odpadna embalaža

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?
22. 11. 2024 06.00Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Trajnost in učinkovitost ključ uspešnosti Slopaka
10. 01. 2024 00.15Dr. Boštjan Aver, direktor družbe Slopak d.o.o.

Slovenija podprla predlog uredbe o odpadni embalaži
19. 12. 2023 10.18Dogovor o predlogu uredbe o embalaži in odpadni embalaži, ki so ga v Bruslju dosegli okoljski ministri EU, je podprla tudi Slovenija. V okviru zasedanja, ki se ga je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje Uroš Vajgl, so poleg tega razpravljali o zakonodaji o zdravju tal in vzpostavitvi sistema za spremljanje gozdov.

Embalažna uredba: vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj je ne zadrži
14. 10. 2022 19.32Ustavno sodišče obravnava pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti delov spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži ter o predlogu za zadržanje njenega izvrševanja. Vlada meni, da bi zadržanje ogrozilo doseganje predpisanih okoljskih ciljev, predvsem pa bi bil ogrožen javni interes varovanja okolja in zdravja ljudi.

Odpadna embalaža pijač prinaša ugodnosti. Preverite, katere!
28. 09. 2022 00.15'Recikliraj me. Podari mi novo življenje.' To je geslo pilotnega projekta zbiranja odpadne embalaže pijač, s katerim Coca-Cola v Sloveniji stopa nov korak v smeri vizije sveta brez odpadkov. Želite sodelovati? Prinesite plastenke ali pločevinke pijač katerekoli znamke v izbrane hipermarkete Mercator po vsej Sloveniji, prejmite dodatne pike na vašo Mercator Pika kartico in sodelujte v nagradni igri za električne skiroje!

Steklo in kovina: možna 'krivca' za samovžige odpadkov na deponijah
09. 08. 2022 07.00Vsako leto poročamo o vsaj enem požaru na slovenskih deponijah, ko odpadki zagorijo sami od sebe. Zadnji primer domnevnega samovžiga, zaradi česar je zgorelo 150 ton kosovnih odpadkov, se je zgodil v Krškem v zbirnem centru za ravnanje z odpadki podjetja Kostak v Spodnjem Starem Gradu minuli teden. Zanimalo nas je, kako se lahko ogenj zaneti na deponijah kar sam. Eden izmed problemov so napačno odloženi odpadki.

Zelena luč predlogu Zakona o varstvu okolja: trenutni sistem ne dosega okoljskih ciljev
04. 11. 2021 17.51Predlog novega Zakona o varstvu okolja, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, je prejel zeleno luč vlade. Gre za sistemski zakon na področju varstva okolja, ki je nujno potreben tako zaradi neurejenih razmer na področju odpadkov kot zaradi prenosa direktive EU v slovensko zakonodajo, pojasnjuje vlada.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?
18. 10. 2021 11.42V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Preverjanje reciklabilnosti za bolj odgovorno ravnanje z odpadno embalažo
15. 09. 2021 08.27Povprečen Slovenec letno ustvari več kot 100 kg odpadne embalaže, ki kljub vzpostavljenemu sistemu sortiranja in recikliranja pristane na odlagališčih ali v sežigalnicah. Prepogosto se namreč pozabi, da bi morali za učinkovito recikliranje najprej ločiti posamezne komponente embalaže izdelka. Prvi pogoj je torej ustrezno zbiranje in sortiranje odpadne embalaže, preden se zavrže, nadaljnje možnosti reciklabilnosti pa so odvisne še od značilnosti celotne embalaže.

Komunalna odpadna embalaža se znova kopiči, le aprila neprevzetih 9974 ton
09. 06. 2021 15.03Tudi letos se pri komunalnih podjetjih kopiči komunalna odpadna embalaža, na kar opozarjajo tudi v zbornici komunalnega gospodarstva. Minister za okolje Andrej Vizjak ocenjuje, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo trenutno prevzemajo okoli 70 odstotkov teh odpadkov, 100 odstotkov pa naj bi dosegli tudi z okrepljenim inšpekcijskim nadzorom.

Ko odpadna plastična embalaža ponovno zaživi
12. 05. 2021 00.15V naravi plastika ni ogrožena vrsta, ampak se njena razširjenost le še povečuje. Tudi slovenski potrošnik kljub dobri ozaveščenosti o odpadni plastiki, na račun lagodja vedno pogosteje zapostavlja odgovorno ravnanje do okolja. Ker je plastika ena izmed najbolj razširjenih materialov na svetu, je utopično pričakovati, da bi jo lahko popolnoma nadomestili, zato je pomembno, da krepimo našo odgovornost in zavedanje o njeni uporabi.

