdaji za zdaj ni bilo, so nam sporočili iz Lekarniške zbornice Slovenije.

Počkarjeva: Glavni cilj samotestiranja je, da šole in vrtci ostanejo odprti

09. 08. 2022 16.20

Delovna skupina za področje vzgoje in izobraževanja pri NIJZ se strinja s predlogoma prezračevanja šolskih prostorov ter prostovoljnega samotestiranja v vzgoji in izobraževanju kot bistvenim ukrepom, je dejala predsednica društva ravnateljev in zveze srednjih šol Nives Počkar. Glavni cilj je, da šole in vrtci ostanejo odprti, je dodala.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Več kot 30 milijonov evrov za duševno zdravje in odpiranje novih centrov

31. 03. 2022 19.40

Država bo v naslednjih dveh letih med drugim povečala mrežo centrov za duševno zdravje, ena od ključnih zavez je tudi odpravljanje kadrovskega pomanjkanja na področjih klinične psihologije in psihiatrije. Nove izzive je prinesla tudi epidemija covida-19, ki je močno vplivala predvsem na otroke in mladostnike. Lani se je število prvih psihiatričnih pregledov na Pediatrični kliniki Ljubljana v primerjavi z letom pred epidemijo podvojilo.

Na Švedskem četrti odmerek za starejše od 80 let, Nemčija načrtuje odpravo ukrepov

14. 02. 2022 10.57

Švedska agencija za javno zdravje je priporočila četrti odmerek cepiva proti covidu-19 za starejše od 80 let in za vse, ki so nastanjeni v domovih za starejše ali prejemajo oskrbo na domu. Dodatni odmerek naj bi prejeli najmanj štiri mesece po tretjem. V Nemčiji medtem razpravljajo o sproščanju ukrepov, saj se razmere izboljšujejo. Nemška zunanja ministrica in zdravstveni minister sta se ob tem zavzela za uvedbo obveznega cepljenja. V Italiji je medtem proti covidu-19 cepljenih že več kot 90 odstotkov starejših od 12 let.

Otroci prikrajšani za 1,8 bilijona ur pouka v živo

17. 09. 2021 16.40

Šoloobvezni otroci po vsem svetu so od začetka pandemije covida-19 zaradi zapiranja držav izgubili že več kot 1,8 bilijona ur pouka v živo. To pomeni, da so mladi učenci prikrajšani za dostop do izobrazbe in drugih življenjsko pomembnih prednosti, ki jih nudijo šole. Unicef je na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku predstavil inštalacijo "No Time to Lose", s katero opozarja na izobraževalno krizo, so sporočili predstavniki Unicefa Slovenija.

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja

23. 08. 2021 11.03

Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

Tabornik letno opravi tudi 500 ur prostovoljnega dela

14. 08. 2021 11.06

Vsak tabornik v povprečju opravi kar 500 prostovoljnih ur na leto. Če bi skušali te ure ovrednotiti s finančno vrednostjo prostovoljskega dela, to predstavlja tudi do 6.500 evrov na leto. "A tabornikom več kot ta materialna ocena pomeni to, da s svojim delom vsak dan ustvarjamo boljši svet," pravijo. Kljub epidemiji so tudi letos poskrbeli za izvedbo številnih aktivnosti. Na poseben tabor so peljali tudi 50 otrok iz socialno šibkejših družin.

Kljub podaljšanju epidemije predlogi tudi za dodatna sproščanja

11. 05. 2021 15.27

Strokovna svetovalna skupina za covid-19 je že prejšnji teden predlagala podaljšanje epidemije, pogoji za to pa so še vedno izpolnjeni, je izpostavila vodja skupine in infektologinja Mateja Logar. Bomo pa, če bodo tudi v sredo epidemiološki podatki ugodni, po njenih navedbah dosegli pogoje za rumeno fazo in s tem povezano sproščanje ukrepov.

Konec policijske ure, odpirajo se vse trgovine in številne storitve

12. 04. 2021 06.11

Po 11-dnevnem strožjem zaprtju države od danes veljajo manj strogi ukrepi, ki po prenovljenem vladnem semaforju sodijo v rdečo fazo. Med drugim ni več nočne omejitve gibanja, odprte bodo šole in vrtci, pa tudi vse trgovine ter številne storitve, kot so frizerski in kozmetični saloni.

