odkupne cene mleka

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Kmetje za mleko dobivajo vse manj, se bodo cene spustile tudi v trgovinah?

13. 03. 2023 19.15

Cene hrane se višajo že nekaj časa. Jajca, denimo, so se v zadnjem letu podražila za dobrih 20 odstotkov. Bi se pa lahko pocenili mleko in mlečni izdelki. Povpraševanje po teh izdelkih namreč zadnje mesece upada, s tem pa tudi odkupne cene surovega mleka. Kmetje dobijo zanj iz meseca v mesec manj, se bo torej mleko pocenilo tudi v trgovinah?

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Med obupanimi kmeti

13. 08. 2022 15.52

Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Ljubljanske mlekarne bodo kmetom za mleko plačale 5 centov več

06. 04. 2022 00.15

Ljubljanske mlekarne bodo tudi v mesecih aprilu in maju dvignile odkupno ceno mleka.

Bo država prisluhnila pozivom in sprejela ukrepe zaradi vse višjih cen hrane?

31. 03. 2022 06.00

Zaradi draginje, ki jo povzroča vojna v Ukrajini, je Zveza potrošnikov pozvala vlado, naj zaščiti najranljivejše potrošnike. Kmetje so pred ministrstvom za kmetijstvo na mirnem protestu zahtevali višje odkupne cene za mleko, za pet centov na liter, saj imamo v Sloveniji drugo najnižjo odkupno ceno mleka v Evropski uniji. Svoje predloge, kako v Sloveniji pridelati več hrane, pa je predstavila tudi kmetijsko-gozdarska zbornica. Bo država prisluhnila zahtevam in sprejela kakšne ukrepe? In kaj bo s slovenskim mlekom? Kmetje protestirajo. Bomo zaradi prenizkih odkupnih cen ostali brez njega? Ali sploh obstaja realen načrt, kako v Sloveniji pridelati več hrane?

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU

24. 03. 2022 11.12

Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano

02. 03. 2022 12.55

Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Kmetje v težkem položaju: pridelava hrane vse dražja, odkupne cene pa čedalje nižje

21. 06. 2021 19.38

Na KGZS opozarjajo, da višanje stroškov pridelave hrane in sočasno zniževanje odkupnih cen pri kmetu kmetijstvo vodita v brezizhoden položaj, kmetije pa pri takih cenovnih nesorazmerjih ne bodo preživele. Nesprejemljivo se jim tudi zdi, da se kriza v prehranski verigi rešuje na račun kmetov in potrošnikov.

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko

07. 05. 2019 13.00

Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

FOTO: 'Moja služba traja 24 ur na dan, 365 dni v letu'

17. 10. 2015 10.11

Slovenski kmetje so na zborovanju na Trgu republike v Ljubljani opozorili na nevzdržne razmere in težave, s katerimi se spopadajo pri svojem delu. Zbralo se jih je okoli 150, če se razmere ne bodo izboljšale, pa nameravajo z aktivnostmi nadaljevati. Zbrali so se tudi v drugih slovenskih mestih.

Problemi slovenskega kmeta: Odkupne cene vedno nižje, cene na policah pa nepremenjene

15. 10. 2015 18.12

Glavni krivec za slabšanje položaja kmetov so odkupne cene, ki so v povprečnu padle za med 15 in 20 odstotkov, to pa je posledica viškov na trgu, nepoštene prakse in ukinitve mlečnih kvot. A medtem ko odkupne cene padajo, se cene za potrošnike na policah ne znižujejo, opozarjajo kmetje.

Ob Severnem morju nastaja 'proizvodni pas mleka'

31. 03. 2015 09.31

Omejevanje proizvodnje mleka v Evropski uniji je izgubilo smisel, je povedal agrarni ekonomist Emil Erjavec. Treba se je pripraviti na precej večja nihanja cen, rešitev je v povezani in učinkoviti mlečni verigi.

Kmetom se obeta nov prispevek

05. 03. 2015 16.00

Kmetje s kravami mlekaricami in mlekarne bodo morale predvidoma prihodnje leto plačevati nov prispevek za promocijo slovenskih živil. Na Kmetijsko gozdarski zbornici poudarjajo, da ne gre za nov davek in pričakujejo večjo prodajo živil z znakom "Izbrana kakovost - Slovenija".

