odpadnimi

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Od otroške paralize, hepatitisa do morebitne epidemije kolere

26. 08. 2024 14.11

Zdravstveni strokovnjaki vse bolj opozarjajo na bolezni, ki se širijo po celotnem ozemlju Gaze. Ob obali Deir al-Balaha se je izlilo veliko odpadnih voda, satelitski posnetki namreč kažejo, da se ta voda v morje steka zaradi prenatrpanih taborišč. Izpust se je prvič pojavil junija in se je v zadnjih dveh mesecih nenehno povečeval.

DeChambeau vodi na OP ZDA s tremi udarci prednostmi

16. 06. 2024 08.55

Bryson DeChambeau je s petimi "birdiji" na 10 luknjah prevzel vodstvo po tretjem dnevu 124. odprtega prvenstva ZDA v golfu. V Pinehurstu je na tretjem majorju sezone po 54 luknjah ostalo samo osem igralcev pod parom igrišča.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?

10. 08. 2023 10.46

V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Vse več držav kitajskim potnikom omejuje vstop, kaj pa Slovenija?

05. 01. 2023 13.55

Kitajska se sooča z največjim valom okužb z novim koronavirusom doslej, zato so države članice EU in schengenskega območja sprejele priporočila za obvezno testiranje in nošenje zaščitnih mask. Čeprav gre na ravni EU zgolj za priporočila, je Francija kot pogoj za vstop v državo s Kitajske uvedla obvezno testiranje, negativen test naj bi v kratkem zahtevale tudi Nemčija, Švedska in Belgija. Slovenski zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan je medtem dejal, da Slovenija samostojno ne bo sprejemala nobenih ukrepov. Uveljavitev posebnih omejitev ali ukrepov pa je po mnenju poljskega obrambnega ministra neupravičena.

Inšpektorji v Uniorju: Upravljavec bo moral omejiti maksimalni pretok zraka

21. 11. 2022 13.42

Inšpektorat za okolje in prostor je pretekli teden opravil izredni inšpekcijski pregled v zreški družbi Unior, v katerem se je pred slabim mesecem zgodila okoljska nesreča – iz kadi za galvanizacijo je ušla manjša koncentracija kromovega trioksida. Takrat so ugotovili, da uhajanje pare ni vplivalo na okolje, je pa povzročilo škodo na vozilih. Inšpektorat je zdaj ugotovil, da je upravljavec naprave takoj, ko je to ugotovil, izvedel vse ukrepe, ki so zahtevani v okoljevarstvenem dovoljenju, ni pa obvestil Centra za obveščanje RS in Ministrstva za okolje in prostor. Zaradi večje varnosti procesa pa bo moral upravljavec naprave omejiti maksimalni pretok zraka.

Farmacevtski izdelki v rekah ogrožajo svetovno zdravje

15. 02. 2022 10.22

Onesnaženje svetovnih rek z zdravili in farmacevtskimi izdelki predstavlja "grožnjo okolju in globalnemu zdravju", kaže nova študija Univerze v Yorku, ki sodi med najobsežnejše v svetovnem merilu. Paracetamol, nikotin, kofein ter zdravila za epilepsijo in sladkorno bolezen so snovi, ki so najbolj prisotne v svetovnih vodah. Med najbolj onesnaženimi so bile reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Najbolje so se odrezale reke na Islandiji, Norveškem in v amazonskem pragozdu.

Preverjanje reciklabilnosti za bolj odgovorno ravnanje z odpadno embalažo

15. 09. 2021 08.27

Povprečen Slovenec letno ustvari več kot 100 kg odpadne embalaže, ki kljub vzpostavljenemu sistemu sortiranja in recikliranja pristane na odlagališčih ali v sežigalnicah. Prepogosto se namreč pozabi, da bi morali za učinkovito recikliranje najprej ločiti posamezne komponente embalaže izdelka. Prvi pogoj je torej ustrezno zbiranje in sortiranje odpadne embalaže, preden se zavrže, nadaljnje možnosti reciklabilnosti pa so odvisne še od značilnosti celotne embalaže.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Direkcija za vode preselila svoj sedež: 'Celje je bogato z vodo, zato je logična izbira'

29. 06. 2021 16.23

Direkcija RS za vode je svoj sedež preselila iz Ljubljane v Celje. Odprtja novih prostorov na Mariborski cesti se je udeležil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, ki je selitev sedeža direkcije označil kot pomemben korak k decentralizaciji javne uprave. Po njegovih besedah gre za simbolni korak, pa tudi racionalno potezo.

Bo v Sredozemskem morju kmalu več zaščitnih mask kot meduz?

