odmaknjene

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Obnova Drame odložena, gradbenega dovoljenja še ni

13. 01. 2025 19.14

Vlada Roberta Goloba se ob koncu mandata očitno ne bo mogla pohvaliti z obnovo ljubljanske Drame. Še vedno namreč niso uspeli pridobiti gradbenega dovoljenja, sama dela pa naj bi nato trajala dve ali tri leta. Pridobivanje dovoljenja je zastalo, ker se niso uspeli dogovoriti z etažnimi lastniki sosednje Nemške hiše, ki zahtevajo garancijo, da bodo morebitno škodo, če bi ta med obnovo nastala na njihovih domovih, hitro odpravili.

'Najbolj pametno nositi čelado oziroma sploh ne ležati pod klifom'

17. 06. 2024 13.42

Pod strmimi stenami, ki predstavljajo večji del obale slovenskega morja, se ni varno sončiti, je v Strunjanu ob predstavitvi projekta Erozijski procesi na obalnih flišnih klifih z oceno tveganja opozoril profesor na Naravoslovnotehniški fakulteti Timotej Verbovšek. Prvi rezultati so pokazali hitrejše krušenje od pričakovanega.

Z dvorišča ukradeni pomeranec Čarli po več kot letu dni spet doma

01. 03. 2024 10.07

Koprski policisti so razveselili družino, ki je več kot leto dni pogrešala svojega ljubljenčka – zdaj osemletnega pomeranca Čarlija. Prepričani so, da ga je nekdo ukradel z dvorišča, najditeljem so ponujali tudi denarno nagrado. Psa je k policistom v Dekanih pripeljal občan in povedal, da je izgubljeno tekal po cesti. Odpeljali so ga k veterinarki, ki je prek čipa ugotovila, čigav je, in poklicali lastnika.

Kako izbrati ustrezno ustno vodo

12. 02. 2024 00.15

Za čiste zobe in zdrave dlesni boste najbolje poskrbeli z mehko, gosto zobno ščetko in ustreznimi medzobnimi ščetkami. Kemična podpora naj vam bo v pomoč, kadar imate v ustni votlini težave.

Prepoved zadrževanja na najnevarnejših odsekih pešpoti med Fieso in Piranom

17. 05. 2023 08.04

Na najnevarnejših odsekih pešpoti med Fieso in Piranom je zadrževanje, vključno s kopanjem in sončenjem, odslej prepovedano. Prepoved na predelih z najvišjo stopnjo ogroženosti bo veljala tudi poleti, na določenih odsekih priljubljene pešpoti pa so postavljene tudi opozorilne table, so sporočili iz javnega podjetja Okolje Piran.

Namesto na skrivaj čez mejne prehode, zdaj kar z javnim prevozom

12. 03. 2023 19.37

Z vstopom Hrvaške v schengensko območje so se precej spremenili tokovi nezakonitih migracij. Namesto prek zelene meje se sedaj v Slovenijo številni na pot odpravijo z vozili, marsikdo prav z vlakom ali avtobusom. In čeprav so naši južni sosedje zagotavljali, da bo s premikom schengenske meje dotok nezakonitih migrantov skoraj usahnil, številke prvih dveh mesecev kažejo povsem drugačno sliko. Nelegalnih prehodov je več kot lani v istem obdobju.

Japonska ponuja okoli 7000 evrov vsem družinam, ki se bodo odselile iz Tokia

03. 01. 2023 19.15

Japonska vlada bo družinam ponudila okoli 7000 evrov na otroka za izselitev iz Tokia. Verjamejo namreč, da bo vzpostavitev ravnovesja med številom tistih, ki živijo v mestih, in tistih na podeželju, izboljšala gospodarstvo in preprečila nadaljnje staranje prebivalstva. Ta poteza je nastopila tudi zaradi velike centralizacije v glavnem mestu Japonske.

