oderuške

Prekinjena tekma, metek v denarnici in pobeg, ki to sploh ni bil
23. 02. 2025 07.00Skupinski upor obsojencev, ki jim je pravosodni policist tik pred koncem pomembne tekme izklopil televizor. Obsojenec, ki je pobegnil dvakrat – samo zato, da je dokazal, da je to mogoče. Trojica, ki je v 33 sekundah preplezala žičnato ograjo. In debela denarnica, ki je prestregla pot izstreljenega naboja. Zgodovino Zavoda za prestajanje kazni Dob pri Mirni je zaznamovalo več izrednih dogodkov, ki odmevajo še danes.

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?
24. 09. 2024 14.41Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'
18. 09. 2024 06.00Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Kako obvarovati Sočo?
06. 07. 2024 16.02Kako obvarovati Sočo, naš naravni biser, in hkrati ohraniti turizem in gospodarstvo v Posočju? Ena naših najlepših rek je magnet za adrenalinske športe, predvsem raftarje in kajakaše. Turisti izkušnjo s Soče opisujejo kot "vznemirljivo, adrenalinsko in čudovito" ter iz doline Soče odhajajo z neprecenljivimi spomini. V ozadju pa so že leta kaos, neurejene zadeve, preveliko število agencij, nekatere tudi brez minimalnih standardov, ki tržijo spuste na reki. Odlok kobariške občine, ki je občutno dvignil ceno dovolilnice za plovbo, pa je letos iz Bovca in Kobarida odgnal številne turiste.

Končana prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi
15. 04. 2024 13.37Prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi še ne razkriva, kdo se morebiti okorišča z neupravičenimi dobički in oderuškimi maržami, zaradi česar jo je vlada uvedla. Doslej zbrani podatki so primerljivi podatkom statističnega urada, opazovano obdobje pa je prekratko za bolj poglobljene analize, ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu.

Finančni komentar: Zeleni teden
07. 11. 2023 06.00Ne govorimo o zmanjševanju emisij, ampak o finančno zelo donosnem tednu. Zagotovo poznate pregovor "Kdor spi, rib ne ulovi". Vlagatelji, ki so prejšnji teden čakali, da delnice nadaljujejo začrtano pot navzdol, so zamudili lep odboj, ki se sicer lahko kmalu izkaže za past.

Nadzor cen v prehranski verigi: zadnji dan za poročanje o cenah
22. 08. 2023 07.13Danes je zadnji dan za poročanje o cenah v prehranski verigi za mesec julij, za katero se je vlada odločila z namenom, da bi se omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje pa so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci, tako fizične kot pravne osebe.

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?
01. 08. 2023 09.34Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

Trgovci: Mi nikogar ne lupimo, z veseljem bomo pokazali svoje marže
12. 06. 2023 19.47So za visoke cene hrane v Sloveniji krivi oderuške marže in neupravičeni dobički proizvajalcev in trgovcev? Tako je pred kratkim izjavil premier Robert Golob in napovedal, da bo vlada od julija kar pol leta spremljala cene hrane v celotni verigi: od kmeta do trgovca. A kot pravijo kolegi iz časnika Finance, ki so analizirali poslovanje vseh večjih trgovskih in prehrambnih družb v Sloveniji, oderuških marž niso našli, prej nasprotno, večini trgovcev in živilskih podjetij so dobičkovne marže v zadnjih letih precej padle.

'Mislim, da prihaja obdobje, ko bodo trendi rasti cen začeli pojenjati'
08. 06. 2023 06.00Bo hrana res cenejša? Bomo plačevali manj za kruh, mleko in druga osnovna živila? V Nemčiji so nekateri trgovci že napovedali trajno nižanje cen mlečnih izdelkov, kar pri nas želi doseči vladna odredba, ki bo z naslednjim mesecem pol leta spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. In čeprav naj bi se tudi pri nas cene umirjale, se te ne umirjajo za vse surovine. Zaradi posledic razstreljenega jeza v Ukrajini so denimo danes spet poskočile cene žita na borzah.

