odloki

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah

12. 03. 2025 07.00

Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Zavrnili predlog SDS glede alkohola v šolskih prostorih

14. 02. 2025 13.37

Odbor DZ za zdravstvo je zavrnil predlog sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola, ki so ga vložili v SDS. Poslanci SDS in NSi so sejo ob začetku glasovanja zapustili iz protesta, ker je predsednica odbora razpravo zaključila kljub njihovim željam, da jo nadaljujejo. V SDS so ob tem napovedali ponovno vložitev predloga.

Zelenski odpoklical več veleposlanikov, zamenjal tudi diplomata v Sloveniji

22. 12. 2024 11.30

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je odločil za večjo zamenjavo veleposlanikov v tujini. Nova imena tako prihajajo v Ruando, Kongo, Litvo, na Filipine, Madžarsko in tudi v Slovenijo. Dan pred tem je sicer Zelenski sporočil, da je odobril imenovanje 35 novih ukrajinskih veleposlanikov.

Slovenske oblasti so bile v letih 2020-2022 diskriminatorne do protestnikov

09. 07. 2024 06.28

Ravnanje slovenskih oblasti je bilo v letih 2020-2022 diskriminatorno do protestnikov, je v zadnjem poročilu o stanju pravice do protesta v Evropi ugotovila Amnesty International. Vlada je v tem obdobju z odloki omejila in tudi prepovedala shode, mirni protestniki pa so bili deležni številnih kazni in policijskega nasilja, ugotavljajo v poročilu.

Konec zasebnih zdravstvenih praks v prostorih in z opremo javnih zavodov?

29. 05. 2024 15.11

Na odboru DZ za zdravstvo na zahtevo NSi razpravljajo o izhodiščih za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bodo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. V NSi očitajo, da bo novela še podaljšala čakalne vrste, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je poudaril, da so izhodišča še v usklajevanju.

Barvne referendumske glasovnice in višja nadomestila članom volilnih komisij

26. 04. 2024 18.30

Državna volilna komisija (DVK) je na seji sprejela rokovnik za izvedbo referendumskih opravil za izvedbo treh posvetovalnih referendumov, ki bodo 9. junija. Referendumska kampanja se bo začela 9. maja. Volilni odbori bodo isti kot pri volitvah v Evropski parlament, bodo pa nadomestila višja, je pojasnil direktor službe DVK Igor Zorčič.

Bosta SDS in NSi z ustavno presojo preprečila referendume 9. junija?

26. 04. 2024 12.55

Opozicijski SDS in NSi sta napovedali vložitev zahteve za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede rabe konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Hkrati zahtevata tudi njuno zadržanje do odločitve ustavnega sodišča, kar bi lahko premaknilo izvedbo teh dveh referendumov z 9. junija, ko bodo evropske volitve.

DZ določil datume referendumov, potekali bodo 9. junija

25. 04. 2024 19.42

Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja. So pa zavrnili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

Javno pismo družinskih zdravnikov: Kmalu bomo pisali le še recepte

15. 04. 2024 15.48

336 družinskih zdravnikov se je podpisalo pod javno pismo, v katerem sporočajo, da imajo dovolj. Edino rešitev za izboljšanje stanja vidijo v večjem številu družinskih zdravnikov, ki bi jih morali razbremeniti tudi administrativnega dela. "Na koncu je vedno zdravnik tisti, ki obravnavo zaključi in nosi tudi vso odgovornost," trdijo in dodajajo, da so v času stavke enako dostopni kot običajno in predstavljajo "prvo bojno linijo", s katero se srečajo bolniki.

Bo po ukrajinskih uspehih na morju 'potonil' tudi poveljnik ruske mornarice?

13. 03. 2024 12.48

Po napadih Ukrajine na črnomorsko floto naj bi se Rusija odločila ukrepati. Prvi korak je odpustitev vodilnih v mornarici. Razrešili naj bi poveljnika črnomorske mornarice Nikolaja Jevmenova in ga zamenjali s poveljnikom severne flote, admiralom Aleksandrom Mojsejevom.

'Cilj odloka je poskrbeti za zdravje in življenje ljudi'

01. 03. 2024 06.00

Prepad med vlado in zdravniki se poglablja. Ker začenjajo veljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, na vidiku pa so zaradi tega kadrovske luknje v zdravstvenih zavodih, se je, kot kaže, vlada odločila za protiudarec in sprejela odlok, s katerim je razširila seznam storitev, ki morajo biti zagotovljene v času stavke. Od obvezne obravnave bolnikov z napotnicami s stopnjo zelo hitro in izvajanja storitev za ranljive, do informiranja svojcev o zdravstvenem stanju bolnikov. Odlok je brez pravne podlage, menijo v Fidesu, zdravniška zbornica pa vlado poziva, naj energijo raje usmeri v iskanje dogovora z zdravniki. Žarek upanja bi lahko bila mediacija, ki je zaenkrat ne izključuje nobena stran.

