odhajanje

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo
15. 11. 2024 06.24Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Ministrica: Člen bomo morali spremeniti, da ne bo dvoumen
27. 11. 2023 10.47V predlogu interventnega zakona, ki ga je vlada v petek poslala v DZ, po prepričanju predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irene Ilešič Čujovič mrgoli sistemskih ukrepov, ki vanj ne sodijo. Oglasil se je tudi Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki pravi, da je vlada z interventnim zakonom priznala, da so razmere v slovenskem javnem zdravstvu kritične. Zahtevajo urgentni sestanek z ministrico in napovedujejo nove sindikalne aktivnosti. Ministrica je medtem v izjavi za medije povedala, da bodo dvoumni člen ustrezno naslovili v nadaljnjem zakonodajnem postopku.

SDS bo vložil interpelacijo zoper ministra za zdravje Bešiča Loredana
26. 06. 2023 12.03Slovenska demokratska stranka bo še ta teden vložila interpelacijo zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, so sporočili iz stranke. Tako so se odločili zaradi, kot pravijo, vedno slabših razmer v zdravstvu ter veliko neizpolnjenih in prelomljenih obljub ministra za zdravje in predsednika vlade. Ministru očitajo tudi neizpolnjevanje lastnih obljub in časovnic.

'Več denarja zasebnikom ne bi avtomatsko skrajšalo čakalnih vrst'
26. 06. 2023 14.23Predsednik vlade Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje o čakalnih dobah v zdravstvu poudaril, da je dodatna sredstva treba nameniti odpravi tistih čakalnih dob, kjer je zdravje najbolj ogroženo. Ob tem je opozoril na odhajanje zdravstvenega kadra iz javnih zavodov h koncesionarjem in ocenil, da bodo morali nasloviti tudi to.

'S 1500 evri bi država pokazala, da javne uslužbence vsaj malo ceni'
12. 05. 2023 06.08Bitka za višji regres v javnem sektorju se je začela. V zasebnem v nekaterih podjetjih namesto najnižjega (1200 evrov) izplačujejo najvišji možen neobdavčeni regres, ki znaša dobrih 2144 evrov. Sindikati javnih sektorjev želijo, da bi zaposleni v najnižjih plačnih razredih dobili 300 evrov več, torej okoli 1500 evrov neto. "Glede na višino regresov v zasebnem sektorju sem trdno prepričan, da bi morali pri tem predlogu trdno vztrajati," je povedal Štrukelj. Trobiš pa je medtem opozoril, da gospodarstvenike skrbi, kdo bo to plačal.

Pritisk na lekarne je vse večji, farmacevti pa odhajajo
25. 01. 2023 15.21Lekarniška zbornica Slovenije opozarja na pomanjkanje strokovnega kadra v javnih in bolnišničnih lekarnah. Poudarjajo, da lekarniška dejavnost dodaten kader nujno potrebuje. Hkrati si želijo, da bi bilo njihovo delo ustrezno ovrednoteno, saj pravijo, da farmacevti zaradi povečanih obremenitev odhajajo na druga delovna mesta. Izpostavljajo tudi nujnost sprejetja normativov za lekarniško dejavnost.

Vlada na srečanju s sindikati: 'Sestanek še ne pomeni začetka pogajanj'
23. 01. 2023 19.02Vladna stran je sindikatom javnega sektorja predstavila analizo stanja na področju plačnega sistema v javnem sektorju, pa tudi širši javnofinančni pogled. Sestanek tako še ne pomeni začetka pogajanj. Še pred njihovim začetkom se mora namreč do izhodišč za reformo plačnega sistema v javnem sektorju opredeliti vlada.

'Stanje v zdravstvu ni tako dramatično katastrofalno, kot ga prikazujejo'
20. 01. 2023 06.21Zaradi izrednih razmer v zdravstvu bo na zahtevo opozicijske SDS izredna seja DZ. Kakšna so pričakovanja te seje, kako se bo SDS obnašal pri sprejemanju zdravstvene reforme, reforme plač v javnem sektorju, kakšen je odnos predsednika stranke s trenutno najbolj priljubljenim slovenskim politikom po javnomnenjski raziskavi Ninamedie, kakšno politiko bo vodila stranka v prihodnje, smo v oddaji 24UR ZVEČER izvedeli iz prve roke. Na vprašanja je odgovarjal predsednik stranke Janez Janša.

