odlaganje materiala

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'

17. 11. 2024 10.46

Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.

Gradnja novega zapora: kupi materiala končali pred vrati domačinov

12. 02. 2024 18.52

Je nakup sodne stavbe res edini posel, kjer ministrica Dominika Švarc Pipan ni vedela, kaj se dogaja? Zdi se, da ne. Šele zdaj, po več novinarskih vprašanjih o domnevnih nepravilnostih pri gradnji zapora v ljubljanskih Dobrunjah, naj bi ministrica odredila revizijo. Dva velika kupa gradbenega materiala z gradbišča sta namreč odložena na nezakoniti deponiji kar sredi naselja.

Nevarni mulj naj bi v Avstrijo začeli odvažati v ponedeljek

06. 12. 2023 12.40

V avgustovski ujmi naplavljeni nevarni mulj na Koroškem bodo na remediacijo v Avstrijo začeli odvažati predvidoma v ponedeljek, je povedala Tanja Bolte z okoljskega ministrstva. Odvoz je bil sprva predviden za ta ponedeljek in nato za danes, a so morali dovozne poti dodatno utrditi. Prepeljali naj bi ga v mesecu dni.

Voda iz jezera Ledine v Ratečah ogroža sedem hiš, v nekaterih že udarja podtalnica

06. 11. 2023 08.57

Po močnem deževju minuli konec tedna voda iz presihajočega jezera Ledine v Ratečah povzroča velike težave in ogroža sedem stanovanjskih objektov, v nekaterih hišah pa že udarja podtalnica. Gasilci vodo iz jezera, ki ima zdaj stabilen nivo, prečrpavajo z visokozmogljivostnimi črpalkami, kar bo trajalo še več dni. Na Gorenjskem imajo sicer težave tudi zaradi aktivacije že znanih plazov, poleg tega so se v nedeljo novi sprožili v Bohinju.

Koroški župani naklonjeni temu, da se mulj odpelje v tujino

06. 10. 2023 17.50

Trije koroški župani so se na delovnem sestanku z okoljskim ministrom Bojanom Kumrom in Tanjo Bolte z Direktorata za okolje dogovorili, da bodo za mulj, ki je opredeljen kot nevaren odpadek, pridobili uradne cene odvoza v tujino. Hkrati bo stroka skupaj s podjetjem Tab Mežica preverila možnosti odlaganja tega mulja na odlagališču v Žerjavu.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici

03. 10. 2023 10.45

Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

'Projekt stoletja': Švica želi nevarne radioaktivne odpadke zakopati globoko pod zemljo

09. 04. 2022 12.38

Bi lahko težavo nevarnih radioaktivnih odpadkov rešili z njihovim zakopavanjem globoko pod zemljo? Švica meni, da ja. Mednarodni laboratorij Mont Terri je bil zgrajen prav za preučevanje učinkov zakopavanja radioaktivnih odpadkov v glino 300 metrov pod površjem Zemlje v severozahodni pokrajini Jura. Rezultati trenutnih raziskav so za zdaj obetavni, pravijo strokovnjaki, vendar pa okoljski aktivisti poudarjajo, da obstaja še veliko nerešenih vprašanj.

'Če bomo zbrali dovolj denarja, bomo z gradnjo koče končali naslednje leto'

03. 07. 2021 17.25

Frischaufov dom na Okrešlju, ki je novembra 2019 zgorel zaradi napake na električni napeljavi, so na novo začeli graditi lansko jesen. Ker je bila letošnja zima radodarna s snegom, delavci malce zaostajajo z delom. Načrtovali so, da bo koča pod streho konec junija, zdaj vse kaže na začetek avgusta. V teh dneh na Okrešlju pričakujejo Slovensko vojsko, ki jim bo s helikopterjem pripeljala material za postavitev lesenega dela novega doma. Za zasilno oskrbo planincev pa je že odprta začasna brunarica.

Šestan v Hočah: Težava je, kam vse to odpeljati

07. 06. 2021 12.28

Poveljnik CZ Šestan pričakuje, da jim bo v torek na sestanku z okoljskim ministrstvom uspelo najti rešitev za ekološko katastrofo, ki so jo neznanci povzročili v naravi na območju Občine Hoče. Zaradi onesnaženja vode v zajetju so slednjo morali prenehati uporabljati, dež, ki je napovedan tudi za prihodnje dni, pa bi lahko onesnažil podtalnico.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča

25. 05. 2021 06.00

Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Zelena svetovalnica za vaše zdravo življenjsko okolje

22. 03. 2021 00.15

Zelena svetovalnica, neodvisna in brezplačna pravna svetovalnica, je namenjena dajanju pravnih nasvetov vsem, ki vam je mar za naše skupno okolje.