Kmet pri kilogramu krompirja 'pridela' 10 centov minusa

04. 03. 2015 13.30

Trgovci hočejo postaviti čim več slovenskih živil na police, vendar večkrat zahtevajo nemogoče odkupne cene, s katerimi predvsem kmetje, pa tudi predelovalci ne pokrijejo niti svojih stroškov. Če si v minusu, se ne splača prodajati, se zavedajo na kmetijski zbornici.

Cerar bi otroke hranil z domačo hrano, Jelinčič oklestil število trgovskih centrov, Združena levica ponudila poceni zemljo

05. 07. 2014 07.00

Leta 1991 smo v Sloveniji sami pridelali okoli 90 odstotkov potrebne hrane. Zdaj se s trgovskih polic rekordnega števila trgovskih centrov bohotijo večinoma tuji pridelki in izdelki, ki so pogosto slabše kakovosti od domačih.

Predstavnik kmetov o podražitvah: Žanjemo to, kar smo sejali

04. 09. 2012 07.33

Pri napovedanih podražitvah mesa in kruha le žanjemo tisto, kar smo v preteklih letih sejali – nespoštovanje domačega kmeta, domače kmetijske proizvodnje in stiskanje dobaviteljev, meni predsednik sindikata kmetov Roman Žveglič. V Mercatorju pa obljubljajo, da bodo storili vse, da bi zaščitili potrošnike.

Po medu je na vrsti še mleko

15. 09. 2010 16.23

Ko so se inšpektorji lotili medu, so ugotovili, da je bil vsak peti lonček ponarejen. Zdaj bodo pregledovali mleko in mlečne izdelke. Cilj akcije je povečati varnost v prehranski verigi.

Kmeti težave rešujejo z mlekomati

08. 09. 2009 19.09

Odkupne cene surovega mleka v Sloveniji so najnižje v zadnjih desetih letih. Kmetje ne zaslužijo niti toliko, da bi si lahko pokrili stroške. Zato so vzeli stvari v svoje roke in mleko začeli prodajati s pomočjo mlekomatov.

Traktorji se umikajo iz Zagreba

11. 06. 2009 12.11

Kmetje, ki so s traktorji zasedli ulice, so se z vlado dogovorili o višji odkupni ceni mleka, ne pa tudi pšenice. Večina zapušča Zagreb, nekateri pa še vztrajajo, saj z doseženim niso zadovoljni.

'Za podražitve krivi trgovci'

09. 01. 2008 17.01

Direktor KZ Vipava Branko Tomažič je prepričan, da kmetje niso krivi za zadnje podražitve hrane. Krivi so trgovci.

Kdo je kriv za podražitve?

08. 01. 2008 15.47

Po besedah kmetov in pridelovalcev so za najnovejši val podražitev krivi trgovci s svojimi visokimi maržami.

Drago, dražje in še dražje

04. 01. 2008 16.37

Hrana bo spet dražja. ''Treba je ugotoviti, katere podražitve so upravičene in katere ne,'' pravi Janša.

Hrana jeseni dražja

31. 08. 2007 11.08

Cene so se avgusta spet nekoliko dvignile. Za podražitve nekaterih živil naj ne bi bili krivi trgovci, ampak dobavitelji.

Nižja odkupna cena mleka

01. 07. 2004 00.00

Mlekarne od danes odkupujejo mleko po približno 2,5 tolarja nižji ceni, kolikor znaša evropska mlečna premija za liter oddanega mleka.

Sindikat kmetov nezadovoljen

30. 06. 2004 00.00

Predsedniki in direktorji kmetijskih zadrug so na sestanku poudarili, da se ne strinjajo z znižano odkupno ceno mleka.

Se obeta nov 'mlečni punt'?

18. 05. 2004 00.00

Potem ko je GIZ mlekarstva Slovenije sprejel sklep, da bodo 1. junija znižali odkupne cene mleka, so ta sklep na Kmetijsko-gozdarski zbornici označili za neupravičen.