odkrivanje raka

EU bo za umetno inteligenco namenila 150 milijard
10. 02. 2025 17.34Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence. Namen partnerstva, ki so ga predstavili danes na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva
28. 01. 2025 16.20Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Kralj Karel prelomil tradicijo: božičnega voščila ni snemal v palači
24. 12. 2024 18.41V britanski kraljevi družini je navada, da vladajoči monarh vsako leto svojim podanikom vošči mirne božične praznike z vnaprej posneto video voščilnico. Seveda se bo to zgodilo tudi letos, le da se je kralj Karel tokrat odločil, da bo nekaj drugače. Sam si je namreč izbral lokacijo snemanja in s tem prelomil tradicijo, ki veleva, da naj bi bilo voščilo posneto v eni od kraljevih rezidenc. A kralju pač nihče ne more ugovarjati.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Rak na želodcu: z bakterijo okužen vsak sedmi testirani, pozivi k odzivu
04. 12. 2024 13.50Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'
20. 11. 2024 07.00Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Trio bo postal kvartet: Zori, Dori in Svitu se bo pridružil Peter
11. 11. 2024 18.51Vsak četrti Slovenec po 50. letu zboli za rakom prostate. Več kot 400 jih zaradi zahrbtne bolezni vsako leto tudi umre. Zdrav življenjski slog, gibanje in zdrava prehrana brez kajenja in prekomernega uživanja alkohola lahko zmanjšajo tveganje za obolenje, življenja pa učinkovito rešuje predvsem zgodnje odkrivanje bolezni. V društvu Onkoman zato moške v okviru akcije "ostani v tekmi" pozivajo, naj se o možnosti preventivnega pregleda pogovorijo z osebnim zdravnikom in se odzovejo, ko so povabljeni na presejalne teste. V kratkem bo prav za raka prostate zaživel še četrti organiziran program presejanja v Sloveniji, imenovan Peter.

'Avto peljemo na servis, ko je pri nas kaj narobe, pa mislimo, bo že'
02. 11. 2024 07.00Začel se je november, v katerem je v ospredju ozaveščanje o pomenu zdravja moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Prepoznavni, zaščitni znak mednarodnega gibanja Movember so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v tem mesecu.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje
30. 09. 2024 15.15Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto
05. 08. 2024 21.13Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Kralj Karel se je vrnil v javnost: obiskal bolnike z rakom
30. 04. 2024 15.58Britanski kralj Karel III. se je danes z obiskom bolnišničnega centra, v katerem obravnavajo različne vrste raka, v določeni meri vrnil k opravljanju javnih obveznosti. Gre za njegov prvi nastop v javnosti, odkar je v začetku februarja sporočil, da se tudi sam zdravi za rakom. Center je obiskal skupaj s soprogo kraljico Camillo.

Vpliv pandemije izginja, telesna pripravljenosti otrok se izboljšuje
17. 04. 2024 16.24Telesna pripravljenost in prekomerna prehranjenost otrok sta se po podatkih za leto 2022 začeli počasi vračati k vrednostim pred pandemijo covida-19, kažejo posodobljeni podatki NIJZ o zdravju prebivalcev v občinah. Na splošno je bilo v letu 2022 kazalnikov izboljšanja več kot tistih, ki so se poslabšali. Še naprej narašča bolniška odsotnost.

Odzovite se na presejalni pilotni program za odkrivanje raka na želodcu
05. 04. 2024 14.19Pred svetovnim dnevom zdravja je strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič vse, ki so jih vabili k sodelovanju v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu, povabila, naj se na vabilo odzovejo. Pojasnila je, da so vabilo poslali 6200 zavarovancem, starim med 30 in 34 let, in uspešno pridobili odziv 1600 pacientov.