Arsenovič: Pri tožbi ne gre za nezaupanje mestnim svetnikom

29. 01. 2024 15.19

Mariborski župan Saša Arsenovič poudarja, da tožba zoper mestni svet zaradi prenosa ustanoviteljskih pravic v javnem holdingu ne pomeni nezaupanja v delo sveta, temveč preverjanje zakonitosti odloka. Poudaril je, da holding trenutno dobro dela, zato bo naredil "vse, da bo ta lahko brez vpletanja politike živel svoje svobodno življenje".

DZ vnovič sprejel novelo Zakona o zaščiti živali in novelo Zakona o KGZS

18. 10. 2023 14.30

Poslanci so z 52 glasovi za in 28 proti ponovno sprejeli novelo Zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet izglasoval veto. Glavni cilj predlagateljev zakona je večja zaščita živali pred zanemarjanjem in zmanjšanje njihovega trpljenja. Noveli zakona se zdaj obeta ustavna presoja. Poslanci so sprejeli tudi novelo Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in Zakon o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19.

Zakonu o povračilu glob se tudi v drugo obeta podpora

17. 10. 2023 12.41

Državni zbor je po vetu državnega sveta znova obravnaval predlog zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19. Tudi tokrat kaže, da bo dobil podporo koalicijskih poslancev, ki v njegovem sprejetju vidijo možnost za popravo krivic.

Znova odločili: povračilo glob zaradi neustavnih covidnih odlokov je ustrezno

05. 10. 2023 15.14

Odbor za pravosodje je znova sprejel mnenje, da je Zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov ustrezen. Ponovno odločanje je DZ naložil DS, ki je na že sprejeti zakon prejšnji teden izglasoval veto. Predlagatelji veta so opozorili, da je zakon neustrezen in da je šlo v času epidemije covida-19 za izjemne okoliščine.

Na zakon o povračilu covidnih glob predlagan odložilni veto

25. 09. 2023 15.32

Komisija državnega sveta za državno ureditev je s šestimi glasovi za in enim proti DS predlagala odložilni veto na zakon o povračilu glob, ki so bile v mandatu prejšnje vlade izrečene na podlagah, za katere se je izkazalo, da so neskladne z ustavo. Komisija državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa je sprejela predloga za odložilna veta na noveli zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije in zakona o zaščiti živali.

KOMENTAR: Medvedi so z nami od nekdaj

14. 05. 2023 10.40

Del moje družine izhaja iz Notranjske. Včasih, zelo redko, smo šli tja na obisk, izlet. Spomnim se, da so nas nekoč številne očetove tete peljale nabirat divje maline. Preden smo začeli, so se malo zafrkavale iz mestnih otrok in nas v prijetno zvenečem notranjskem narečju opozorile, da lahko skozi gosto malinovo grmovje pogleda tudi kakšna kosmata šapa, ki pa naj jo raje kar pustimo pri miru. Sobivanja z medvedi so bili tam vsi navajeni in se niso preveč sekirali. Seveda je bilo to leta nazaj in zdaj je medvedov več, več pa je tudi ljudi, ki zasedajo območja, ki so nekoč pripadala samo gozdu, divjim malinam in medvedom.

Portugalski parlament po dolgem boju dekriminaliziral evtanazijo

12. 05. 2023 20.12

Močno katoliška država je marsikoga presenetila z odločitvijo, da dekriminalizira evtanazijo. Portugalski parlament je namreč s 129 glasovi za in 81 proti izglasoval predlagani zakon. Portugalska se tako pridružuje peščici držav po svetu, ki ljudem podeljujejo to pravico.

Ustavno sodišče ne bo vsebinsko presojalo o policijski uri

17. 04. 2023 15.30

V nedavni odločitvi je ustavno sodišče sprejelo stališče, da pogoji za to niso izpolnjeni. Sodnica Neža Kogovšek Šalamon v ločenem mnenju opozarja, da verjetnost tovrstnih ukrepov obstaja tudi v prihodnje, zato bi se sodišče o tem moralo izreči.

Ameriško vrhovno sodišče začasno ohranilo pravico do dostopa tabletke za splav

14. 04. 2023 22.10

Ameriško vrhovno sodišče bo začasno ohranilo pravico dostopa do tabletke za splav, saj želijo zadevo podrobneje preučiti. Do odločitve prihaja po tem, ko je pravosodno ministrstvo vložilo pritožbo na vrhovno sodišče. S pritožbo želijo preprečiti prepoved in omejitve tabletke za splav mifepriston, ki jo v ZDA uporabljajo za več kot polovico prekinitev nosečnosti. Vrhovno sodišče pa so še pozvali, naj zamrzne vse nedavne razsodbe glede prepovedi in omejitev uporabe omenjene tabletke.