Nov semafor, v veljavo pa rdeča faza brez policijske ure

09. 04. 2021 06.39

Krivulja okužb z novim koronavirusom pri nas se znova vzpenja, stroko pa skrbi velika prisotnost zelo nalezljivega angleškega seva. Pristojni so zato sklenili, da bo država teden dni po koncu zapore v rdeči fazi, nato sledijo ukrepanja po regijah glede na semafor, ki pa je doživel kar nekaj popravkov.

Potrdili 1189 novih okužb. Cilj samotestiranja 'še 11 tednov šole ohraniti odprte'

07. 04. 2021 09.26

Znani so najnovejši podatki glede epidemiološkega stanja v Sloveniji. Pristojni so včeraj ob opravljenih 4812 PCR-testih potrdili 1189 novookuženih. Delež pozitivnih tako znaša 24,7 odstotka. Opravili so tudi 29.361 hitrih antigenskih testov, a podatka o deležu pozitivnih ni, saj te dodatno preverjajo še z zanesljivejšimi PCR-testi. Umrli so trije bolniki s covidom-19, v državi pa imamo trenutno 13.271 aktivnih okužb z novim koronavirusom.

Samotestiranje ne bo pogoj za obiskovanje pouka v šoli

06. 04. 2021 19.25

Minister za zdravje Janez Poklukar poudarja, da je zanj ključni cilj, da se 12. aprila znova začne pouk v šolah. Z možnostjo prostovoljnega samotestiranja doma pa želijo omogočiti, da bi tak način šolanja ohranili še 11 tednov, do konca šolskega leta. Ne bo pa samotestiranje pogoj za obiskovanje pouka v šoli. "Absolutno ne," zagotavlja minister.

Poklukar: Z bolnišnicami se dogovarjamo o zagotovitvi dodatnih intenzivnih postelj

06. 04. 2021 16.31

Minister Poklukar je ob obisku infekcijske klinike UKC Ljubljana opozoril, da v tretjem valu epidemije novega koronavirusa bistveno hitreje rastejo potrebe po intenzivnih posteljah kot v drugem. Dogovori, da se na bolnišničnem nivoju zagotovi 155 bolniških intenzivnih postelj, že potekajo. Spregovoril je tudi o spremembah vladnega semaforja, cepljenju in samotestiranju otrok.

Pretresanje semaforja: drugačna organizacija šol in gostinskih teras?

05. 04. 2021 19.44

Strokovna svetovalna skupina pri ministrstvu za zdravje, ki je vladi soglasno predlagala popolno zaprtje države, znova pretresa semafor vladnih ukrepov. Po koncu popolnega zaprtja države naj bi namreč začel veljati nekoliko spremenjen semafor. Člani skupine tako razpravljajo o različnih predlogih, kako bi posamezne omejitvene ukrepe, ki veljajo za določeno fazo epidemije, morda prestavili v drugo fazo. Beseda teče predvsem o drugačni organizaciji šol in gostinskih teras.

Ob dovolj dobrem epidemiološkem stanju prihodnji teden predlog ukinitve policijske ure

19. 03. 2021 10.03

Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je dejala, da se je epidemiološka slika v Sloveniji v zadnjih dneh poslabšala in znova narašča tudi pritisk na bolnišnice. "Epidemiološka situacija v državi se ponovno giba v smer, kamor si ne želimo," vzrok pa je verjetno v večji pojavnosti angleške različice virusa. Za prihodnji teden načrtujejo predlog za popolno ukinitev prepovedi gibanja ponoči, če bo epidemiološko stanje dovolj dobro.

(Ne)smiselnost policijske ure? Traja že 142 dni, vsaj še 14 dni ne bo sprememb

11. 03. 2021 10.16

Za odločanje o ukrepu policijske ure bo ključnih naslednjih 14 dni. Strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar je prepričana, da je v tem trenutku ta ukrep smiseln, čeprav je še včeraj predstavnica NIJZ na vladni tiskovni konferenci dejala, da ta ukrep ni potreben. Spomnimo, da je vidnejši predstavnik NIJZ Milan Krek tudi sam član strokovne skupine, ki odloča o istem ukrepu. Medtem predlog ministra Hojsa o skrajšanju policijske ure za strokovno skupino ni smiseln. Ali ukrep obdržimo ali ga v celoti ukinemo, je jasna Logarjeva.

