odkupne

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Real Madrid v lovu na osrednjega branilca

12. 11. 2024 06.00

Real Madrid ima v letošnji sezoni velike težave s poškodbami, predvsem v obrambi. Na račun tega nameravajo Madridčani v zimskem prestopnem roku pripeljati osrednjega branilca. Sprva se je namigovalo, da bo to Sergio Ramos, toda kot kaže, ne bo tako, med novimi glavnimi kandidati pa se omenjajo Laporta, Taha in Lukebo.

Zlato je varna, preprosta in dolgoročna izbira

20. 10. 2024 00.15

Fizično zlato v obliki palic in kovancev je verjetno najbolj smiselna in dolgoročno varna investicija, ker se lahko vedno zanesemo na primere dobre prakse. Ti pričajo o zanesljivosti in smotrnosti dokazljivi skozi tisočletja.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Pri Barci stoodstotno osredotočeni na podpis Nica Williamsa

26. 07. 2024 17.56

Barcelona v poletnem prestopnem roku okrepitev še ni pripeljala, dejstvo pa je, da jih bodo krvavo potrebovali, če bodo želeli v španskem prvenstvu konkurirati madridskemu Realu. Njihova prioriteta je mladi krilni napadalec Nico Williams, ki je na minulem evropskem prvenstvu navduševal v dresu španske izbrane vrste.

Kdo bo v Parizu nasledil Mbappeja?

14. 05. 2024 06.00

Že nekaj časa je jasno, da bo francoski zvezdnik Kylian Mbappe po koncu sezone zapustil francosko prestolnico in se preselil k madridskemu Realu. Za Parižane bo odhod 25-letnika velik udarec. Kateri nogometaši pa bi lahko v naslednji sezoni zapolnili praznino, ki bo nastala v moštvu iz Parka princev?

Nov igralec na slovenskem trgu zlata spreminja pravila igre

11. 03. 2024 00.15

Ponuja promocijsko ponudbo zlatih kovancev in zlatih palic!

Projekt spremljanja košarice osnovnih živil začasno zamrznjen

24. 01. 2024 17.06

Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da bodo izvajanje spremljanja cen izdelkov v košarici osnovnih živil začasno zamrznili. Projekt je po njihovi oceni dosegel namen, čeprav trgovci niso zagotavljali zadostnih količin najcenejših popisanih izdelkov v vseh svojih trgovinah. Na ministrstvu zdaj želijo preučiti možnosti za nadaljevanje projekta z dosego dogovora s celotno verigo, od kmeta do trgovca.

Ajdovska občina bo prodajala gradbene parcele za stanovanjsko gradnjo

06. 01. 2024 08.32

Občina Ajdovščina bo na dražbi 23. januarja prodajala 22 parcel na območju novega zaselka Strane na Planini, namenjenih posamični stanovanjski gradnji. Območje na stiku Vipavske doline in Krasa bo predvidoma do konca maja 2025 komunalno urejeno. Na parcelah je predvidena gradnja eno- ali dvodružinskih stanovanjskih stavb.

Kmetijski sektor glede kandidatke za ministrico previden: ne poznajo je dobro

05. 01. 2024 13.26

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič ne želi vnaprej ocenjevati kandidatke za novo kmetijsko ministrico. "To je stvar predsednika vlade, predsednik vlade mora tudi prevzeti to odgovornost," je Žveglič komentiral predlog za imenovanje poslanke Svobode Mateje Čalušić. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS pa si od nove kmetijske ministrice želijo, da bi ustvarila stabilno poslovno okolje in pogoje za razvoj kmetijskega sektorja. Želijo si delovanja v smeri, da sta pridelava in predelava hrane bistveni za prehransko suverenost države.

Komu zaupati pri odkupu zlata?

08. 12. 2023 09.32

V zlatarski industriji smo prisotni že od leta 1990, pri čemer se naša družinska tradicija v tej panogi razteza vse do leta 1850.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna

29. 06. 2023 21.00

Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca

28. 06. 2023 18.36

Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Kmetje za mleko dobivajo vse manj, se bodo cene spustile tudi v trgovinah?

13. 03. 2023 19.15

Cene hrane se višajo že nekaj časa. Jajca, denimo, so se v zadnjem letu podražila za dobrih 20 odstotkov. Bi se pa lahko pocenili mleko in mlečni izdelki. Povpraševanje po teh izdelkih namreč zadnje mesece upada, s tem pa tudi odkupne cene surovega mleka. Kmetje dobijo zanj iz meseca v mesec manj, se bo torej mleko pocenilo tudi v trgovinah?

