odmerni odstotek

'Nezaslišano, da se reforma predstavlja kot nekaj dobrega za delavce'

07. 04. 2025 15.40

Čeprav je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) med podpisniki dogovora o predlogu pokojninske novele, pa 10 od skupno 22 sindikatov v zvezi dogovora ni podprlo, so povedali na novinarski konferenci, ki jo je organiziral sindikat poklicnega gasilstva. Glavne novosti v predlogu reforme so za delavce in upokojence škodljive, menijo.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Podpis dogovora o predlogu pokojninske novele v sredo

31. 03. 2025 06.16

Socialni partnerji bi morali podpisati dogovor o predlagani pokojninski noveli, ki jo je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, vendar so z ministrstva sporočili, da je podpis prestavljen. Kot razlog je minister za delo Luka Mesec navedel stališče socialnih partnerjev, ki da potrebujejo mandate svojih upravnih organov. Dogovor naj bi podpisali v sredo.

Golob potrdil zimski dodatek za upokojence, ta bo sprva 150 evrov

30. 03. 2025 20.51

Socialni partnerji bodo v ponedeljek podpisali dogovor o predlogu novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Predsednik vlade Robert Golob je potrdil, da je vlada predlagala t. i. zimski dodatek oziroma božičnico za vse upokojence. Znašala bo med 150 in 250 evrov.

Vlada v odgovoru na interpelacijo: Gre za zlorabo sicer legitimnega instrumenta

28. 03. 2025 15.28

Vlada v odgovoru na interpelacijo, ki jo je zaradi izjav premierja Roberta Goloba o pokojninski reformi druge vlade Janeza Janše vložila SDS, zavrača vse očitke. Menijo, da gre za zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, kar zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost ter odpira vprašanja o političnih motivih njenega vlagatelja.

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal

27. 03. 2025 06.00

Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek

25. 03. 2025 15.13

Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek

24. 03. 2025 19.13

Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

Bomo po novi pokojninski reformi morali delati dlje?

18. 03. 2025 19.09

Bomo po novi pokojninski reformi, ki jo namerava vlada sprejeti prihodnji mesec, morali delati dlje? Premier Golob je napovedal, da delovne dobe ne bodo podaljševali in da ta ostaja 40 let. Pa je to sploh mogoče? Kot je znano, se bo zagotovo spremenil kriterij za starostno upokojitev, ki trenutno znaša 60 let oziroma 65 za tiste, ki imajo vsaj 15 let delovne dobe. Socialni partnerji v strogi tajnosti pravkar usklajujejo še zadnje podrobnosti, ki bodo predvidoma znane do konca tega tedna.

NSi za polne pokojnine za delovno aktivne upokojence

10. 03. 2025 15.38

V Novi Sloveniji so v petek vložili predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katero želijo delovno aktivnim upokojencem omogočiti prejemanje polne starostne pokojnine, je pojasnil poslanec NSi Jernej Vrtovec. Prepričani so, da bi rešitev koristila tudi delodajalcem, ki se soočajo s pomanjkanjem delovne sile.

Predsednica DZ: Sukičeva uživa mojo podporo. Janša GS očital laganje

26. 02. 2025 18.36

Podpredsednica DZ Nataša Sukič, ki jo je zaradi izjav o pokojninah doletel predlog za razrešitev, ima podporo predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Ob očitkih SDS o manipulacijah in vloženi interpelaciji vlade, pa je predsednica DZ ocenila, da je SDS v tem mandatu "zagotovo zmagovalka pri podajanju laži in manipulacij". Janez Janša pa je, nasprotno, Gibanju Svoboda očital laganje.

SDS v interpelacijo vlade, Avšič Bogovičeva: Za orodje so izbrali upokojence

25. 02. 2025 09.31

SDS je zaradi premierjevih "laži" v zvezi z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, sprejetim decembra 2012, zoper vlado Roberta Goloba vložila interpelacijo. Že v ponedeljek pa so iz istega razloga vložili tudi predlog za razrešitev Nataše Sukič z mesta podpredsednice državnega zbora. "Gre za najvišja predstavnika zakonodajne in izvršilne veje oblasti, katerih izjave imajo veliko težo," je dejal poslanec SDS Zvone Černač. Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič pa je v odzivu ocenila, da so v predvolilni kampanji z referendumi in interpelacijami. Dodala je, da se ne Golob ne Sukičeva nimata "kaj opravičevati".

SDS, nezadovoljna z opravičilom, za razrešitev Nataše Sukič

24. 02. 2025 17.16

Skupina poslancev SDS je vložila predlog za razrešitev Nataše Sukič z mesta podpredsednice Državnega zbora. Očitajo ji, da je v zadnjih dneh oškodovanje slovenskih upokojencev pripisala napačni vladi in tako zavestno širila laži. SDS je Sukičevo že v petek pozvala, naj se javno opraviči za izrečeno, ker se to ni zgodilo, pa predlagajo, da DZ odloči o njeni razrešitvi. "Danes se je še enkrat izkazalo, da Janezu Janši in SDS ne gre zaupati," odgovarjajo v Levici.