Strokovnjaki opozarjajo na pravočasno prepoznavanje simptomov krvnega raka
19. 03. 2024 20.04Za diseminiranim plazmocitomom, neozdravljivo obliko krvnega raka, pri nas letno zboli od 120 do 140 ljudi, petletno preživetje je približno 60-odstotno. In čeprav je bolezen bolj pogosta pri starejših od 65 let, vse bolj narašča tudi med mlajšimi. Strokovnjaki ob mednarodnem mesecu ozaveščanja opozarjajo na pomen pravočasnega prepoznavanja simptomov, ki so zelo splošni in zato lahko zamenljivi z drugimi težavami. Značilna je denimo bolečina v križu, pogoste okužbe, hujšanje, utrujenost in slabotnost, zato pridejo nekateri do prave diagnoze tudi po več letih. Za dolgo preživetje in boljšo kakovost življenja pa je ključno prav hitro odkrivanje.

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu
05. 03. 2024 13.26Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Svetovni dan hepatitisa s sloganom Eno življenje, ena jetra
28. 07. 2023 06.41Že 17. leto zapored obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Eno življenje, ena jetra. Jetra so namreč zelo pomemben organ, ki v telesu skrbi za več kot 500 nujno potrebnih procesov. Med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja jeter in smrt je okužba z virusoma hepatitisa B in C, ki dokazano lahko povzročita nastanek raka jeter.

Demenca je rak 21. stoletja
27. 05. 2023 07.00"Iz zgodovine se vedno znova učimo to, da se nismo iz nje nič naučili." Ta misel francoskega pisatelja Henryja de Montherlanta dobro povzame trenutno stanje na področju boja proti demenci. Demenca je močan upad miselnih sposobnosti, ki bistveno moti naše vsakdanje življenje. Resno prizadene naš spomin, občutek za čas in orientacijo v prostoru. Poznamo veliko vrst demenc, večini pa je skupno to, da možgani sčasoma vse bolj propadajo.

Pred 15 leti so slikali prvo žensko v okviru programa DORA
26. 04. 2023 14.08Državni presejalni program za raka dojk DORA po 15 letih predstavlja sinonim za kakovost in evropski primer dobre prakse. V tem času so opravili že okoli 840.000 mamografij in z njihovo pomočjo pri več kot 5000 ženskah odkrili raka. Na vabilo se odzove že več kot 75 odstotkov vseh povabljenih žensk med 50. in 69. letom starosti.

Genska mutacija, ki veča tveganje za raka, povezana z Orkneyjskimi otoki
17. 03. 2023 07.38Pri osebah z "orkneyjsko" zapuščino so škotski raziskovalci ugotovili gensko različico, za katero je znano, da povečuje tveganje za raka dojke in jajčnikov. Nova študija namreč kaže, da ima kar eden od 100 oseb, katerih stari starši prihajajo iz Orkneyjskih otokov, specifično mutacijo gena BRCA1.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge
01. 03. 2023 15.19Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

'To je šele začetek prostega pada slovenske in ljubljanske ginekologije'
17. 02. 2023 19.37Ne le družinskega zdravnika, vedno težje je dobiti tudi ginekologa. V Zdravstvenem domu Ljubljana novih pacientk ne sprejema več noben ginekolog, polni so tudi skoraj vsi koncesionarji. Po odhodu ginekologinje iz Zdravstvenega doma Bežigrad pa je brez osebnega ginekologa ostalo še več kot 4000 žensk, ki si bodo v Ljubljani težko našle novega zdravnika.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi
04. 02. 2023 07.07Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Nož, ki lahko v nekaj sekundah odkrije raka maternice
03. 01. 2023 19.31Raziskovalci so ugotovili, da lahko revolucionarni kirurški nož, imenovan tudi "pametni nož", diagnosticira raka na maternici v le nekaj sekundah. Nož sicer že uporabljajo za odkrivanje raka dojke in možganskega tumorja.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom
14. 12. 2022 06.00Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

Bakterije odkrile nov način odpornosti na antibiotike
04. 12. 2022 20.43Odpornost bakterij na vse znane antibiotike postavlja javnozdravstveni problem. Po raziskavi, ki je bila nedavno objavljena v reviji Lancet, odporne bakterije dnevno povzročijo vsaj 3500 smrti po vsem svetu, kar jih uvršča v sam vrh. K temu pripomorejo njihova hitra sposobnost razmnoževanja, prenos 'protiteles', pa tudi nov način odpornosti, opozarjajo znanstveniki.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje
21. 11. 2022 12.44Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.