Podjetja na ugotovitve AVK o kartelnem dogovarjanju: Očitki so neutemeljeni

18. 01. 2023 21.42

Predelovalci žit se med seboj dogovarjajo za višino odkupne cene pšenice, je ugotovila Javna agencija za varstvo konkurence. Podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito so se najmanj na enem sestanku leta 2020 dogovorila in si izmenjala informacije o odkupni ceni pšenice ter nato tudi usklajeno ravnala pri trgovanju, predvsem na škodo kmetov. S tem so kršila Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in Pogodbo o delovanju Evropske unije. Podjetja medtem ugotovitvam Agencije nasprotujejo, očitki so po njihovem neutemeljeni.

AVK ugotovila dogovarjanje o odkupnih cenah pšenice

17. 01. 2023 20.25

Javna agencija RS za varstvo konkurence je ugotovila, da so se podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito dogovarjala o skupni odkupni ceni pšenice v letu 2020. Določila so enake cene oziroma cene z minimalnimi razlikami. S tem so kršila pravila o varstvu konkurence. Odločba sicer še ni pravnomočna.

'Podražitve kažejo, da je hudič vzel šalo'

12. 01. 2023 06.00

V prvem mesecu novega leta smo lahko priča podražitvam maloprodajnih cen. Svinjsko meso se je podražilo za 33 odstotkov, goveje za 12 odstotkov, sladkor pa za več kot 45 odstotkov. Na vprašanja o tem, ali se bodo cene mesa še naprej visoko dvigale in kaj nas čaka pri ostalih prehrambenih izdelkih, so nam pomagali odgovoriti predsednica Trgovinske zbornice Mariča Lah, predsednik Kmetijsko gospodarske zbornice Roman Žveglič in agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

Francoski branilec nova zimska okrepitev Chelseaja

05. 01. 2023 18.35

Francoski branilec Benoit Badiashile je novi član angleškega nogometnega prvoligaša Chelsea, je londonski klub zapisal na svoji spletni strani. Enaindvajsetletnik se je modrim pridružil iz Monaka in je podpisal sedeminpolletno pogodbo.

Trener Benfice nad Chelsea: Enzo Fernandez je 'znorel' zaradi njih

05. 01. 2023 17.47

Po odličnih predstavah Argentinca Enza Fernandeza na minulem svetovnem prvenstvu, ko je prejel tudi nagrado za najboljšega mladega igralca na omenjenem tekmovanju, se je zanj resno začel zanimati londonski Chelsea. Pogajanja so se začela kmalu po koncu finala v Katarju, po mnenju njegovega trenutnega trenerja pa so Londončani s svojim pristopom hudo užalili Benfico.

Z novim letom se je odprl tudi zimski prestopni rok: kdo bo najbolj aktiven?

02. 01. 2023 12.44

Novo leto kot vselej prinaša tudi zimski prestopni rok, ki ga nogometni klubi že leta pridno izkoriščajo za polnjenje vrzeli v ekipah. Letos pa zna biti v zimskem prestopnem roku še posebej pestro, saj je nedavno minulo svetovno prvenstvo pričakovano poskrbelo za vzpon nekaterih mladeničev, ki so za nesramno bogate klube 'vroča roba'.

Evropa v primežu negotovosti: v zadnjem letu se je cena energentov skoraj podvojila

07. 11. 2022 18.14

Evropejci so prejšnji mesec za oskrbo s plinom v povprečju odšteli 111 odstotkov več kot oktobra lani, povprečna cena elektrike pa je za 69 odstotkov višja od lanske. Gospodinjstva se tako v povprečju srečujejo s približno 90 odstotkov višjimi cenami. Nekatere države situacijo poskušajo rešiti z regulacijo, a so zato mnoge na pragu recesije.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Kmetijska ministrica o primerjavi cen živil: Ne gre za stran vržen denar

20. 09. 2022 06.00

V Sloveniji lahko odslej vsi potrošniki primerjamo cene osnovnih živil v košarici pri šestih največjih trgovcih. Nas bo ukrep res zaščitil pred neupravičenimi zvišanji cen v času, ko morajo preštevilni Slovenke in Slovenci skrbno pretehtati tudi tiste najbolj osnovne nakupe in gledajo na vsak porabljen evro?

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Med obupanimi kmeti

13. 08. 2022 15.52

Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Letošnja suša hujša od tiste leta 2017: Najbolj prizadeti so nasadi zelenjave in žit

01. 08. 2022 11.50

Pretekli vikend so vroče poletne dni v nekaterih predelih Slovenije prekinile plohe. Vendar je bila količina padavin bistveno premajhna, da bi končala že večmesečno sušo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Suša je prizadela tudi kmetovalce in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Roman Žveglič ocenjuje, da je škoda zaradi suše letos že večja od tiste leta 2017. Najbolj so prizadeti nasadi zelenjave in sadja, trajni nasadi poljščin, tudi žit je zaradi vročinskih udarov od 20 do 30 odstotkov manj.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država

14. 07. 2022 21.52

Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice

07. 07. 2022 16.38

Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.