Ukinjen prag 15 ton za plačilo stroškov ravnanja z odpadno embalažo
08. 04. 2021 15.37Vlada je sprejela uredbo o embalaži in odpadni embalaži. Z njo se za proizvajalce ukinja količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Hkrati se uvaja možnost plačila pavšalnega zneska za tiste, ki dajo letno na trg v Sloveniji manj kot eno tono embalaže.

Napake pri ločevanju odpadkov: ste vedeli, da plastika ne sodi v embalažo?
17. 02. 2021 19.11Kljub temu da odpadke ločujemo že kar nekaj časa, je med nami še vedno veliko takih, ki očitno ne vedo, v kateri zabojnik odvreči določene odpadke. Mariborsko komunalno podjetje Snaga je zato ponovno pregledovalo vsebino zabojnikov, tokrat med blokovskim naseljem na Pobrežju. Lotili so se rumenih, tistih, v katere sodi odpadna embalaža. Med njimi pa našli kup stvari, ki tam nimajo kaj početi. In kaj sledi? Najprej opozorilo, pravijo, če to ne zaleže, pa nas lahko za nepravilno odložene smeti doleti tudi do 300 evrov kazni.

Konec 'plastike'? Plastika, ki se razgradi v letu dni, postaja zanimiva tudi za korporacije
18. 05. 2020 19.45Nizozemsko podjetje Avantium upa, da bodo s pomočjo Kickstarterja luč življenja ugledale njihove plastenke iz bioplastike, ki se lahko razgradijo v letu dni. Podjetje sta pri izdelavi sicer že podprla giganta Coca-Cola in Carlsberg. Podjetji bosta, če bo šlo vse po načrtih, v prodajo dali posebno linijo pijač v embalaži, narejeni iz 'rastlinske' plastike.

Dodatek 150 evrov bodo prejeli tudi izredni študenti, sodišča tudi o nenujnih zadevah
23. 04. 2020 09.44Veljati je začel sklep o izmenjavi podatkov o karanteni med NIJZ in policijo. Odslej lahko dobite zdravila na recept za več kot mesec dni. Minister za delo je napovedal tudi nove ukrepe za pomoč državljanom med epidemijo, med njimi tudi začasno denarno nadomestilo zaradi izgube zaposlitve v času epidemije. Krog upravičencev do enkratne solidarnostne pomoči so še razširili. Sodišča bodo kmalu spet začela vročati odločbe tudi v nenujnih zadevah.

Občinske komunale in regijski centri pokajo po šivih zaradi nakopičene odpadne embalaže
01. 03. 2020 18.11V zbornici komunalnega gospodarstva svarijo, da Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti. Ob centrih za ravnanje z odpadki namreč nenadzorovano rastejo kupi odpadne embalaže, ki je nihče noče ali ne more odpeljati. Na ministrstvu za okolje odgovornost prelagajo na komunalna podjetja, komunalna podjetja pa bi lahko odgovornost preložila na gospodinjstva in podražila položnice.

Na tisoče ton odpadkov se še naprej kopiči. Ministrstvo: Iščemo rešitve
18. 02. 2020 11.00Na ministrstvu za okolje in prostor ob opozorilih zbornice komunalnega gospodarstva o vnovičnem kopičenju odpadne embalaže na dvoriščih komunalnih podjetij zagotavljajo, da nadaljujejo ukrepanje za reševanje problematike odpadne embalaže. Konec meseca bodo npr. odprli javno naročilo za interventni odvoz komunalne embalaže, nakopičene v 2019.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje
22. 01. 2020 07.00Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Proti nekaterim družbam za ravnanje z odpadno embalažo tudi ovadbe
17. 12. 2019 13.09Okoljski inšpektorji so pri nekaterih družbah za ravnanje z odpadno embalažo odkrili določene nepravilnosti, zaradi katerih so organom pregona podali tudi kazenske ovadbe. Družbe naj bi namreč pobrale embalažnino, potem pa niso izpolnile svojih obveznosti.

Od sprejetja interventnega zakona odpeljanih 5600 ton odpadne embalaže
07. 08. 2019 15.18V skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč je bilo do 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže, kažejo podatki okoljskega ministrstva. Še slabih 8000 ton embalaže čaka na odvoz.