Predstavniški dom ameriškega kongresa potrdil 1,6 bilijona evrov vreden paket za okrevanje

10. 03. 2021 22.09

Predstavniški dom ameriškega kongresa je z 220 glasovi proti 211 potrdil predlog 1900 milijard dolarjev (1600 milijard evrov) vrednega zakona za boj proti pandemiji koronavirusa in pomoč ekonomiji ter Američanom. Senat je predlog potrdil v soboto s 50 glasovi proti 49, predsednik ZDA Joe Biden pa ga bo v petek svečano podpisal v zakon.

Gostinci v posavski in jugovzhodni regiji bodo lahko odprli terase

07. 03. 2021 09.01

Gostinski lokali v posavski regiji in jugovzhodni Sloveniji bodo lahko v ponedeljek odprli terase in vrtove. Zaradi boljše epidemiološke slike, obe regiji sta v rumeni fazi, bodo lahko v enotedenskem poskusnem obdobju na zunanjih površinah stregli med 6. in 19. uro, pri čemer bo treba upoštevati navodila NIJZ.

Odpirajo se dijaški domovi. Kdaj se bodo odprla tudi vrata študentskih domov?

05. 03. 2021 20.23

V ponedeljek bodo poleg srednjih šol po več mesecih spet zaživeli tudi dijaški domovi. Ti so sredi februarja vrata odprli za dijake zaključnih letnikov, a prihodnji teden bodo spet sprejeli vse. Tako dijaki kot strokovni delavci domov so na odprtje pripravljeni. "Bi pa morali domove čim prej odpreti tudi za študente," opozarjajo v študentskem svetu stanovalcev. Ti študentom domovi v prvi vrsti predstavljajo streho nad glavo in ne le prostor za druženje in zabave, kot mnogi zmotno mislijo.

V štirih italijanskih deželah strožje omejitve, na Hrvaškem sproščanje

15. 02. 2021 10.32

Čeprav se v večini Italije razmere izboljšujejo, v štirih deželah veljajo strožje omejitve. Tudi v rumenih fazah je vlada prepovedala odprtje smučišč. Povsod je še vedno v veljavi policijska ura. Na Hrvaškem pa so rahlo sprostili omejitvene ukrepe. Na Danskem kljub temu, da imajo eno najboljših epidemioloških slik v Evropski uniji, vztrajajo pri strogih ukrepih.

Pomemben in težko pričakovan dan: v osnovne šole se vrača 107.000 šolarjev

14. 02. 2021 09.15

V osnovne šole v zahodni polovici države se vrača 107.000 šolarjev in okoli 6000 učiteljev. Pouk bo potekal v t. i. mehurčkih, torej matičnih učilnicah, mešanja razredov praviloma ne bo, razen pri izbirnih predmetih, kjer bodo otroke smeli združevati, a bodo morali imeti vsi, tako otroci kot učitelji ves čas pouka na obrazih maske. Učilnice bodo morali redno prezračevati, zato starše pozivajo, naj otroke toplo oblečejo. Ocenjevanje v prvem tednu pa večina ravnateljev odsvetuje.

Odpiranje vseh trgovin, stranka za obisk salona testa ne bo več potrebovala

11. 02. 2021 16.29

Na smučiščih bo odslej za uporabo žičniških naprav veljal negativni test na novi koronavirus, ki ni starejši od sedmih dni. Za voznike taksijev bo testiranje potrebno na tri dni, enako velja za inštruktorje v avtošolah. Tistemu, ki je prebolel covid-19, se šest mesecev ne bo treba testirati, upravičen je tudi do zdravniškega potrdila. Znova, brez omejitev, bodo dovoljene vse trgovinske dejavnosti. Potrošnikom za koriščenje storitev ne bo več treba predložiti negativnega testa, ta bo sicer še naprej obvezen za izvajalce higienske nege.