'Ni naloga države, da spremlja cene po celotni prehranski verigi'
07. 06. 2023 19.27Gospodarska zbornica je prepričana, da nov vladni poskus zajezitve visokih cen hrane s spremljanjem cen po celotni prehranski verigi ni delo države. Naš največji trgovec z živili ob tem sporoča, da oderuških marž pri njih ne bodo odkrili. Zakaj so torej nekateri, tudi slovenski, izdelki na policah italijanskih trgovin cenejši? Pri Mercatorju so prepričani, da so nizke cene posameznih izdelkov del strategije, kako "čez mejo" privabiti slovenske kupce. Opozarjajo tudi, da je slovenski trg manjši, zato so nabavne cene za trgovce v Sloveniji višje.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?
02. 06. 2023 06.00Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Kako in cene katerih proizvodov bo spremljala vlada?
31. 05. 2023 18.00Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izdalo odredbo o obveznem rednem pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s katero bo država od 1. julija šest mesecev spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Z njo je določilo tudi, kako bodo zavezanci poročali o ceni in cene katerih proizvodov bo vlada spremljala.

'Ugotovili bomo, kdo v verigi ima neupravičene dobičke in kdo oderuške marže'
31. 05. 2023 11.48Predsednik vlade Robert Golob je sporočil, da sta pristojna ministra podpisala odredbo o spremljanju cen hrane in proizvodov po vsej verigi za naslednjih šest mesecev. Novinarska konferenca je potekala ob prvem letu delovanje vlade, ki je, kot pravi Golob, izpolnila glavno obljubo in željo ljudi - ponovno živeti v normalni državi. Z vodjema koalicijskih SD in Levice je med drugim izpostavil ukrepanje za boj z draginjo ter na področjih zdravstva, sociale, medijev in gospodarstva. Slovenija je na dobri poti, meni.

Cenejša stanovanja, ki so lahko boljša od lažnega luksuza
15. 04. 2023 08.50Cena stanovanj je od leta 2015 do lani zrasla za neverjetnih 90 odstotkov, po eni strani v veliki večini ljudje kupujejo draga stanovanja z gotovino, brez kreditov, po drugi strani pa cenovno dostopnih stanovanj praktično ni. V svetu zato nov zagon doživljajo stanovanjske zadruge, pri katerih je prodajalec izločen iz enačbe, stavba pa zato 15 do 20 odstotkov cenejša. V Zürichu je zadružnih kar 20 odstotkov stanovanj, v Sloveniji pa nimamo niti zakonodaje, ki bi jih omogočale. Zakaj? Podrobnosti v Popkastu in Inšpektorju 24UR.

Starejši pogosto tarča spletnih goljufov in akviziterjev: kako ukrepati?
26. 02. 2023 09.31Združenje za dostojno starost Srebrna nit opozarja na nevarnost prevar različnih akviziterjev, v zadnjem času pa tudi spletnih prevar starejših s hudimi posledicami. V zadnjih desetih letih je v Sloveniji porast spletnih goljufij, žrtve pa so največkrat prav nič hudega sluteči starejši državljani, ki pogosto ostanejo brez vseh prihrankov ali celo nepremičnine, posledice pa so lahko tudi usodne.

Biden v kongresu republikansko opozicijo pozval k sodelovanju
08. 02. 2023 08.19Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem govoru o položaju v državi pozval republikansko opozicijo v kongresu k sodelovanju za obnovo in razcvet države. Biden je bil odločen, glasen in šaljiv, republikance pa pripeljal do tega, da so glasno zanikali naklep o zmanjšanju pokojninskih ugodnosti. Analitiki so se strinjali, da je šlo za govor politika, ki bo kmalu napovedal kandidaturo za drugi štiriletni mandat.

Kakšno je zanimanje za zadružna stanovanja pri nas?
16. 01. 2023 14.37V Ljubljani obstaja interes za zadružna stanovanja, kažejo izsledki ankete, ki jo je Inštitut za študije stanovanj in prostora izvedel skupaj z agencijo Ninamedia. V Sloveniji se trenutno pripravlja tri pilotne projekte s področja zadružnih stanovanj, a glavno oviro predstavlja pomanjkanje ustreznih zakonskih okvirov, opozarjajo nevladniki.

