odpadna

Bryan Adams zaradi težav s kanalizacijo primoran odpovedati koncert

11. 02. 2025 12.00

Kanadski pevec Bryan Adams je bil zaradi težav s kanalizacijo na prizorišču primoran odpovedati koncert v Avstraliji. 65-letnik bi moral nastopiti v eni od aren v mestu Perth, a so ga morali organizatorji v zadnjem trenutku odpovedati, ker se je pojavila možnost, da bi lahko odpadna voda zalila stranišča prizorišča in s tem ogrozila zdravje obiskovalcev in osebja.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja

06. 02. 2025 18.55

Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

V Domžalah odkrili veliko onesnaženje v kanalizaciji

24. 01. 2025 20.08

Na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik so ta mesec zaznali visoko obremenjeno odpadno vodo, ki tja priteka po kanalizacijskem sistemu. Potencialnega onesnaževalca še iščejo, sumijo pa enega od industrijskih obratov v občini Kamnik. Na pristojne inšpekcijske službe ter policijo so že podali prijavo zoper neznanega povzročitelja.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen

17. 11. 2024 17.18

"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

V okviru projekta "Laško Bivak za bele vrhove" iz hribov v manj kot štirih mesecih odstranili 117.000 praznih pločevink

07. 10. 2024 09.10

Pivovarna Laško Union in Planinska zveza Slovenije v sodelovanju s Slopakom s ponosom naznanjata, da sta s pomočjo skupnosti v letošnjih poletnih mesecih v sklopu projekta Laško Bivak za bele vrhove zbrali 117.000 praznih pločevink. Zbrani aluminij v obsegu dveh ton bo v letu 2025 služil izdelavi in postavitvi dveh bivakov, ki bosta v prihodnosti nudila trajnostno zavetje ljubiteljem slovenskih gora.

Kitajsko pretresa škandal z oljem: v cisternah za gorivo prevažali jedilno olje

16. 07. 2024 16.31

Kitajsko pretresa škandal z jedilnim oljem, ki naj bi ga dve podjetji prevažali kar s cisternami za gorivo. Poročilo je v javnosti znova sprožilo ugibanja o prehranski varnosti, ki je na Kitajskem zaradi rezanja stroškov pri dobaviteljih že dlje časa pereča tema.

Največji 'olimpijski bazen' v Parizu: 30-metrski zbiralnik za umazano vodo

07. 05. 2024 06.14

Do olimpijskih iger v Parizu je še manj kot 100 dni in priprave na tekmovalnih prizoriščih so v polnem teku. Eno od njih bo tudi reka Sena, ki teče skozi francosko prestolnico, v njej pa bo potekalo maratonsko plavanje in plavalni del triatlona. A kaj, ko je reka umazana. Francozi so našli rešitev in zgradili ogromen 30-metrski vodni zbiralnik, kamor se bo stekala odpadna voda.

15 dni za poročilo: kako je določena cena ogrevanja za Šaleško dolino?

16. 04. 2024 20.15

Komisija DZ za nadzor javnih financ je velenjsko komunalo in občino pozvala k poročilu o določitvi cene daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, Računskemu sodišču pa predlagala revizijo postopka določitve te cene. Teš in župan trdita, da je podražitev posledica dražjih energentov in emisijskih kuponov, NSi težavo vidi v komunalnem podjetju.

Zavržena cepiva proti covidu-19 so nas stala več kot 70 milijonov

02. 04. 2024 17.57

Slovenija je od začetka epidemije pa do danes naročila skoraj 7,5 milijona odmerkov cepiv proti covidu-19, zanje pa smo plačali dobrih 161 milijonov evrov. A smo po podatkih ministrstva za zdravje v teh letih več cepiva zavrgli kot dejansko porabili. Samo lani smo v uničenje poslali za skoraj 50 milijonov evrov cepiv.

Trajnost in učinkovitost ključ uspešnosti Slopaka

10. 01. 2024 00.15

Dr. Boštjan Aver, direktor družbe Slopak d.o.o.

Slovenija podprla predlog uredbe o odpadni embalaži

19. 12. 2023 10.18

Dogovor o predlogu uredbe o embalaži in odpadni embalaži, ki so ga v Bruslju dosegli okoljski ministri EU, je podprla tudi Slovenija. V okviru zasedanja, ki se ga je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje Uroš Vajgl, so poleg tega razpravljali o zakonodaji o zdravju tal in vzpostavitvi sistema za spremljanje gozdov.