26. 05. 2021 16.35

Svetovna morja in oceani so imeli že pred izbruhom pandemije velike težave z onesnaženostjo. Leto in pol nošenja zaščitnih mask po vsem svetu pa je problem le še poglobilo. Okoljevarstvene organizacije ocenjujejo, da se je zgolj v lanskem letu v oceanih znašlo dve milijardi zaščitnih mask. In poudarjajo: tudi ko bo pandemije naposled konec, bodo njene sledi še desetletja vidne na tleh oceanov.

Slovenec leta 2019 v povprečju zavrgel 12,3 kg oblačil

06. 03. 2021 11.16

V Sloveniji smo leta 2019 zavrgli 12,3 kg oblačil na prebivalca. In kaj je razlog za tako veliko količino oblačil, ki so pristala v smeteh? Kot ugotavlja raziskava, neuporabnost oblačil. Razlog, da oblačila hitreje kot v preteklosti postanejo sprana, raztrgana ali spremenijo obliko, je v slabi kakovosti materialov oblačil iz trgovin s hitro modo, poudarjajo Ekologi brez meja.

Stekla akcija E-cikliraj mimovrste: zbirajo odslužene aparate in baterije

02. 09. 2020 08.11

Imate doma neuporabne aparate, baterije ali sijalke, pa ne veste, kam z njimi? Do konca novembra jih lahko pripeljete na eno od zbirnih mest spletne trgovine Mimovrste, kjer jih boste lahko brezplačno oddali in s tem preprečili, da bi se ti nevarni odpadki znašli v zabojnikih za mešane odpadke, kamor ne sodijo.

Utajili za več kot 38 milijonov evrov davka

07. 07. 2020 08.14

Ljubljanski kriminalisti so uspešno zaključili dva postopka s področja utaje davkov. Skupno so osumljenci protipravno pridobili več kot 38 milijonov evrov. V prvem primeru je več gospodarskih družb izdalo za 500 milijonov evrov fiktivnih računov za neobstoječe posle in tako proračun oškodovalo za 12 milijonov evrov. V drugem primeru pa so osumljeni sporočili lažne podatke ter se tako izognili plačilu predpisanih davčnih obveznosti pri odkupih in prodaji odpadnih kovin. Pri tem so povzročili za 26 milijonov evrov premoženjske škode.

Kako ravnati z odpadki pri okuženih z novim koronavirusom?

18. 03. 2020 11.12

Če imate potrjeno okužbo ali ste zaradi suma na okužbo z novim koronavirusom v domači oskrbi, potem morate upoštevati posebna navodila tudi za ravnanje z odpadki. Uporabljene robčke, rokavice, maske in krpe za čiščenje prostorov je treba zbirati v posebni vrečki. Ko je ta polna, jo namestite v še eno vrečo in jo v zunanji zabojnik odložite šele po treh dneh.

Nekatere družbe pobrale embalažnino, a embalaže niso odpeljale

21. 02. 2020 13.21

Inšpektorat za okolje in prostor je lani proti družbam za ravnanje z odpadno embalažo podal tri kazenske ovadbe, so povedali na inšpektoratu. Kot je na četrtkovi novinarski konferenci pojasnil minister za okolje in prostor Simon Zajc, so nekatere družbe po ugotovitvah inšpektorjev pobrale embalažnino, a niso odpeljale embalaže.

'Spoštljiv odnos do pokojnih se ne meri s številom sveč'

25. 10. 2019 12.09

Tudi zastavica humanitarnih organizacij je lep poklon mrtvim, pravi okoljski minister Simon Zajc, ki opozarja, da moramo ob spoštovanju tradicije prižiganja sveč na grobovih svojcev in prijateljev pomisliti tudi na posledice, ki jih veliko število prižganih in kasneje zavrženih nagrobnih sveč povzroča okolju.

Sluga in Novakova: Bulčeva in Vajgl sta bila uspešna. Raziskave: ne drži

20. 05. 2019 09.28

Janja Sluga, SMC, in Tereza Novak, DeSUS, sta v tretjem soočenju sorodnih strank v sobotnem Fokusu nanizali nekatere misli, nerealne ideje in napačne podatke, ki terjajo pojasnila. Podkrepila sta jih naša strokovna sodelavca Marko Lovec in Špela Majcen Marušič.

Za predelavo odpadnih sveč po novem odgovorni prodajalci

18. 04. 2019 15.00

Vlada je sprejela uredbo o odpadnih nagrobnih svečah, ki prenaša obveznost zagotavljanja predelave odpadnih sveč z zbiralcev na proizvajalce oz. prodajalce. Prav tako uvaja finančno jamstvo, ki bo državo varovalo v primerih, ko proizvajalci svoje dolžnosti ne bodo opravljali, je pojasnil minister za okolje in prostor Simon Zajc.