Gasilci imajo polne roke dela s požari v naravi: bodite previdni

02. 03. 2021 09.50

V zadnjih dneh se je zaradi toplega in suhega vremena v večjem delu države začela povečevati možnost nastanka požarov na prostem in v naravnem okolju. Podobno vreme se bo še nadaljevalo, zato Uprava za zaščito in reševanje v prihodnjih dneh pri uporabi ognja na prostem in v naravnem okolju svetuje previdnost, zlasti pri kmetijskih opravilih.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Z zahtevno helikoptersko akcijo prepeljali več ton materiala na Okrešelj

27. 08. 2020 08.45

Po devetih mesecih, odkar je pogorel priljubljen dom na Okrešlju, je vse pripravljeno na gradnjo novega doma. K začetku dobre zgodbe je pripomogla tudi Slovenska vojska, saj je s skoraj 40 helikopterskimi naleti na Okrešelj prevozila kar pet ton cementa, 14 ton armaturnih mrež in drugega betonskega železa za temeljno ploščo.

Ekološka bomba v Ljubljani: pogoreli odpad in skrivnostni Nigerijci

24. 08. 2020 11.55

Kaj se je dogajalo na avtoodpadu na obrobju Ljubljane, ki ga je konec tedna uničil ogenj? Prizorišče so si ogledali kriminalisti, tam pa so se – znova – mudili tudi okoljski inšpektorji. Odlagališče je sicer pod njihovim drobnogledom že nekaj let, brezposelni "lastnik", ki ob številnih priložnostih ni imel niti ključa, s katerim bi inšpektorjem odprl pot za ogrado, pa trdi, da tam delujejo skrivnostni Nigerijci. Zaradi obremenjevanja in uničevanja okolja so proti njemu letos vložili obtožnico.

V Temzi našli več mikroplastike kot v Renu, Padu in Donavi

21. 07. 2020 19.50

Raziskava znanstvenikov na Univerzi v Londonu je pokazala, da ima reka Temza, ki teče skozi London, večjo gostoto mikroplastike kot druge večje evropske, celo nekatere svetovne reke. Plastične drobce so našli v želodcih rakov, ki živijo v njej. Znanstveniki zato ljudi opozarjajo, naj bolj pazijo, katere izdelke uporabljajo, kako z njimi ravnajo in kam jih po uporabi odvržejo.

2TDK našel še za 40 milijonov evrov prihrankov pri drugem tiru

17. 06. 2020 16.34

Družba 2TDK je sporočila, da je našla še za 40 milijonov evrov prihrankov pri projektu gradnje drugega železniškega tira Divača-Koper, in sicer pri odlaganju materiala, izkopanega pri gradnji predorov. V celoti so tako prepoznali že za 111,2 milijona evrov prihrankov, kar je skoraj desetina vrednosti projekta, so izpostavili.

Okoljski alarm: po državi že 16.000 ton odpadne embalaže

08. 04. 2020 17.20

Po zadnjih ocenah je na začasnih skladiščih za odpadke po državi že 16.000 ton odpadne embalaže. Ob normalnem obratovanju bi je komunalna podjetja skladiščila največ 2000 ton. "Kaos", trenutne razmere z eno besedo povzema predsednik Zbornice komunalnega gospodarstva Sebastjan Zupanc.

Kamen spotike: nov most na beltinski Otok ljubezni

29. 02. 2020 11.28

Občina Beltinci gradi na reki Muri v Ižakovcih manjši most na Otok ljubezni. Na družbenih omrežjih smo zasledili objavo, kjer se ljudje ne strinjajo z novo betonsko-kamnito zamislijo občine, češ da tovrstna arhitektura ne sodi v to okolje, niti se ne ujema s pomursko arhitekturo. Ker bo most stal na območju Nature 2000, smo preverili, ali betonski objekt, ki je večji od prejšnjega, lahko stoji na tem mestu.

Najdba 120.000 let stare kosti nosoroga naj ne bi zavlekla projekta

21. 02. 2020 15.32

Gradnja drugega tira zaenkrat teče po planu, čeprav so šele pri dostopnih cestah do trase. Tudi arheološka najdba, stara 120.000 let, del ni ustavila, bi pa do težav lahko prišlo z razpisom za dela v dolini reke Glinščice. Na potezi je 2TDK, ki je od DKOM dobil navodila, kako izpeljati postopek. A to je tudi bitka s časom, morajo z deli začeti najkasneje junija, sicer lahko izgubimo evropske milijone.

Cinkarna Celje 30 ton radioaktivnih odpadkov izvozila v ZDA

27. 11. 2019 14.41

Cinkarna Celje je v ZDA izvozila 30 ton radioaktivnih odpadkov in s tem odpravila večletno okoljsko in finančno breme. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, so možnost izvoza čez lužo našli s pomočjo državne agencije za radioaktivne odpadke.