Z aplikacijo do manj odpadne hrane, manj izpustov CO2 in manj lačnih ust

20. 10. 2023 06.00

Slovensko podjetje je razvilo aplikacijo Alms, ki deluje kot most med ponudniki hrane na eni strani in socialno ogroženimi posamezniki na drugi strani. Cilj projekta je zmanjšati količino odvržene hrane, zmanjšati izpuste CO2 ter na drugi strani zmanjšati problem revščine oziroma lakote. S projektom, ki ima globalno vizijo, bi torej ubili najmanj tri muhe na en mah. V testni fazi so le v nekaj dneh rešili več kot 20 kilogramov hrane, ki bi sicer pristala med odpadki. Hkrati pa so izpuste CO2 zmanjšali za skoraj 40 kilogramov.

Zasajena prva lopata za gradnjo priključka na vodovod Mrzlek

21. 09. 2023 20.11

Več kot tri leta od tedaj, ko je prebivalcem Anhovega iz domačih pip pritekla umazana voda, kot so kasneje ugotovili, celo industrijska odpadna voda, ki je tja zašla zaradi napake pri obratovanju Eternita, so danes slavnostno zasadili prvo lopato za gradnjo priključka na vodovod Mrzlek. Tako 1200 prebivalcev ne bo več odvisnih od vodarne Močila, kjer vodovod poteka skozi obrtno cono Anhovo. A kljub temu še ne bodo mirno zadihali, poudarjajo.

Izpuščanje vode v Fukušimi: Kitajska sprejela prve povračilne ukrepe

24. 08. 2023 07.39

Ob ostrih kritikah Kitajske in nasprotovanju številnih okoljevarstvenih organizacij je Japonska začela v Tihi ocean izpuščati hladilno vodo iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima. Kitajska je že prepovedala uvoz vse morske hrane iz Japonske, pa čeprav upravitelj elektrarne miri, da je voda zaradi čiščenja in redčenja varnejša od mednarodnih standardov.

Samsung Galaxy Z Flip5 in Galaxy Z Fold5: Prilagodljivost in vsestranskost brez kompromisov

27. 07. 2023 10.48

Galaxy Z serija z inovativno obliko, izboljšano z novim tečajem Flex Hinge za uravnoteženo oblikovno zasnovo, in profesionalnimi zmogljivostmi fotoaparata z edinstveno kamero FlexCam zagotavlja neprekosljivo izkušnjo zlaganja.

V Lenartu zagorela odpadna plastika, v požaru sta se poškodovali dve osebi

19. 06. 2023 10.33

Požar, ki je v nedeljo popoldne zajel zbirni center odpadkov podjetja Salomon v Lenartu, je po prvih ocenah Policije povzročil škodo v višini 20.000 evrov. Po navedbah Policijske uprave Maribor je zagorelo v betonskem boksu na območju zunanjega skladišča podjetja, v katerem naj bi bila predvsem plastika. Zaradi ognja sta bili poškodovani dve osebi.

Zagorel delovni stroj, nato se je ogenj razširil na odpadno plastiko in papir

09. 03. 2023 07.50

Sinoči, nekaj po 20. uri, je izbruhnil požar na območju novomeške komunale v industrijski coni na Cikavi. Zagorelo je na odlagališču odpadkov. Po prvih ugotovitvah je zagorel delovni stroj, ogenj pa se je razširil na odpadno plastiko in papir. Aktiviran je bil mobilni ekološki laboratorij, ki bo analiziral posledice morebitnega onesnaženja okolja.

Kronologija: največje industrijske nesreče zadnjih 15 let

17. 02. 2023 13.46

Slovenijo je minula leta prizadelo več industrijskih požarov in nesreč, ki so povzročili veliko škode, nekateri pa terjali tudi življenja. Eksplozija na Vrhniki, kjer je še svež spomin na požar v Kemisu, je po katastrofi v kočevskem Melaminu drugi tak dogodek v letu dni.

Iz nekdanjega Etola iztekla manjša količina odpadne vode v reko Hudinjo

13. 01. 2023 18.04

Iz celjskega podjetja Tastepoint Slovenija, nekdanjega Etola, je med čiščenjem delovne opreme v jašek za odpadne vode iztekla manjša količina vode, ki se je zaradi proizvodnje osnove za multivitaminsko brezalkoholno pijačo, ki vsebuje surovine in živilska barvila, namenjena prehrani ljudi, obarvala v rumeno. Poškodovano cev so sanirali.

Zakaj so bili odvrženi paketi hrane v bližini Maribora?

02. 11. 2022 18.33

Po tem, ko smo v torek poročali, da je neznanec v gozdu blizu Maribora odvrgel na desetine kilogramov hrane s pretečenim rokom, ki je prišla iz sklada za evropsko pomoč, smo v sredo preverjali, koliko te hrane prejme naša država in po kakšnem ključu jo humanitarne organizacije delijo. Karitas vsako leto razdeli dva tisoč ton takšne hrane ljudem, ki naj bi pomoč zaradi slabše finančne situacije resnično potrebovali. Kako se lahko zgodi, da potem več kilogramov takšne pokvarjene hrane nekdo odvrže kar v naravo? Bi ti paketi lahko bili celo ukradeni?