Požar v Dragonji: vzrok ni znan, tuja krivda izključena
22. 07. 2019 10.43Policija ni uspela odkriti vzroka petkovega požara v zbirnem centru za embalažo v Dragonji. Po njihovih ugotovitvah naj bi zagorelo tam, kjer so skladiščili odpadni papir. So pa predstavniki NIJZ odvzeli vzorce onesnažene vode.

OZS svari pred novo birokracijo: poročanje o embalaži štirikrat letno?
08. 07. 2019 13.13Nov osnutek uredbe o embalaži in odpadni embalaži prinaša nove administrativne ovire obrtnikom in podjetnikom, trdijo na OZS. Po novem bi morali ti o odpadni embalaži poročati štirikrat letno.

'Slovenija poka po šivih'
04. 06. 2019 06.00To izpostavljajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. Požari v zbirnih centrih so dokaz, da sistem ne deluje. Smeti je preveč, potrebujemo rešitev, so enotni okoljevarstveniki in strokovnjaki. Imamo dve možnosti: zgraditi novo sežigalnico ali spremeniti navade in zaživeti življenje brez odpadkov, Zero Waste. Prihodnost Evrope je v krožnem gospodarstvu in manjšem proizvajanju smeti. Žal je realnost drugačna.

Odpadna embalaža: opozorila, da je sistem neučinkovit, odpadki se še naprej kopičijo
03. 06. 2019 14.49Zakon o interventnih ukrepih pri ravnanju z odpadno embalažo ne deluje, ti odpadki se še naprej kopičijo, opozarjajo v družbah za zbiranje odpadkov za nadaljnjo predelavo. Med drugim predlagajo, da se ukine prag 15 ton za plačilo ravnanja z embalažo ter uvede tehtanje zbrane in prevzete embalaže ter klirinško družbo, ki bi urejala trg.

Slovenska inovacija: popolnoma razgradljiva ekološka sveča
27. 04. 2019 07.00Tisoči ton odpadnih sveč pomenijo za Slovenijo resno težavo. Zapleta se namreč z njihovo predelavo, tudi na razpis okoljskega ministrstva za odvoz odpadnega materiala se kljub večkratnemu podaljšanju roka ni prijavilo nobeno podjetje. A slovensko podjetje je našlo rešitev: popolnoma razgradljivo ekološko svečo, ki jo nameravajo izvažati tudi v tujino.

Za odvečno embalažo odgovarjajo trgovci, ki jo dajo na police
29. 12. 2018 18.57Prebivalci krajev z odpadnimi odlagališči in ločevalnicami odpadkov so leta klicali vlado na pomoč. Odpadki so se kopičili, med drugim tudi odpadne sveče, ki prinašajo nevarnost požarov in onesnaženja okolja. Ker podjetja, ki so se s tem ukvarjala, niso hotela več pobirati odpadne embalaže, je okoljski minister Jure Leben pripravil interventni zakon, ki bo počistil nesnago po državi.

Zakonu o interventnem odvozu odpadne embalaže se obeta podpora
18. 12. 2018 12.16Predlogu zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in odpadnimi nagrobnimi svečami se ob vnosu nekaterih popravkov, vključno z omejitvijo njegove veljave do konca leta 2019, obeta široka podpora. DZ bo o predlogu glasoval v sredo.

Korak bližje k rešitvi težav z nakopičeno embalažo in svečami
10. 12. 2018 17.32Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami. Zakon naj bi rešil akutne težave z nakopičeno odpadno embalažo in svečami, da se zadeva ne bi ponovila, pa je resorni minister napovedal spremembo sistema.

Pogled iz zraka na največji kup embalaže pri nas
29. 11. 2018 11.16Na Barju so začeli odvažati največji kup odpadne embalaže v državi. Vlada je medtem sprejela predlog interventnega zakona, s katerim naj bi razmere, ki ogrožajo zdravje in okolje, končno uredili, ter takoj naletela na ostre odzive družb, ki bi morale poskrbeti za odvoz.

Odpadne sveče so prevelik zalogaj za naše okolje
25. 10. 2018 18.16Približuje se dan spomina na mrtve, ko se ljudje množično odpravljamo na pokopališča na grobove bližnjih in prinašamo šopke rož, vence, ikebane in sveče. Veliko preveč sveč. V naši državi se že tako kopiči odpadna embalaža, prvi november pa je dan, ko okolje s svečami še bolj obremenimo. Morda bi se počasi vendarle zamislili in uporabili kakšno bolj zdravo alternativo.