V Osilnici in Kostelu pri odstranjevanju posledic poplav pomaga tudi vojska

19. 09. 2022 09.11

Po hudem deževju, ki je največ škode povzročil na jugovzhodu države, sta občini Osilnica in Kostel zaprosili za pomoč slovenske vojske. Obrambni minister Marjan Šarec je sporočil, da je bila vojska na zaprosilo aktivirana. Pri odpravljanju posledic vodne ujme trenutno sodeluje 60 pripadnic in pripadnikov vojske, šest tovornih in šest terenskih vozil ter bager. Na območju so sicer nekatere cestne povezave še vedno zaprte. Narasla Kolpa pa po ocenah črnomaljske občine z verjetno stoletnimi vodami na infrastrukturi v občini ni povzročila večje škode. Več bo znano, ko bo gladina reke upadla dovolj, da bo mogoče izvesti natančni pregled. Voda je sicer zalila obrečne kampe, največ škode pa je v sosednji Občini Metlika povzročila kmetu, ki mu je odnesla 300-glavo čredo ovac.

Svet letu 2021 maha v slovo, Sydney v novo leto s spektakularnim ognjemetom

31. 12. 2021 11.53

Svet se poslavlja od leta 2021, ki ga je znova zaznamovala pandemija covida-19, in vstopil v leto 2022. Marsikje so zaradi pandemije znova odpovedali množična silvestrovanja na prostem. Tem se na drugi strani ne bodo odpovedali v nekaterih večjih mestih, med drugim v Sydneyju, New Yorku, Moskvi in Madridu. V novo leto so že vstopili na Novi Zelandiji. V Sydneyju so pripravili spektakularen ognjemet. V Tokiu so bili prebivalci znova razočarani, saj je bila ceremonija ob vstopu v leto 2022 spet odpovedana.

Ime leta 2021 je Anita Ogulin

23. 12. 2021 17.35

Ime leta 2021 na Valu 202 je vodja projekta Botrstvo, dolgoletna prostovoljka in predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje Anita Ogulin. Z njo sodeluje tudi naša medijska hiša, in sicer v sklopu Verige dobrih ljudi. V omenjenem programu s skupnimi močmi pomagamo družinam v stiski. Teh je od začetka pandemije žal vedno več.

Maša

12. 11. 2021 20.00

V prvi avdicijski oddaji osme sezone šova Slovenija ima talent je s svojim nastopom navdušila violinistka Maša, ki se loteva elektronskih in popularnih glasbenih zvrsti. Od petega leta je odraščala z violino in vsekakor je to njena prva ljubezen.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve

01. 09. 2021 08.59

S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Zakaj so ravno Haloze pravi raj za Romantično vandranje?

27. 07. 2021 00.15

Slovenci iščemo odmaknjene kotičke Slovenije, ki nudijo enako in še več kot butični hoteli v središčih turističnega vrveža. Eden takih zelenih biserov so Haloze, ki vabijo med idilične griče Haloz na domače dobrote lokalno pridelanih sestavin s postrežbo vrhunskih vin. Daleč stran od mestnega vrveža so jutra v glamping hiškah raj za regeneriranje. Welness v haloških vilah in zidanicah pa daje popolni odklop umu in telesu.

Po odločitvi sodišča o Navalnem na ulicah Rusije nove množične aretacije

03. 02. 2021 07.24

Po odločitvi sodišča v Moskvi, da vodji ruske opozicije Alekseju Navalnemu pogojno kazen spremeni v tri leta in pol zapora, ki pa jo bo zmanjšalo za čas, ki ga je že prestal v hišnem priporu, so se protesti na ulicah Rusije še okrepili. Policija je pridržala več kot 1400 njegovih podpornikov. Države EU po obsodbi ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega razmišljajo o uvedbi novih sankcij proti Rusiji.