Skupina Slovencev se bori, da jih ne bi 'izgnali' s hrvaške obale

02. 04. 2023 17.52

Na hrvaški strani Piranskega zaliva se skupina Slovencev bori, da jih ne bi izgnali s hrvaške obale. V naselju Alberi je še v času Jugoslavije več kot 200 Slovencev kupilo majhne parcele. Po razpadu države so se oblasti odločile, da na tem območju ne smejo graditi. Toda zadnja leta povsod okoli njih rastejo luksuzni turistični kompleksi, gradi se celo na sami obali, le malim lastnikom gradnje ne dovolijo. Zato opozarjajo, da pred zakonom niso enaki in da jih kapital hoče pregnati z njihove zemlje.

Perujski zakonodajalci želijo odvzeti zaščito domorodcem

26. 12. 2022 11.22

Perujski zakonodajalci predlagajo zakon o odvzemu zaščite domorodnih prebivalcev. To so izkoristili ravno med političnim kaosom, ki velja po odstavitvi perujskega predsednika in želijo na popolnoma prikrit način sprejeti predlog, ki bi poleg odvzema zaščite tudi "uničil" obstoječe rezervate.

Peru dobil drugo prehodno vlado v dveh tednih

22. 12. 2022 12.36

Pred novo perujsko predsednico Dino Boluarte so zaprisegli člani druge prehodne vlade v 14 dneh. Vodenje vlade je zaupala dosedanjemu obrambnemu ministru Luisu Albertu Otaroli, ki je imel vodilno vlogo pri uveljavitvi izrednih razmer zaradi nemirov po aretaciji izvoljenega predsednika države Pedra Castilla.

Da bi umirili napetosti, so v Peruju odprli pot predčasnim volitvam

21. 12. 2022 09.02

Parlament v Peruju je v prizadevanjih za umiritev napetosti po odstavitvi in aretaciji predsednika Pedra Castilla odprl pot predčasnim volitvam. Te bodo namesto leta 2026 potekale aprila 2024. Ustavno spremembo mora sicer parlament z dvotretjinsko večino potrditi še na drugem glasovanju.

Perujski predsednik razpustil parlament nekaj trenutkov pred njegovo odstavitvijo

07. 12. 2022 20.42

Perujski predsednik Pedro Castillo je nekaj ur pred glasovanjem o njegovi odstavitvi sporočil, da bo začasno razpustil parlament in vladal z odloki. Opozicija ga je obtožila, da je izvedel državni udar. Parlament je nato podprl njegovo odstavitev. Castillo je z družino medtem iz predsedniške palače odšel na sedež prefekture v Limi.

V Afganistanu bodo tatovi lahko javno usmrčeni, kamenjani in bičani

15. 11. 2022 14.19

Afganistanski vrhovni vodja Hibatula Ahundzada je ukazal polno izvrševanje šeriatskega prava, ki vključuje tudi javne usmrtitve, kamenjanja, bičanja in amputacije udov tatov.

'Niso nosile hidžaba, zato ne smejo hoditi v parke in telovadnice'

10. 11. 2022 15.34

Ženskam v Afganistanu je bil prepovedan vstop v zabaviščne parke v Kabulu. Odločitev je sporočila talibanska policija za moralo. Parki so načeloma že tako ali tako ločeni po spolu in določeni dnevi so namenjeni le obisku žensk, zakaj pa je prišla do take prepovedi, ni jasno. Prav tako so talibani uvedli prepoved obiskovanja telovadnic za ženske, ker naj bi jih videli, da trenirajo skupaj z moškimi.

Logarja presenetila Golobova izjava, Pirc Musarjeva ga pošilja na pogovor z Janšo

24. 10. 2022 22.37

V boju za predsednika države gre zdaj zares. Kako kandidata komentirata izjave premierja Roberta Goloba, da bo njegova stranka naredila vse, da ne zmaga kandidat SDS-a in izjave prvaka SDS-a Janeza Janše, ki pravi, da če bo šlo za spopad dveh vrednot, bodo na eni strani vrednote slovenske osamosvojitve in slovenske ustavnosti, na drugi strani pa vrednote davčnih oaz? Kateri od kandidatov bo prvi odvrgel rokavice? Anže Logar in Nataša Pirc Musar sta v oddaji 24UR ZVEČER poskrbela za prvo soočenje drugega kroga predsedniških volitev.

V veljavi novela zakona o nalezljivih boleznih: konec neustavnosti

15. 10. 2022 07.26

Začela je veljati novela zakona o nalezljivih boleznih. Novela med drugim veliko strožje kot doslej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, ter uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov. S tem po oceni predlagateljev odpravlja junija lani ugotovljeno neustavnost.

Ustavno sodišče ponovno zavrglo pobude Terška in Pavlina

12. 10. 2022 12.47

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti odlokov o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja epidemije bolezni covid-19, ki sta jo vložila Andraž Teršek in Damijan Pavlin.