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka

16. 10. 2022 07.00

Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Embalažna uredba: vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj je ne zadrži

14. 10. 2022 19.32

Ustavno sodišče obravnava pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti delov spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži ter o predlogu za zadržanje njenega izvrševanja. Vlada meni, da bi zadržanje ogrozilo doseganje predpisanih okoljskih ciljev, predvsem pa bi bil ogrožen javni interes varovanja okolja in zdravja ljudi.

Ali je napisom 'uporabno najmanj do' na prehranskih izdelkih 'odklenkalo'?

07. 10. 2022 06.09

Ti napisi ne pomenijo, da hrane po dotičnem datumu ne smemo zaužiti, a pogosto potrošniki kljub temu prezgodaj zavržejo povsem užitne reči. Vsak Slovenec v povprečju zavrže 68 kilogramov hrane letno, po ocenah Združenih narodov pa gre vsako leto v nič kar 17 odstotkov svetovne proizvodnje hrane, večina v gospodinjstvih. Več britanskih trgovskih verig je zato napis "uporabno najmanj do" že umaknilo z nekaterih izdelkov. Kaj pa Evropska unija?

Letno vsak Slovenec zavrže skoraj 40 odstotkov užitne hrane

29. 09. 2022 18.40

Veliko govorimo o draginji. Koliko se dražijo vse stvari, pa tudi ali pa predvsem hrana. In veliko govorimo o tem, da je po svetu na milijone lačnih ljudi in kako pomembna je lastna samooskrba za države in državljane v časih, v katerih živimo. Pa kljub temu tretjina vse hrane, ki jo kupimo, konča v smeteh in kljub vsemu govoru o dragi hrani Slovenec v povprečju zavrže 68 kilogramov hrane na leto. V minulem letu smo Slovenci skupno zavrgli več kot 140.000 ton hrane, za primerjavo: to je teža 1000 sinjih kitov, ki velja za najtežjo žival na svetu. Katera hrana najpogosteje pristane v smeteh? Da se da in se tudi mora drugače, je cilj mnogih akcij ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o odpadni hrani.

Odpadna embalaža pijač prinaša ugodnosti. Preverite, katere!

28. 09. 2022 00.15

'Recikliraj me. Podari mi novo življenje.' To je geslo pilotnega projekta zbiranja odpadne embalaže pijač, s katerim Coca-Cola v Sloveniji stopa nov korak v smeri vizije sveta brez odpadkov. Želite sodelovati? Prinesite plastenke ali pločevinke pijač katerekoli znamke v izbrane hipermarkete Mercator po vsej Sloveniji, prejmite dodatne pike na vašo Mercator Pika kartico in sodelujte v nagradni igri za električne skiroje!

Lani vsak Slovenec zavrgel več kot 250 obrokov ali 68 kilogramov hrane

27. 09. 2022 12.26

Prebivalci Slovenije so lani zavrgli 143.254 ton hrane, kar je 0,2 odstotka manj kot leto prej. Prebivalec Slovenije je v povprečju zavrgel 68 kilogramov hrane, kar je enako kot leto prej. Nekaj več kot polovica odpadne hrane je nastala v gospodinjstvih.

'Sušnih poletij bo vedno več in temu se bo treba prilagoditi'

10. 09. 2022 07.00

V Sloveniji pitno vodo skoraj v celoti črpamo iz podzemlja – skoraj 98 odstotkov. Vodnih virov je dovolj, težava, ki jo je letošnja suša znova razgalila, pa je v dostopnosti. Medtem ko je v določenih delih Slovenije vode toliko, da suše skoraj ne čutijo, drugje brez ukrepov in varčevanja z vodo ne gre.

Steklo in kovina: možna 'krivca' za samovžige odpadkov na deponijah

09. 08. 2022 07.00

Vsako leto poročamo o vsaj enem požaru na slovenskih deponijah, ko odpadki zagorijo sami od sebe. Zadnji primer domnevnega samovžiga, zaradi česar je zgorelo 150 ton kosovnih odpadkov, se je zgodil v Krškem v zbirnem centru za ravnanje z odpadki podjetja Kostak v Spodnjem Starem Gradu minuli teden. Zanimalo nas je, kako se lahko ogenj zaneti na deponijah kar sam. Eden izmed problemov so napačno odloženi odpadki.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'

13. 07. 2022 07.59

Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.