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji
16. 05. 2022 14.56Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Vrtovec ob rasti cen energentov: Izziv podjetja in daljinsko ogrevanje
21. 10. 2021 12.00Po tem, ko je vlada v sredo znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja, je sedaj v ospredju pomoč podjetjem. "Izziv, ki ga bo vlada skušala urediti, je pomoč podjetjem," je dejal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, ki pa ga skrbijo tudi cene daljinskega ogrevanja. Dobro novico pa so dočakali gospodinjski odjemalci Gen-I. Podjetje je sporočilo, da bodo zanje cene električne energije in zemeljskega plina najmanj do poletja ostale enake.

Študenti opozarjajo na pomanjkanje sob: nocoj bodo spali pred parlamentom
20. 09. 2019 10.55Študenti so pred parlamentom pogrnili svoje jogije in spalne vreče in napovedali, da bodo prespali pod milim nebom. S tem želijo opozoriti na vsakoletno stisko, ko v študentskih domovih zmanjka prostora za vse. In če v ŠD zagotavljajo, da je prostora za vse, pa morajo številni, dokler sobe ne dobijo, prenočišče poiskati pri zasebnikih. Tam pa jih čakajo oderuške najemnine.

Zaračunavanje sence na plaži, preganjanje brisačnih 'rezervacij' in zajtrk za 25 evrov
24. 07. 2019 16.49Zaračunavanje za prostor v senci, 'pospravljanje' brisač za rezerviranje mest na plaži in oderuške cene zajtrkov - tudi to je hrvaški turizem. Prvi ukrep je uvedel lastnik kampa v Punatu, za drugega se je odločil kar sam župan Tribunja in s plaže pobral vse brisače, za katere je presodil, da so že več ur brez 'lastništva'. Na pregrešno drage zajtrke pa opozarjajo obiskovalci Hvara.

S 1300 na 162 evrov: kdo in kako je razkril oderuške cene žilnih opornic
11. 10. 2018 19.04V sagi z žilnimi opornicami naj bi osumljeni pridobili za okoli 100.000 evrov premoženjske koristi. In čeprav naj to ne bi bil dokončni znesek, je znesek glede na ugotovitve parlamentarne preiskovalne komisije smešno nizek.

Japonce, ki so jim v Benetkah za zrezke in ribo zaračunali več kot 1000 evrov, vabijo nazaj v mesto
26. 01. 2018 10.13Zgodba o oderuških cenah v Benetkah je nekoliko streznila tamkajšnjo zvezo za turizem, ki zdaj želi popraviti vtis. Tako so štiri oškodovane Japonce povabili nazaj v mesto, kjer jim bodo krili stroške hotela in ogledov. Japonsko veleposlaništvo pa zdaj svoje državljane opozarja, naj bodo previdni pri izbiri restavracij.

Oderuške cene za najbolj ranljive
19. 04. 2017 18.11Bogati zaslužki na račun bolnikov, sorodnikov, ki pridejo na obisk in medicinskih sester. Zakaj Jožetu Anderliču, pravnomočno obsojenemu tajkunu, nihče ne more preprečiti bogatih zaslužkov na račun ranljivih? Ta ima namreč v lasti obe garažni hiši v neposredni bližini največje bolnišnice v državi. Tam pa je parkirnina skoraj trikrat dražja od parkirnine v strogem centru prestolnice.

Preračunljivi ljubljanski taksisti
06. 08. 2013 18.45Razmere v dejavnosti taksistov v naši državi spominjajo na stanje divjega zahoda, kar dokazuje tudi mednarodna raziskava, ki kakovost in urejenost taksi storitev v Ljubljani uvršča na zadnje mesto. Slovenski taksisti tako v tujini veljajo za preračunljive, goljufive in oderuške.

Pozor, nekatere posojilnice računajo oderuške obresti
15. 03. 2013 18.14V Zvezi potrošnikov znova opozarjajo na vse več primerov oškodovanih, ki so posojilo najeli po obrestni meri, ki presega zakonsko dovoljeno višino. In kar je najhuje – oderuški posojilodajalci najpogosteje izkoriščajo stisko starejših in tistih, ki se že tako stežka prebijajo iz dneva v dan.

Kako do poštenega kredita?
12. 02. 2013 19.5770-letna gospa, ki potrebuje denar za obnovo stanovanja, kredita pri svoji banki ni dobila. Ostali so ji le ponudniki kreditov prek oglasov. V večini primerov gre za goljufe, ki služijo z oderuškimi obrestmi.