'V začetku drugega vala nismo bili dovolj pazljivi ali pa dovolj hitri'

11. 02. 2021 13.55

Nemška kanclerka Angela Merkel je priznala, da je bilo ukrepanje ob začetku drugega vala pandemije covida-19 prepočasno. Prvi val je Nemčija relativno dobro prevedrila, "potem pa nismo bili dovolj pazljivi ali pa dovolj hitri," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejala v nagovoru poslancem v bundestagu.

Na avstrijskem Koroškem kar 20-odstoten delež britanske različice koronavirusa

09. 02. 2021 11.35

V ZDA so dosegli 25-odstotni padec novih primerov okužb s koronavirusom v primerjavi s tednom prej, pada tudi število smrtnih primerov in hospitalizacij. Ruski statistični urad je medtem sporočil, da je število Rusov, ki so lani umrli zaradi covida-19, dvakrat večje, kot so mislili do zdaj. Na avstrijskem Koroškem pa kar 20 odstotkov vseh okužb predstavljajo okužbe z britansko različico virusa.

Ministrica na 'nujno' manikuro: 'Svojega dela ne more opravljati neurejena'

05. 02. 2021 17.32

Šolska ministrica Simona Kustec se očitno zgleduje po kolegu Koritniku – vsaj kar zadeva obiskovanje kozmetičnih salonov v času epidemije. Decembra si je tako privoščila 'nujno' odstranitev gela z nohtov. Vse lepo in prav, kozmetičarke so pred božičem nekaj dni lahko delale. A zakaj so ji opravili 'nujno storitev' (ki je to postala šele čez nekaj tednov), ko pa bi ji nohte v skladu s takrat veljavnim odlokom povsem brez težav lahko uredili v salonu, ne pa da si jih je "doma nato sama"? Pa še odgovor salona: "V primeru ministrice je šlo za nujne zadeve, saj svojega dela ne more opravljati neurejena."

Švedska do poletja z digitalnimi potrdili o cepljenju

04. 02. 2021 16.11

Švedska namerava do poletja uvesti digitalna cepilna potrdila, ki bodo med drugim dokazovala tudi cepljenje proti covidu-19. Kot je danes sporočila švedska vlada, so uvedbo digitalnih potrdil o cepljenju naložili več pristojnim oblastem. Srbija je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepila že več kot pol milijona prebivalcev, na Hrvaškem razmišljajo o ponovnem rahljanju ukrepov, na Slovaškem pa bodo prihodnji teden ob strogih protikoronskih ukrepih postopoma odprli šole in vrtce.

Vlada prestavila odločanje. Neuradno naj bi prekinili preverjanje na regije

03. 02. 2021 06.20

Vlada je na Brdu pri Kranju odločala o ukrepih v prihodnjem tednu glede na epidemiološko sliko. Neuradno naj bi razmišljali o tem, da bi prekinili preverjanje na posamezne regije, ter bi od zdaj naprej gledali na državo kot na celoto. To bi tudi pomenilo, da bi se prihodnji teden v šolske klopi vrnili učenci prve triade v celotni državi. Odločanje je vlada sicer preložila na četrtek, tako da dokončnih odločitev še ni.

Gorenjska zaradi lažno pozitivnih testov skoraj 'počrnela'

03. 02. 2021 13.01

Gorenjska regija se je po ponedeljkovem testiranju šolnikov znašla na robu črnega območja, ko bi se šole in vrtci znova zapirali. A večina testov, ki so v enem samem dnevu tako zelo poslabšali epidemiološko sliko, je bila lažno pozitivna. Na NIJZ zagotavljajo, da jih ne bodo upoštevali v statistiki. Pa je to res?

Se bodo v torek otroci z Obale, Krasa in Zasavja lahko vrnili v šole?

02. 02. 2021 20.32

Pred sredinim vladnim pretresanjem ukrepov je epidemiološka slika v posameznih regijah spet nekoliko spremenjena. Glede na sedemdnevno povprečje števila okužb, se je stanje poslabšalo v osrednjeslovenski, koroški in – najbolj – gorenjski regiji. Kot kaže danes, pa bi se s ponedeljkom v šole lahko vrnili otroci na Obali in Krasu ter v Zasavju.