Bešič Loredan kritičen do Jankovića, ta zgrožen nad njegovimi izjavami
05. 01. 2023 06.00V zdravstvu vse bolj vre. V torek bodo stavkali pacienti, v sredo v sindikatu zdravnikov Fides, 130.000 ljudi pa je še vedno brez osebnega zdravnika. V Ljubljani je takih 15.000 ljudi, zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan pa stanje v zavodu označuje za izredno slabo. Obenem pravi, da naj bi ljubljanski župan Zoran Janković signaliziral, da si želi zdravstvena domova prodati, "ker je zemljišče super", a več ni želel komentirati. Odzval se je tudi Janković, ki je dejal, da je zgrožen nad izjavami ministra, poslal mu je tudi dopis in pričakuje odziv. Zadevo bo podrobneje komentiral v torek na novinarski konferenci.

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'
17. 11. 2022 14.18Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje
14. 11. 2022 10.08Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Popolna kinematografska izkušnja v objemu vašega doma
25. 06. 2022 00.15Se še spominjate, kako smo pred leti z velikim navdušenjem čakali na novo filmsko premiero in množično zahajali v kinematografe? Nove filme si je bilo mogoče ogledati zgolj v kinu na velikem platnu.

Pokrajinska zakonodaja ključna za decentralizacijo države
07. 06. 2022 14.41Interesna skupina lokalnih interesov in komisija za lokalno samoupravo in regionalni razvoj DS sta predlog zakona o ustanovitvi pokrajin, ki ga je pripravila strokovna skupina pod vodstvom Boštjana Brezovnika, ocenili kot primernega za vložitev v parlamentarni postopek. O tem bo na julijski seji odločal še DS in ga v primeru potrditve vložil v DZ.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

V Srebrni niti razočarani in žalostni: sprejeti zakon ne rešuje temeljnega problema
11. 12. 2021 20.05"Imamo Zakon o dolgotrajni oskrbi. In kaj zdaj? Veseli bi bili, če bi bil končno sprejet dober sistemski zakon. A smo razočarani in žalostni, ker sprejeti Zakon o dolgotrajni oskrbi ni dober in tudi ne razrešuje temeljnega problema, ki se vleče že 20 let – sistemskega, stabilnega financiranja dolgotrajne oskrbe. Problem se zgolj prenaša v prihodnost," svarijo v društvu Srebrna nit.

Angleški znanstveniki: 'Če greste spat ob 22. uri, zmanjšate tveganje za srčno-žilne bolezni'
09. 11. 2021 08.01Raziskovalci, ki so preučevali navade 88.000 prostovoljcev, so ugotovili, da je optimalen čas za odhod v posteljo med 22. in 23. uro, saj lahko tako srce ohranimo zdravo. Verjamejo, da je ta ura usklajena z našo notranjo telesno uro, zato lahko tako zmanjšamo tveganje za srčno in možgansko kap.

Po predkrščanskem verovanju naj bi se novembra na domove vračale duše prednikov
01. 11. 2021 20.25Dan spomina na mrtve, 1. november, je v slovenski dediščini pomemben praznik, ko se zbere širša družina. Je čas, ko se spominjamo pokojnih, ki so nam bili blizu. Tako za ta dan kot za dneve pred njim je značilno obiskovanje grobov, polaganje cvetja in ikeban nanje in prižiganje sveč v spomin na pokojne.

Sindikat delavcev v zdravstveni negi zahteva dvig plačnih razredov in ustrezne delovne pogoje
27. 08. 2021 19.39Hranjenje, previjanje in obračanje pacientov, do trije delovni vikendi na mesec, pa več kot osem nočnih izmen za približno 700 evrov plače. Takšen je zadnja leta, ko negovalnega kadra hudo primanjkuje, delovnik številnih srednjih medicinskih sester. Že pred tremi leti so zdravstveni sindikati ministrstvo prosili, naj jim prisluhnejo, saj so spremembe na tem področju več kot nujne. Zaradi menjav ministrov in kasneje tudi zaradi epidemije koronavirusa pa so prvi pogovori o višanju plač stekli komaj danes.

Stavke v Mahleju ne bo, dosegli dogovor
24. 06. 2021 16.03Zaposleni in vodstvo šempetrskega Mahleja so dosegli dogovor in s tem preprečili za ponedeljek napovedano stavko, je povedal sindikalist Dejan Sirk. Dogovor predvideva dvig osnovne plače za pet odstotkov v tem letu in nekoliko višji regres, ki bo znašal 1600 evrov. Stremeli bodo tudi k spremembi plačnega sistema.