Sodišče odločilo: Navalni mora v zapor za dve leti in pol

02. 02. 2021 18.09

Ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni je v pridržanju že od 17. januarja, ko je njegovo letalo pristalo v Moskvi. Sodišče je odločilo, da bodo njegovo pogojno kazen zaradi kršitev spremenili v zaporno. Navalni se ruski policiji ni javljal od avgusta, čeprav je bilo vsem znano, da po zastrupitvi z novičokom okreva v Nemčiji. Za zapahe bo moral za dve leti in pol, saj so upoštevali leto, ki ga je preživel v hišnem priporu. K takojšnji in brezpogojni izpustitvi je pozvalo več držav, tudi Slovenija.

VIDEO: Ruski orjak Mi-26 po 'manjših težavah' zapustil Maribor

13. 12. 2020 15.23

Po slabih treh mesecih jesenskega spanca je mariborsko letališče Edvarda Rusjana zapustil navečji serijski helikopter na svetu, ruski Mil Mi-26. Pri vzletu, ki so ga v preteklih dneh nekajkrat prestavili, ni šlo brez manjših zapletov, ki so posadko primorali, da je bivanje v štajerski prestolnici podaljšala še za en dan. Naposled je ruski orjak vendarle odletel v nebo, nam pa je še pred tem zelo dostopno osebje omogočilo "sprehod" po drobovju velikana in sedenje v pilotski kabini.

Pred dobrimi 100 leti v obeleževanje 1. novembra posegla španska gripa

01. 11. 2020 08.27

Dan spomina na mrtve bo zaradi epidemije letos drugačen kot sicer. Zvonka Zupanič Slavec z Inštituta za zgodovino medicine Medicinske fakultete v Ljubljani je spomnila, da imamo na območju današnje Slovenije že izkušnje s širjenjem nalezljive bolezni okoli 1. novembra, in sicer z drugim valom španske gripe leta 1918.

Ruski orjak v Mariboru: zimski spanec največjega helikopterja na svetu

18. 10. 2020 12.37

Na mariborsko letališče je konec septembra iz Južnega Sudana prigrmel orjaški helikopter sovjetske izdelave Mil Mi-26. Tam je opravljal naloge v sklopu misije Združenih narodov v državi, ki je pred devetimi leti razglasila svojo samostojnost. Zdaj ga čaka zimski spanec, nato pa bo poletel na novo misijo. Mi-26 je največji helikopter na svetu, ki se je izkazal v številnih operacijah, med drugim pri sanaciji černobilske nesreče.

Korošci dočakali prvo lopato in začetek gradnje tretje razvojne osi

15. 10. 2020 18.15

2286 dni po tem, ko je začela delovati Mladinska iniciativa za tretjo razvojno os, so 15. oktobra ob 15. uri s prvo lopato simbolično zaznamovali začetek gradnje severnega kraka v Gaberkah. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je ob tem povedal, da gradnje ne more nič več zaustaviti, predsednik Darsa Valentin Hajdinjak pa je spomnil, da gre za naložbo, vredno 8,4 milijona evrov.

Neuradno potrdili več kot 500 okužb s koronavirusom

13. 10. 2020 10.28

Vlada je končala krizni sestanek, na sredini seji pa bodo razpravljali o novih ukrepih. Neuradno pa smo v torek dosegli novi neslavni mejnik in doslej zabeležili že več kot 500 okužb. Ali bodo sprejeti vsi ukrepi, predvideni za tretji sveženj oranžne faze, bo jasno po seji vlade.

Pri poginulih delfinih našli poškodbe, ne pa nafte

28. 08. 2020 08.07

Na Mavriciju razrešujejo uganko poginulih delfinov. V dveh dneh jih je na obalo naplavilo kar 27. To se je začelo dogajati le mesec dni, potem ko je v bližini nasedel japonski tanker, zato so mnogi prepričani, da je odgovor na dlani. Še toliko bolj, ker priče trdijo, da so imele živali v ustih črno snov. A obdukcija, opravili so jo pri le dveh delfinih, naj sledi nafte ne bi odkrila.