'Analizi sta pokazali, da je elektrofiltrski pepel nenevaren odpadek'

24. 10. 2019 11.58

HSE-Energetska družba Trbovlje je začela prevzemati in skladiščiti elektrofiltrski pepel iz Energetike Ljubljana. Medtem ko civilna iniciativa temu močno nasprotuje, češ da odpadek škoduje zdravju in okolju, je trboveljski občinski svet pepelu prižgal zeleno luč, čeprav je sprva nasprotoval, da bi se skladiščil v njihovi občini. Z občine so nam pojasnili, zakaj so si premislili.

'Ali smo v Trbovljah res željni pepela na vso domačo onesnaženo podlago?'

23. 10. 2019 10.19

Potem ko je sredi poletja prebivalce Trbovelj močno vznemirilo, da bo tamkajšnja energetska družba začela skladiščiti pepel, ki ostane po zgorevanju premoga v ljubljanski toplarni Energetika Ljubljana, ga bo zdaj zares začela prevzemati. Iz HSE-Energetske družbe Trbovlje zagotavljajo, da gre za nenevaren odpadek, ki ga bodo predelali v gradbeni material. Trboveljčani jim ne verjamejo, proti pepelu se bodo borili naprej.

Kako so razbili ameriško obveščevalno mrežo v Iranu?

23. 07. 2019 10.39

Z nafto bogata Islamska republika Iran je ena pomembnejših tarč svetovnih obveščevalnih služb. Ob tem ni dvoma, da ameriška obveščevalna agencija CIA opravlja intenziven nabor med iranskimi državljani. Teheran trdi, da je razbil ameriško vohunsko mrežo, kar v Washingtonu ostro zanikajo.

Priporočila NIJZ prebivalcem Ruš: pred zaužitjem temeljito operite sadje in vrtnine

14. 06. 2019 07.22

Zgodaj zjutraj je zagorelo na deponiji odpadnega materiala v naselju Bezena v občini Ruše, kjer je odloženih približno 15.000 ton nenevarnih odpadkov. Z ognjenimi zublji so se več ur borili gasilci PGD Bistrica ob Dravi, Smolnik, Ruše, Lovrenc na Pohorju, Selnica ob Dravi in Slemen. Ker se je proti Mariboru vil gost dim, so prebivalce preventivno obvestili, naj zapirajo okna, omenjen poziv pa so po nekaj urah preklicali.

'Tovornjaki s simbolom mrtvaške lobanje so odpadke vozili tudi med prazniki'

10. 01. 2019 15.32

Moravčani so ogorčeni nad informacijo, da zadnji dve leti na tamkajšnji deponiji zakopavajo strupene odpadke s pogorišča Kemisa. To po besedah župana Milana Balažica razkrivajo dokumenti, ki so jih pridobili na občini. Od vlade terjajo takojšnjo prepoved odlaganja odpadkov v dolini, proti državi so pripravljeni sprožiti tudi postopke v Bruslju.

'Po vasi se širi gost dim in smrad po plastiki, gumah, olju'

03. 10. 2018 07.00

"Imam dva majhna otroka, ki se pogosto ne moreta igrati zunaj – odvisno od vetra, kam nese dim in smrad." S temi besedami se je na nas obrnil krajan naselja Podbukovje pri Krki. Njegov bližnji sosed že več let v domači peči sežiga raznovrstne odpadke, ki povzročajo močan smrad. Obrnil se je na inšpekcije, a učinka še ni bilo. Iz dimnika se še vedno dvakrat na dan vali gost dim.

Keson se je nepričakovano spustil in zadel 71-letnika

02. 10. 2018 10.52

V zbirnem centru Ljubevč v Idriji je hudim telesnim poškodbam podlegel 71-letnik. Med stresanjem kosovnega odpada s tovornjaka ga je zadel keson, zaradi hudih poškodb glave pa je umrl na kraju nesreče.

Na ministrstvu zagotavljajo, da ni razloga za strah: nova uredba ureja izključno komunalne odpadke, ne industrijskih

15. 05. 2017 16.19

Na Ministrstvu za okolje in prostor zagotavljajo, da podjetniki, ki se ukvarjajo s prodajo odpadnega materiala, nimajo razloga za skrb. Nova uredba o zbiranju komunalnih odpadkov ureja namreč izključno komunalne odpadke, izmet pri proizvodnem procesu pa je industrijski, ne komunalni odpadek.

S februarjem se začenjajo polovične zapore v predoru Karavanke

28. 01. 2016 12.41

Februarja bo Dars začel z deli v predoru Karavanke, kar pomeni, da bodo čez dan potekale polovične zapore, medtem ko bo predor v smeri proti Avstriji ponoči zaprt med 1. in 4. uro. Izvajali bodo pripravljalna dela in meritve za pripravo projektne dokumentacije za gradnjo druge cevi predora.