SDS zahteva opravičilo Goloba in Sukičeve, oba ostajata kritična

21. 02. 2025 17.11

V poslanski skupini SDS od predsednika vlade Roberta Goloba in podpredsednice Državnega zbora Nataše Sukič zahtevajo opravičilo za, kot pravijo, laži, ki sta jih izrekla v preteklih dneh. Če se ne bosta opravičila, bodo zoper predsednika vlade vložili interpelacijo o delu vlade, zoper Natašo Sukič pa predlog za njeno razrešitev z mesta podpredsednice Državnega zbora. Golob je sicer v četrtkovi oddaji 24UR ZVEČER povedal, da vlada ne bo predčasno odšla, še več, na krilih treh glavnih reform ji napoveduje volilno zmago.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Golob: Zimskega dodatka za upokojence ne bo, ker v tem trenutku ni potreben

16. 12. 2024 16.01

Predsednik vlade Robert Golob je v DZ zagotovil, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade. Tako je denimo DZ sprejel predlog njene zakonske rešitve, ki opredeljuje pravico do zagotovljene vdovske pokojnine. Izplačila zimskega dodatka za upokojence, kot ga želijo nekateri, pa ne bo, ker v tem trenutku ni potreben, je poudaril.

Če razmišljate o upokojitvi, to storite konec letošnjega leta

06. 10. 2024 11.22

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) vsem tistim, ki razmišljajo, ali v pokoj konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, pojasnjuje, da se je ugodneje upokojiti letos. Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najkasneje 30. decembra in da se upokojitev začne najkasneje 31. decembra.

Štrukelj: Od dogovora bo odvisna tudi usoda vlade

19. 08. 2024 19.52

Bo vlada uspela prepričati sindikate in vendarle izpeljati obljubljeno prenovo plačnega sistema? Od tega bo, je prepričan sindikalni pogajalec Branimir Štrukelj, odvisna prihodnost vlade Roberta Goloba. Že sklenjeni sporazum sicer navdaja z optimizmom, a časa za uskladitev vseh podrobnosti in dokončno sklenitev dogovora ni več veliko. Ob tem bo morala vlada potešiti še apetite gospodarstvenikov, ki pravijo, da že predolgo čakajo na rešitve davčne zakonodaje, že septembra bodo ugriznili v še eno kislo jabolko, ko bodo v novi, predvidoma polletni seriji pogajanj skušali najti skupne rešitve še za prenovo pokojninskega sistema.

Za upokojitev dovolj 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti

19. 06. 2024 16.00

Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

Od jutri bodo pokojnine višje za 8,2 odstotka

30. 01. 2024 11.28

Ob izplačilu pokojnin za januar bo izvedena delna redna uskladitev pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja v višini 8,2 odstotka, je sporočila vlada. V februarju, ko bodo znani dokončni uradni podatki o rasti plač in cen življenjskih potrebščin, bo opravljena tudi redna uskladitev pokojnin v skladu s sistemskim zakonom, pri čemer se bo poračunala tudi predhodno opravljena delna uskladitev.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?

15. 12. 2023 15.28

DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Koalicija namerava odpraviti rez v dolgotrajne bolniške odsotnosti

11. 12. 2023 15.09

Stranka Levica je sporočila, da bodo skupaj s koalicijo vložili amandma na nov interventni zakon za zdravstvo. V zakon, ki ima sicer po ocenah stranke "veliko dobrih rešitev" in katerega cilj je znižati stroške ZZZS, se je "pretihotapil" rez v dolgotrajne bolniške odsotnosti, so zapisali. Ta člen bi zdaj črtali.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'

07. 10. 2023 07.00

Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Pokojninska reforma: starosti ne bi spreminjali, bi pa spodbujali kasnejšo upokojitev

11. 07. 2023 19.55

Izhodišča za pokojninsko reformo, ki jih je ministrstvo za delo predstavilo pogajalski skupini Ekonomsko-socialnega sveta in na srečanju z novinarji, ne predvidevajo sprememb pri pogoju za starostno upokojitev, po katerem je treba imeti 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Za kasnejši odhod iz zaposlitve predlagajo mehke ukrepe.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi

30. 06. 2023 14.36

Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

Odmerni odstotki za izračun pokojninske osnove leta 2023 izenačeni za oba spola

28. 12. 2022 12.09

Pri upokojitvenih pogojih bo leta 2023 edina sprememba ta, da se bodo odmerni odstotki za izračun pokojninske osnove izenačili za oba spola. Tako bo tudi za moške od 1. januarja 2023 veljalo, da odmerni odstotek za 40 let pokojninske dobe znaša 63,5 odstotka, za 15 let 29,5 odstotka, za vsako leto pa 1,36 odstotka oziroma za pol leta 0,68 odstotka.

V uporabi spremembe pokojninskega zakona, višji tudi znesek socialne pomoči

01. 04. 2022 08.37

Po pokojninski noveli, ki se je začela uporabljati, lahko oče, če se mati še ni upokojila, v dogovoru z njo uveljavlja dodatni odmerni odstotek zaradi skrbi za otroke. Novela tudi širi krog upravičencev do višje odmere pravic. Prav tako se je začela uporabljati nova višina osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki je 421,89 evra.