Mesec dni po razlitju nafte na obale Mavricija naplavilo poginule delfine

26. 08. 2020 18.55

Prebivalce otoške države Mavricij je na obali pričakal žalosten prizor. Približno mesec dni po tem, ko je iz japonske tovorne ladje, ki je nasedla na koralnem grebenu, izteklo več tisoč ton nafte, je na obalo naplavilo poginule delfine. Do zdaj so jih našli najmanj 17.

Aretirali kapitana ladje, ki je nasedla pri Mavriciju

18. 08. 2020 16.27

Po nesreči tankerja ob obali Mavricija, ki je povzročila okoljsko katastrofo brez primere, je tamkajšnja policija aretirala 58-letnega indijskega kapitana. Obtožen je ogrožanja varne plovbe. Sprednji del ladje zdaj vlečejo stran od grebena, zaradi močnih tokov pa je preveč tvegano, da bi odstranili tudi zadnji del. Od približno 4000 ton goriva ga je izteklo približno 1000 ton. Reševalne ekipe črpajo, kar je ostalo.

Poškodovana ladja pred obalo Mavricija se je prelomila na pol

16. 08. 2020 11.14

Japonski tanker, ki je nasedel pred obalo Mavricija, se je prelomil na pol, so sporočile oblasti te otoške države. Oblasti si prizadevajo z ladje odstraniti še 166 ton nafte, kolikor je je ostalo na tankerju.

S poškodovane ladje pred obalo Mauritiusa izčrpali nafto iz rezervoarjev

12. 08. 2020 13.53

Na Mauritiusu je reševalnim ekipam uspelo izčrpati vso nafto iz rezervoarjev tovorne ladje, ki je konec julija nasedla pred idilično obalo te otoške države. Premier Mauritiusa Pravinda Jugnauth je dodal, da so zmagali v bitki s časom.

Na Mavriciju hitijo z odstranjevanjem nafte s poškodovane ladje

10. 08. 2020 17.15

Na Mavriciju reševalne ekipe bijejo bitko s časom, da bi preprečile še drugo izlitje nafte iz tankerja, ki je konec julija nasedel pred idilično obalo te otoške države. Od približno 4000 ton goriva ga je izteklo približno 1000 ton, preostanek pa poskušajo odstraniti z ladje, ki ji zaradi poškodb grozi, da se bo prelomila na pol.

Skrivnostna smrt študentov na Uralu: snežni plaz, vojaški preizkusi, napad jetija?

05. 01. 2020 07.18

Januarja leta 1959 se je skupina desetih študentov, na čelu z Igorjem Djatlovom, odpravila na pohod, globoko v uralsko gorovje. Vsi so bili izkušeni smučarji, mladi športniki z Uralskega politehničnega inštituta. Preživel je zgolj en član skupine, Juri Judin, ki je bil predčasno prisiljen zapustiti skupino zaradi bolezni. Trupla preostalih devetih študentov so odkrili na gori, bili so pomanjkljivo oblečeni, v oči pa bodejo predvsem nenavadne poškodbe na truplih.

Zvezdnik srečal najbolj srečno žival na svetu

16. 03. 2019 06.00

Ste že slišali za kratkorepega grmičarskega kenguruja? Majhna žival živi v južni Avstraliji in mnogi so jo označili za najbolj srečno žival na svetu. Z njo se je zdaj srečal tudi zvezdnik Chris Hemsworth in posnel nekaj simpatičnih fotografij.

Slovenski vozni park je vse bolj star

04. 10. 2018 06.00

Evropa si prizadeva zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida iz avtomobilov in lahkih tovornih vozil, zato je Evropski parlament potrdil predlagane cilje Parlamentarnega odbora za okolje. Izpusti iz novih avtomobilov naj se do leta 2030 zmanjšajo za 40 odstotkov, na cestah naj bo 35 odstotkov novih električnih oziroma hibridnih avtomobilov. Pa so ti cilji uresničljivi in smotrni? Kakšen je slovenski vozni park?