Tla še vedno onesnažena: 'Kritična je predvsem vrednost cinka'

09. 01. 2019 18.23

Minister za okolje in prostor Jure Leben je v Straži občane seznanil z izidi novega pregleda tal in vode na vplivnem območju nesaniranega pogorišča nekdanje podružnice družbe Ekosistemi v Zalogu in z nadaljnjo sanacijo. Povedal je, da so tla v neposredni okolici pogorišča še vedno onesnažena in do poletja napovedal končanje sanacije.

Za odvečno embalažo odgovarjajo trgovci, ki jo dajo na police

29. 12. 2018 18.57

Prebivalci krajev z odpadnimi odlagališči in ločevalnicami odpadkov so leta klicali vlado na pomoč. Odpadki so se kopičili, med drugim tudi odpadne sveče, ki prinašajo nevarnost požarov in onesnaženja okolja. Ker podjetja, ki so se s tem ukvarjala, niso hotela več pobirati odpadne embalaže, je okoljski minister Jure Leben pripravil interventni zakon, ki bo počistil nesnago po državi.

DZ sprejel interventni zakon o odvozu odpadne embalaže in sveč

19. 12. 2018 19.58

DZ je z 52 glasovi za in nobenim proti podprl predlog zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami. V skladu z zakonom bo država stroške za odvoz nakopičene embalaže in sveč prevzela na svoja ramena, znesek pa bo imela pravico izterjati od podjetij, ki niso opravila svojega dela.

Zakonu o interventnem odvozu odpadne embalaže se obeta podpora

18. 12. 2018 12.16

Predlogu zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in odpadnimi nagrobnimi svečami se ob vnosu nekaterih popravkov, vključno z omejitvijo njegove veljave do konca leta 2019, obeta široka podpora. DZ bo o predlogu glasoval v sredo.

Korak bližje k rešitvi težav z nakopičeno embalažo in svečami

10. 12. 2018 17.32

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami. Zakon naj bi rešil akutne težave z nakopičeno odpadno embalažo in svečami, da se zadeva ne bi ponovila, pa je resorni minister napovedal spremembo sistema.

Pogled iz zraka na največji kup embalaže pri nas

29. 11. 2018 11.16

Na Barju so začeli odvažati največji kup odpadne embalaže v državi. Vlada je medtem sprejela predlog interventnega zakona, s katerim naj bi razmere, ki ogrožajo zdravje in okolje, končno uredili, ter takoj naletela na ostre odzive družb, ki bi morale poskrbeti za odvoz.

S kampanjo za zmanjšanje uporabe lahkih plastičnih vrečk

01. 09. 2018 09.42

Začenja se kampanja Imam svojo vrečko!, katere namen je ozaveščanje javnosti o škodljivih vplivih, ki jih ima pretirana uporaba plastičnih vrečk na okolje. Kampanja bo celo leto potekala tudi v osnovnih šolah.

Življenje mladega slovenskega raziskovalca: od otroških sanj do dveh milijonov evrov za raziskovalni projekt

09. 02. 2018 07.19

Z Matevžem Dularjem, enim najmlajših univerzitetnih profesorjev v Sloveniji, ki je prejel prestižno nagrado za svoj projekt čiščenja vode s pomočjo kavitacije, smo govorili o tem, kakšno je življenje mladega raziskovalca, o uresničenih otroških sanjah in odločilnih sedmih minutah, ki bodo omogočile, da bo naslednjih pet let delo dobilo sedem novih mladih znanstvenikov.

Ljubljenim, ki so nas zapustili, se lahko poklonimo tudi s svečo manj

27. 10. 2017 07.43

Vsak Slovenec letno prižge osem sveč, kar skupno znese približno 15 milijonov nagrobnih sveč letno. Slovenci poleg Poljakov in Avstrijcev tako sodimo v sam evropski vrh po porabi nagrobnih sveč. Vse več institucij ob tem poziva, naj raje prižgemo svečo manj: "Predniki vam ne bodo zamerili, potomci vam bodo za to hvaležni!"

Sistem ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami ni dovolj učinkovit

25. 10. 2017 09.51

Vsak Slovenec porabi povprečno osem nagrobnih sveč letno, kar na letni ravni nanese 6400 ton odpadkov. Računsko sodišče ugotavlja, da sistem ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami od začetka 2015 do junija letos ni bil dovolj učinkovit, ker okoljsko ministrstvo nima ciljev, kako zmanjšati porabo sveč, prav tako okoljska dajatev ne dosega svojega namena.

Greenpeace nad Samsung: kam boste dali nevarne telefone?

02. 11. 2016 09.30

V telefonih se skrivajo kovine, za katere številni umirajo v rudnikih, prav tako telefoni veljajo za nevarne odpadke. Prav zato so se na Samsung zdaj spravili okoljevarstveniki, ki terjajo odgovore, kaj bo podjetje storilo s propadlimi telefoni Note 7.