V novomeški bolnišnici kar štirje urgentni zdravniki dali odpoved
26. 05. 2021 20.41V novomeški bolnišnici se zaradi dela s covidnimi bolniki in izjemnega navala na urgenco soočajo s hudo preobremenjenostjo zdravnikov. Vodstvo bolnišnice opozarja, da so stiske njihovih zaposlenih tudi posledica odklanjanja pacientov na primarni ravni, v zdravstvenih domovih. Na pomoč in k sistemskemu urejanju problema zato zdaj kličejo državo.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'
12. 05. 2021 14.2012. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

Direktor Zpiza: Socialna kapica bi pomenila do 100 milijonov evrov manj v pokojninski blagajni
14. 04. 2021 15.12Generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Marijan Papež ne podpira uvedbe socialne kapice, predvidene v predlogu zakona o debirokratizaciji. V pokojninsko blagajno bi tako namreč letno prišlo kar od 70 do 100 milijonov evrov manj sredstev iz vplačanih prispevkov.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'
25. 12. 2019 08.03"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Ali so težki delovni pogoji in neznosen urnik nujno zlo medicinskih sester?
16. 11. 2019 07.00Medtem ko so razmere predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic alarmantne, ker medicinske sestre zaradi težkega, slabo plačanega dela vse pogosteje zapuščajo bolnišnice, pa na ministrstvu za zdravje s prstom kažejo na delodajalce. "Na njih je, da zagotovijo ustrezne delovne pogoje," so prepričani. Na odhajanje zdravstvenih delavcev pa gledajo kot na globalni problem. Ali država res nima nič skupnega s stanjem v zdravstveni negi?

'Odhod medicinskih sester v zdravstvene domove resno ogroža naš zdravstveni sistem'
12. 11. 2019 12.33Težko, slabo plačano delo in nevzdržni delovni urniki so težave zaradi katerih medicinske sestre, bolničarji in negovalci v zadnjih letih vse pogosteje zapuščajo bolnišnice in odhajajo v tujino ali k drugim delodajalcem. Razmere so zaskrbljujoče predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic. V UKC Maribor poleg zdravnikov primanjkuje četrtina kadrov v zdravstveni negi. V jeseniški bolnišnici pa so zaradi pomanjkanja kadrov zaprli en internistični oddelek.

Na Biotehniški fakulteti vre, sestanek o mobingu, izkoriščanju bo 8. novembra
23. 10. 2019 04.24Mobing, posmeh, prikrivanje, odhajanje zaposlenih, dogovorjene zaposlitve, izkoriščanje, izplačevanje neupravičenih dodatkov, to so ključni očitki vodstvu Biotehniške fakultete. Plaz obtožb se je vsul po včerajšnjem članku in izpovedi nekdanjega zaposlenega o mobingu in izkoriščanju na fakulteti. Dekan prof. dr. Emil Erjavec: "Sem globoko pretresen, ker kolegi in kolegice niso izkoristili drugih možnost in si za način obveščanja izbrali komunikacijo prek medijev."

Mladim Poljakom ne bo treba plačevati dohodnine
27. 07. 2019 13.04Približno tri mesece pred parlamentarnimi volitvami je vlada v Varšavi sklenila ukiniti dohodnino za mlade delavce. Kdor je mlajši od 26 let, bo od avgusta oproščen plačila davka. S tem želi vladajoča poljska konservativna desna stranka Zakon in pravičnost povečati zaposlenost mladih ter preprečiti delo na črno.

Zdravnik o bedi zdravstva: Raje tvegam 400 evrov kazni in mirno spim
13. 04. 2019 06.59Miha Lukač je družinski zdravnik, ki v Cerkvenjaku skrbi za okoli 1400 ljudi. V skoraj enajstih letih prakse se je obljub politike o izboljšanju razmer v zdravstvu naposlušal do te mere, da ji je naslednjič pripravljen znova prisluhniti šele, ko rešitve ne bodo samo izgovorjene pred kamero ali zapisane na papirju, ampak tudi izvedene.

Po družinskih zdravnikih svojo preobremenjenost izrazili še pediatri
07. 04. 2019 18.38Z odprtim pismom zdravstvenemu ministru in predsedniku vlade nase opozarjajo še slovenski pediatri. Kot pravijo, je stanje v pediatriji marsikje še bistveno slabše kot v družinski medicini, zato pozivajo k reševanju celotne primarne ravni. Zaradi pomanjkanja kadra so namreč obstoječi pediatri močno preobremenjeni, ponekod pa jih sploh ni, zato so na pomoč otrokom priskočili upokojeni pediatri.

Šabeder pred izzivom: družinski zdravniki odhajajo
31. 03. 2019 18.17Novega zdravstvenega ministra Aleša Šabedera čaka težek izziv, saj mora urediti odhajanje in preobremenjenost družinskih zdravnikov. Glavna žarišča problema so Nazarje, Celje, Kranj in Maribor, saj družinski zdravniki grozijo z odpovedmi, nekje so že odšli ali pa prenehali sprejemati nove bolnike. Šabeder bo težave reševal skupaj z zdravniki, socialnimi partnerji in zbornico.